Myšlenky na hudbu

Autor: nemo | Publikováno: 25. 02. 2007 v 00.11 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

06. 02. jsem napsal jako jeden z prvních o dopisu Steva Jobse (CEO Apple) na téma DRM (Digital Restrictions Managment) a hudba. Ten vyvolal velice bouřlivé reakce a de facto odstartoval veřejnou diskuzi na toto téma.

Pokud chcete vědět, co Steve Jobs napsal a přitom neumíte anglicky, vřele doporučuji doslovný překlad (rovněž z MujMac.cz)

Jak bylo vtipně zmíněno na MujMac.cz (konkrétní článek jsem bohužel zpětně nedohledal, protože na toto téma jich zde vyšlo několik), ohledně DRM se, díky Jobsově dopisu, nyní vyjádří snad každý, kdo má ústa.

Je to vtipné. Až doposud uživatelé/zákazníci a různé zájmové skupiny křičeli na stejné téma – tj., že DRM je zlo. Nikdo z kompetentních je však neposlouchal. Sotva se však o téma „otře“ pomyslná ruka Steva Jobse, „kauza“ ze dne na den „ožije“ a rozpoutá se vášnivá veřejná debata. A je to tak prakticky se vším. Mnozí už Jobse považují za čaroděje a tohle jim to jen potvrzuje. Daří se mu naprosto ve všem, na co sáhne.

Já se chci ale zamyslet nad tím zlým DRM. Ve své informaci o článku Steva Jobse jsem se zmínil o tom, že jsem si uvědomil, že za „DRM zlo“ mohou především vydavatelství. Teď bych to celé rád rozvedl.

Dříve jsem si skutečně myslel, že právě prodejci hudby jsou ti špatní. Jednoduše jsem si vůbec neuvědomil, že oni vlastně jen poslouchají „mocná vydavatelství“.

Všechny tyto firmy se moc do popředí nehrnou a spíš na sebe berou úlohu „backseat drivers“. Tahají za nitky a cucají peníze stejně, jako mech cucá vodu. Samy vytvářejí i pohřbívají pěvecké rychlokvašky. Vytvoří, vydělají peníze, zahodí.

Jenže teď se stalo něco nehorázného. Narazili na „magika“ Jobse, který řekl ne. Kdokoliv jiný, třeba i uznávanější, by se na téma DRM vyjádřil, sklidil by souhlas a třetí den by se o tom už nevědělo. Kdykoliv se ale o něco začne zajímat Jobs, znamená to rozruch a mnohdy mnohem víc.

Nejhorší pro Warner a spol. je, že zrovna milý Steve ovládá okolo 70% prodejů v elektronickém hudebním průmyslu. Mohou se tak bouřit proti jeho názoru, nadávat mu, ale pokud chtějí prodávat (a oni sakra moc chtějí), musí poslušně přihopsat právě za ním. Nebo mohou na Jobsovu výzvu kývnout a opět ho tak podpořit. Steve zkrátka vyhraje bez ohledu na to, jak to dopadne.

Do tohohle celého veselého cirkusu se samozřejmě montují i firmy, které jediné podporují názor hudebních vydavatelství, že DRM je super a je třeba ho zachovat. Kdopak to asi je? Jsou to firmy vyvíjející tyto protikopírovací techniky. Je to logické – přece si pod sebou nebudou řezat větev, že?

Celé je to jako požár. Mnozí zastánci DRM se navíc ještě bojí, že by „anti-drm-oheň“ mohl přeskočit a zapálit kromě audia i video. No prostě hrůza! A docela oprávněná. Vždyť Jobs ve svých iTunes začíná prodávat i video. Stačil by pak jeden Jobsův článek „Thoughts on Movies“ a další požár by byl na světě.

A ikdyž se i (v-podstatě-důchodce) Bill Gates vyjádřil o DRM záporně (a dokonce všem poradil, aby si koupili CD a „ripnuli“ si hudbu bez ochrany), náš milý Steve Ballmer – o kterém se na tomto blogu kupodivu zmiňuji skoro pořád – by, jako nynější největší zvíře Microsoftu, nebyl příliš nadšen. Vlastně nač mluvit v minulosti – on skutečně není nadšen. Proč? Protože Windows ;-). Jednoduše jedna z hlavních, né-li vůbec ta nejhlavnější, „features“ Windows Vista spočívá v „téměř dokonalém“ systému ochrany proti ilegálnímu kopírovaní audiovisuálních děl. Vývojářům to jistě dalo ohromnou práci (vždyť tato ochrana je integrována hluboko v systému) a kdyby se místo toho věnovali jiným vlastnostem Visty, mohl Microsoft nabídnout například slibovaný nový moderní souborový systém (místo NTFS), či uvést OS řádně v oznámeném termínu ještě před koncem roku. Jenže to se nestalo. vývojáři pracovali na implementaci DRM a teď přijde nějaký Steve Jobs, napíše jeden dopis, a najednou je tu reálná hrozba, že vydavatelství přestanou DRM používat a celý zvlouhavý vývoj může jít do… do pryč.

Já osobně bych si přál, aby „do pryč“ DRM šlo. Pak bych si – možná – na iTunes občas i něco koupil. ;-)

4 komentáře k “Myšlenky na hudbu”

 1. 1. cefeux napsal:

  Ide vidieť, že ľudia z Microsoftu sú viac finančný manažeri a nie IT odborníci. Inak by vedeli, že ochrany tohto typu sú časom prelomené a vystriedajú ich nové. Teda by radšej investovali do vývoja spomínaného súborového systému, alebo do niečoho inteligentnejšieho. Ale oni nie, je to proste Windows.

 2. 2. nemo napsal:

  cefeux: Ano, souhlasim. Ovsem nejedna se jen o Microsoft.

  Neexistuje zpusob, jak ochranit jakekoliv dilo. Vzdycky to nakonec nekdo prolomi. Vzdyt staci si vzpomenout na kouzelny pripad Starforce u her. Ovsem nahravaci a filmove spolecnosti jsou jako natvrdle a nechteji to pochopit. Ony samotne si vytvareji nove a nove rady piratu.

  Bohuzel lobby firem nabizejicich audiovisualni dila je obrovska. Nepochybne tyto firmy Microsoft tlacily do nejakeho zpusobu „ochrany“. Je otazkou, nakolik jim MS mohl/chtel vyjit vstric…

 3. 3. download napsal:

  download…

  BAZHAR.blog » Blog Archiv » Myšlenky na hudbu…

 4. 4. /wp-trackback.php napsal:

  /wp-trackback.php…

  BAZHAR.blog » Blog Archiv » Myšlenky na hudbu…

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.