Nokia E51 - uživatelská recenze

Autor: Petronius | Publikováno: 21. 03. 2008 v 15.03 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Tak trochu zde přeruším tradici téměř Apple blogu a pokusím se „zrecenzovat" můj nový mobilní telefon Nokia E51.

Dlouho jsem se rozhodoval, jaký mobil si vůbec mám pořídit. Po T610 od Sony Ericssonu jsem rozhodně nechtěl telefon s joystickem – asi po roce totiž přestal spolehlivě fungovat a po dvou letech jsem s ním stěží mohl procházet menu. Chtěl jsem mobil klasické konstrukce, se standardními konektory (mini USB a 2,5 nebo 3,5 mm jack pro sluchátka), s displejem s rozlišením 240×320 pixelů, s možností rozšíření paměti microSD kartami (jsou levnější při stejné kapacitě než např. MemoryStick) a navíc jsem chtěl přejít na chytrý telefon s operačním systémem. To vše do 8000Kč.

Na podzim minulého roku jsem byl téměř rozhodnutý pro Nokia 6120 Classic, který tyto požadavky splňuje. Už jsem ho chtěl koupit, ale nemo mě přesvědčil, že bych to dělat neměl. Vnuknul mi myšlenku, že ani Wi-Fi by nebylo k zahození. Tím se však pro mě výběr dost zúžil – takový mobil na trhu prostě nebyl. Nákup jsem odložil a musím říct, že se to vyplatilo. Nokia 6120 Classic mi totiž teď přijde designem jako takový „plasťák“ – okraj telefonu mi nepřijde moc povedený.

Na konci minulého roku uvedla Nokia na trh „firemní“ telefon s označením E51. Hned na první pohled si mě získal. Vypadá opravdu luxusně, splňuje veškeré požadavky včetně Wi-Fi a cena je pod 8000Kč. Koupil jsem jej na začátku února jako Twist sadu u T-Mobile za 7219Kč.

foto03.JPG

Balení, vzhled, provedení

Balení od T-Mobile obsahovalo mobilní telefon, nabíječku, datový USB kabel, instalační CD, čisticí hadřík na displej, headset, téměř nepoužitelnou 256MB microSD kartu, Quick Start příručku a manuál. Obdržel jsem samozřejmě i novou SIM kartu s 250Kč kreditem, která je doteď zavřená v šuplíku.

Jak už jsem řekl v úvodu, Nokia E51 vypadá opravdu luxusně. Tedy alespoň na mě tak působí. Okraj telefonu a kryt baterie jsou z leštěné oceli. Kryt baterie je „pokryt“ vzorem kvůli otiskům prstů – ty nejsou při používání téměř viditelné. I přes ocelové prvky je telefon docela lehký – váží 100g. Je sice asi 11cm dlouhý, což je celkem dost, ale je to způsobeno tím, že je koncipován jako plochý telefon – vedle něj vypadá moje stará T610 jako „buřtík“.

Provedení je velmi precizní. Jediné, co mohu vytknout je, že na jedné straně u baterie se tak o desetinu milimetru nadzdvihoval kryt – po měsíci používání se už kupodivu nenadzdvihuje vůbec – to bych čekal spíše opak (že by si ten kovový kryt „sednul“?!?). Žádnou jinou chybičku jsem nezaznamenal.

foto01.JPG foto04.JPG

Klávesnice

Klávesnice je velmi precizně provedena, i když lidé s velkýma rukama (včetně mě) si musí chvíli zvykat na některé klávesy těsně pod displejem. Hlavní ovládací prvek telefonu – čtyřsměrné tlačítko s velkým potvrzovacím středem se dobře ovládá i větším palcem. Klávesy číslic jsou přesné a s dostatečným odporem. Mě, jako nového uživatele “firemního” telefonu od Nokie, příjemně překvapily klávesy na přímý vstup do seznamu kontaktů, SMS, kalendáře a do hlavního menu. Navíc je zde i tlačítko na mazání čehokoliv (písma i programů) – klávesa je praktická, ale snadno se stane, že ji při prohlížení menu zmáčknete a objeví se vám možnost smazání programu nebo hláška, že smazat nejde. Jinak jsou zde klasické dva „telefony“ a dvě klávesy na ovládání různých menu a příkazů – právě tyto klávesy se s větší rukou mačkají obtížněji (než jsem si zvykl, několikrát jsem vlezl omylem do hlavního menu nebo do seznamu kontaktů). Celá klávesnice je lehce pogumovaná – žádné klouzání prstů nehrozí.

Klávesy na okrajích telefonu (zapínací tlačítko, ovládání hlasitosti atd.) se velmi špatně mačkají – kladou velký odpor. Lepší je proto regulovat hlasitost přes menu.

foto06.JPG

Ovládání, displej, zvuky

Ovládání je intuitivní. I pro mě, jako pro začínajícího uživatele Symbianu, nebyl problém cokoliv nastavit. Spíše mě překvapilo, že lze nastavit téměř všechno. Vůbec se to nedá srovnávat s hloupými telefony.

Displej je velmi kvalitní. Má sice úhlopříčku jen 2“, což se může zdát málo, ale zároveň díky rozlišení má velmi jemný rastr, a tak ani surfování na internetu při nastavení menšího písma nedělá problémy. Pokud ale vidíte špatně na blízko, tento telefon pro vás nebude to pravé. Díky senzoru se jeho podsvětlení automaticky reguluje. Ve tmě se rozsvítí klávesy a ztlumí podsvícení displeje. Oproti T610 zobrazí tak 2× tolik informací, ale to už vyplývá z rozlišení.

Odezva je velmi dobrá, a tak ani sledování videa nečiní telefonu žádný problém. Po doinstalování aplikace (např. CorePlayer) přehrává bez problémů DivX – podle benchmarku až zhruba do datového toku 700kbit/s naprosto plynule.

U reproduktoru se o poslouchání hudby nahlas nedá mluvit. Téměř postrádá basy. Ale jinak je docela hlasitý a vyzvánění určitě nepřeslechnete. Kdyby ano, tak je v horní části telefonu bílá dioda, která po nepřijetí hovoru nebo nové SMS začne blikat. Poslouchání hudby po připojení headsetu je o něčem jiném. Zvuk je naprosto čistý – ti co píší v komentářích např. na mobilmanii, že šumí či co, buď E51 nemají, nebo si nahráli hudbu ve špatné kvalitě. Kupodivu i basy headsetu docela ujdou – i když až po připojení lepších sluchátek a poladění ekvalizéru. A to je právě výhoda standardního konektoru – přes jednoduchou redukci 3,5 na 2,5mm si uživatel může připojit jakákoli sluchátka.

foto02.JPG

Připojení k internetu

Jeden z důvodů, proč jsem si pořídil tento mobilní telefon, bylo Wi-Fi. Po definování přístupového bodu lze nastavit vše od IP adresy až po DNS. Telefon umí i šifrování přenosu. Měl jsem problémy s připojením mobilu k internetu přes sdílení z notebooku. Ale to bylo tím, že jsem prostě nevěděl jak to ve Windows Vista nastavit a také jsem dlouhou dobu nezjistil, že nemám zapnutý DHCP server na přidělování IP adres. Na klasické free přístupové body (nezašifrované Wi-Fi sítě) ve městě jsem se připojil naprosto bez problémů. Surfování je spíš na krátké zjištění informací a odeslání a příjem e-mailů – celý den bych to asi nevydržel. Opět platí, že pro uživatele, kteří vidí špatně na blízko tento telefon není vhodný. Pro vysokoškoláky – síť Eduroam se mi zatím nepodařilo na E51 rozchodit – ale to také bude s vysokou pravděpodobností moje chyba.

Fotoaparát

Ten snad ani nemusím zmiňovat. To je nouzovka nad nouzovky. Fotka je spíše digitální šum než fotka. Na focení tento mobil holt určen není. Video nahrává o něco lépe.

foto05.JPG

Závěr

Tento mobilní telefon mohu doporučit všem, kteří chtějí, jak se říká, hodně muziky za málo peněz. Je to přístroj doslova nacpaný moderními technologiemi. Největší klady jsou precizní displej (i když jen 2“), luxusní vzhled a Wi-Fi. Opravdu zásadní zápory se hledají těžko, snad jen mizerný fotoaparát, ale vzhledem k cílové skupině – firmy – je to ospravedlnitelné. Takže pokud máte podobné požadavky jako já, Nokia E51 je bezpochyby splní.

8 komentářů k “Nokia E51 - uživatelská recenze”

 1. 1. ondratoral napsal:

  ad Eduroam: při připojování přes Nokii 9500 jsem měl problém s WPA2, musel jsem se přihlašovat přes tu druhou SSID s přihlašováním přes prohlížeč. Jen pro pořádek – jméno a heslo sis zařídil? :)

 2. 2. nemo napsal:

  Co jsem se o to zajimal, Eduroam pouziva certifikaci 802.11×, kterou nepodporuji zdaleka vsechna zarizeni. Ani iPhone ne (bude to umet v novem firmware 2.0).

  Jestli to umi petroniova E51… nevim.

 3. 3. Petronius napsal:

  ad 1) Tak jméno a heslo jsem si samozřejmě zařídil. No ono mě to moc stejně neomezuje. Na škole je více sítí a na všechny se připojím bez problémů.

 4. 4. ondratoral napsal:

  Tak to asi nepůjde – trochu jsem pohledal a před rokem ještě fungovala varianta eduroam-simple, kde skutečně fungovalo přihlášení přes webový formulář, komunikace probíhala nešifrovaně. To změnili a alespoň na TUL udělali z této varianty víceméně interní síť nenapojenou na eduroam. Škoda.

 5. 5. Petronius napsal:

  Tak to je pak eduroam tak nějak napůl nanic. Samozřejmě přes notebook se lze připojit bez problémů. Ale mobilní zařízení s WiFi by měli taky nějak vyřešit. Jak už jsem uvedl, ještě že je na škole několik sítí.

 6. 6. Vítek napsal:

  V síti Eduroam se s tímto mobilem připojíte. Vše je jen o správném nastavení (to je ale díky certifikátu opravdu trochu složitější). Podle mých informací jsou ale Nokie jediné telefony se Symbianem, kde se na Eduroam lze připojit.

 7. 7. JJandule napsal:

  ahoj, také mám nokii e51 ale mám problém s instalací např. schémat… po ukončení instalace mi to nahlásí chybu cetrifikátu… nevíš kde je problém?
  Také mi nejde spustit Hudební přehravač…nějáko se nenačte…nebo spíš sekne…

 8. 8. Kobliha napsal:

  Co rychlost a zpoždění (například při zvednutí hovoru). Mám teď Windows Mobile a tam je ho nesnesitelné. Tak hledám něco s opravdu rychlou odezvou.
  A co zasekávání?

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.