Axesstel MV110H CDMA a Mac OS X? Ano!

Autor: nemo | Publikováno: 28. 05. 2008 v 08.19 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Upozornění: Slabší jedinci mohou při čtení tohoto článku usnout.

Minulý týden jsem dostal ve výhodné akci k mému novému ADSL připojení i CDMA modem Axesstel MV110H. Po mobilním připojení jsem toužil už hodně dlouho a tímhle jsem si to splnil. Není nic horšího, než být několik hodin zavřený v prostředku hromadné dopravy a nemít do čeho rejpnout.

Bohužel po prvním připojení Axesstelu k mému MacBooku se stalo přesně tohle: nic. Ovladače pro Mac OS X se také nekonali. O problémech s tímto modemem jsem už dřív věděl, ale moc jsem tomu nevěnoval pozornost. Když jsem ho objednával, říkal jsem si, že už to byla hodně dlouhá doba a někdo na tom jistě zapracoval.

Spletl jsem se. Nakonec jsem si musel tedy patřičný „ovladač“ (vzhledem k principu, na kterém takové „ovladače“ v Mac OS X fungují, je trochu nesprávné tomu říkat ovladač) vyrobit sám. Pokud spěcháte a chcete tento ovladač použít, můžete tento článek přeskočit (pokud vás nezajímají „zákulisní“ informace z výroby). Právě dnes mi vyšel na MujMac.cz článek, ve kterém podrobně popisuji instalaci a dávám k dispozici i potřebné soubory (před nějakým časem jsem totiž dostal nabídku do MujMac.cz psát a konečně jsem se dokopal k něčemu vhodnému pro tuto příležitost). Následující řádky spíše vypráví „story“ mého hledání a nemusí být pro každého zajímavé.

Po neúspěchu v hledání již hotového řešení jsem začal pokukovat po možnosti vytvořit ovladače sám. Přivedlo mě k tomu poznání, že celé nastavování atd. se provádí pomocí vcelku jednoduchých plist souborů ukrytých v kext kontejnerech. Ty jsou snadno editovatelné běžnými plain text editory a jedná se defacto o XML.

Pokud by se jednalo např. o dll soubory známé ze světa Windows, měl bych smůlu, protože v takovém případě bych na to se svými programátorskými schopnostmi nestačil.

Nejprve jsem zkoušel upravit stávající ovladače pro modemy AnyData. Avšak ani ruská verze nepomohla. Nakonec jsem se vydal slepou cestou.

Zkoušel jsem, jak získat Linuxový ovladač „usbserial“ pro Mac OS X. Při té příležitosti jsem navštívil spoustu stránek pojednávajícich o emulaci sériových portů přes USB (většinou pro připojení redukce USB > Serial port).

Po čase jsem si uvědomil, že bych se měl vrátit k původní myšlence s kext soubory. Zásadní zvrat nastal, když jsem konečně zjistil, jaký konkrétní chipset Axesstel v modemu používá. Už od začátku jsem věděl, že se jedná o hardware Qualcommu, protože je na zadní části v rohu nenápadná samolepka „CDMA by Qualcomm“. Hrál jsem si tak nějakou dobu s myšlenkou, že bych modem při nejhorším rozebral a zkusil konkrétní model zjistit.

Jak jsem ale řekl, zásadní zjištění bylo, že jsem se na VÚČAKO konečně dozvěděl, že tím vytouženým chipsetem je Qualcomm MSM 6800.

S tím se mi podařila vygooglit tato podezřelá stránka. Tam jsem se dozvěděl, že výrobce Sigma Wireless má takový modem i s podporou Mac OS X.

Shodou okolností jsem o den dřív jejich stránky navštívil a jejich ovladače zkusil nainstalovat. Bez znalostí o chipsetu atd. jsem je však po neúspěchu zase odstranil a smazal. Teď jsem se ale blížil. Pročítáním specifikací některého hardware jsou si vytipoval Sierra AirCard 595U USB Modem. O použitém chipsetu sice nebylo ani slovo, ale z maximálních přenosových rychlostí (které starší chipset nezvládá) jsem vydedukoval, že se jedná o správný model.

Stáhnul jsem tedy patřičné ovladače. Nechtěl jsem si do Mac OS X zase instalovat grafický ovládací program, který se mi nelíbil a dost možná by ani s Axesstelem nespolupracoval. Po pitvě instalačního balíčku jsem vybral nadějné soubory „SierraDriverIn­stall.pkg“ a „SierraModemIn­staller.pkg“. Potom jsem si dohledal instalovaný kext soubor a pro prozkoumání jsem konečně upravil důležité „VendorID“ a „ProductID“, aby se Axesstel MV110H k těmto ovladačům „znal“. Při pokusech jsem už jenom narazil na to, že je velmi důležité, aby měly soubory správného vlastníka a jeho oprávnění (po editaci souboru dojde k jeho změně z „root“ na uživatele, který ho editoval). Nevěděl jsem, jak vrátit souboru práva pro „roota“ přes grafické rozhraní (v nabídce není) a tak snadno vypomohl Terminal (ještě teď si děkuju, že jsem se k Mac OS X dostal přes Linux a aspoň něco málo jsem nezapomněl).

Pak už jenom opravit přístupová práva pomocí MainMenu (při testování u jiných uživatelů jsem si ověřil, že bez toho se kext odmítne načíst) a pomocí příkazu (který jsem objevil při jednom z mnoha googlení) načíst rozšiřující modul do jádra systému (mohl jsem také proste restartovat počítač, ale zrovna téhle činosti jsem měl po těch pár dnech plné zuby).

Připojil jsem modem, vlezl do nastavení síťe a… málem jsem omdlel štěstím. Hned potom jsem v záchvatu radosti napsal na Twitter (bylo půl jedné ráno a já to prostě někomu říct musel…). Následně si stačilo už jenom trochu pohrát s nastavením a internet byl na světě.

Následující dva dny jsem hledal pár dalších uživatelů tohoto modemu (kteří mají zároveň Leoparda), abych mohl svůj postup, který jsem svižně sepsal, vyzkoušet na „nezkompromitovaném hardware“. Že mi lidi budou dojetím trhat ruce jsem tedy nečekal, ale naprosto nulovou odezvu také ne. Na mou výzvu ve fóru MujMac.cz nikdo nereagoval a kdybych si sám aktivně nenašel aspoň dva lidi (našel jsem víc, ale většinou mohli až za týden atp.), čekal bych dodnes.

Při mém hledání jsem ale rozvířil hladinu a na mac-info se návod najednou objevil. Je v něm řečeno, že uvedený postup autorům funguje již nějaký čas. Je opravdu mrzuté, že s tím přišli na veřejnost až teď. Ušetřil bych si tím znovu-vynalézání kola. Navíc – já jsem modem dostal poštou v pátek minulý týden, kdežto jiní na takový návod čekali mnohem déle. Prostě smůla.

Naštvaný nejsem (ačkoliv ze začátku jsem byl – dalo to hodně práce, myslel jsem, že jsem prvni a najednou se objeví „konkurenční“ řešení). Čím více řešení, tím lépe. Pokud se totiž na tento způsob podíváte, hned zjistíte, že je vcelku o dost pracnější a vyžaduje vcelku nemalou úpravu originálních souborů systému – to značí nejen náročnější „instalaci“ pro začátečníka, ale také možné problémy při jakékoliv větší aktualizaci operačního systému (jsou upravené systémové soubory, u kterých Apple nepočítal, že budou měněny, může je tedy kdykoliv přepsat).

Moje řešení je v tomto ohledu lepší – instaluje vlastní ovladače a nakonec je jen jeden z těchto nových souborů nahrazen upraveným. Zasahuje se tak do systému mnohem méně. Navíc se autoři zmiňují, že ikonka v menu baru na Intel Mac nefunguje korektně. U mého ovladače k něčemu takovému nedochází.

Tím se nesnažím nějak srážet cizí práci. To opravdu ne. Pouze konstatuji výhody a nevýhody. Jejich řešení například očividně ukazuje přímo v systému na stupnici sílu signálu. To můj ovladač nedělá (jestli mě to začne štvát, zkusím s tím něco udělat, ale přijde mi to jako spousta práce pro výsledek, který ocením akorát já…).

Pokud jsem vás tímto povídáním ještě neotrávil, gratuluji.

7 komentářů k “Axesstel MV110H CDMA a Mac OS X? Ano!”

 1. 1. helenka napsal:

  Pokud to tak z textu je cítit, tak jsem to špatně sepsala.Funguje nám to zhruba stejně dlouhou oběma, co jsem tak pochopila. Jen s tím rozdílem, já tomu nerozumím, já to jen ohackuju. :-P

 2. 2. nemo napsal:

  [1] No ja vubec netvrdil, ze tvuj navod nefunguje. :-D Jenom jsem upozornil na ten detail, ze je tam uvedeno, ze na Intel Mac nefunguje spravne ta ikona.

  Jak dlouho uz ten postup pro zprovozneni znas?

 3. 3. ERT napsal:

  jasně ,pokud bude někdy,dodělejte společně tu sílu signálu

 4. 4. BAZHAR.blog » Blog Archiv » Axesstel MV110H/L - aktualizace ovladače 1.1 napsal:

  […] BAZHAR.blog All humans are vermin in the eyes of Morbo! « Axesstel MV110H CDMA a Mac OS X? Ano! […]

 5. 5. helenka napsal:

  [2]: že to je o ohackování ví snad každý od dob AnyData. ;-) Funkční to mám 3–5 dnů. Nevím přesně, samé přesčasy v práci :-/ Tak dlouho mám modem k testování. Šlo prostě o změnu ve správném souboru. – Ty nainstaluješ Sierra, já Novatel – upravíš Sierra, já WWANSupport. ;-)

  Už aby se Ufon pochlapil a vydal ovladač. ;-)

  [3]: Pokud se budu v práci nudit, tak juknu na tohle řešení, třeba to půjde zkombinovat, ale spíše o tom pochybuji.

  PS: ty velký součty jsou drsný, naštěstí mám kalkulačku. ;-)

 6. 6. nemo napsal:

  [5] No na Ufon jsem take zvedavy. Taky jsem jim psal a odpovedeli, ze se na tom pracuje.

  Doufam, ze to bude neco velice podobneho tomuhle – nejake vyskakovaci okynko, jako maji uzivatele Windows, bych nesnesl.

  S tim signalem nevim. Prijde mi to, ze to tak jednoduche nebude. Spis bych pockal s cim prijde Ufon a podle toho se zaridil.

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.