Windows Vista se špatně prodávají. Dobře jim tak!

Autor: nemo | Publikováno: 21. 02. 2007 v 10.26 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Jak se tak pěkně zdá, Windows Vista si v imaginárním žebříčku prodejů moc dobře nevedou. Kupodivu.

Pan Ballmer (o kterém se tak hezky zmiňuji) má na to evidentně jasný názor: za špatné prodeje Vista mohou piráti. Je to přece logické, ne? Protože „tupí“ zákazníci mohou krást (tj. „pirátit“), tak kradou. A je to vina právě softwareových pirátů.

Pan Ballmer má v tomto (a nejen v tomto…) případě dost pokřivený pohled na otázku nabídky a poptávky. Sice v některých případech je možné, aby nabídka vytvářela poptávku, ale právě v tomto konkrétním jde o klasiku – poptávka vytváří nabídku.

„Zákazníci“ totiž mají zájem o ilegální Windows Vista (poptávka), v dusledku čehož piráti nabízejí tuto verzi (tj. aby poptávku uspokojili). „Pan“ Ballmer si evidentně myslí, že je to naopak – tj. že nabídka pirátů vytváří zvýšený zájem ze strany „zákazníků“. Nemějme mu to za zlé. Už má svá léta a neustálá propagace Windows mu asi už (tedy už zcela určitě) způsobila nějakou profesionální deformaci.

Zázračná Windows Vista jsou totiž (nejen) podle mě drahá. Já to ale myslím z trošku jiného pohledu, než většina lidí. Problém je v edicích, jejich odstupňování a (samozřejmě) v počtu barevných papírků, které za to Microsoft chce. Na světě je totiž spousta lidí (včetně mě), kterým různé „edice“ nevyhovují. Patřím k lidem, kteří jsou rádi připraveni na všechno. To, že zrovna teď nestříhám video, neznamená, že příští týden nemůže nastat nějaký obrat a já najednou začnu. A to samé platí i u Vista. To, že teď nepotřebuji žádnou vlastnost Vista Ultimate neznamená, že zítra ji stále potřebovat nebudu. A koupě „vypečeného software“ od Microsoftu je příliš drahý špás, abych (např) OEM licensi Vista Home Premium vyhodil do koše a místo toho si koupil Vista Ultimate. Taková obchodní politika se mi hrubě nelíbí. Chci být připraven na všechno. Chci mít všechny možnosti. Ne vybírat a doufat, že se mé priority nezmění. Proto jsem proti škatulkování „edicí“. Proto oceňuji např. na Mac OS X, že je jen jedna edice, jedna verze. Žádné „pižlátko pro chudáčky co si nemohou dovolit verzi MEGA“ Jeden systém pro všechny a zvýhodněná domácí nabídka pro rodiny při koupi více kusů. O Linuxu je v tomto ohledu i zbytečné se bavit.

No a právě z tohoto důvodu bych (tedy čistě hypoteticky, kdybych já kupoval Vista) uvažoval výhradně o Vista Ultimate, protože prostě obsahuje všechno. Čistě hypoteticky to myslím proto, protože jednak už v budoucnu nehodlám používat žádný OS Microsoftu, jednak protože už nutností přemýšlet nad různými variantami se mi výrobek této firmy hnusí.

Tím se ale oklikou dostáváme k ceně. Nerad bych se mýlil, ale tuším, že Vista Ultimate nelze koupit jako OEM. Tzn., že cena se pohybuje okolo 10 000,– korun. A to je nechutně moc. Díky tomu lidé, smýšlející podobně jako já (o edicích), raději Vista stáhnou i s patřičným crackem, namísto koupě. Tu cenovku nespraví ani hezká černá krabička.

Ballmer to chce vyřešit zpřísněním „kontroly pravosti“. Čili přeloženo do lidského jazyka: crackeři cracknou i tuto zpřísněnou verzi a uživatelé té legální, koupené, budou ještě více nasaní. Tj. úplně stejná situace, jako s DRM. Skuteční zákazníci si budou „užívat“ kontrol pravosti, ověřování kódů, nemožností tohohle a tamtoho… Ti ostatní, „piráti“, kliknou na soubor s názvem (např.) „vista-activation_pat­ch.exe“ a budou vesele užívat nejvyšší verzi *Windows zadarmo a bez obtíží. Jako vždy.

To není cesta. A to se vůbec nezmiňuji o tom, že spousta uživatelů prostě nemá zájem přecházet ze svých Windows XP SP2. Nová verze totiž nepřináší žádnou novou, opravdovou, funkčnost, kvůli které by měli „přejít“. Grafika, ikdyž hezká, totiž není všechno.

Ale tohle všechno „pana“ Ballmera nezajímá. On rozumí akorát FUD – Fear, uncertainty and doubt (strach, nejistota, pochyby).

4 komentáře k “Windows Vista se špatně prodávají. Dobře jim tak!”

 1. 1. Ozzy napsal:

  Člověk se chová jako voda a jde cestou nejnižšího odporu. Různá omezení, verzování, kontrola pravdosti a jiné to jsou jen další kameny v cestě. Pak ať se nediví kdokoliv v MS, že je někdo obepluje.

 2. 2. lemik napsal:

  Mno, nevím jestli máš přehled o tom kolik stojí XPčka, ale zase v tom tak velký rozdíl není. Ale na druhou stranu se děsím dne, kdy budu muset říct šéfovi, že ta multi licence bude stát třeba o 50 000 než u licence pro XP… Shit happens…

 3. 3. Elvis napsal:

  Myslim, ze pri kupe Home Edition muzes udelat upgrade na Ultimate jen za nekolik babek. (Cena HE + upgrade = Cena Ultimate)

 4. 4. nemo napsal:

  Elvis: Tusim, ze „upgrade“ vyjde draz, nez koupe Ultimate rovnou…

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.