eBay: Mac OS X Leopard

Autor: nemo | Publikováno: 26. 03. 2008 v 17.33 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Asi týden po tom, co jsem rozbalil Mighty MouseeBay, jsem nakupoval znova. Tentokrát byla řada na aktualizaci mého softwareového vybavení – operačního systému. Zatím jsem to odkládal, protože s Tigerem jsem byl velmi spokojený a tak jsem si ho chtěl „užít“ co nejvíc, ale jednou to přijít muselo.

Ačkoliv je i česká cena retail balení Mac OS X v porovnání s Windows výborná, pokud se podíváme, za kolik peněz se dá sehnat v USA, úsměv rychle přejde.

Já jsem 3600 korun neměl a ani se jich nechtěl zbavit za „potisklou placku“, rozhodl jsem se tedy koupit Leoparda na eBayi. Našel jsem jednoho člověka, co nabízel ještě originálně zabalený (včetně fólie) 10.5 (tedy médium, které ještě neobsahuje 10.5.1 resp. 10.5.2) a především bych ochotný posílat „worldwide“.

Po téměř infarktovém závěru aukce se mi podařilo „šelmu“ vyhrát za cenu $88.50 + $17.10 za poštovné. Bohužel mu trvalo dalších 5 dní, než zboží poslal (také jsem mu dnes dal v podrobném hodnocení za rychlost nízké hodnocení). Nicméně Leopard je opravdu přesně podle popisu – originálně zabalený (koupený 26. 7. 07 v CompUSA).

eBay + Mac OS X

Tento člověk prodává Mac OS X docela často, takže pokud máte zájem, tady je na něj odkaz. Momentálně má k prodeji úplně to samé. Navíc, narozdíl od mé aukce, teď nabízí možnost „koupit hned“ a to za rozumných $90 + poštovné (stále nabízí posílání i do ČR).

Ovšem já jsem si na balíček ještě pěkně počkal. K standartní době jednoho týdne se totiž připočítal další týden, kdy můj balík (resp. obálka) čekal na celnici. Pánové se nakonec zřejmě dohodli a nechali ho projít (na obálce je vidět razítko „BEZ CLA“).

Nový Mac OS X Leopard mě tedy vyšel komplet na 1800 korun.

PayPal

A jaký je? Mám stejný názor, jako většina lidí – Tiger byl skvělý a Leopard je ještě lepší. Nejvíce mě nadchli nové schopnosti Finderu (a zároveň mě také nejvíc naštvali). Konečně při přejmenovávání souborů automaticky označuje celý název mimo přípony. Práce s počítači v síti je mnohem jednodušší. Konečně je možné nastavit „tuto složku otvírej vždy zobrazenou jako ikony“. Je možné zjemnit mřížku, do které se uspořádávají položky (takže se mi do standartně velkého okna Finderu vejdou na řádek čtyři položky, nikoliv „tři a spousta místa“).

Mac OS X Leopard packageMac OS X Leopard package Mac OS X Leopard packageMac OS X Leopard package

A co mě na Finderu naštvalo? Sidebar. Je sice hezčí a, jak jsem zmínil, usnadňuje práci s počítači v síti, ale už z principu se nemůže chovat tak, jako dřív. Pokud se dřív do seznamu něco už nevešlo, všechny položky se prostorově „zmenšily“. Teď se prostě objeví otravný posuvník. To by se ovšem ještě dalo přežít, jenže v Sidebaru se zobrazuje menu „Search For“, které zobrazuje záložky pro hledání. A nejde vypnout. Právě kvůli posuvníku jsem se ho chtěl zbavit, čímž bych uvolnil dvě „pozice“ pro připojená zařízení a omezil tak četnost výskytu „posuvníku“. V počítači mám pořádek a vyhledávat soubory prakticky nikdy nepotřebuju. Jenže pokud povypínám všechny podsložky onoho menu, název v Sidebaru stejně zůstane (čímž zabírá místo). Na internetu jsem žádnou radu nenašel.

Mac OS X Tiger FinderMac OS X Leopard Finder

K spokojenosti s Finderem mi chybí už jenom možnost „zamknout“ jeho velikost. Pokud například instaluju nějaký program, bývá v 90% případů v image s upraveným vzhledem okna (většinou je použitý kompaktní vzhled). Pokud ho chci přesunou do složky aplikací, zvolím „normální“ zobrazení a přes Sidebar ho zařadím. A teď přichází problém – pokud si nedám pozor a zavřu okno, Finder si jeho velikost zapamatuje a přístě na mě vyskočí jakási „zrůdička“.

Mac OS X Leopard packageMac OS X Leopard package

Jinak samozřejmě nemá ani smysl zmiňovat vynikající věci jako QuickLook. Velmi velmi velmi mě potěšilo, že QuickTime dokáže konečně přejít ve „free“ verzi do fullscreenu. Nechápu (resp. chápu), proč to dřív neuměl.

Možnosti nastavení sítě a sdílení jsou natolik dobré, že už nemusím používat rozšiřující plugin SharePoints.

Stacks. Do 10.5.2 na tuto „featuru“ spousta lidí nadávala. Já jsem začal Stack pro stahování používat a „Fan view“ mě velice vyhovuje – složka pro stahování u mě neslouží jako skladiště bordelu a tak jsou tam vžycky jen věci, se kterými budu hned pracovat. Pouze jsem nastavil, aby se neměnil vzhled Stacku na poslední přidanou položku – zkrátka aby byl furt stejný. Stack pro dokumenty jsem odstranil.

Bohužel ani s rozšířením pomocí programu Chax si mě iChat nezískal. Říkám bohužel, protože bych ho rád používal jako hlavní (a jediný) IM klient. Narozdíl od Adium umí (video)telefonovat a vůbec…

Mac OS X TigerMac OS X Leopard

Safari se mi líbí, ale Opera nabízí tolik funkcí, které používám, že „switchnout“ prostě nemůžu.

S přehledem prvních dojmů zde skončím. Jen zmíním, že jsem byl překvapený, jak moc jsem byl v Tigeru „zabydlený“ – trvalo několik hodin, než jsem všechna nastavení dostal aspoň do stavu, v jakém jsem opouštěl tygříka. A přitom jsem si vždycky říkal, že oproti jiným lidem si moc Mac OS X nepřispůsobuju.

7 komentářů k “eBay: Mac OS X Leopard”

 1. 1. Johnnnie napsal:

  Ahoj
  mas velmi pekne pozadie.
  Mohol by si mi prosim ta poslat link odkial si ho mozem stiahnut alebo mi rovno poslat na maila obrazok s pozadim?
  Vdaka a prajem pekny den
  Johnnnie

 2. 2. nemo napsal:

  [1] Diky.

  Tady: http://public.bazhar.cz/…560x1600.jpg

 3. 3. Johnnnie napsal:

  Aj ja dakujem :)

 4. 4. ERT napsal:

  chceně kdo dropbox?
  měl bych mít taky pozvánky

 5. 5. nemo napsal:

  [4] Pokud bys byl tak hodny, mel bych zajem.

 6. 6. Libor Kříž napsal:

  Ahoj všem, nemá prosím někdo pozvánku na Dropbox? Děkuji, libor.kriz(a)gma­il.com

 7. 7. nemo napsal:

  [6] Ja zadnou nemam, je mi lito.

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.