Microsoft zpomaluje vývoj hardware

Autor: nemo | Publikováno: 30. 01. 2007 v 14.36 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Ačkoliv je jistě nemálo pravdy na tom, že díky přehnaným nárokům nových MS Windows Vista pokročí výkonější hardware blíže k uživatelům, není to tak zcela pravda.

Microsoft „vyrábí“ Vista od roku 2002. Po tolika letech vývoje se mu usilovnou prací podařilo dosáhnout toho, že Vista nebudou příliš pomalejší, než XP. Užasné. Připomíná mi to jeden vtip…

Každopádně o co mi jde? Jde mi o to, že dnes, v době suprového 64 bitového procesoru Intel Core 2 Duo, je více než reálná „naděje“, že bez ohledu na to bude většina prodaných krabic patřit staré 32 bitové verzi.

Proč? Protože MS, ačkoliv verzi pro 64 bitové počítače má, bude obě varianty prodávat jako samostatné produkty. To je docela síla. Jde to ale ještě dál. 64 bitová verze bude uživatelům „zpříjemňovat“ život takovými dobrotami, jako je nutnost mít za každou cenu podepsané ovladače, či neschopnost spustit některé 32 bitové programy.

Vzhledem k tomu, potencionální uživatelé sáhnou raději po „bezproblémových třicet-dvojkách“.

Na to se ale nabalují další výrobci. Těm se nevyplatí vyvíjet lepší 64 bitové varianty produktu, protože jsou stejně na staré architektuře k ničemu. To nám předvedlo třeba Adobe, když ohlásilo, že nová sada s Photoshopem nebude v 64ce dostupná. Nepočítá se s ní.

Nejen díky rozlišování na dvě varianty, ale i díky problémům s 64kou dochází k nevyvíjení novějších aplikací. Porovnáme-li to s alternativními systémy, dojdeme k lepším výsledkům.

V případě Linuxu jsou samozřejmě zdarma dostupné obě varianty + milion dalších. O Linuxu se tvrdí, že jde pustit na všem, co má procesor. A mohu to jedině potvrdit. Kvůli těmto možnostem ale dochází občas k problémům – jednoduše chybí některé aplikace pro konkrétní platformu.

Nejlepším příladem je Flash player. Doposavaď byla k dispozici verze pouze pro 32 bitu, novejsi verze nebyla (není).

Apple má výhodu v tom, že je zároveň výrobcem hardware, na kterém OS běží. Stávající Mac OS X Tiger je sice ještě stále 32 bitový systém, ale jeho nástupce – Leopard- bude představen cca na jaře. A ten již 64 bitový je.

Jediným lusknutím prsty tak celá platforma Apple přejde. Nainstalovaný Leopard bude (pokud to procesor bude podporovat), rovnou 64kový a naprosto bez omezení. Uživatel bude těžit z výhod (byť zas tak velké výhody 64 bitový systém pro běžného uživatele nemá) a naopak nechat za zády nevýhody, které bdou sužovat uživatele, keří se rozhodnou koupit si 64 bitové Windows.

Abych se tak vrátil obloukem k začátku článku – ano, Microsoft jistým, dle mě dosti perverzním, způsobem zajišťuje uživatelům permanentní přísun nového hardware (resp. je nutí kupovat nový), avšak díky své politice je nechává instalovat si do počítačů zastaralou platformu.

Já jsem například ještě za doby používání Windows jako mého hlavního OS dospěl k závěru, že už mám pomalý počítač a potřebuji nový. Pak jsem začal používat Linux naplno a hle – výkon PC je na takové úrovni, že nenacházím rozumný důvod, proč ten počítač nahrazovat…

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.