Motorola neumí vyrábět telefony

Autor: nemo | Publikováno: 16. 03. 2007 v 00.01 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Nedávno si můj otec, přes moje varování, pořídil Motorolu L7. Protože každý den hodně telefonuje, starší Sony Ericsson T610 už měl „odvoláno“. V podstatě má jednoduché požadavky – pořebuje volat, přijímat SMS (moc toho nenapíše) a přístroj musí mít Bluetooth pro spojení s handsfree v autě. Barevný displej apod. vůbec nepotřebuje. Chtěl proto co nejlevnější telefon a rozhodl se právě pro zmíněnou L7.

Jsou to zvláštní telefony, ty Motoroly. Ještě v mobilním pravěku táta používal Motorolu Flare (strkala se do ní celá SIM karta). Později si pořídil Motorolu D160 a už tehdy si začal užívat pohostinnost software z dílny tohoto amerického výrobce. Nejlepší bylo, že pri odesílání SMS nedokázala D160ka použít telefoní seznam a číslo jste si museli buď zapamatovat, nebo napsat na papírek. Po dopsání zprávy jste ho pak museli ručně „vyklofat“ na klávesnici. No prostě super, ne?

Zajímám se o mobily apod. a tak jsem, jak šel čas, zaznamenával, že Motorola byla vždy „jiná“ a její uživatel musel přetrpět spoustu zvláštností. Proto jsem také tátovi radil pořídit raději nějaký Sony Ericsson. Nicméně „bylo rozhodnuto“ pro Motorolu L7 a po několika málo dnech na mě, jako vždycky (nestěžuji si), připadl úkol zařídit funkčnost s pevnou Bluetooth handsfree Sony Ericsson HCB-30.

Motorola L7 Motorola L7 z boku Motorola L7 - velice tenký design je v módě

Jaký je výsledek? Nepoužitelný. Sice je možné telefon s handsfree spárovat a telefonování funguje, ovšem pokud s ním odejdete mimo dosah Bluetooth (či handsfree vypnete atd.) a zase se vrátite, po zapnutí HCB-30 se opět spojení navázat nepodaří. Prostě se sada pokusí spojit, ovšem telefon se evidentně nezachová korektně a sada se tak zasekne a je nutné ji „natvrdo“ vypnout. Super. Pokud ale zkusím telefon připojit přes menu (tedy o spojení nežádá handsfree, ale telefon), připojení funguje.

K tomu jsou ještě další "vylepšení¨. Pokud má Bluetooth telefon i sada zapnuté, ale nespárované, telefon sadu při přijetí ignoruje. Sony Ericsson v případě aktivního Bluetooth při příchozím i odchozím volání hledá v okolí handsfree a pokud ji nalezne, sám se s ní spojí a hovor pokračuje v sadě. Motorole je to proste jedno a musíte vždy při vstupu do auta telefon spárovat. Při tom je nutnné stisknout 5 tlačítek.

Moje Nokia 9500 se sice také sama nespáruje, ale celou akci je možné provést stisknutím jedineho tlačítka na handsfree. Jestli to stejně funguje i u běžných Nokii, nevím. Každopádně u Motoroly by to pomocí jediného tlačíka také mělo fungovat, ale to se opět dostáváme k tomu „bugu“.

Telefony tohoto amerického výrobce však mají další vylepšení. Já jsem měl možnost porovnávat dva kusy Motoroly L7. Jeden „normální“ a druhý „ozdobený“ Vodafonem. Tak asi nejlepší vlastností je, že po menu se nedá pohybovat číselnými zkratkami. Všude se musíte pracně proklikat. Hrozné. Navíc ve Vodafone verzi se děje to, že když „dojedete“ nakonec seznamu položek (jedno jakých), dalším stisknutím šipky „dolů“ se nelze vrátit na první položku. Musíte si to zase pěkně „odmačkat“ zpátky, nebo vystoupit z volby a znova se vrátit. Velice logické, že?

Motorola L7 - tel. seznam Motorola L7 - změna témata Motorola L7 - psaní SMS

Další věcí je menu samotné. Je neuvěřitelně nepřehledné, mnoho stejných věcí je rozsypáno na více místech. Český překlad je čato totálně matoučí a člověk mnohdy jenom hádá, co položka znamená.

A znovu Bluetooth. Můj táta chtěl pochopitelně přenést tel. seznam ze Sony Ericssonu. Rozhodl jsem se prostě poslat celý seznam z jednoho telefonu do druhého. Po asi čtvrt hodině byl přenos konečně dokončen a… Motorola uložila do tel. seznamu jedno jediné číslo (to první – Ambulance). Je zajímavé, že přenos mezi jinými značkami (Nokia, SE…) vždy fungoval. Nicméně nevzdal jsem se a začal posílat kontakty po jednom (!!!). V SE je to záležitost cca tři stisknutí tlačítek na kontakt. Když jsem byl v polovině, jen tak mimochodem jsem se podíval do seznamu Motoroly, „jak to vypadá“. Záchvat vzteku jsem naštěstí přežil. Motorola sice ukládala všechna čísla, ovšem v cca polovině případů „pozapoměla“ uložit k nim také jméno. Čili po šílené prácijsem měl seznam plný čísel bez jmen.

Zkrátka otec se opět vrátil k opotřebovanému, ale inteligentnímu SE T610 a „Motorolka“ se přestěhovala k matce. Tím ale výčet úžasných vlastností nekončí…

Měl jsem tedy telefon plný „polokontaktů“ a pak nová čisla na SIMce. V menu jsem totiž nenašel položku „vymazat tel. seznam v telefonu“. Všechna ta čísla jsem si tedy po jednom zase vymazal (každé = čtyři stisky tlačítek). Ze SIM sice kopírovat kontakty do telefonu lze, ovšem opět jsem nikde nenalezl možnost zobrazovat pouze kontakty v paměti telefonu. Zobrazuje se všechno. A protože jsem nenalezl ani možnost vymazat kontakty na SIM (chtěl jsem zkopírovat kontakty do telefonu a SIM vymazat), rozhodl jsem se neriskovat a nechal jsemkontakty na SIMce. LOL.

Velice mě také štve, že kontextové klávesy mají prohozené funkce. Tedy možnosti jako „konec, zpět, zrušit“ jsou zásadně vlevo, tedy na klávese, která u ostaních výrobců (mimo tedy již zkrachovalého Siemense) má běžně volby „vybrat, ok“ atd. No a aby byla změna, Vodafone verze má kontextové klávesy „správně“ – tedy potvrzování vlevo, ostatní vpravo. Trochu blbé, ne?

Dál mi vadí, že po chvilce telefon přechází do úsporného režimu, ve kterém se úplně vypne displej i klávesnice a na telefonu není vůbec poznat, jestli je zapnutý, nebo ne.

Po technické stránce s L7 nemám problém. Klávesnice sice moc dobrá nění, ale to je dost subjektivní a někomu vyhovovat může. Motorola vyrábí poslední dobou velice pěkné a stylové telefony. Ten poslední dobou moderní ultra-tenký design má skutečně něco do sebe. Samotná Motorola L7 se mi líbí. Ovšem problémem všech Motorol je software uvnitř. Přístroje jsou to suprové do té doby, než je zapnete.

Motorola to asi ví, ovšem podíváte-li se na to, čím vybavuje své telefony, neuvidíte žádný promyšlený plán. Vyrábí telefony s Windows Mobile, také přichází s novými přístroji poháněnými Symbian OS s nadstavbou UIQ (můžeme jí poděkovat, že se nerozhodla vytvořit žádnou další vlastní pseudo-nadstavbu) a mnohé přístroje běží s mobilním Linuxem.

To jsou všechno „chytré“ telefony. Ovšem co ty hloupé? Jak říkám, i samotná Motorola si je zřejmě vědoma, že její telefony nejsou uvnitř to „pravé ořechové“. Jeden z nově představených telefonů bute poháněn Linuxem, ovšem tentokrát se nebude jednat o otevřenou platformu. Do telefonu nepůjde instalovat totiž žádný program. Nejspíš pouze Java. Motorola to prý odůvodňuje přílišnou pomalostí jejího vlastního rozhraní. Já v tomto případě nemám důvod jí nevěřit a doufám, že novou grafickou nadstavbu bude vyrábět jiný team, než ten, co stojí za tím současným „humusem“.

Abych se tedy po dlouhé odbočce vrátil zpět. Současné výrobky této firmy tedy rozhodně nemohu doporučit. Strpět mizernou ergonomii mohou snad jen naprosto nenároční uživatelé. Jak je možné, že nejstarší výrobce mobilů na světě nedokáže vyrobit něco, co snad ani Samsungu a LG (tedy nováčkům v oboru, kteří vyrábějí telefony jako „bokovku“) nečiní problém? Doufejme v lepší zítřky a zatím kupujme od „opravdových“ výrobců telefonů.

12 komentářů k “Motorola neumí vyrábět telefony”

 1. 1. nemo napsal:

  <texy>Zjistil jsem, ze nebylo pro neregistrovane ctenare mozne psat komentare. Velice me to mrzi. Chyba byla jiz napravena. E-mail a prezdivka jsou povinne udaje.

 2. 2. Paul Ramon napsal:

  Dobrý den, nedávno jsem si tento telefon zakoupil a proto reaguji na Váš článek. Celý se mi zdá až příliš moc kritický! Od té doby co telefon mám, jsem s ním nadmíru spokojený. Uvádět jako chybu jiné rozložení kláves, než je u jiných telefonů standartní, není na místě – pokud je člověk alespoň normálně přizpůsobivý, velice rychle si zvykne. Ohledně kontaktů – existuje také software, přes který můžete do telefonu čísla pohodlně převést např. z Outlooku. V mém případě to bylo těžší – neměl jsem jak převést čísla ze starého telefonu do tohoto, a tak jsem musel vše udělat ručně. Ale přes program jsem to měl hotovo za chvilku…
  Píšete, že toto vše mohou strpět jen nenároční uživatelé. Nemyslím si, že je to pravda, ale asi jste náročný uživatel. Podle mě si člověk zvykne na všechno…
  Mějte se fajn…Paul Ramon

 3. 3. girzi napsal:

  Opravdu nesouhlsím, nejsem sice zastánce motoroly a nekopil bych si ji ale pár skušeností s ní mám a vždy jen dobré. Nevim co je to za blbost že motorola neumí vyrábět mobily, když do velké většiny vyrábí procesory (např i pro nokii atd.) a jiné součástky je to nesmysl. Nemůže te porovnávat N9500 s něčím touto motorolou. s pozdravem Jirka

 4. 4. nemo napsal:

  [3] Sam jste napsal, ze mate par zkusenosti. Ja jsem ji testoval a podle me neobstala.

  To, ze vyrabi soucastky do jinych telefonu, je sice hezke, ovsem to vubec nema spojitost s tim, jaci programatori vytvorili software primo pro jejich telefon.

  Jak jsem rikal, po strance hardware je to velmi pekny telefon. Vse hezke ale zmizi, jakmile se zapne.

  A srovnavat s 9500 klidne mohu. Samozrejme nesrovnavam Symbian, koncepci a konstrukci telefonu. Nicmene mohu srovnat naprosto stejne funkce, na ktere nema vliv jiz zminena konstrukce telefonu. Tedy pokud ma Bluetooth fungovat podle mezinarodnich standardu ve vsech zarizenich stejne, jednoduse ocekavam od obou pristroju standardni chovani. A to Motorola nesplnuje ani v nejmensim.

  Na lince Vodafonu mi rekli, kdyz jsem si stezoval na Bluetooth: „Vite, ona byla Motorola vzdycky takova zvlastni…“.

  Co se tyce ostatnich vlastnosti pristroje, myslim, ze jsem je popsal i s oduvodnenim dostatecne.

 5. 5. ahoj napsal:

  Prispevek porusil pravidla diskuze a byl odstranen.

 6. 6. nemo napsal:

  [5] A ty jdi do haje.

 7. 7. pospisil napsal:

  Docela hloupá a zbytečná antirecenze…Zku­šenost s handsfree nemám, pároval jsem pouze s jiným telefonem, ale jinak všechny „neduhy“ které popisujete mají jednu jedinou příčinu a tou jste Vy sám… Jelikož tam, kde nestačím s intuicí, musím chtě nechtě použí manuál, který se čte samozřejmě až nakonec. Vše se dá totiž nastavit bez nutnosti měnit firmware v menu „Personalizace“, „Nastavení telefonu“ a v „Základní nastavení“, protože SLVR L7 je jedním z nejlépe modifikovatelných telefonů této značky.

  Je zajímavé, že se svojí hloupostí ještě vychloubáte prostřednictvím internetu…

  Mimochodem vše co jsem napsal, je myšleno bez urážky

 8. 8. nemo napsal:

  [7] Ano. Je to mnou. Nepochybne tech spousta lidi, co si cela leta stezuje na mizerne ovladani je jenom hloupa a nepochopila vlastne genialni ovladani Motoroly, ze?

  A nebo je to tim, ze bych mel pravdu? Z vaseho prispevku je akorat patrne „ja si ho koupil, tak nepiste, ze je spatny!!“. Nic vic.

  Je zajimave, ze se tim vubec vychloubate.

 9. 9. pospisil napsal:

  Hehe,tak spousta lidí?:D Takže v téhle recenzi jste shrnul poznatky spousty lidí, že? Pokud správně chápu. Nepsal jsem, že Motorola má geniální ovládání, co můžu říct, že je „přizpůsobitelné“. Je asi jasné, že různé telefony mají různé ovládání, to bude asi tím, že jsou různé. A když si navyknu na jeden typ, není důvod ke vzteku to, že jiný telefon nepochopím za 5 minut. Ale to bych nesměl být zabedněný a zaujatý ignorant vůči Motorole, tudíž to není tím, že byste měl pravdu (ale co ty „masy“ ostatních nespokojených uživatelů,říkáte si asi?:D).
  Vidíte to a já si říkal, že svým příspěvkem vnesu světlo do šera, které vrhá Vaše recenze, ale nějak to nevyšlo.
  Vaše ironizující reakce se dala čekat:D. Tahle diskuze je ztráta času, stejně jako polovina tohoto blogu. Pěkný den přeji…

 10. 10. nemo napsal:

  [9] Vzpominam si, jak Motorola D160 nebyla napriklad schopna odeslat SMS na cislo z telefoniho seznamu, ackoliv to jiz v te dobe bylo bezne. Vzpominam si na recenzi jine Motoroly o nekolik let pozdeji, kde si rencenzent stezoval na jiny podobny problem. Mam pred sebou L7, ktera ma stale kostrbate menu.

  Stejne, jako odsuzuji odpornost od Motoroly, odsuzoval jsem otravne ovladani Siemensu (prohazovani potvrzovaciho/za­mitaciho tlacitka…). Tak to vsak nebylo hrozne.

  Je zajimave, ze u jinych vyrobcu navody neni treba cist. Ovladani Motoroly je nejhorsi ze vsech velkych vyrobcu telefonu.

  A v ruce jsem par telefonu drzel, takze si dovolim tvrdit, ze mam dostatecne mnozstvi telefonu k srovnani.

  Zajimala by me vase definice „prizpusobitelneho ovladani“.

  A laskave si odpuste ty vase urazky. Uz posledne jsem velmi vahal, jestli ten vas „prispevek“ rovnou nesmazat.

  Ano, ironii jste mohl cekat. Ironie je totiz muj posledni slusny stav pred tim, nez vas poslu do ***.

  Pokud je to pro vas ztrata casu, potom nechapu, proc sem lezete.

 11. 11. Honza.182 napsal:

  Tento komentář byl smazán pro porušení pravidel. O dementy zde nestojíme.

 12. 12. nemo napsal:

  [11] Snad jen toto: Siemens zkrachoval. Motorola se na to chysta. Honis si ego, protoze na jiny telefon nemas?

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.