La Fonera Wi-Fi Router: hackujeme

Autor: nemo | Publikováno: 16. 03. 2008 v 00.35 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Aktualizace: Návod byl doplněn o další fotky, které mi zaslal Ondra Toral. Především jsem ale nahradil soubor s hackem za nový (předchozí obsahoval chybu, kvůli které nedošlo k odemčení La Fonery).

Konečně je tu třetí část série článků o Wi-Fi routeru La Fonera (omlouvám se za zpoždění). V prvním díle jsme si router představili, v druhém jsem vám ukázal možnosti alternativního firmware a dnes se budeme snažit tento firmware do routeru dostat.

Mimochodem – mám z toho, díky jailbreaku iPhone, takový „déjà vu“ pocit ;-)

Ikdyž návod na první pohled vypadá složitě, je velice jednoduchý. Je ale samozřejmě na místě obligátní hláška:

Veškeré úpravy routeru popisované v tomto návodu činíte na vlastní zodpovědnost. Ačkoliv jsem celý proces prováděl bez problémů celkem 3×, jisté riziko zničení přístroje tu je. Nejsem zodpovědný za jakékoliv poškození či zničení čehokoliv v důsledku provádění operací zde popisovaných (ať už přesným či nepřesnýn držením se instrukcí). Rovněž upozorňuji, že úpravami La Fonery nejspíš porušujete licenční smlouvu, kterou máte (její) koupí s FONem uzavřenou (ačkoliv samotnou podstatu smlouvy naplňovat samozřejmě budete i nadále).

Než začneme – je důležité zmínit, co všechno budeme potřebovat. Tedy:

 1. La Fonera(+) router
 2. Tento balík software – stáhněte si ho na plochu a rozbalte.
 3. Počítač s Wi-Fi (a speciálně, pokud to chcete udělat s Windows, potřebujete PuTTY)
 4. Zjistit si přesné nastavení vaší sítě (tj. jak se připojujete k internetu – tj. IP adresu, DNS, hesla apt.). Je vhodné mít funkční síť (minimálně pro tento moment) pomocí DHCP, takže váš zdroj internetu (například ADSL modem) uděluje veškeré nastavení automaticky. Tato část záleží výhradně na vás a není v mé moci tu rozepsat tisíce kombinací. Pokud si nejste jisti, napište do diskuze, třeba se dočkáte nějaké té rady ;-)

Je důležité si všechno stáhnout před začátkem samotné operace, protože je nutné pro provedení hacku odpojit počítač od internetu.

A nějaká ta pravidla:

 1. Nepanikařte! Ačkoliv tento návod nevyžaduje mít doktorát na třech vysokých školách, jistě se hodí mít alespoň trochu technického nadání (tj. – pokud máte problém nastavit správně mikrovlnku, tento návod NENÍ pro vás).
 2. Buďte pečliví! Speciálně při editaci několika kousků nastavení je nutná velká opatrnost (router vám sice nevybouchne, ale můžete si vyrobit zbytečné problémy, jejichž řešení se v tomto návodu nedozvíte). Proto vždy několikrát zkontrolujte, co jste napsali a jestli je to shodné s tím, co vám radím.

To bychom měli za sebou. Pokud už nějakou dobu La Foneru používáte a pouze jste se teď rohodli, že chcete rozšířit její funkce, článek je pro vás beze změny. Pokud jste ale koupili La Foneru až teď (třeba na základě tohoto článku), NEPŘIPOJUJTE zatím router k internetu. Je možné, že jste získali kousek se starším firmwarem a ušetříte si práci.

Návod

Vezměte tedy La Foneru a zapněte ji (bez připojení k internetu – tj. vytáhlý kabel). Vyčkejte, až bude běžet (všechny tři diody budou svítit, resp. mohou občas bliknout), zapněte na svém počítači Wi-Fi. Pokud máte počítač přípojený k internetu kabelem, vyjměte ho.

1. Pokud router ještě nikdy nebyl připojený k internetu:

V seznamu dostupných sítí se vám objeví La Fonera (pokud je nová, jméno sítě je „MyPlace“). K té síti se připojte (heslo v případě „čerstvého“ routeru je sériové číslo umístěné na štítku na spodní straně routeru – u čárového kódu hledejte označení „S/N:“ a číslo).

Nyní je na čase zapnout internetový prohlížeč a zadat IP adresu routeru (pokud je nový, IP adresa je 192.168.10.1). Tím se pochopitelně dostanete do administrace (nastavení) La Fonery. Hned na první stránce si všimněte verze firmware. Napište si ji někam. Budete to potřebovat.

Pokud je verze firmware 0.7.2 r3, pokračujte bodem 2. Pokud je nižší, přeskočte na bod 3.

2. Pokud router už byl připojený k internetu, nebo má už z výroby firmware 0.7.2 r3

Otočte router dnem vzůru a takto ho položte na stůl (zapnutý, nepřipojený k internetu). Nyní vezměte do ruky něco se špičkou (propiska…). Připravte si také nějaké hodinky, co ukazují vteřiny (majitelé Mac OS X mohou využít widgetu v Dashboardu). Nyní zmáčkněte a držte resetovací tlačítko minimálně 40 vteřin. Můžete třeba i trochu přetáhnout, ale dejte tomu aspoň těch 40 vteřin (ovšem je zbytečné držet to déle).

Po této době uvolněte resetovací tlačítko. Router by měl ještě několikrát normálně bliknout, ale potom se resetuje (dvě diody zhasnou). Počkejte tedy, dokud La Fonera opět nenaběhne (všechny diody budou svítit, resp. občas bliknou).

Nyní se, stejně jako v bodě 1, připojte počítačem k Wi-Fi síti routeru – bude se jmenovat „MyPlace“ a heslo je sériové číslo routeru (kde ho najdete je uvedeno v bodě 1). Pusťte prohlížeč internetu a jako adresu zadejte 192.168.10.1. Tím se připojíte do administrace La Fonery. Hned na první stránce se podívejte na verzi firmware. Měla by být nižší, než 0.7.2 r3. Pokud ne, opakujte celý postup. Pokud ano, někam si verzi firmware napište. Budete to potřebovat.

3. Příprava na hack

Gratuluji. Pokud jste se dostali až sem, máte v routeru nižší verzi firmware, než 0.7.2 r3. Tato verze je totiž pro hack imunní. Stále platí, že router, ani počítač, nesmíte připojit k internetu.

Teď záleží na tom, jaký firmware vám po downgrade z 0.7.2 r3 zůstal (resp. jaký tam máte, pokud jste přeskočili bod 2). Ideální je, pokud máte nyní 0.7.1 r1 (pokud máte 0.7.1 r1 – r5 musíte použít nový návod). V takovém případě můžete skočit na bod 4.

Pokud takové štěstí nemáte a vaše verze je ještě starší, je třeba provést upgrade na 0.7.1r1. Ani to však není zcela jednoznačné. Pokud máte dokonce firmware starší, než 0.7.0 r4, je nutné nejdříve upgradeovat na něj a potom až na 0.7.1 r1. Přichází čas na soubory, které jste si stáhl(a) na plochu.

Jdeme na to. Vlezte do administrace routeru a klikněte na tlačítko „Advanced“. Měla by na vás vyskočit tabulka s žádostí o jméno a heslo. Do obou zadejte „admin“.

Tím se vám zobrazí další volby (šedivým písmem pod tlačítkem „Advanced“). Klikněte na „Firmware Upgrade“.

Zobrazí se vám klasický dialog, jako kdybyste nahrával(a) na internet třeba obrázek. Ve výběrovém okně vlezte na plochu a vyberte soubor s koncovkou „FON“, který jste rozbalil(a) z již zmíněného archivu. Jsou tam dva. Ten s nižším číslem použijete, pokud máte < 0.7.0r4 (a po úspěšném upgrade celou akci opakujte, ovšem tentokrát zvolíte soubor s vyšší verzí).

Samotný upgrade může zabrat 15 – 20 minut. Dokud router nedokončí instalaci, nešahejte na něj a hlavně ho nevypínejte z elektřiny (není to dobré provádět pokud je třeba bouřka a dochází k výpadkům proudu).

Po dokončení se La Fonera restartuje.

4. Aplikace hacku

Po komplikacích s rozdílnými verzemi firmware jsme se tedy dostali do stavu, kdy máme v La Fonera firmware 0.7.1 r1 – 0.7.2 r2. Nyní přichází čas na samotný hack.

K jeho provedení je třeba, aby byl počítač přípojen přes „MyPlace“. Ze stažených souborů budeme potřebovat „ssh_fonera_e­nable.htm“. Musíte ho otevřít v internetovém prohlížeči. Mělo by stačit na něj poklepat.

La Fonera Hack

Až tak učiníte, prostě zmáčkněte tlačítko „Submit“. Po chvilce (mělo by se vás to zeptat na heslo do administrace La Fonery) se vám zobrazí známá administrace routeru a tam bude zobrazené něco podobného, jako na tomto obrázku:

La Fonera po aplikaci hacku

Tím jste provedli „násilnou“ aktivaci SSH na La Fonera. Teď zapněte Terminál (uživatelé Windows šáhnou po PuTTY – vyberete v okně „ssh“). Do příkazové řádky napiště toto („[e]“ vždy znamená, že máte zmáčknout klávesu enter):

ssh root@192.168.10.1 [e]

Potvrďte enterem (Windows: koukněte na obrázek, je tam uvedený postup pro vás – ve vašem případě se SSH zeptá ještě na uživatelské jméno, které je „root“). Může to po vás „vyplivnout“ hlášku o tom, že adresa je nedůvěryhodná atd. Na ní prostě odpovězte „yes“ a potvrďte. Po určité chvíli (trpělivost – chvíli to trvá) se vás La Fonera zeptá na heslo. To je „admin“ (při psaní hesla se kurzor nehýbe, tak se nedivte) a zase potvrďte.

PuTTY

Nyní by se mělo zobrazit něco velice podobného tomuhle (nevšímejte si konkrétních údajů, jako IP adresa – jsou jiné, než se zobrazí vám):

SSH login

Na nic zatím nesahejte, přejdeme na další bod.

5. Nastavení La Fonera přes SSH

Hackem se nám podařilo otevřít bránu (SSH) do útrob routeru. Ovšem ta je jenom dočasná (nebojte – pokud router teď nerestartujete apod., máte času dost). Aby jsme byli „v suchu“, je třeba provést v příkazové řádce několik nastavení. Nelekejte se – není to nic světoborného. Je ovšem na místě připomenout pravidla, která jsem uvedl na začátku – dejte tomu čas, nespěchejte a všechno si po sobě třikrát zkontrolujte.

Nejprve je třeba „na furt“ otevřít SSH. Do konzole napište toto:

mv /etc/init.d/dropbear /etc/init.d/S50dropbear [e]
vi /etc/firewall.user [e]

Nelekněte se náhlého množství textu. Pohybujte se v něm šipkami nahoru a dolu. Hledáte přesně tyto dva řádky (hned pod sebou):

# iptables -t nat -A prerouting_rule -i $WAN -p tcp –-dport 22 -j ACCEPT
# iptables -A input_rule -i $WAN -p tcp -–dport 22 -j ACCEPT
Activate La Fonera SSH

Hned pod tím jsou dost podobné, tak si to nespleťte. Hledáte PŘESNĚ toto. Po lokalizaci těchto řádků najeďte kurzorem na první z nich a stiskněte tlačítko „i“ (na klávesnici). Tím se dostanete do módu editace. Cílem je umazat ty křížky na začátku obou řádků. Nic víc. Výsledek tedy bude vypadat takhle:

iptables -t nat -A prerouting_rule -i $WAN -p tcp -–dport 22 -j ACCEPT
iptables -A input_rule -i $WAN -p tcp –-dport 22 -j ACCEPT

Tu mezeru mezi křížkem a zbytkem můžete smazat také – vypadá to lépe a je to podle „konvencí“. Když mezery zůstanou, nic se nestane.

Jakmile to uděláte, stiskněte na klávesnici „esc“. Tím vypnete mód editace. Zbývá upravený soubor uložit a zavřít. Provedete to stisknutím „:“ (tím se vám dole umožní napsat příkaz) a napsáním „wq“ (write, quit – zapiš, ukonči). Vrátíte se tak zpátky do standardní příkazové řádky.

Teď vás čeká ještě jedna úprava. Cílem je, aby La Fonera stále kontrolovala a stahovala nové aktualizace firmware (tj. abyste nebyli zařazeni do „blacklistu“), ovšem neinstalovala. Do příkazového řádku napište tento příkaz:

vi /bin/thinclient [e]

Opět se zobrazí množství textu. Šipkama se dostaňte až úplně na konec dokumentu (dojedete na konec obrazovky a text začne rolovat) – prostě držte šipku „dolu“ dokud se nezastaví posouvání textu. Hledáte takovýto řádek:

. /tmp/.thinclient.sh

Jako v předchozím případě, kurzorem se dostaňte na začátek řádku a stiskněte „i“. Cílem není nic mazat, ale naopak přidat. Před text tedy napište "# " (křížek a mezera). Pokud nevíte, jak se píše na klávesnici křížek, doporučuji přepnout do jiné aplikace a vyzkoušet si to. Výsledek tedy bude:

# . /tmp/.thinclient.sh

Tím ovšem nekončíme. Šipkou „doprava“ se dostaňte až na konec tohoto řádku a stiskněte enter. Tím se kurzor na obrazovce objeví na dalším řádku na začátku. Můžete pro přehlednost zmáčknout enter ještě jednou a udělat tak řádek mezeru. Nyní musíte napsat přesně toto:

cp /tmp/.thinclient.sh /tmp/thinclient-$(date '+%Y%m%d-%H%M')

Opět platí – pokud nevíte, jak se píše třeba procento apod., přepněte se do jiné aplikace a vyzkoušejte si to (speciálně upozorňuji na apostrofy – musí to být tyto). Pořádně si to zkontrolujte (především poslední část, kde se jednoduše udělá chyba). Upozorňuji, že je nutné zachovat i velikost písmen. Celý výsledek editace bude vypadat takto:

# . /tmp/.thinclient.sh

cp /tmp/.thinclient.sh /tmp/thinclient/$-(date '+%Y%m%d-%H%M')

Na fotce potom takhle:

La Fonera - editace v SSH

Jakmile to máte, stiskněte „esc“, potom „:“, napište „wq“ a potvrďte enterem. Gratuluji! To Nejhorší máte za sebou. Ani to tak hrozné nebylo, ne?

Teď už jenom v konzoli napište „exit“ a potvrďte enterem. Tím se odpojíte od La Fonery.

6. Příprava na FreeWLAN

Máme za sebou všechny potřebné úpravy. Nyní vytáhněte napájecí konektor routeru. Pomocí ethernetového kabelu spojte La Foneru s vaším „zdrojem“ internetu. Vložte napájecí konektor zpět a nechte router nastartovat.

Pokud se, kromě „MyPlace“, zobrazí mezi sítěmi i „FON_AP“, je La Fonera připojena k internetu. V opačném připadě je nutné jít do administrace routeru a patřičně ho nastavit (bez rozdílu oproti neupravenému přístroji). Jak jsem řekl, je to specifické a není v možnostech návodu zde popisovat, jak to máte udělat. Aby vaše nastavení bylo routerem použito, je třeba ho restartovat. To můžete dle libosti. Chování La Fonery pro pokračování v návodu to nijak neupraví a není na tom co rozbít.

7. Instalace FreeWLAN

Opět potřebujeme Terminál (Windows = PuTTY) a jako dříve napíšeme:

ssh root@192.168.10.1 [e]

Po chvilce se zobrazí dotaz na heslo („admin“). Připomínám, že počítač by neměl být připojení k drátové síti, pouze přes „MyPlace“. Je to z důvodu, že může na portech docházet k nežádoucímu přesměrování, v důsledku čehož se vám prostě nepodaří připojit k routeru přes SSH.

Napište toto:

ping www.seznam.cz [e]

Řádek po řádku by se vám měla začít vypisovat odezva serveru (pokud tam místo toho bude „No route to host“ apod., nejste připojeni k internetu). Výpis ukončíte stiskem „crtl+c“ (a to i uživatelé Apple).

La Fonera: ping

Pokračujeme zadáním:

cd /tmp [e]

Nyní zadáme příkaz, díky němuž se stáhne a nainstaluje FreeWLAN. Napište (velikost písmen MÁ vliv):

wget -q -O - http://addons.freewlan.info/installer/install.sh|sh [e]

Třetí znak od konce je „svislítko“. U druhé pomlčky z leva je „O“, jako „Olga“.

Tím začne stahování a instalace. Během té doby NA NIC NESAHEJTE. Pokud máte notebook, nastavte ho, aby „neusnul“ (došlo by k „násilnému“ odpojení SSH od routeru, což by ho mohlo vyrušit a zničit instalaci). Stahování trvá jen chvilku, ale instalace bude trvat rozhodně pár minut (odhadem tak 10–20). Pokud se vám na konci napíše „Rebooting…“ a pak vypíše nějaká chyba, není to problém.

La Fonera - stahovani alternativniho firmwareLa Fonera - instalace alternetivniho firmware

Router se restartuje. Nechte ho, aby naběhl (pro jistotu 10 minut). Nyní se opět zkuste připojit přes „MyPlace“ a do administrace. Pokud se to nepovede, ještě počkejte.

Ihned po připojení do nastavení routeru by se vás měl zeptat na jméno a heslo (klasika – „admin“, „admin“). Po zadání by vás konečně měla uvítat značně rozšířená úvodní obrazovka.

La Fonera - úvodní obrazovka po hacknutí routeru s FreeWLAN

Blahopřeji! Právě máte za sebou úspěšně provedený celý tento návod.

FreeWLAN logo

DOPORUČENÍ: Než začnete FreeWLAN nějak dalekosáhle nastavovat (myslím, že dobrý přehled „co která páčka dělá“ najdete v druhém článku), důrazně doporučuji nejdřím provést aktualizaci firmware. Pokud se po instalaci smazalo nastavení a router nemůže na internet, opravte to, restartujte ho a pak běžte do „Advanced → Addon Autoupdate“. Pokud budou nějaké aktualizace dostupné, nechte je nainstalovat (La Fonera se při tom restartuje). Teprve pak můžete začít přizpůsobovat přístroj ke svému obrazu.

La Fonera FreeWLAN Addon Update

Jak to všechno vrátit zpátky?

Pokud z nějakého nepochopitelného důvodu toužíte po původní La Foneře (včetně deaktivovaného SSH atd.), připojte se přes SSH a zadejte tento příkaz (vyžaduje restart):

rm -R /jffs/* [e]

To je všechno. Všechny dotazy, názory (pochvaly ;-) ), hodnocení, problémy atd. směřujte do komentářů pod tímto článkem. Pokud možno mi nepište e-maily atp. – váš problém a jeho řešení může zajímat i jiné lidi a mě umožníte, abych měl všechno „pohromadě“.

116 komentářů k “La Fonera Wi-Fi Router: hackujeme”

 1. 1. ERT napsal:

  a SSH bude povolený furt?

  a jen přes wifi vnitřní?

  myslím bezpečnostní riziko > u founa se vypíná

 2. 2. ondratoral napsal:

  Obrovská pochvala! Podle takovýho návodu to musí zmáknout i moje babička :) Odpoledne si budu hrát…

 3. 3. nemo napsal:

  [1] SSH je velmi bezpecne. Heslo se pochopitelne da zmenit v administraci.

  V iPhone se SSH vypina kvuli spotrebe energie, nikoliv kvuli bezpecnosti.

  V minulem clanku jsem popisoval, ze se da SSH nastavit pro pristup i pres WAN port.

  Ja ho doporucuji nechat aktivni.

  [2] Dekuji. Samozrejme se tesim na vysledek tveho snazeni. Napis, jak to dopadlo ;-)

 4. 4. ERT napsal:

  tak ,pak jen velká pochvala!!!

  Super je ,že příkazy sou kopírovatelný,nerad je píšu,ikdyž terminál využívám

  takhle se to zvládne!!

  BW- dyž koupim tenhle a budu ho využívat po hacknutí až třeba za 3 měsíce, dostanu se na černej list?

 5. 5. ondratoral napsal:

  ERT: ne, počítá se to od prvního připojení k internetu, ne od objednávky.

 6. 6. nemo napsal:

  [4] Dik. Vahal jsem, jestli se rozepisovat o tom, ze se daji prikazy kopirovat, ale prislo mi, ze to tim akorat zkomplikuju (v Mac OS X kopirovat jdou jednoduse, v Linuxu to tak jednoduche neni a jak je tomu ve Windows nevim).

  [5] Diky moc za to „promo“ na tvych strankach ;-)

 7. 7. ERT napsal:

  takže vlastně hacknout až dyž ho hodlám používat,jinak pápá hotspote

 8. 8. _oli napsal:

  Fajn clanecky! Jen co mi dojde router, hned zapojim. Moc tomu vsemu nerozumim, tak to asi moc nevyuziju a hacku se i krapec obavam, tak to necham asi na pozdeji – navod je podle me oukej, tak to snad pak cele zvladnu. Nemo, pak napis, jaka je vsemsmerna antena z Czech Computeru, chtel bych signal i kolem baraku, tak bych si ji taky objednal, pokud ji ohodnotis kladne :). A pokud si nekdo objednal La Fontennu a nevyuzije ji, tak se o ni hlasim :)! Diky!

 9. 9. terry napsal:

  Mam takovy problem. Dostal jsem pozvanku na La Foneru – zaplatit ji chteji ale jen pres Paypal, kde nemam ucet a nechce se mi kvuli tomu zrizovat, takze sem se chtel zeptat, jestli by byl nekdo schopen mi La Foneru koupit ;)

 10. 10. _oli napsal:

  Myslim, ze tohle je dobry duvod si PayPal zridit…

 11. 11. _oli napsal:

  …to bys musel poskytnout dost svych informaci nekomu cizimu…, radsi si to zarid… fakt

 12. 12. terry napsal:

  to oli: no ja sem si ho kvuli tomu zaridil.. Ale mel jsem problem, kdyz sem tam pridaval kartu. Napsalo to, ze to chce potvrdit nejakym tim PayPal codem – ten sem ale nemohl nikde najit..

 13. 13. terry napsal:

  Takze bych poprosil radu od nekoho kdo ma s timto zkusenosti.. Ale nebylo by preci jenom jednodussi, kdyby mi to nekdo koupil? Nemusel bych prece zadne udaje davat, ne? – on by to koupil na sebe a pak mi to predal.

 14. 14. nemo napsal:

  [13] Ve vypisu z uctu (treba v elektronickem bankovnictvi) budes mit strzenou z uctu nejakou mrnavou castku (tak 1–5 korun). U ni je ten kod.

 15. 15. terry napsal:

  [14] Aha – no ja to prave mam pres tatuv ucet (svuj nemam), takze bych rekl, ze kdyby mi to treba nemo objednal, tak by to bylo lepsi ;)

 16. 16. _oli napsal:

  Myslim, ze mne PayPal poslal na ucet nejakych 50 Kc, ale uz si to nepamatuju, nechci kecat. Mam CSOB (Post. spor.), ale ve vypisu elektronickeho bankovnictvi na netu to nebylo, musel jsem pockat az na ten, co dosel postou… A myslim, ze kdyz uz jsme si jednou Fon objednali, tak to podruhe na slevu neprojde… Nemo vlastne ale dostal router zadara od Ondry, tak leda jestli ma PayPal a bude s tim souhlasit bracho…

 17. 17. terry napsal:

  No jasny – ale bych byl moc rad, kdyby ste mi usnadnili praci.. Preci jenom, v bankovnictvi jeste nejsem tak zbehly ;)

 18. 18. nemo napsal:

  [17] No ale uvedom si, ze PayPal je docela uzitecne mit i pro jine veci.

  Pokud to koupim napriklad ja, budu ti to muset poslat napr. na dobirku, bude te to stat o tretinu vic…

 19. 19. ondratoral napsal:

  Terry: tak tak, koukni na výpis z účtu, tam je u nějaké drobné transakce PAYPAL a nesmyslné číslo. To je ten kód.

 20. 20. terry napsal:

  Ok – ale to si teda budu muset pockat, az tatovi prijde vypis ;)

 21. 21. _oli napsal:

  Nezapojili jste se nekdo nahodou do programu Wi-Fi money (v uctu Fonu)???

 22. 22. nemo napsal:

  Ne.

 23. 23. BAZHAR.blog » Blog Archiv » Oprava návodu na hack La Fonery napsal:

  […] Ondrovi Toralovi jsem se dozvěděl, že můj návod na hack Wi-Fi routeru La Fonera má vadu – nefunguje. Chyba byla v samotném souboru s hackem. Ten jsem nahradil za […]

 24. 24. ondratoral napsal:

  Díky za návod i za přítele na telefonu :) Zdá se mi, že s vyšším výkonem to trochu víc topí, takže jsem sundal vrchní kryt (sundat dvě gumové nožky pod ledkama a odšroubovat). nejvíc se mi líbí přiřazení IP podle MAC!

 25. 25. nemo napsal:

  [24] Neni zac. Jsem rad, ze se to povedlo.

  Ja to neotviral, pouzivam to s tim firmware od doby, co jsem to od tebe dostal a nastesti zadne problemy nemam. Ovsem pochopitelne – kdyz to otevres, nic tim nezkazis.

 26. 26. BAZHAR.blog » Blog Archiv » Stojí za to hackovat La Foneru? napsal:

  […] jste můj sáhodlouhý návod na hack „sociálního“ Wi-Fi routeru La Fonera a nechce se vám do toho, protože nevíte, jestli vám […]

 27. 27. Vlasta napsal:

  Takže jestli tomu dobře rozumím,tak připojení je zdarma a jak je to s poplatky myslím třeba za měsíc atd???????

 28. 28. nemo napsal:

  [27] Myslis z pozice cloveka, co se pripojuje k cizim hotspotum, nebo ty k tvemu?

  Koupi toho zarizeni zadny internet domu nedostanes. Musis ho pripojit ke tvemu soucasnemu internetu a poskytovat tim ten internet i ostatnim v okoli. Za to dostanes moznost se pripojit zdarma u jinych lidi, co delaji to same.

  Na teto urovni je to zdarma a investice do routeru je konecna a uz se nic neplati (krome pochopitelne poletku za stavajici internet). Muzes take nabizet placenou verzi, ale v takovem pripade musis za pripojeni u jinych lidi take platit.

 29. 29. Vlasta napsal:

  Aha supr,díky,mám objednáno,takže já jsem připojen přes ethernet od mého provozovatele a ted se chci optat dále mohu připojit třeba dětem macminiho v dětském pokoji a třeba poskytnout internet kamošovi co bydlí u nás v baráku za menší poplatek nebo mu poslat třeba taky pozvánku????Jo ještě bych se chtěl optat jak mohu i já poslat pozvánky????Jsem u FON zaregistrovanej a ted jsem koupil routera,popište mě prosím jak se k tomu dostanu nejak podrobněji,díkkkkkk

 30. 30. nemo napsal:

  [29] Router ma dve site. Verejnou a soukromou. Pokud se domluvis s kamaradem, ze ti bude platit za pristup do soukrome site, nemusi o tom nejaky FON vubec vedet a stejne muzes dal poskytovat pripojeni zdarma pro kolemjdouci pres verejnou cast (tam se da nastavit i maximalni rychlost verejneho internetu atd.).

  Pochopitelne s tim muzes pripojit i sve vlastni pocitace pres tu soukromou sit. Pokud ale chces, aby se pocitace navzajem videli, musis router podle tohohle navodu hacknout. Jinak se dostanou jenom na internet.

  Jakmile poprve aktivujes router, dostanes moznost posilat pozvanky.

 31. 31. Vlasta napsal:

  Tak už mě přišel,nepomohl by mě někdo to zprovoznit????Nebo mě navést jak na to a třeba se podělit i se skušeností s FON????Kdyžrtak uvedte kontakt třeba na iChat nebo????atd,já se mohu odpoledne kdykoliv spojit,díky

 32. 32. nemo napsal:

  [31] A co na tom navodu nechapes?

 33. 33. Vlasta napsal:

  Jo chápu v poho,ale jen kdyby něco abych měl někoho po ruce.......ty už to máš zprovozněné?????Dej kontakt a kdyby něco tak se ozvu

 34. 34. nemo napsal:

  [33] Ja to zprovoznene mam, kdyz jsem ten navod psal… Kdyz budes potrebovat, proste sem napis.

 35. 35. Vlasta napsal:

  Tak jsem to zmáknul a mám Router Status – Freewlan Addons 0.9.5,díky přeci jen návod je k něčemu dobrý.......

 36. 36. Vlasta napsal:

  Akorád mám problém s rychlostí přes Airport-jde to strašně pomalu,neporadíš jak na to aby to šlapalo rychle jako mám třeba ethernet????Díky

 37. 37. Vlasta napsal:

  jejda jejda,šlo mě nastavení,ale ted na 192.168.10.1 nej­de,potřebuji změnit heslo atd,nechtěloby to zresetovat a znova spustit??????Díky

 38. 38. nemo napsal:

  [35] Jsem rad, ze se povedlo.

  [37] Jako ethernet to proste nikdy rychle nebude. Klasicky ethernet ma 100Mbitu, pak je jeste 1Gbit verze. La Fonera router ma WiFi standardu „g“ s maximalni rychlosti 54Mbitu (a to jeste pri vyborne sile signalu). Tedy cca polovinu ethernetu.

  Urcite jednou uvedou aktualizovanou verzi s „n“ WiFi. Do te doby…

  [37] Zkus se pripojit na tu soukromou sit a pak se podivej v nastaveni pripojeni na internetovou branu – ta adresa by mela byt adresou La Fonery.

 39. 39. Vlasta napsal:

  Myslíš tu sít FON-............??????A­le stejně mě nejde se připojit na 192.168.10.1,co mám dělat??????

 40. 40. nemo napsal:

  [39] Kdyz rikam soukromou, myslim tim soukromou. Tedy MyPlace (resp. to, co jsi si jako nazev zadal).

 41. 41. nemo napsal:

  Nebo odpoj ethernetovy kabel z La Fonery, pripoj se na ni pocitacem pres WiFi (na tu soukromou – ne FON_XY) a zkus zadat nejakou adresu (treba seznam). Melo by ti vyskocit, ze internet nefunguje apod. a v adresnim radku bude IP Fonery.

 42. 42. Vlasta napsal:

  Ok díky jdu to skusit

 43. 43. Vlasta napsal:

  tak mám problem,přestalo to šlapat,tak jsem to chtěl znova zprovoznit:ted tam mám 0.7.1 r1 a když dám ssh fonera enable.htm-to spustím a pak terminál,tak to dá hlášku
  Last login: Fri Apr 25 18:56:31 on ttys000
  vlastimilprikryl:~ vlastimilprikryl$ ssh root@192.168.10.1
  @@@@@@@@@@@@@­@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@­@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
  @ WARNING: REMOTE HOST IDENTIFICATION HAS CHANGED! @
  @@@@@@@@@@@@@­@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@­@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
  IT IS POSSIBLE THAT SOMEONE IS DOING SOMETHING NASTY!
  Someone could be eavesdropping on you right now (man-in-the-middle attack)!
  It is also possible that the RSA host key has just been changed.
  The fingerprint for the RSA key sent by the remote host is
  fb:b7:ce:72:3­b:18:3d:33:5b:06:d8:b4:7­8:c3:49:19.
  Please contact your system administrator.
  Add correct host key in /Users/vlasti­milprikryl/.ssh/know­n_hosts to get rid of this message.
  Offending key in /Users/vlasti­milprikryl/.ssh/know­n_hosts:1
  RSA host key for 192.168.10.1 has changed and you have requested strict checking.
  Host key verification failed.
  vlastimilprikryl:~ vlastimilprikryl$
  a když dám yes,tak mě to vypíše (Y) pod sebe a
  dál to nejede,poradíš co s tím????

 44. 44. nemo napsal:

  [43] smazat obsah souboru „Users/vlasti­milprikryl/.ssh/know­n_hosts“.

 45. 45. Vlasta napsal:

  Jak to myslíš,kde ten soubor je v knihovně?????Zkus trochu podrobněji,mě vždy trochu déle trvá než mě to dojde........­..?????????!!­!!!!!!!Dík

 46. 46. nemo napsal:

  [45] Proste najdi tento soubor, otevri ho a smaz text v nem a uloz.

 47. 47. Vlasta napsal:

  Nemohu ho najít,dal jsem i spotlight a nic,kurna,je to nějak domrskané,a včem by to mělo tak zhruba být,mrkni jestli to máš u sebe a dej popis a naved mě nějak,díky

 48. 48. nemo napsal:

  [47] Spotlight ho nenajde, protoze je skryty (to znamena ta tecka).

  Zkusime to tedy jinak. Zapni terminal a do nej napis: „vi Users/vlasti milprikryl/.ssh/know n_hosts“.

  zmackni „e“. Zmackni „s“. Smaz veskery text. Zmackni „esc“. Zmackni „:wq“ a potvrd enterem.

 49. 49. Vlasta napsal:

  Tak už jsem ten skrytej soubor smazal,ale ted mám problem,že mě nejde FON_AP“,jak to zprovoznit?????díky

 50. 50. nemo napsal:

  [49] Nemel jsi ho mazat, ale mazat jeho obsah…

  Pokud nejde FON_AP, s nejvetsi pravdepodobnosti Fonera nemuze na internet.

 51. 51. Vlasta napsal:

  No asi jsem se špatně vyjádřil,smazal jsem jen obsah souboru,no a jak to provedu abych se teda dostal na ten internet????

 52. 52. nemo napsal:

  [51] Musis pochopitelne tu foneru spravne nastavit, ne? Nejakym zpusobem jsi tam ten hack pres internet musel dostat, tak to nastav stejne…

 53. 53. Vlasta napsal:

  Takže na internet to už funguje,ale jde mě to strašně pomalu s porovnánám s ethernetem,dá se to nějak nastavit,aby to šlapalo rychleji,jináč rychlost co mě ukazuje menumeters je 3–4kb hrůza

 54. 54. nemo napsal:

  [53] Tak to mas neco spatne nastaveneho v tom pripojeni. Maximalne tak zkus zmenit vysilaci kanal WiFi. Je mozne, ze ti to nekdo rusi.

  Ja to pouzivam a internet mi jde plnou rychlosti.

 55. 55. Vlasta napsal:

  Takže to mám nastavit v tom Private Wifi????Jináč jsem to dělal podle toho tvého návodu v té dvojce jak se to nastavuje.....

 56. 56. Vlasta napsal:

  Jo ještě dotázek,jak poznám,že mám nějaké pozvánky pro své zmámé???Díky

 57. 57. nemo napsal:

  [56] Na strankach Fonu mas odkas „Foneros Gets Foneros“ nebo tak nejak.

  [55] Je tam jenom jedna moznost, jak to zapnout.

 58. 58. mac napsal:

  Je to v pytli, mam verzi 0.7.1.r5 a skoncil jsem u posledni veci,
  wget -q -O – http://addons.freewlan.info/…r/install.sh|sh [e]
  Vysledek je ,ze mi ten sh napsal „Installation aborted, found wrong device or firmware version in /rom“.
  Poradte mi, to tu Foneru musim flashnout na 7.1.r1 ?

 59. 59. nemo napsal:

  [58] Ano. Ma tam popsano krok za krokem, co mas delat. Drzel jsi se navodu?

 60. 60. mac napsal:

  jasne, vsechno probehlo v poradku.Akorat mi install.sh mi rika,ze mam jinej fw.Pritom mam 7.1.r5

 61. 61. nemo napsal:

  [60] Cili chapu to tak, ze mas hacklou Foneru s fungujicim SSH a firmware 0.7.1 r5 ?

  V takovem pripade vydrz. Zkusim o tom neco zjistit a poptam se primo u chlapiku z FreeWLAN. Je dost mozne, ze to bude jen umele omezeni (protoze jejich navod na hack, narozdil od meho, s lepsim firmware nez 0.7.1 r1 nepocita).

  Patricnych odpovedi se ale dockam nejdriv asi zitra.

 62. 62. mac napsal:

  Presne ! SSH funguje pres WAN i pres LAN, nic mene jsem pripojen radeji pres terminal 9600Bd na hw konsolu, je to ryhlejsi.Touto cestou jsem z aktivoval i SSH.

 63. 63. nemo napsal:

  [62] No pockat – aktivoval jsi tedy SSH pomoci toho html souboru z navodu? Downgradeoval jsi firmware podrzenim resetu?

  Jsou to dost podstatne informace. Nemuzes tvrdit, ze to podle meho navodu nejde a pak najednou rict, ze jsi to delal jinak…

 64. 64. mac napsal:

  Nee, opravdu jsem to delal podle navodu, to ssh jsem aktivoval jiz drive cca 6mesicu, nyni jsem pripojen pres terminal, je to rychlejsi.Fw jsem nemenil, protoze fonera jeste nebyla pustena a ma fw 0.7.1.r5 uz od vyrobce.

 65. 65. mac napsal:

  Nic mene, ten postup aktivace ssh byl na 100% stejny.V adresari /etc/init.d mam S50dropbear.To ze install.sh nechce natahnout dalsi soubor z webu snad ssh nema co delat.

 66. 66. nemo napsal:

  [64] Tak ten firmware teda zkus downgradeovat, ne?

 67. 67. mac napsal:

  Takze i kdyz jak je v postupu napsano, ze kdyz mam verze 0.7.1 r1 – 0.7.2 r2 nemusim nic flashovat, presto musim teda downgradovat na 7.1.r1 i kdyz mam 7.1.r5 ?

 68. 68. nemo napsal:

  [67] No kdyz tu nefunguje takhle, zkus downgrade, ne? Nejjednodussi reseni.

 69. 69. Vlasta napsal:

  Chci se optat jak rychle běží tobě internet,já se pořád nemohu k pořádné rychlosti doškrábat(přes kabel to bězí 124kb za vteřinu

 70. 70. nemo napsal:

  [69] Me to bezi plnou rychlosti – 650kbps. Prenos dat po siti rovnez v norme.

 71. 71. Vlasta napsal:

  Tak už to šlape v pohodě,chyba byla u provozovate­le,který mě to musel nastavit,ted už jsem spokojený

 72. 72. Tchenda napsal:

  Tak mi to nějak nefunguje. Zasekne se to na bodě 4. Foneru jsem dostal jen do stavu s firmware 0.7.1 r2 a níž to nejde. Když spustím ssh_fonera_ena­ble.html (bod 4), tak mi to hodí hlášku „Error in mode: invalid value“ :-( Takže se nezaktivuje SSH. Tak nevím, co s tím.
  A já se tak těšil. Dík za radu.

 73. 73. Tchenda napsal:

  A teď dokonce po několika dalších pokusech o downgrade ce mi objevilo, že verze FW je 0.7.1 r5. Tak to mi hlava nebere.

 74. 74. Jarda napsal:

  Ja jsem jiz uspesne hacknul jednu La Foneru, ktera mi prisla asi pred dvema mesici.
  Ted jsem si objednal dalsi, prisla mi tento tyden a je tam puvodni verze – pred pripojenim k internetu, resp. po restartu je 0.7.1 r2.
  Odblokovani SSH nejde, jak pise Tchenda. V jednom podobnem, ale anglickem clanku (http://uselesshacks.com/…cking-guide/) je o tom zminka a odkaz na „kolofonium hack“ http://stefans.datenbruch.de/lafonera/#…
  Ale je to nejaky slozity :o( nenasel by se nekdo, kdo by z toho udelal nejaky cesky navod? Diky.

 75. 75. nemo napsal:

  Vim o tom a zatim to zkousim vyresit. Vydrzte.

 76. 76. nemo napsal:

  Nastavte IP adresu atd. na La Fonere jako kdyby jste chteli pripojit do internetu, jenom jako DNS dejte „88.198.165.155“. Pak La Foneru opravdu dejte na internet a nechte ji pripojit.

  Pak par minut pockejte (dejme tomu 10). Bud se potom La Fonera sama restartuje, nebo to udelejte za ni (kratym stisknutim resetu). Behem restartu odpote od internetu a pripojte kabelem k vasemu pocitaci. Pres kabel (nikoliv pres WiFi, jak je popsano v navodu) pak pokracujte podle navodu presne od mista, kdy se mel pouzivat ten soubor s webovym formularem (ten neouzivejte).

 77. 77. Jarda napsal:

  Myslis jako, ze potom pujde odblokovat SSH tim htm souborem? Mne to porad nejde :o(

 78. 78. nemo napsal:

  [77] Precti si to poradne. Pujde to udelat BEZ toho souboru. Psal jsem, ze ho pouzivat nemate.

 79. 79. Jarda napsal:

  Ale ja bych rad pokracoval tvym navodem a flashnul tam FREEWlan a ne WRT

 80. 80. nemo napsal:

  [79] Si delas srandu, ne? OPET: PRECTI SI TO JESTE JEDNOU. Co nechapes na vete: …pak pokracujte podle navodu presne od mista, kdy se mel pouzivat ten soubor s webovym formularem (ten nepouzivejte).

  Pokud budes pokracovat podle meho navodu, pochopitelne dosahnes FreeWlan…

 81. 81. Jarda napsal:

  Uz to jede. Omlouvam se. Misto IP,MASK, GW site, do ktere jsem ho pripojoval jsem tam mel porad 169.254.255.1.
  Diky moc!

 82. 82. tchenda napsal:

  Nejde a nejde :-(
  nastavil jsem pevnou IP, … tak jak to mám v preferencích, ale připadá mi, že fonera se pak nepřipojí k netu (to svietýlko „INTERNET“ ani neblikne). Když pak začnu s terminálem, tak mi to vypíše tohle:

  Tchenda:~ tchenda$ ssh root@192.168.10.1
  ssh: connect to host 192.168.10.1 port 22: No route to host

 83. 83. nemo napsal:

  [82] No co na to rict… Proste to nastavujes spatne. Zkus to kratkym stisknutim resetu restartovat a over si nastaveni.

 84. 84. tchenda napsal:

  Je tu někdo připojenej k netu přes UPS?
  Mám totiž pocit, že tam je problém s tim DNS.
  Je možný, že by bto provider nějak blokoval.

 85. 85. tchenda napsal:

  teda myslel jsem UPC

 86. 86. nemo napsal:

  [84] A co jsi mel k tomu UPC modemu pripojeneho pred La Fonerou? Tedy – mel jsi kabel strceny do primo do pocitace, vypojil a strcil do La Fonery? Jak dlouho mas UPS?

  Tedy – driv bylo nutne registrovat u UPC MAC adresu zarizeni. Zavolej na operatora a zeptej se na to.

  Ted uz to UPC nejakou dobu nedela (babicka ma UPC internet asi 3 mesice a je mozne pripojit vpodstate cokoliv…).

 87. 87. tchenda napsal:

  UPC mám ještě z dob karnevalu. To je už jářku nějakej ten rok. Dřív, když jsem chtěl připojit jinej komp, tak jsem musel restartovat modem. Teď jsem tu instaloval kamarádce jednu starou G3 iMaca a jen jsem přehazoval kabel a všechno v pohodě. Nastavení si to bere klasicky přes DHCP. Ale když foneru nastavim na pevnou IP stejně, jako mi to ukazuje systém v preferences, tak se nepřipojí. A možná sem jen blbej a někde něco dělám špatně.

 88. 88. tchenda napsal:

  Tak jsem to zkusil znova. Zkontroloval všechny údaje (IP,…). Všechno bylo stejně.
  Připojil jsem foneru káblem a ejhle, připojila se (asi si to u UPC nějak rozmysleli).
  Deset minut krásně svítila, že je připojená k netu. Pak jsem restartoval, připojil UTPčkem k booku a spustil terminál. Ale…

  Tchenda:~ tchenda$ ssh root@192.168.10.1
  ssh: connect to host 192.168.10.1 port 22: Connection refused
  Tchenda:~ tchenda$

  Postup jsem několikrát opakoval, ale nepomohlo. :-(

 89. 89. nemo napsal:

  [88] A bylo tam to DNS?

 90. 90. tchenda napsal:

  bylo.

 91. 91. nemo napsal:

  [90] Jenom to, nebo jsi mel jak primarni, tak sekundarni?

 92. 92. tchenda napsal:

  DNS tam bylo jen jedno

 93. 93. nemo napsal:

  [92] At o tom premyslim jakkoliv, proste jine reseni nevidim. Musis delat neco spatne. Nekde nejaky preklep apod. Kdyz to Jardovi funguje, tobe musi taky.

 94. 94. tchenda napsal:

  No nic. Nechám to teď chvíli odpočívat a v neděli to zkusim zase.

 95. 95. tchenda napsal:

  Aby to bylo použitim safari je asi blbost, co? (už mě napadaj i totální p…viny)

 96. 96. tchenda napsal:

  Ha. Tak jsem se po pauze vrátil k foneře. Zkontroloval jsem nastavení, připojil k netu a… A nic. Hack nefunguje. Naštvalo mě to, tak jsem si řekl, že než mít doma nefukční wifirouter, tak to raději zapojím normálně. Přehodil jsem nastavení zase na DHCP, připojil a… A nic. Router neapgrejdoval firmware. Takže kde asi bude chyba?
  Máte někdo nějaký nápad?

 97. 97. nemo napsal:

  [96] Zkus to resetnout.

 98. 98. tchenda napsal:

  Tak fonera už funguje, ale hacknout se mi to nepodařilo. Zkusim to později. Asi někde prostě něco dělám blbě, ale nejsem si vědom co.

 99. 99. tchenda napsal:

  Tak jsem to zkoušel znova, ale jakmile změním DNS, tak se neděje nic. Asi UPC nepustí Foneru na tenhle DNS server. :-(

 100. 100. BetaIQ napsal:

  [98] Caute, nejsi jediny komu nejde hacknout LaFonera s predinstalovanym fw 0.7.1 r2. Uz nejakou dobu si s tim hraju a porad nic. Resetem se dostanu k 0.7.1 r2. Po upravach DNS pripojeni probehnou nekdy vsechny aktualizace az k 0.7.2 r3, obcas se zastavi na 0.7.1 r5. SSH pristup zadny a downgrade na 0.7.1 r1 bez znamek. Pritom nastaveni DNS podle Kolofonia presmeruje download.fon.com v poradku. Ale presto se stahnou updaty z fon.com. Nepouzivam fyzicky router (pro me kus HW navic k nepotrebe), na misto neho jsem nastavil windows jako router (overil, presmerovava jak ma). Stale nic. A vyse uvedeny navod sem zkousel z leva i z prava, bez uspechu. Tak jestli ma nekdo novejsi postrehy?

 101. 101. Camo napsal:

  cau, najde se tu nějaký hodný človíček, který by mě poslal dvě pozvánky na ten router? chtěl bych ji i pro kámoša, diky moc

 102. 102. Vlasta napsal:

  Ahojky kdo by měl zájem tak bych měl jeden kousek,protože kamoš mě včera přivezl airport z USA,tak proto ji prodávám,šlapeto to přesně podle návodů co se tady psalo atd.jináč má adresa:vlastimil.prikryl@volny.cz
  tam se můžeme domluvit,mám to tak okolo 2 měsíců a je nenáročné,prostě co budu povídat,už se tady o tom psalo dost a dost

 103. 103. nemo napsal:

  Nove info pro lidi s 0.7.1 r2:

  Pro samotny hack nastavte DNS i statickou IP na 88.198.165.155 a nazev verejne (FON_) site zmente na FON_ADDON. Potom La foneru odpojte od elektriny, pripojte internet a znovu zapojte.

 104. 104. tchenda napsal:

  tak ani to nepomohlo :-(

 105. 105. nemo napsal:

  [104] Hm…

  Kdyby mi nekdo byl ochotny tuhle La Foneru pujcit/poslat (pochopitelne vratim), byl bych ochotny se o nejake carovani kolem toho pokusit. Takhle na dalku je to ale ponekud… k nicemu…

 106. 106. tchenda napsal:

  no můžeme to zkusit. pošli mi na mejl adresu a zkusíme se domluvit.

 107. 107. nemo napsal:

  Podarilo se mi hacknout tchendovo La Foneru. Nejdele pristi tyden bych mel mit pripraveny navod.

 108. 108. strobl112 napsal:

  Ahoj, mám vážný zájem o La Foneru, pokud ještě někdo má nějakoou pozvánku napište na strobl112@seznam.cz. Mockrát díky…:)

 109. 109. BAZHAR.blog » Blog Archiv » La Fonera Wi-Fi router: hackujeme 0.7.1 r2 napsal:

  […] to už přes půl roku, co jsem na BAZHAR.blogu zveřejnil podrobný návod na hacknutí routeru La Fonera. Proč jsem se rozhodl La Foneru hacknout si můžete přečíst zde. Co tím […]

 110. 110. asterix napsal:

  (Smazano)

 111. 111. matej napsal:

  Ahoj,

  mel bych taky zajem, dekuji za informace!

 112. 112. matej napsal:

  adresa je thonik@email.cz

 113. 113. matej napsal:

  Zdravim, mel bych zajem o uz hacknuty, neprihlaseny La Fonera+… cena je na vas.

  thonik @ email.cz

 114. 114. matej napsal:

  muzu poslat i pozvanku!

 115. 115. habitat3 napsal:

  Zdravim, muze mi nekdo poslat pozvanku? DIky habitat3@seznam.cz

 116. 116. bakno napsal:

  Zdravim moze poslat pozvanku niekto aj mne? rudeboyjamaica@gmail.com

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.