Linuxový ráj Vlastimila Waice na Živě.cz

Autor: nemo | Publikováno: 28. 02. 2007 v 01.01 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Sleduji to už delší dobu. O Linuxu (rozhodne odmítám používat hrozný, byť korektní, název GNU/Linux) se mluví všude. Ale věděli jste, že Česká republika drží světové internetové prvenství v počtu zmínek o něm? Zajímavé, že?

<nadsazka>V tomto článku se chci ale zaměřit na dění, které panuje na známém českém internetovém deníku Živě.cz. Rozhodně bych nechtěl nikomu z redaktorů křivdit. Vyjadřuji zde pouze moje osobní pocity, názory a konstrukce vyvozené z čtení tohoto magazínu.

Mnozí čtenáři totiž došli k závěru, že redakce Živě.cz je placená firmou Microsoft. Proč? Jednoduše proto, protože se produktům Microsoftu věnuje až přehnaná pozornost. Pan Waic dokonce jednou dost nevybíravým způsobem přesvědčoval v diskuzi čtenáře, že protože OS Windows používá přes 90% domácích uživatelů, je nutné, aby se na Živě.cz psalo především o MS produktech.

To ale není pravda. V Česku například prodá nejvíce aut firma Škoda, ovšem evidentně to neznamená, že se jí bude na sesterském magazínu Autorevue.cz věnovat drtivá převaha článků.

Nějací čtenáři (asi sympatizanti p.Waice) sice zkoušeli jeho vyjádření „rozředit“ tím, že „Linux má přece své vlastní magazíny“ a tak je zbytečné psát na webu o Windows o těchto alternativních systémech. To je ale snad ještě větší blbost, než tvrzení pana Waice.

Linuxový ráj - Živě.cz

Slogan Živě.cz hlása: „O počítačích a internetu“. Já tam žádné „Windows“, či „Microsoft“ nevidím. Vy ano? Jestliže chce Živě.cz psát výhradně o produktech zaměřených na software Microsoftu, mělo by to upravit a dát jasně najevo, nikoliv se tvářit, že v podstatě ani nic jiného neexistuje.

Díky snaze externích redaktorů se aspoň objevuje jednou týdně seriál „Anička v říši Linuxu“ a „Svět podle Apple“ (pod kterými se dost často strhne flamewar…). Poslední dobou se, „aby se neřeklo“, ještě občas objeví nějaká zpráva z oblasti alternativních systémů.

Jeden z mála 'alternativních' článků

Nicméně o co víc se začaly objevovat zmínky i o něčem jiném, než jsou Windows, o to víc se začaly objevovat články (v 90ti procentech případů psané p. Waicem) na téma „Podívejte se! V Průzkumníkovi Windows jde zvolit o jednu velikost ikonek víc!“ (příklad). Přičemž takovému „článku“ je vyhrazena obvykle celá bleskovka. Kdyby měl tento autor psát stejným stylem i o Linuxu (co nová funkce, to „článek“), musel by si najmout ještě tým lidí, co by mu pomáhali…

Šílenství, které si mohli čtenáři Živě.cz „užít“ více než rok, týkající se vydání nového operačního systému „Windows Vista“, se ještě po jeho vydání zestupňovalo (byl jsem překvapen, že to jde ještě více). Doslova každý den vychází na Živě.cz „bleskovka“ odkazující na tzv. „Windows Vista blog“, který redakce založila na „shromažďování užitečných informací o Vistě“.

Já osobně se takové zprávy snažím ignorovat (neboť mě takové informace vcelku nezajímají), ale občas si „kliknu“. Zrovna před dokončením tohoto čláku, který už jsem měl rozepsaný trochu delší dobu, jsem se nechal pomyslně „zlákat“ na Správce disků Windows Vista se opravdu povedl. Docela úsměvné. Autorem je, pochopitelně, pan Waic.

Pan Waic odpovídá na dotaz, co za utilitu ve Windows Vista používat na práci s disky. Odpoví, že se k tomu standartně už od pradávna (teď nevím, která verze Windows tuto utilitu měla poprvé) používá „Správa disků“. A teď přichází to zajímavé. Autor popíše všechny vlastnosti této utility, které má už od počátku i Windows XP a zmíní, že ve Vistě jsou navíc dostupné možnosti zvětšovat a zmenšovat partition. A zakončí to skoro božsky (dovolím si citovat):

„Microsoftu se správce disků tentokráte opravdu vyvedl.“

Čili na základě toho, že utilita „Správa disků“ vypadá (téměř) stejně, chová se stejně, používá se stejně a navíc „revolučně“ obsahuje dvě funkce navíc, došel p. Waic k tomu, že Microsoft věnoval „Správě disků“ nějakou zvláštní péči a notně ji vylepšil. Ehm…

Ano, jedná se pouze o jeden příklad, jenže on se vyjadřuje o každé, byť sebenepatrnější, vlastnosti Windows s neskrývaným obdivem.

O to kontrastněji působí jeho výroky na adresu Linuxu. Už několikrat se stalo, že tlak kritizujících čtenářů nevydržel a začal je různě osočovat… Vrcholem pak bylo, když některé obvzláště bouřlivé diskuze vypnul. A tak třeba na zmiňovaném „Windows Vista blogu“ „pro jistotu“ žádné komentáře možné nejsou… Že by strach z kritiky?

Pískoviště pana Waice - Vista blog Správa disků - veselý závěr

P.S.: A jeden čistě teoretický názor nakonec: Nepřipadá vám, že si některé dotazy do „Poradny Windows Vista blogu“ píše sám?…</nadsazka>

11 komentářů k “Linuxový ráj Vlastimila Waice na Živě.cz”

 1. 1. Whistler napsal:

  Proti gustu sice žádný dišputát, ale co je moc,to je moc!!! :-D
  pan Waic by měl dostat jednu přes hlavu tou nejtěžší verzí Windows Vista!

 2. 2. Whistler napsal:

  A pan nemo by měl dávat na hlavní stránku spíš jen část článku:-D:-D

 3. 3. nemo napsal:

  [2] Chybka se vloudila… ;-)

 4. 4. cefeux napsal:

  Pan Waic je evidentne vůl. Ale co jeho chyba, že sa nechce evolucne vyvinut na vyssi formu inteligence (unix systems) =).

 5. 5. VfB napsal:

  my si taky nestežujeme, že Root je baštou linuxáků, tak proč se divíte že živě je baštou Waffen MS?
  vždyť to tak bylo od stvoření světa (nejdříve stvořil Bill nebe a zemi a dva dny později zive.cz)

  naštěstí je stále dost čtenářů, kteří si přečtou dvojdílný článek o nové barvičce v ikonce pro otevírání souboru v nových MS Office

 6. 6. nemo napsal:

  [5] Nevim, jestli otazku myslite vazne.

  Ano, Root je bastou „linuxaku“, ale tuto informaci jasne deklaruje. Kdezto Zive.cz se tvari, ze je „o pocitacich a internetu“. A pocitac!=Windows. A presne tohle pisu v clanku. Pokud se Zive.cz chce zamerit na Windows, at se prestane tvarit jako univerzalni pocitacovy zpravodaj.

  A krom toho ani tohle pana Waice neomlouva. Ma se chovat neutralne, ne jako dealer Microsoftu. Dela ze ctenaru blbce.

 7. 7. Jookyn napsal:

  No, mě osobně přijde žive v poslední době otřesný. Dřív jsem tam diskutoval a četl články, ale teď bych tam do diskuze ani nenapsal a články stojí za prd. Myslim si, že existujou mnohem lepší a ne tak komerční servery (například lupa.cz)…

 8. 8. nemo napsal:

  [7] Pomalu ziskavam ten nazor take.

  Do diskuze jen nahlizim a kdyz ta nahodou narazim na kr…ny alal AstoLights apod., okamzite to zaviram. Nemam zajem cist zvratky mentalne retardovanejch flamewareistu…

  Lupu ctu vcelku pravidelne, ovsem jeji zamereni je ciste na internet. Neco jako Zive mi schazi.

  A k clankum – rozhodne by to chtelo provetrat rady redaktoru na Zive. Z nekterych cisi zaujatost (na ruzne firmy) atd. Navic me dost stve ten jejich Bulvarizator titulku 2.0 CPress Edition, se kterym vytvari matouci odkazy.

  Zatim tam chodim, ale vazne nevim, jak dlouho. Jeste chvili budou predvadet tohle a zmenim lokal…

 9. 9. gofry napsal:

  „V Česku například prodá nejvíce aut firma Škoda, ovšem evidentně to neznamená, že se jí bude na sesterském magazínu Autorevue.cz věnovat drtivá převaha článků.“
  Až bude mať Škoda podiel na celosvetovom trhu áut 90%, zaručene bude Autorevue.cz písať najmä o nej.

 10. 10. nemo napsal:

  [9] Ano a v takovem pripade pak budu kritizovat Autorevue, ze pise jenom o Skode.

  Bud se Autorevue prejmenuje na SkodaRevue, pak je to vporadku, nebo ma psat o vsech autech.

  Nevim, co je na tom tak nepochopitelneho.

 11. 11. Handy napsal:

  Widle jsou shit!

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.