Recenze DVD přehrávače Biostek XE-320 Pro

Autor: nemo | Publikováno: 02. 03. 2007 v 01.01 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Již dvakrát jsem slíbil, že zveřejním recenzi DVD přehrávače, který jsem si před nedávnem vybral. Plním, co jsem slíbil a níže si můžete přečíst jeho úplnou recenzi. Podrobil jsem ho vcelku náročnému zahřívacímu testu a v závěru si můžete přečíst jeho celkové hodnocení. Pokud náhodou touto recenzí někomu pomohu v rozhodování, budu jedině rád a v komentářích můžete pokládat (budou-li nějaké) doplňující otázky, na které se pokusím odpovědět co nejlépe. Biostek XE-320 Pro 

Proč koupit „jenom“ přehrávač?

Tak tedy pro začátek – proč dnes kupovat „obyčejný“ DVD přehrávač? Proč nekoupit rovnou plnohodnotný recordér? Nejsme-li zrovna dostatečně zámožní, aby pro nás rozdíl ceny nehrál žádnou roli, je tu několik důvodů, proč ušetřit a „spokojit“ se zařízením bez schopnosti záznamu.

Tak především – co vlastně budete nahrávat? Já například nemám kabelovou (satelitní) TV a v mém současném místě bydliště není ani (a dlouho nebude) možnost využít digitální příjem TV. Nahrávat bych tak mohl jen nekvalitní analogové vysílání čtyř našich celorepublikových tel. kanálů (počítám ČT1 i 2 zvlášť).

A s tím souvisí i další věc – vysílaný obsah těchto kanálů není (tedy alespoň pro mě) nijak atraktivní. Filmy jsou několik let staré, často se opakují (dramaturgie má některé obvzlášť v lásce a tak dělají takové čestné kolečko…) a jsou (pochopitelně) prokládány reklamou. O seriálech platí vlastně to samé a navíc je u nás mizerný výběr. Na nahrávání zpráv a různých publicistických pořadů a magazínů by mi zas bylo líto média (DVD).

V případě, že bych skutečně potřeboval něco nahrát, poslouží k mé úplné spokojenosti obyčejný VHS recorder. Takové použití stejně pokládám pouze za dočasné a nouzové, sloužící jenom jako záloha „kdybych nestíhal nějaký pořad“. Rozhodně ne k archivaci…

Biostek XE-320 – je třeba se bát neznámé značky?

Biostek jsem zvolil po pečlivém uvážení s přihlédnutím k parametrům a především po přečtení několika názorů uživatelů tohoto „stroje“. Koupě DVD přehrávače je dnes velice ošemetná záležitost. Rozhodně jen někdo neznalý (nebo šílený) by šel do obchodu a píchnul prstem do prvního přehrávače, co mu padne do oka.

Biostek XE-320 Pro

Já jsem měl především požadavek, aby byl schopen bez zaváhání pracovat s čekými titulky u DivX/XviD videa (a tím pádem logicky aby takové video bylo možné přehrávat :-) ). Další vlastnosti už nebyli určující (to ale neznamená, že na nich nezáleželo).

Tato jednoduchá podmínka ovšem deklasuje totální většinu přehrávačů v nabídce. Skutečně. Já jsem nakonec vybíral ze tří zařízení. Kupodivu vypadly všechny „zavedené“ značky jako Sony, Thomson, LG aj. Podmínce korektního zacházení s titulky dokázali vyhovět pouze přehrávače s názvy mě do té doby neznámými.

Každopádně u Biosteku se není čeho obávat. Nezaznamenal jsem žádné zvěsti o zvýšené poruchovosti. O těchto přehrávačích se dost diskutuje na speciálním českém fóru a interní firmware se stále vyvíjí. Případné softwareové „bugy“ se tak neustále opravují. Aktuální verze je dostupná vždy zde.

Co se týče mechanického zpracování, nevšiml jsem si špatného slícování, ani ničeji jiného. Na kusu, který mám, jsem našel akorát drobnou oděrku. Při pohledu na přehrávač však není vidět a tak jsem, byť se zaťatými zuby, nechal záležitost plavat.

Biostek je stříbrný, podlouhlý kvádr. Je docela mělký, takže ho není problém „zašoupnout“ i do míst, kam by se třeba VHS recorder nevešel. Čelní strana má docela zajímavý design. Přijde mi zdařilý. Na problemy jsem však narazil. První je jen taková muška – tlačítka na panelu jdou stisknout velmi ztuha a přehrávač, protože je lehký, „ujíždí“. Pro stisknutí tlačítka je tak nutné si Biostek přidržet. Pak je tu problém větší – grafické prvky (mají oranžovou barvu) a efektní podsvětlení dvířek mechaniky (modré) velmi jasně svítí. V nastavení není možnost svit snížit, ani vypnout. Zvláště večer při sledování filmu to ruší. Dá se na to zvyknout, ale rozhodně by bylo super, kdyby v nastavení možnost něco se svitem prvků na panelu udělat byla.

Biostek XE-320 - tlačítka na čelním panelu Biostek XE-320 - svítící prvky přehrávače Biostek XE-320 - displej ve tmě

Dvířka samotná pak ničím nepřekvapí. Jsou docela tenká, ale je použit pružný plas, takže snad nehrozí jejích ulomení. „Plácek“ pro médium nemá žádné vykrojení po stranách a DVDčka tak vkládám „samospádem“. Je dobré se ujistit, že je DVD umístěno správně. Jednou se mi totiž skříplo… Naštěstí se nic nestalo a od té doby si dávám větší pozor.

Biostek XE-320 - vysunutá dvířka mechaniky

Za zmínku stojí jistě to, že přehrávač používá síťový vypínač. To znamená, že po vypnutí se žádný stand-by mód nekoná, přehrávač je „na tvrdo“ vypnutý a neodebírá žádný proud. Je možné přenout na „DO“ do režimu „sleep“, což funguje stejně, jako „stand-by“, ovšem na displeji se nic nezobrazuje, přehrávač se tváří jako úplně vypnutý. Proto odhaduji, že v tomto režimu je Biostek velice úsporný, zcela určitě úspornější, než přehrávače používající „stand-by“ mód. Přístroj nezná čas, nepotřebuje ho znát, a tak ho logicky nikde nezobrazuje.

V zadu jsou konektory. K dispozici je i moderní HDMI. Jelikož ale nemám žádné zobrazovací zařízení s vysokým rozlišením (dokonce mám jen obyčejnou „baňkovou“ televizi – tak nemoderní jsem!), mohl jsem do tohoto konektoru zkusit strkat leda tak párátko.

Biostek XE-320 - konektory Biostek XE-320 - zespodu

V nastavení je nutné zvolit, jaké řádkování televize máte (to platí pro všechny typy připojení). Pokud zvolíte špatně, obraz bude rozmazaný a barvy zkreslené. Pak tu je jeden SCART, Cinch výstupy na 5.1 zvuk, video výstup, audio mix (tj. stereo), optický audiovýstup.

Dálkové ovládání. Překvapilo mě. Není stříbrné, je mléčně bílé. Mám dokonce pocit, že není použita barva žádná – tj. že se jedná o obyčejný, ničím nebarvený plast. Nevypadá to špatně, jen dost nezvykle. Jsem ale radši, než kdyby byl ovladač stříbrný. Mám totiž s touto barvou špané zkušenosti. Cokoliv stříbrného jsem kdy měl, vždycky po čase začala barva „slézat“.

Ergonomicky je na tom ovladač dost bídně. Až na kurzorové klávesy jsou všechny stejné, miniaturní „knoflíky“. Po hmatu tak nelze s jistotou stisknout vůbec nic. Vždycky se musím podívat. Tlačítka samotná jsou vyrobena z takové té hmoty, co v noci světélkuje. Záměr asi byl, aby nebyl problém ovladač používat ani ve tmě. Jenže vzhledem k tomu, že většina popisků je napsána vedle tlačítek drobným černým písmem, ve tmě je tak neuvidíte a kvůli jednotnému tvaru tlačítek stejně nepoznáte, které je k čemu. Holt nepovedlo se. Dodám, že tlačítka jsou dost vysoká a mají tendenci se „vrklat“.

Biostek XE-320 dálkkové ovládání Biostek XE-320 - dálkové ovládání z druhé strany

Jinak se ovladač ale povedl – má velmi slušný dosah, nemusíte mířit na přehrávač a funguje i z velkých úhlů. Používá 2×AAA články, které jsou součástí balení.

Používání

Přehrávač jsem za poměrně krátkou dobu podrobil poměrně velkému testu. Nikde viditelně jsem nenalezl použitou verzi firmware, ale protože jsem do teď uspěl s přehráváním všech médií, která jsem vyzkoušel, neměl jsem důvod pokoušet se o aktualizaci. Ta se ale provádí klasicky – stažením iso obrazu, jeho vypálením a vložením do mechaniky. Rozhoně ale brzo aktualizaci vyzkouším. Novinky odstraňují některé vady a přidávají funkce.

Při přehrávání DVDDivX/XviD videí je k dispozici zoom (obraz se netrhá, ikonká po chvilce zmizí). Obraz se mi zdá velice kvalitní, ale nejsem odborník a proto to nedovedu posoudit. Titulky mají dobrý font (je možné nastavit okrajě), jsou dostatečně velké a i v případě DivX/XviD se zobrazují korektně vč. diakritiky. Nemám doma žádný film, který by měl např. špatné časování titulků, takže nevím, jak se v takové situaci přehrávač zachová. Biostek pracuje klasickými formáty vč. txt. Musí mít stejný název jako film, jinak je není možné zobrazit.

Věc, která mě potěšila, je, že se přehrávač vůbec nezahřívá. Díval jsem se v kuse 6 hodin (několik epizod seriálu) a přístroj byl stále vlažný. Jakmile se dostane na provozní teplotu, dále se již nezahřívá. Navíc ani médium není nijak zahřáté. Je jen teplé. Když bych ho vyjmul po půlhodině přehrávání z mechaniky počítače, bylo by oproti tomu velmi horké. Chlazení je zjevně velmi dobře vyřešené.

Biostek je rovněž velice tichý. Hluk uslyšíte pouze při roztáčení disku. Jinak není nic slyšet. Abyste slyšeli točící se CD/DVD, musíte přijít až přímo k němu.

Závěr

Biostek XE-320 Pro se rozhodně povedl. Ikdyž má své mouchy, nejedná se o nic, co by nějak výrazně ovlivnilo použití. Ačkoliv jsem nemohl vyzkoušet naprosto všechny funkce, jsem velice spokojen. To, kvůli čemu jsem se rozhodl právě pro něj, splňuje bez váhání. V kategorii DVD přehrávačů v ceně kolem dvou tisíc ho považuji jednoznačně za jeden z nejlepších.

K dokonalosti mu schází ještě zapracovat na ergonomii dálkového ovladače, ovšem ostatní chybky jsou softwareového charakteru a dají se vyřešit „pouhým“ update firmwareu.

Já osobně jsem ho pořídil na Cybex.cz za cenu 2 253 korun vč. daně a poštovného. Vybral bych si ho znovu.

Pokud máte nějaké dotazy, ptejte se!

P.S.: Celá tato recenze byla napsána na Nokia 9500…

19 komentářů k “Recenze DVD přehrávače Biostek XE-320 Pro”

 1. 1. Vlado napsal:

  Mna by zas potesilo, keby sa u Biosteku dal pri DiviX filmoch volne vybrat subor s titulkami. Na tomto malom nedostatku prehravac tejto znacky (podla mna uplne zbytocne) straca body…

 2. 2. nemo napsal:

  [1] No me to nerpislo jako problem. Pojmenovavam titulky vzdycky stejne a navic se snazim u AJ filmu titulky nepouzivat vubec ;-)

 3. 3. Indoš napsal:

  Nvm, co pořád řešíte jiný název titulků a filmu. Vždyť je to blbost, mít k filmu titulky s nějakým jiným názvem,ne?

 4. 4. nemo napsal:

  [3] Je to tak. Nejak nemuzu najit duvod proc bych mel mit titulky k filmu Sipkova_Ruzenka.avi pojmenovane Bobr_je_prase.srt …

 5. 5. Duran napsal:

  No já mám např.cca 100 filmů DIVX a ne na všech mám stejně pojmenované titulky a nerad bych je musel všechny znovu přepalovat a pojmenovavat stejně jako avi s titulkama. Já mám přehravač Daewoo DV 700S a ten mi dá na výběr jaké chci přiřadit titulky a nemusí se jmenovat stejně jako film. V dnešní době bych to bral jako standart. Bohužel se mi po dvouletém provozu přehravač pokazil a uvažuji a jiném. Jen nevím jakém.

 6. 6. Indoš napsal:

  For Nemo: Nezkoušel jsi upgradovat firmware? Jde mi o to, jestli nějak podstatněji vylepšil čitelnost titulků.
  Docela bych si ten přehrávač objednal, ale na Cybexu mají pořád dostupnost v řádech týdnů :-(

 7. 7. nemo napsal:

  [6] Priznam se, jeste jsem se k samotnemu upgradeu nedostal. Ovsem uz jsem se o to zajimal a tak ti mohu rict, ze si muzes pri stahovani upgradeu vybrat z asi 6ti „kusu“ pismen. Neni mozne volit velikost atp., ale jednotlive moznosti maji font ruzne velky. Doufam, ze rozumis, co tim myslim.

  Zaslechl jsem take, ze nekdy v budoucnu pujde volit font primo z menu…

  Myslim, ze koupi neprohloupis. Kdyz jsem to kupoval ja, take tam psali, ze dodani bude „pristi rok“, ale dva dny na to se to zmenilo a o par dni pozdeji uz jsem to mel doma. Ruku do ohne za to nedam, ale mohlo by to takhle byt i v tvem pripade.

  Kazdopadne dej vedet, jak jsi se rozhodl a jak to dopadlo. ;-)

 8. 8. Emil napsal:

  Biostek XE-320 PRO uz asi nesezenete, jeho prodej byl ukoncen, ale mrknete na http://www.videotech.cz/…s_detail.php?… na jeho nastupce DVD/DivX přehrávač Ferguson D-770 HX.

 9. 9. Indoš napsal:

  (7) Nemo: Tak než jsem se rozhoupal, už nebyl tento přehrávač v prodeji. Naštěstí – koupil jsem totiž ten Ferguson 770 a max.spokojenost. Hlavně co se týká titulků. ty jdou krásně nastavovat, včetně barvy, orámování a pozice na obrazovce. A dálkové ovládání je taky fajn, nemám výhrady.

 10. 10. nemo napsal:

  Tak to gratuluji a at slouzi.

 11. 11. Tonda napsal:

  Rád bych se zeptal jestli lze spustit celé DVD s MP3 i bez TV? Nejlépe v random režimu. Děkuji

  (Pokud můžu poprosit o kopii odpovědi na mail, tak by to bylo skvělé)

 12. 12. nemo napsal:

  [11] Pokud mate k DVD prehravaci pripojeny i nejake reproduktory apod., muzete televizi klidne vypnout (pochopitelne kdyz pouzivate reproduktory z televize, musi byt pustena).

  Tusim, ze se prehrava po slozkach a od shora dolu. Nemam prehravac ted k dispozici, ale myslim si, ze nahodne prehravani neumoznuje (ale ruku do ohne za to nedam).

  (poslal jsem Vam to e-mailem)

 13. 13. Roso napsal:

  Ahoj,prosím poraďte mi někdo.Mám DVD přehrávač Daewoo DV 700S a nevim jak a kde sehnat kodeky a jak je aninstalovat.díky za každou radu.

 14. 14. nemo napsal:

  [13] Pokud tvuj DVD prehravac nedokaze prehra nejake video, muzes zkusit akorat nahrat nejnovejsi firmware ze stranek vyrobce.

  Jinak mas bohuzel smulu, nic jineho s tim neudelas – leda koupit novy prehravac…

 15. 15. Roso napsal:

  To už jsem udělal a nic.Každopádně díky za radu.Časem opravdu koupim nový přehrávač.

 16. 16. Bibo napsal:

  Rád bych tady odkázal na mou recenzi přehrávače Biostek XS-260, kterou najdete tady: http://bibo.bloguje.cz/…k-xs-260.php. Doufám, že to nevadí.

 17. 17. nemo napsal:

  [16] Nevadi. Naopak.

 18. 18. northiowatoday.com napsal:

  northiowatoda­y.com…

  BAZHAR.blog » Blog Archiv » Recenze DVD přehrávače Biostek XE-320 Pro…

 19. 19. napsal:

  True Odds Sports trueoddssports­.com…

  BAZHAR.blog …

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.