WWDC: iPhone 3G a co já na to?

Autor: nemo | Publikováno: 11. 06. 2008 v 21.09 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Nebudu ani spekulovat, za jakých okolností by se mohlo stát, že se o novém iPhone 3G dozvídáte až ode mě. Prostě je tu a já jsem nadšený.

Když to shrneme, nový iPhone má navíc GPS, 3G (u nás prakticky nepoužitelné), plastová záda a větší výdrž baterie. Nic víc. Jeho software, který nabízí mnohem víc inovací, bude zdarma dostupný pro stávající majitele, což je (pro ně) skutečně výborná zpráva. Starý iPhone nebude moct využít pouze funkcí, které vyžadují hardware nového telefonu (tedy GPS a 3G). Ani iPod Touch nepříjde zkrátka. Za $10 dostanou také takové funkce.

Pro ČR bude pochopitelně důležité, že se iPhone 3G konečně dostane na pulty oficiálně a to v nabídce všech tří operátorů. Ovšem naprosto nejdůležitější vlastností nového iPhone je cena. Základní 8GB verze se bude prodávat za $199! To je v přepočtu asi 3200,– Navíc se Steve Jobs vyjádřil v tom smyslu, že by taková cena měla být zachována ve všech zemích. To znamená, že by se v ČR telefon mohl objevit i s daní za cca 4000–4500 korun!!! Za to neseženete žádný současný (nový) „chytrý“ mobil, natož něco jako iPhone…

Apple iPhone 3GPodle mě tohle Apple udělal snad poprvé v historii. Většinou, a s prvním iPhone tomu nebylo jinak, dal dohromady všechny funkce a až pak řešil výslednou cenu. Nový iPhone na mě dělá dojem, že při tvorbě šlo v první řadě o výslednou cenu a až potom o hardware. Proto je po mechanické stránce tak málo změněný.

Apple by jistě mohl dodat ještě větší displej, přední kameru atd., ale to by se negativně projevilo na ceně. Přechod na výrobu jiných displejů by byl jistě finančně náročný. A uvažujme – jaká je cena jednoho displeje pro Apple, když jich doposud koupil 6 milionů a dalších minimálně 6–12 milionů objednal?

Tím pochopitelně nenaznačuji, že by byl nový telefon nějak ošizený apod. Já si ho zcela jistě koupím (ani jsem o pořízení něčeho jiného neuvažoval – GPS je pro mě dostatečný důvod a cena je velice příznivá). Prostě je zajímavé sledovat u Apple toto chování. Snad to naši operátoři nezabijí šílenými tarify…

Dovolím si předpovědět, že brzy půjdou ceny iPodů dolů, či jejich specifikace razantně nahoru. Současná cena flash-based přehrávačů je nekonkurenceschopná vůči nové ceně iPhone. A Apple si nemůže dovolit nechat současnou cenu, protože ne každý si koupí telefon. Přišel by o značný trh… Na závěr si dovolím vzpomenout můj nedávný článek, ve kterém jsem rozepisoval své důvody, proč jsem prodal předchozí model. Stále si za ním stojím. Samozřejmě ale zabředávám do teorií stavějících na tom, že nový model bude stát stejně, jako stál starý. Jak jsem zmínil, tlak na nízkou cenu je u Apple něco zcela nevídaného a myslím, že nikdo nečekal, že na to půjde Jabko zrovna takhle.

Rozhodně se ale potvrdilo, že prodat iPhone včas ještě před WWDC byla skvělá myšlenka. Ze dne na den ztratil stávající iPhone ohromně na hodnotě. Teď ještě nemusí klesat tak výrazně, ale jsem si jistý, že se teď vyrojí mnoho prodávajích, snažících se ho „udat“, dokud je ještě čas. Na jaké ceně skončí, když se jeho nový bráška bude prodávat za 4000?

Pokud iPhone máte a jste rozhodnuti si ho nechat i po nástupu nového modelu (takže vám nevadí chybějící dvě funkce), nic moc se pro vás neděje. Všechna kouzla nového firmware dostanete. Pro mě ovšem GPS důležité je. Když si představím, jaké nové rozměry dostává opravdu přesná lokalizace a rozumný datový tarif ve spojení byť jen se současnými programy, jako je Twinkle… Opravdu se těším.

A určitě nejsem sám. Například můj otec čeká už jen na klasickou navigaci a je pravděpodobně také zájemcem. Přesvědčila ho hlavně cena a GPS…

Pokud máte stávající iPhone, je pro vás, s přihlédnutím k ceně, funkce GPS důvodem ke koupi toho nového?

8 komentářů k “WWDC: iPhone 3G a co já na to?”

 1. 1. ERT napsal:

  já bych přehanně optimistický nebyl!!

  cena neblokovaného bude dražší,ale je otázka jestli budeme nevázanost na operátora potřebovat.

  Rozhodně fandím Vodafone,nebot coso vím o 3g a navíc má nejlepší pokrytí EDGE,alespon v mé oblasti

 2. 2. nemo napsal:

  [1] No ohledne blokovani/neblo­kovani uz to bude podle me naprosto jedno. Prodavat ho budou vsichni tri a kazdy zakaznik si vybere, ktereho operatora chce.

  Jestli me Vodafone necim stve, je to pristupem k mobilnim datum. 3G slibovali a slibovali a prd. Tak si zase pro zmenu vymysleli, ze „az LTE“, cili mohou spat dalsich 5 let…

  Pokryti EDGE ma V. skutecne solidni. Ale stejne to na nejake „brousreni“ neni. Spis proste jenom pro prenos datove nenarocnych informaci pro ruzne programy.

 3. 3. S. napsal:

  Nebude záležet na odblokování / neodblokování, ale spíš v jaké cenové hladině se bude pohybovat „iPhone tarif(y)“. Platit zbytečně 1 000kč měsíčně, když provolám prointernetuju a prosmskuju maximálně 400kč, by se mi nechtělo.

 4. 4. nemo napsal:

  [3] Vsak jsem psal, ze se bojim sienych tarifu. Osobne si ale myslim, ze u nas budou tarify zacinat v rozumne cenove hladine. Tipuju od 300,– Jinak by si to koupilo jenom par lidi.

  Sam vaham. Mam jeste „Dohodu s Vodafone“ (300 volnych minut, cca 650,–) a bojim se, ze zadny novy tarif mi nahradu nenabidne (stacilo by mi mene volnych minut + data).

  Nechame se prekvapit.

 5. 5. ondratoral napsal:

  Tarify jsou přesně to místo, kde zcela nenápadně doplatíme nižší cenu. Ve Státech zdražili nejnižší tarif o 10 USD… Za „stravitelný“ považuju trif kolem 500,– Kč…nechme se převapit :)

 6. 6. nemo napsal:

  [5] No jiste. Osobne povazuju 500 take za stravitelne. Ovsem to jsem ja. Podle me ale i 500 bude pro spoustu lidi moc (ikdyz treba maji kredit a za mesic tak jako tak utrati treba i vic).

 7. 7. Vlasta napsal:

  Nevíte zda toho 11.července si bude moci koupit každý kdo chce iphona volně v Americe,kamoš tam letí,tak bych chtěl aby mě jeden přivezl......

 8. 8. nemo napsal:

  [7] Nebude to volne. Bude to podminene podepsanim smlouvy na miste.

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.