Aktualizace firmware FreeWLAN na routeru La Fonera

Autor: nemo | Publikováno: 31. 03. 2008 v 11.58 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Před chvílí se mi restartovala La Fonera. Nejprve jsem se trochu lekl, protože jsem žádný výpadek proudu apod. nepozoroval a velmi nerad bych měl takto nestabilní zařízení. Ovšem důvod byl mnohem prozaičtější. Automatická aktualizace firmware.

FreeWLAN momentálně dosáhl verze 0.9.4. Ani oficiální firmware nezůstal nezměněn. Teď se jedná o verzi 0.7.2 r4, což je ještě vyšší verze, než ta, se kterou jsou problémy při hacknutí La Fonery.

Jak to bude s hackováním nových routerů, které s 0.7.2 r4 přijdou už z výroby, nebo budou aktualizováný přes web, zatim nevím. Žádná hromadná panika v řadách hackerů zatím nenastala, takže si troufám tvrdit, že to nebude žádná tragédie. Možná teď budu kecat, ale myslím si (doufám), že můj původní návod bude stále funkční. Je to ale nepotvrzené.

Samotný firmware FreeWLAN přidává i nějaké nové funkce. Co na to zatím koukám, v sekci „Statistic“ se objevil Startup log (výpis informací z posledního startu routeru), ukazuje se, jestli byl přemostěný LAN/WAN port s Wi-Fi, je nyní možné dálkově přes La Foneru probudit po sítí jiný počítač (pokud je samozřejmě nastavený na příjem „magického packetu“) a z netechnických vylepšení je určitě dobré jmenovat možnost změny barevného schématu grafického rozhraní (pro aplikaci změn je nutné být připojený k internetu).

0.9.4 samozřejmě obsahuje i různé aktualizace zabezpečení apod. Ovšem tentokrát autoři trochu „sekli“ vedle a tak může dojít k problémům v nastavení. Jednoduše se zvolená nastavení neuloží. Potom je tu problém, že po restartu La Fonery se nenastaví stejný kanál, na kterém vysílal router předtím. Oba tyto problémy naštěstí už mají řešení – autoři urychleně vydali patřičné „hotfixy“.

Po aktualizaci firmware otevřete Terminál (Windows: PuTTY), připojte se přes SSH do La Fonery (jak to udělat se dočtete v mém velkém návodu na hack routeru) a napište/zkopírujte toto („[e]“ znamená „zmáčknout enter“ – to neopisujte):

get -O /www/cgi-bin/webif/adv_net.sh "http://trac.freewlan.info/browser/trunk/www/cgi-bin/webif/adv_net.sh?format=raw&rev=452" [e]
wget -O /sbin/ifup "http://trac.freewlan.info/browser/trunk/sbin/ifup?format=raw&rev=453" [e]

Podle mě se brzo dočkáme další aktualizace, která opraví zmíněné chyby. Pokud tedy v době vaší aktualizace již bude k dispozici vyšší verze, než 0.9.4, tyto opravy nedělejte.

Nakonec mám takovou prosbu – pokud jste hack podle mého návodu absolvoval(a), napište prosím do diskuze. Rád bych věděl, jestli se našel aspoň někdo…

8 komentářů k “Aktualizace firmware FreeWLAN na routeru La Fonera”

 1. 1. _oli napsal:

  V patek mi konecne doslo zarizeni postou, nejdriv to pripojim normalne, hacknuti necham az na pak, pokud to vubec vyuziju. Uz mas tu lepsi antenu na zlepseni signalu? Doporucujes nebo ne?

 2. 2. nemo napsal:

  [1] No zalezi na tom, jestli chces pres Wi-Fi jenom na internet, nebo jestli chces napriklad pomoci La Fonery bezdratove i propojit dva a vice pocitacu. V takovem pripade je hack nutny.

  Antenu mam. Brzo napisu kratkou zminku…

 3. 3. _oli napsal:

  Primarne jsem to chtel pro iPhone, ale bezdratove propojeni vice pocitacu by taky nebylo marny… Ale to se jeste uvidi :)
  OK, na radky o antene budu netrpelive cekat :).

 4. 4. _oli napsal:

  jsem new Fonero! hlasim uspesne zapojeni. nejdriv jsem nemohl sehnat ntb s wi-fi a az dosel kamos, tak nemel Win, ale Linux, takze nastaveni mam zatim jen pres web… mam i pozvanky…

 5. 5. nemo napsal:

  [4] Gratuluji. V administraci na Fon.com jsem si te opravdu vsiml.

  Jsi ze vsech prvni. Dalsi dva routery uz jsou objednane a pak tu jsou dva hrisnici, kteri zatim vyckavaji ;-)

 6. 6. nemo napsal:

  Safra. Vsude se mi cas za letni automaticky prehazuje a tak vzdycky zapomenu na blog, kde to musim udelat rucne… Ted uz by se mel cas u novych komentaru zobrazovat korektne.

 7. 7. _oli napsal:

  az ke me prijde nekdo s wi-fi zarizenim, tak jeste musim zkusit dosah…

 8. 8. Tchenda napsal:

  Už bych ho měl. Ale musel jsem si zařídit internetovou kreditku a ta je někde na cestě.

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.