Fígl pro iTunes (výběr hudby bez playlistu)

Autor: nemo | Publikováno: 11. 04. 2008 v 14.41 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Jablečný software je doslova prošpikovaný různými „fíčurami“ a je kouzelné je objevovat. Například nedávno jsem přišel na další zajímavou vlastnost iTunes.

Pokud nechcete poslouchat skladby tak, jak jdou za sebou v databázi iTunes, nejčastějším řešením je vytvořit si nějaký ten playlist. A to buď automaticky vytvářený (na základě nějakých kritérii), nebo „obyčejný“, kdy si do seznamu našťoucháte hudbu sám(sama).

Ale co když si prostě chcete poslechnout nějakou sbírku písniček jenom jednou a vytváření playlistu je v takovém případě přinejmenším otrava (ach ty lidi – vč. mě – jsou líní…)?

iTunes Search field - MobyJistě víte, že iTunes má v pravém horním rohu políčko pro vyhledávání. Při zadávání jednotlivých znaků se vám „živě“ třídí skladby. Například pokud napíšu já v mé knihovně „moby“, vyhodí mi to všechna má alba tohoto interpreta (btw má sice často nádherné melodie, ale na kvalitě textu by mohl ještě zapracovat):

iTunes Coverflow - Moby

Kouzlo je v tom, že pokud výběr šedivým křížkem ve vyhledávacím poli nezruším, zůstanou zobrazená pouze alba Mobyho i po spuštění nějaké písničky.

Celá krása je v tom, že když iTunes přehraje poslední skladbu ve výběru jednoho alba, přejde rovnou na další album ve výsledcích vyhledávání. Tedy pokud máte například alba v pořadí „Pepa 1, Karel 1, Martin 1, Pepa 2“ a vyhledáte „pepa“, po dokončení přehrávání „Pepa 1“ iTunes přeskočí všechny ostatní a bude pokračovat s „Pepa 2“.

Samozřejmě nemusíte vyhledávat jenom interpreta. Takto se mohou přehrávat písničky, které obsahují například slovo „sin“ (vyhledávají se i části slov).

Mnozí tuto vlatnost iTunes znají, ale určitě se najdou i tací (jako třeba já), kteří si takového chování třeba nevšimli, či neuvědomili.

6 komentářů k “Fígl pro iTunes (výběr hudby bez playlistu)”

 1. 1. Lucas napsal:

  No nevím, ale zrovna týhle „fíčurky“ jsem při prvním spuštění… Ale na druhou stranu tu fintu s playlistama jsem neznal

 2. 2. nemo napsal:

  [1] No zrovna ty mi budes povidat, co vsechno o iTunes znas ;-) Pouzivas to dele nez ja a urcite si vzpomenes na nase dve „iTunes seance“…

 3. 3. Whistler napsal:

  Tohle má Winamp a většina dalších přehrávačů hudby ne?

 4. 4. nemo napsal:

  [3] U Winampu ani nevim, ze ma vyhledavani ;-)

 5. 5. Stephen napsal:

  Jeje, nekdo objevil vyhledavaci policko.
  Dodam jen, ze to plati v celem Mac Os a iLife : -)

 6. 6. nemo napsal:

  [5] Ze se tedy prehravaji vsechny textove dokumenty apod.? :-D

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.