Burnout Paradise na PC a já

Autor: Lyramiel | Publikováno: 29. 01. 2009 v 19.22 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Ahoj, říkají mi Lyramiel a ještě v dobách, kdy tu nemo psal články jeden za druhým, jsem mu slíbil, že taky něco napíšu, už ani nevím, proč :). No, ale protože jsem slibotechna stará, tak jsem mu jenom dělal korektorku korektora pravopisu. Avšak každá řeka v moře doteče, i já jsem nakonec zde a tvořím. A vůbec, sice jsem jednu dobu měl vlastní blogýsek, ale psal jsem tam věci jako básničky a krátké povídky a občas dojmy z her, co jsem zrovna hrál a dohrál… Tím chci říct, že nejsem žádný zkušený pisálek, takže zbytek textu nebude vypadat lépe než tenhle úvodní odstavec.

(Jen tak pro info: poslední odstavec je Stručná Verze™ :))

Závodění s autíčky nikdy nebyl typ her, který bych na počítači nějak zvlášť vyhledával. První díl Carmageddonu mi bohatě vystačil :). A ke kamarádovi jsme chodili hrát Rollcage. Splitscreen ve čtyřech lidech – paráda. Vejít se na jednu klávesnici v tolika lidech už moc paráda nebyla, ačkoli na druhou stranu, ovládat power-upy někoho jiného a zapínat mu superzrychlení zrovna když v už tak vysoké rychlosti najížděl do zatáčky – nezapomenutelné. <krásné vzpomínky> To byly časy… </krásné vzpomínky>. Z dalších závodních her, co jsem zkusil, se mi vybavují Re-Volt, Rally Championship Extreme nebo Need for Speed: Porsche Unleashed. A ještě pár dalších her, jejichž názvy si nevybavuju.

Několik let zpátky jsem strávil dost času u Need for Speed: Underground 2. Ježdění nočním městem plným civilní dopravy, prozkoumávání mapy a objevování skrytých obchodů, různé typy závodů nebo tuning, to všechno mě zabavilo na slušnou dobu. Ale byla tam spousta věcí, která mě otravovala (ano, tím myslím vás, nudné povinné závody). Čímž se pomalu dostávám k tomu, o čem tenhle článek je. Brzy bude. Snad.

Prostě abych už konečně začal. Měl jsem včera možnost zahrát si Burnout Paradise. Na PC. O Burnoutu jsem předtím věděl jenom to, že je to jakási závodní hra s auty na Xboxu. Kamarád, co Xbox má, o tom totiž pořád básnil. Jaké je to úžasné a skvělé a jak se u toho fakt moc baví a co všechno se tam dá dělat a… tak. Ale on takhle básní prakticky o každé hře, kterou si na Xbox koupí, takže ho beru s rezervou. Třeba Assassin's Creed taky hrozně vychvaloval a podle mě je na tý hře dobrý akorát tak nápad. Jinak je to pořád to samý dokola, takže docela rychle nuda. Ale to už zase mluvím o něčem, o čem mluvit nechci. Zpět a vpřed k Burnoutu.

Takže já a další dva kamarádi jsme nav­štívili pražské kanceláře Electronic Arts, kde jsme dostali k dispozici dva počítače, abychom si mohli tuhleten Burnout Paradise vyzkoušet. K jednomu počítači byly připojeny krásné tři LCD monitory, druhý měl jenom jeden monitor, navíc s divně rozmazaným obrazem. A vedle ležely jakési černé brýle -  3D brýle došlo mi.   Usadil jsem se k počítači se třemi monitory. Prostřední zobrazoval v klasické kameře levitující v závěsu moje auto, monitory vlevo a vpravo zobrazovaly prostory vlevo a vpravo od auta, kupodivu :). Tak jsem se teda rozjel a tu jsou moje dojmy:
 • Krásná grafika. Jakože to fakt všechno moc hezky vypadá, auta detailní, výhled do krajiny (městské zástavby) je taky nádhera. Několikrát jsem zbořil auto jenom proto, že jsem se „kochal“ :) Jsem teda zvědav, jak „nádherné“ to bude na mém dva roky starém počítači. Mno, stejně pořád plánuju novou grafickou kartu…
 • Parádní pocit z jízdy. Už v Undergroundech mě bavilo ježdění čistě kvůli ježdění samotnému a tady je ten zážitek mnohem lepší, silnější… intenzivnější? Kdybych měl lepší slovní zásobu než člověk doby ledové, tak určitě vymyslím trefnější výrazy, ale bohužel no :).
 • Na hlavních silnicích nestrávíte tolik času, kolik byste čekali. Nejrůznější tajné zkratky, odbočky, najdezdy, podjezdy, přejezdy… Zkrátka svoboda výběru toho, kudy se z bodu A dostanete do bodu B je tu značná. Je co objevovat = super.
 • Na křižovatkách jsou startovní místa závodů nejrůznějších typů. Já zkusil tři různé závody. Určitě je jich tam víc, ale třetí typ „v daném časovém limitu zlikviduj co nejvíc vozidel“ se mi zalíbil natolik, že už jsem jiné závody nevyhledával :)
 • Široký výběr aut. Jakože v třeba Undergroundech byl taky prima výběr, ale mně se jich líbilo jenom pár. Nevím, jestli se od té doby nějak změnil můj vkus nebo co, ale v Burnoutu, když jsem si na vrakovišti vybíral, které auto vyzkouším jako další, tak jsem byl skoro pořád „Tohle? Nebo tuto? Sakra tohle je taky hezký! Aaaaargh, nemůžu se rozhodnout!!!“
 • Žánrově velice nevyhraněný soundtrack. Spousta rúzných písniček. Čímž myslím, že tam hrálo snad všechno od Čajkovského po Avril Lavigne. Což mě teda hrozně rozesmálo, jet po městě a slyšet z reproduktoru „HEY HEY, HEY HEY I DON'T LIKE YOUR GIRLFRIEND“ v okamžiku, kdy další soupeř opouští závod se zlikvidovaným autem. Jinak jsem muziku moc nevnímal, přes skřípení pneumatik a úpění motorů nebyla slyšet :)
 • Multiplayer jsem netestoval, aleco si tak pamatuju na naše klání z Rollcage, Carmaggedonu a Undergroundů, tak si dovolím tipnout, že je to zážitek i tady.
Abych nezapomněl, odstaveček o 3D brýlích. Brýle jsou pohodlné, elegantní design, ne něco co vypadlo ze sci-fi tak starého, že tam používají počítače na děrné štítky, a příjemně sedí na uších. A jaké že to je, hrát s nimi Burnout Paradise? Mno, auta vypadají ještě více 3D než „normálně“. Teda aspoň mi to tak přišlo. Testoval jsem je jenom chvilku, takže vážně nedokážu moct říct, co a jak.

Což takhle nějaká ta kritika? Máme? Ne.

Asi takhle. Byli jsme tam jestli něco přes hodinu. Můj dojem z téhle hodiny je ten, že kdybych si na místě mohl Burnout Paradise koupit, neváhám. Ježdění městem je zábava, auta vypadají nádherně, bourání všeho možného a do všeho možného je taky super, muzika se dobře poslouchá, závody nenudí a nejsou monotónní. A pokud se mě někdo ptá „Je ta hra dobrá?“, odpovídám „Je to skvělá arkáda u které se člověk může výborně vyblbnout.“

2 komentáře k “Burnout Paradise na PC a já”

 1. 1. Bzuk napsal:

  Zajímavý přehled ale chybí mí obrázky nebo ilustrace.

 2. 2. caManoedaM napsal:

  Bude tento blog jeste nekdy fungovat, nebo je definitivne ulozen k ledu?

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.