Proč používat Gmail

Autor: nemo | Publikováno: 29. 01. 2007 v 00.00 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Už několikrát se mi stalo, že se mě lidi zeptali, proč přestat používat Seznam.cz (apod.) a přejít právě na Gmail.com. Tedy ne, že by mě na ulici kolemjdoucí oslovovali ;-), ale občas lehce zapropaguji – povzdechnu si „máš používat Gmail, tohle by se ti s nim nestalo…“.

Tak tedy proč je Gmail.com tak lepší, než ti ostatní? Vždyť třeba Seznam.cz vypadá skoro stejně…

Seznam.cz vypadá stejně, protože vzhled „opajcnul“ právě od Gmailu. Už za to byl i patřičně zdrbán lokální technickou veřejností…

Gmail.com má především za zády Google. Přihlášením do „googlího majlu“ nezískáte jenom schránku s kapacitou přes 2800 MB (a stále roste), získáte i přístup do drtivé většiny služeb, které Google nabízí.

Právě tato integrace a provázanost Gmailu s ostatními službami je snad jeho nejsilnější zbraní. Stačí jediná registrace a s těmito přihlašovacími údaji se můžete bez dalšího zdlouhavého vyplňování údajů dostat téměř kamkoliv. Například do Google Docs & Spreadsheets (tabulkový procesor a textový editor), Calendar (online kalendář), Picasa Web Album (webové foto album – je třeba stáhnout aplikaci, která je však dostupná pouze pro Windows. Dá se však emulovat ve Wine), Groups (skupiny – většinou odborné diskuze), GTalk (Instant Messanger – funguje na protokolu Jabber) a další…

Gmail v akci

Třeba takové propojení s GTalkem je naprosto úžasné. Základní rozhraní GTalku je totiž integrované přímo do Gmailu, takže se stačí připojit do schránky a jste vlastně online. Když Vám někdo pošle zprávu, vysune se JavaScriptové okno a můžete rovnou odpovědět. Můžete také nechávat ukládat historii rozhovorů, která se ukládá a tváří podobně, jako „obyčejné“ e-mailové zprávy. Ve všech zprávách, tj. včetně e-mailů, pak můžete vyhledávat, třídit je apod. Rovněž všechny kontakty máte v Gmailu k dispozici. Vidíte jejich status a když má někdo nastaven avatar, můžete si ho také prohlédnout. Pokud Vám snad od někoho ze seznamu přijde zpráva, avatar se zobrazí i u ní.

Gmail má ale i další vychytávky. Například všechny e-maily se řadí jako rozhovory inteligentně k sobě a v pořadí, v jakém byla korespondence vedena. Nepotřebné zprávy můžete přitom nechat zarolovat.

Při psaní adresy, kam chcete poslat e-mail, se pak zobrazují všechny kontakty vyhovující zadání.

Bonusem jsou i „štítky“ (Labels). Místo toho, abyste si příchozí zprávy třídili do složek, prostě je značíte štítky. E-mail tak může byt označen zároveň jako „pracovní“, „internet“, „komerce“, „sranda“ apod. Navíc můžete obvzláště důležité ještě „ohvězdičkovat“.

Příjemné také je, že Gmail nevkládá do žádné zprávy reklamy. Zobrazují se akorát kontextové textové odkazy vpravo. Ty jednak neotravují a kupodivu jsou někdy i užitečné.

Další věcí je naprosto úžasný antispam. Moje e-mailová adresa je rozeseta snad po celém internetu, takže ji má uloženou snad každý spambot, co existuje. I přesto mě spam v e-mailech (téměř) neobtěžuje. Antispam se učí (u každé zprávy můžete nahlásit spam) a má celkově značně vysokou úspěšnost. Sníženou úspěšnost pozoruji akorát když se spammeři vytasí s nějakou novou variací (dříve to bylo například to, že ve spamech oslovovali – nemo, pepo, jardo…). Po pár takových zprávách ale antispam začne takový „xindl“ rozlišovat. A omyl – tj. označení opravdové zprávy jako spam – se mi stal za celou dobu používání (dlooouho) celkem 2×. Antispam je také jedním z důvodů, proč si nechávám všechny zprávy z doménového e-mailu (@bazhar.cz) automaticky přesměrovávat na Gmail

Gmail samozřejmě má také vlastní spolehlivý antivir, který kontroluje příchozí i odchozí zprávy. Z bezpečnostních důvodů automaticky nezobrazuje náhledy obrázkových příloh, ani grafiky v e-mailech. To je však možno povolit buď pro konkrétní zprávu, nebo globálně pro všechny e-maily od odesílatele.

Můžete používat také vestavěnou RSS čtečku, která vybírá aktuální zprávy a po jedné je zobrazuje.

Standartem je samozřejmě použití AJAXu.

Spolehlivost je slovy výborná. Ikdyž je Gmail stále označen (již několik let) za BETA verzi, nikdy se nestalo, že by někdo o nějaké soubory přišel. Já osobně se na něj spoléhám naprosto. Nedělám žádné zálohy apod.

Výbornou věcí je to, že Gmail se dá přinutit, aby odesílané zprávy měly adresu jinou, než ta „Gmailová“. Z rozhraní Gmailu tedy mohu posílat zprávy jako nemo[at]bazhar.cz, nemoxx[at]gmail.com či jako třeba pepa[at]dukova­ny.pl. Stačí k tomu jednoduchý potvrzovací e-mail zaslaný na zvolenou adresu. V kombinaci s tím, že prakticky všechny free-maily se dají nastavit tak, aby příchozí poštu přesměrovávaly, není překážka, která by člověku bránila přejít na Gmail bez ohledu na množství přijaté pošty denně.

Gmail je prostě super. Určitě jsem na nějaké výhody zapomněl, ale momentálně už mě nic nenapadá.

Jsou zde samozřejmě i nějaké vady na kráse. Někomu (ne mě) bude chybět IMAP protokol. Je možné aktivovat „pouze“ POP3. Ten ale funguje poněkud nezvykle (!=špatně). Volby pro příchozí zprávy jsou: vypnuto, zapnuto pro všechny, zapnuto pro zprávy od data… Mě velice chybí možnost „zapnuto pouze pro Inbox“. Až budu mít čas, sesmolím jim e-mail a třeba to opraví.

Další věcí je, že Gmail je produktem americké firmy. Česká verze samozřejmě existuje a poslouží každému velice dobře. Ovšem Gmail se stále vylepšuje a pokud chcete mít přístup k těm nejnovějším funkcím, musíte používat US verzi. V ostatních jazykových mutacích se tato vylepšení objevují až se (značným) spožděním.

Do Gmailu není možné se „jen tak“ registrovat. Je nutné dostat pozvánku od již registrovaného uživatele. Pozvánek je ale dnes už spousta a není problém je získat. Kdyžtak napište e-mail mě a já obratem každému zájemci jednu pošlu.

No a nakonec. Minimální počet znaků pro přihlašovací jméno (tj. to před @gmail.com) je 6. To děsně s*re například mě, protože moje přezdívka má jenom čtyři znaky… :-( Takže musím používat nemoxx, což je varianta, kterou používám, když mě nějakej parch… zloduch někde předběhne a zaregistruje si přezdívku nemo přede mnou…

To je asi tak vše. Kdyby někdo měl nějaký dotaz, napište do komentářů.

7 komentářů k “Proč používat Gmail”

 1. 1. CzechCloud napsal:

  Já jen dodám,že GTalk apod. jsou vlastně jen vychytávky, které by na gmail vůbec nemuseli být. Google dělá co umí a dělá to dobře. Lepší mail neznám.

 2. 2. nemo napsal:

  Ano, diky. Chtel jsem tim rict, ze krome spickoveho e-mailu, nabizi i spoustu veci navic.

 3. 3. Dendy napsal:

  Ahoj.Už dlouho použávám gmail.Včera ,ale ani dnes se do něj nemohu dostat. Už mě to pěkně štve..Vždy se tam objeví: Informace,které si vyměníte s tímto servrem nemohou zobrazit ani jiní uživatelé.Nastaly potíže se zabezpečením toho servru. Ta jsem se chtěla zeptat jestli máš teď podobné potíže.Děkuji za případnou pomoc

 4. 4. nemo napsal:

  [3] Ne, zadne problemy nepozoruji. Normalne se prihlasim.

  Je mozne, zes chytnul nejaky docasny vypadek ale vzhledem k tomu, ze rikas, ze uz to chvili trva, je to nepravdepodobne).

  Zkus smazat cookies a zadat http://www.gmail.com...

  Snad to pomuze.

 5. 5. vlkodlak1 napsal:

  Ahoj,může mi někdo poradit,kde najdu na gmailu mail,který jsem dal archivovat?

 6. 6. nemo napsal:

  Najdes ho ve „All mail“ (v cestine asi „Vsechny e-maily“).

 7. 7. cheap juicy couture tracksuits napsal:

  cheap juicy couture tracksuits…

  BAZHAR.blog » Blog Archiv » Proč používat Gmail…

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.