Euro-data-tarif; Vodafone; iPhone

Autor: nemo | Publikováno: 15. 07. 2008 v 20.48 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Snad nemusím popisovat úvod do celé situace. Stačí si přečíst tento článek na Mobilmania.cz s více než výmluvným názvem.

Budoucnost se v tomto ohledu rýsuje růžově. Ačkoliv se mi v principu to, co EU regulací všeho možného dělá, nelíbí, zrovna v tomhle ohledu jsem na rozpacích. Vůbec se mi nelíbí, že si nějaká ženská na vysoké židli v EU vzpomene, a začne uměle tlačit soukromé subjekty do určité pozice. Sakra se mi to nelíbí. Např. – ačkoliv jsem jabkař, i mě naštvala naprosto nesmyslná pokuta, kterou EU udělila Microsoftu za integraci Windows Media Playeru do Windows. Nelíbí se mi, že Unie nařizuje, za kolik má kdo prodávat své zboží/služby.

Jenže…

Nemůžu si pomoct, ale zrovna v tomhle ohledu jsem vlastně nadšený. Nějakých 8,50 Kč za 1MB dat v zahraničí… to sice není žádná zázračná láce, na druhou stranu se za takovou cenu už dá internet v zahraničí víceméně používat. Do teď se platí za 100KB baličky dat, tedy prakticky nic, neuvěřitelné částky (mluvíme klidně i o dvacetiko­runě).

Apple iPhone 3GDíky regulované ceně pak už vlastně není tak podstatné, že SMS v zahraničí budou leckdy i výhodnější, než když jste doma – kolik KB si myslíte, že spotřebujete při – řekněme – 100 zprávách přes váš IM klient v mobilu? Zkrátka za necelých devět korun můžete naprosto vesele chatovat s přáteli po celou dobu pobytu v zahraničí.

Veselé to začína ale být, když se podíváte zpátky do naší milované republiky. Speciálně na Vodafone, který začíná být už patetický. Dlouho čaroval různé nic neříkající fráze a důvody/výmluvy, proč ještě nespustil 3G síť a když už byli všichni kolem dostatečně nasraní, nechal se Vodafone slyšet, že 3G je nic moc a je lepší si počkat na LTE technologii. Tím pádem nemusí investovat do upgrade své síte ani korunu a má zase pár let na válení si šunek. A uživatelé, co chtějí mobilní data? Ti určitě vydrží.

I já jsem u Vodafone. Už skoro od začátku. Jsem jeden ze šťastných majitelů zázračného tarifu „Dohoda s Oskarem/Voda­fone“. Díky tomuhle tarifu tehdejší Oskar vyhrál výběrové řízení na licenci pro třetího mobilního operátora. Co nabízí tak skvělého? Za (tuším) 660 korun včetně daně obsahuje 300 volných minut (210 „špička“, 90 „mimo špičku“) a použitelné ceny SMS. Tolik minut za stejnou cenu už jen tak u CZ operátorů neseženete.

Tedy ne, že bych nutně 300 minut potřeboval. Vlastně by mě v dnešní době stačila polovina. Jenže zrušit tak výhodný tarif? Ne. A tak čekám. Od těch dob se moc nezměnilo. Vodafone majitele tohoto tarifu zatím úspěšně ignoruje a nabízí nám „za odměnu“ jednou za dva roky možnost koupit telefon ve slevě (sleva je vždy na úrovni současného Nabito 350 – okolo tisícovky). Za dob Oskara si ale člověk mohl koupit pěkný telefon přesně tak, jako od výrobce. Originální krabice, žádné „operátorské“ polepky, nechutné úpravy menu… Teď si koupíte telefon, který je potištěný na všech možných místech, zpackaná grafika v menu… Hergot – mám pořád na displeji název operátora a platím pravidelě účty. Proč musím dělat ještě nechtěně a za mé peníze operátorovi reklamu?

Ale zpět k datům. Tenhle milý operátor, co nás má tak všechny rád a zásobuje nás vtipnými reklamami, nabízí i datové tarify. Jak jsem řekl – nemá 3G, pouze EDGE+GPRS. Můžete si užívat volného internetu za šet haléřů za kilobajt, nebo si zaplatit datový tarif. Za 200 korun vám nabídne rekordních 15MB. Po překročení tohoto limitu se vám automaticky naúčtuje 500,–. A to až do 45MB. A konečně – pokud překročíte i tento velkorysý limit, naúčtuje celkem 750 českých peněz. Pak už můžete surfovat na vlnách jeho rychlého internetu neomezeně.

Ach pardon. Vodafone, čestná firma bránící zájmy zákazníka s povedenou sérií Čtvrtníčkovo reklam, vlastně dokázal, jak to s námi myslí. Reklamní série totiž nebyla tak upřímná, jak se snažila působit. Když skončila, všechno se vrátilo do starých kolejí. Neomezeně totiž i u Vodafone znamená „jak kdy a jak pro koho“. Neomezený internet si budete moct užívat, pokud vám stačí 3GB. Pak zasáhne FUP.

A teď přichází ironie. Za 1MB regulovaného euro-data-tarifu- zaplatíte 8,50 Kč kdekoliv v Unii. Za 1MB v domácí síti Vodafone zaplatíte 61,50 Kč. A pokud si zaplatíte ultra výhodný tarif za min. 200,–, vyjde vás 1MB na „pouhých“ 14 Kč. A to se vyplatí, ne?

Za 15MB stažených na nejsevernějším cípu Finska, třeba i přes 3G, brzo zaplatíte 128 korun. Za stejných 15MB stažených u vás doma na dvorku dáte, pokud si pořídíte tarif, 200 Kč. Pokud ne… 922,– Smát se, nebo břečet?

Nezbývá, než věřit, že se v dohledné době dočkáme něčeho rozumného. Pochopitelně nemůžeme doufat v něco rychlejšího, ale aspoň by to mohlo být levnější…

Vodafone totiž už pomalu nemá na co lákat zákazníky. Nejdřív přesvědčoval, jak to myslí upřímně, teď zkouší „recyklovat“ informaci, že u něj není třeba uzavírat dlouholeté smlouvy. To je sice hezké, ale když mě nabídne operátor opravdu dobrou nabídku, budu ji ty dva roky stejně využívat…

Do této veselice se navíc dostává i tzv. iPhone-faktor. iPhone prostě vyžaduje datový tarif. Bez něj je to nuda. Když bylo oznámeno, že ho Vodafone nabídne, skákal jsem nadšením (nakonec se ukázalo, že iPhone nabídnou všichni tři). Říkal jsem si, že nebudu muset přecházet jinam. Teď je mi to jedno.

VodafoneProč? Protože na mě Vodafone „myslí“. To, že jsem tu rozsáhle vyprávěl o mém tarifu, nebyla náhoda, ani pokus se chlubit. Chtěl jsem tím říct, že mě Vodafone dnes nenabízí nic, proč bych zůstal. Za dlouholetou věrnost a stálé platby v nezanedbatelné výši mám stejné „výhody“, jako kdokoliv jiný, co si koupil SIMku včera. Ceny mají všichni tři stejné, služby (data) jsou u Vodafone nejhorší. Počkám, co za tarify přinese iPhone a rozhodnu se na základě výhodnosti. Jistě přihlédnu k tomu, že má rodina a blizké okolí používá Vodafone, ale pokud O2 či T-Mobile nabídnou výhodnější tarif, přejdu.

Jak se s tím čeští operátoři vypořádají bude určitě zajímavé. Jsem skeptik, ale tajně doufám.

Já bych byl spokojený s tarifem s podobnou, či nižší, cenovkou, jako mám dosud. Viděl bych to na nějakých 600 měsíčně za 150 minut hovoru + 50 SMS + 3GB dat. To je ovšem tarif namíchaný z 80% z mého přání a 20% reality. Nemám to podložené a nemám ani žádné indície či logické závěry, proč by tomu tak mělo být. Pokud bych šel v hezkých přáních ještě dál, řekl bych, že vyšší i nižší tarify by se měly lišit pouze množstvím volných minut a SMS. Data by měla zůstat stejná (vycházím přitom z toho, že obvyklé FUP je u nás 3GB).

Bojím se ale 100% koncentrátu reality. To znamená, že po vzoru některých zemí (Austrálie, Švýcarsko) budeme u iPhone šizeni právě na datech. Tzn., že k tarifu nám připlácnou nějakých 100MB „aby se neřeklo“ a „neomezený“ internet bude hezky za sedm stovek měsíčně k tomu.

Rozhodně si nemyslím, že k tarifům bude iPhone za 13 tisíc apod., jak tu leckteří věští. Jistě se dočkáme podobných cen při koupi předplacené karty, ale není důvod se domnívat, že by měla být cena telefonu u paušálů nějak výrazně jiná, než v ostatních zemích. Tipuji tedy 16GB iPhone s paušálem max. do šesti tisíc ;-) Uvidíme.

Jsem pesimista, ale moje touha po slušném iPhone tarifu je obrovská. A ještě – pokud by Vodafone snad při příležitosti uvedení iPhone spustil 3G síť, nasypu si tu popel na hlavu a měsíc budu psát na blog oslavné ódy na Vodafone… Myslím si ale, že se nemusím bát…

P.S.: Dnes tu sice kritizuji Vodafone, to ale neznamená, že ostatní jsou nějací svatoušci. Měl jsem jak O2 (Eurotel) i T-Mobile (Paegas) a rozhodně jsem neskákal radostí. Kdybych u O2 či T-Mobile našel něco lepšího, už bych byl jejich zákazníkem. Bohužel tomu tak není.

5 komentářů k “Euro-data-tarif; Vodafone; iPhone”

 1. 1. watterman napsal:

  8,5 Kč za 1MB dat?!
  Jenom abych se pochlubil, mám u O2 paušál který mi nabídne za 230 Kč volný kredit a s tím mohu pouze SMSky nebo volat (samozřejmě za zvýhodněné ceny). Ale jednou jsem si zapomněl zapnout WiFi a místo toho jsem si zapnul EDGE, bylo to zrovna kdyz jsem refreshoval zdroje a O2 mně to naúčtovalo takhle:

  700 Kb dat – 140 Kč → 0,20 Kč za 1Kb!

  Měl jsem co dělat abych to rozdýchal, abych platil za 4Kb 1Kč? Hodně mně překvapili…

  Takže v zahraničí → 1MB = 8,5 Kč
  U nás doma, O2, paušál → 1MB = 200 Kč

  Tohle není normální…

 2. 2. nemo napsal:

  [1] To je divne. Nebylo to nastavene na „wap“?

  Ale souhlasim. Cele to ve me vyvolava pocit, ze zijeme nekde v praveku a 15MB je ohromne mnozstvi dat…

 3. 3. watterman napsal:

  @nemo – nn, wap určitě ne, navíc na faktuře bylo napsáno: „GPRS Instant – Mobile Internet“. Volal jsem i na Infolinku, jestli to myslí vážně s těmi cenami, ale prý 0,20 Kč za 1Kb stažených dat je „normální cena“. No co se dá dělat…

 4. 4. ERT napsal:

  tak mě by i za 300 stačil jen neomezenej net či s 500– 1024 MB

  přes 500 je zbytečný mrhání > volání nevyužiju a SMS přes net

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.