La Fonera Wi-Fi Router: schopnosti alternativního firmware

Autor: nemo | Publikováno: 11. 03. 2008 v 02.29 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

V dnešním pokračování minulého článku se zaměřím na možnosti upraveného firmware pro Wi-Fi router La Fonera. Pokud jste tak ještě neučinili, doporučuji si přečíst nejdřív první díl.

Samotné hackování La Fonera si nechám až naposled. Pro dnešek vám představím výsledek této akce.

Jak jsem řekl minule, originální firmware La Fonera je totálně k ničemu. Pokud máte jakkoliv komplikovanější domácí síť (komplikovanější = cokoliv více, než jeden počítač a jeden modem) a plánujete ji rozšířit o bezdrátové funkce (přičemž nabízení veřejného internetu berete jako příjemný bonus), standardní, neupravená, La Fonera představuje spíš vyhozené peníze, než spojení užitečného a příjemného.

Naštěstí to lze změnit. Ačkoliv jsem to původně neměl v plánu (pokud by router splnil aspoň to základní), rychle jsem se přesvědčil, že je to nutné. Už od začátku jsem měl jasno, že chci zachovat funkce sdílení internetu. Po chvilce googlení jsem měl štěstí a objevil dva projekty, nabízející právě tohle. První nese název FrancoFON. Jistě uhodnete, že se jedná původem o francouzskou záležitost. Bohužel. Druhý se jmenuje FreeWLAN.

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI

Nevím jak vy, ale já mám k Francouzům docela averzi. Zatímco většina programů (aj.) nabízí zcela logicky jako základní jazyk Angličtinu a k tomu např. svůj rodný jazyk (+ případně překlady od „kolemjdoucích“ do dalších), Francouzi ne. Hlavním jazykem, kolem kterého se točí všechno, je samozřejmě Francouzština a pokud vůbec anglická lokalizace existuje, je to zpravidla takové páté kolo u vozu. Stejně tak ostatní jazyky. A FrancoFON není výjjimkou.

Stránky jsou sice mnohem hezčí, než konkurence (až později jsem objevil vedlejší stránku FreeWLANu, která je mnohem lepší než ta „hlavní“), ale viditelná možnost přepnutí do AJ pochopitelně chybí. Ani ve wiki, kde byste hledali návod na instalaci atd., moc nepochodíte. Zdlouhavím hledáním (a s použitím slovníku) jsem se dostal ke stránce popisující instalaci (celkem tři věty) a pozdějí seznam funkcí. Zbytek jsem si překládal automatickým překladačem z FR do AJ.

Zkoušel jsem sice hledat informace o FrancoFONu i jinde na internetu, ale evidentně nejsem v těchto kruzích jediný s jazykovou bariérou, takže jsem našel akorát jedno anglické video (mluvené s francouzským přízvukem). V něm se dozvíte informaci, že FrancoFON existuje, rozšiřuje funkce a že pak (ten chlap) schová svůj modem s ostatníma drátama do šatny (i tu uvidíte), kam dává ostatní bordel (pochopitelně to trochu zjednodušuji).

Každopádně seznam funkcí vypadal slibně a tak jsem se pustil do instalace doufajíc, že rozhraní FrancoFONu bude opravdu anglicky, jak slibovali na stránkách. Bohužej se mé skoro-pravidlo o Francouzích potvrdilo. FrancoFON je přeložen „blbě anglicky“ a u některých funkcí chybí překlad zcela. Navíc je celé rozhraní, byť se snaží vypadat jako „originální FON s více funkcemi“ po stránce HTML takové nějaké paťaté. Nemá ani smysl vám sem vkládat screenshoty. Ani jsem je neudělal a pochopitelně už FrancoFON nemám.

Nechápu to. Pokud bych trávil volný čas vyráběním něčeho pro ostatní lidi, mým cílem (a jediným způsobem satisfakce) by bylo množství uživatelů. A tak by bylo naprosto samozřejmé, že hlavním jazykem by byla Angličtina a Čeština by jí sekundovala. Autorům FrancoFONu ale asi množství uživatelů stačí…

FreeWLAN je oproti tomu projekt německý. Jejich stránky na první pohled nevypadají nic moc, dostanete se ale přes ně do fóra. To se dělí na anglické a německé. V NJ verzi je pochopitelně mnohem více dotazů (a odpovědí), ovšem to není v moci autorů „korigovat“. To hlavní ale je, že Angličtina je hlavním jazykem rozhraní (primárně je aktivovaná) a vůbec celé je to oproti FrancoFONu tak, jak to má být.

FreeWLAN používá grafický vzhled původního firmware La Fonera. Pokud porovnám množství funkcí FrancoFON vs. FreeWLAN, vyjde to téměř nastejno. Ovšem komunika kolem FreeWLAN se mi zdá aktivnější a tak je možné, že v budoucnu bude rozdíl markantnější.

Nejlepším způsobem, jak vám představit možnosti FreeWLAN, je asi projít jednotlivé sekce nastavení.

Při připojení k webovému rozhraní se vás router okamžitě zeptá na heslo. To je rozdíl oproti originálu – tam se router ptal na heslo až při vstupu do jednotlivých sekcí. Je to ale logické. Úvodní stránka je totiž chytrý přehled stavu routeru.

Status

Jak jsem řekl. Status je úvodní stránka. Najdete na ní především kompletní seznam všech počítačů/mobilů atd., které jsou momentálně připojené k routeru. U každého připojení je MAC adresa zařízení, graf ukazující rychlost připojení, IP adresa (pokud ji přiřazuje router) a možnost rovnou MAC adresu zařízení přidat mezi blokované.

Pod tím je verze originálního firmware a verze FreeWLAN. Poslední jsou údaje o připojení jako IP adresa samotného routeru, používané DNS, název veřejné i soukromé sítě a vysílací výkon.

Mám to reálně ověřené a dokonce se o tom píše na stránkách jako o dalším vylepšení – FrancoFONFreeWLAN pouští do antény víc „šťávy“ a díky tomu zvyšují příjem. V praxi jsem se před panelákem, kde bydlím, dostal o 10 metrů dál. Signál se dokonce dostal i na druhou stranu domu, kde dřív nebyl. Každopádně je to na takovou vzdálenost spíš technické demo, než funkční internet. V krajních polohách už je přenosová rychlost dost malá a načítání stránek trvá dlouho. Ovšem díky zvýšenému výkonu se pochopitelně hranice použitelnosti posunula dál. Už jsem objednal novou, větší (28cm !), všesměrouvou anténu se ziskem 8dBm (standardní cca 7cm dlouhá má jen 2dBm). Až přijde, slibuju si od ní přinejmenším podstatné zlepšení signálu v momentálním dosahu routeru.

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - Status screen

Statistic

Zde najdete grafy zátěže CPU routeru za poslední 1, 5 a 15 minut.

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - Statistic screen

Public WiFi

Můžete nastavit jméno veřejné sítě (opět ve tvaru „FON_vasnazev“). Oproti originálu zde lze přímo nastavit omezení přenosové rychlosti a to dokonce i s nastavením uploadu samostatně (ovšem minimální hodnota je 192kbps, což je u spousty lidí víc, než jejich skutečné maximum).

Spodní část umožňuje, stejně jako na oficiálních stránkách FONu, přidat uživatelská jména a hesla pro vaše kamarády a známé, kteří díky tomu mohou zdarma využívat veřejnou část vaší (a pouze vaší) sítě. Je to dobré pokud nechcete nikomu dávat přístup do vnitřní sítě, ale chcete mu umožnit „ze známosti“ se připojit k internetu.

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - Public WiFi screen

Private WiFi

Oproti originálu zde FreeWLAN nabízí dvě důležité možnosti. Jednak je to skrytí SSID (názvu sítě). K připojení tedy musítě mít nejen heslo, ale i znát přesný název sítě (v tomto případě tak např. „nemo_wifi“). Dřív to sloužilo jako další bezpečnostní prvek, ovšem v dnešní době není pro potencionálního hackera problém SSID zjistit i při nastaveném „skrývání“. Odradit to může akorát tak někoho nezkušeného, případně se to může hodit u routerů umístěných ve skutečně rušných oblastech, kde zkomplikujete internetuchtivým turistům pokusy připojit se ke všemu v dosahu.

Druhou možností „navíc“ je schopnost routeru tzv. přemostit připojení. Dostanete se tak důležité schopnosti přístupu přes Wi-Fi do vnitřní drátové sítě. Můžete se díky tomu připojit k počítačům, tisknout na síťové tiskárně, přistupovat k NAS diskům atd. Proste máte stejné možnosti, jako kdybyste se přicvakl(a) kabelem. Má to navíc jeden vedlejší efekt – pokud máte ve vnitřní síti nějaký běžící DHCP server, který podle nějakých pravidel přiřazuje IP adresy (atd.), budou i klienti připojení přes Wi-Fi dostávat adresy právě od tohoto serveru. Vyhnete se tak případným kolizím adres, kdy La Fonera dá klientovi IP adresu, kterou už dostal někdo jiný v síti od původního DHCP.

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - Private WiFi screen

Language a Password

Tyto sekce nemá ani význam fotit a ukazovat. Jedna nabízí volbu jiného jazyka (na výběr poměrně velké množství – Čeština ne), druhá pak logicky změnu hesla administrace La Fonery (jméno je pevně nastavené na „admin“)

Advanced – Internet connection

Moc změn tu nění. S FreeWLAN můžete nyní změnit název routeru (původní nastavení je „OpenWRT“) a pokud nevyplníte DNS adresy, přiřadí se náhodně nějaké automaticky podle databáze OpenDNS.

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - Internet Connection screen

Advanced – Network Settings

Najdete zde celkem tři nenápadné, ale podstané položky (mimo těch původních). Tou první je SSH. Můžete tím zapnout či vypnout přístup přímo k „vnitřnostem“ La Fonery. Zkušení uživatelé vědí, že díky tomu mohou naprosto detailně a daleko z hranicemi možností webového rozhraní ovládat veškeré chování routeru.

Druhá položka nastavuje, jestli se půjde přes SSH do La Fonery přihlásit přes kabel. Třetí volba nastavuje stejnou možnost i pro webové rozhraní (naprosto nechápu, proč se v původním firmware k webovému rozhraní nelze připojit přes kabel).

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - Network Settings screen

Advanced – Port Forwarding

K tomuhle není co říct. Funkce dostatečné a téměř beze změny – pouze se změnilo grafické umístění jednotlivých prvků.

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - Port Forwarding screen

Advanced – Addon Autoupdate

Stejně jako se původní firmware dokázal sám připojit k internetu a stánout si novou verzi, FreeWLAN to umí také. Nabízí ale navíc možnost vypnout automatickou aktualizaci a provádět to ručně.

Označováním FreeWLAN jako firmware se vlastně dopouštím nepřesnosti. Při instalaci totiž nedochází ke smazání původního „OpenWRT“, pouze k přidání funkcí. Jedním příkazem v SSH lze celou La Foneru uvést do 100% původního stavu.

Pro účely správného fungování FreeWLAN však nelze použít nejnovější verze původního firmware, protože obsahují blokování proti zásahům zvenčí. Proto ukazuje La FoneraFreeWLAN starší než aktuální verzi. V rámci autoupdate FreeWLAN dojde k aktualizaci samotného firmware na poslední „použitelnou“. O vlastnosti té nejnovější verze, včetně bezpečnostních záplat atd., nepřijdete. FreeWLAN totiž implementuje všechny chybějící funkce a vlastnosti vyšších verzí originálního firmware. Bez ohledu na to, jakou verzi router používá, máte vždycky všechny funkce originálu + rozšíření.

Ihned po instalaci FreeWLAN doporučuji aktualizovat firmware. (To divně umístěné tlačítko na výběr souboru je klasická chyba optimalizace HTML v prohlížecí…)

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - Addon Autoupdate screen

Advanced – Firmware Upgrade

Obsahuje pouze standardní dialog pro manuální nahrání firmware jako u originálu.

Advanced – Backup/Restore

Název hovoří jasně – zde můžete uložit celé nastavení routeru a v případě resetu opět načíst.

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - Backup/Restore screen

Advanced – FonFan Heartbeat

Tato služba je určená především pro německy hovořící země. Přiznám se, že jsem dál nezkoušel, k čemu to přesně je.

Advanced – Static IP

Pro mnohé jistě užitečná služba. Umožňuje nastavit, aby konkrétnímu klientovi (na zákadě MAC adresy) byla přes DHCP přiřazena vždy stejná adresa. Díky tomu máte zajištěno, že připojený počítač má vždy tu samou IP a na základě toho můžete např. nastavovat port forwarding.

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - Static IP screen

Advanced – Mac Blocking

Seznam všech zablokovaných MAC adres a možnost je vyřadit, či naopak vložit manuálně další.

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - Mac Blocking screen

Advanced – Mac Cloning

Změna MAC adresy LAN portu La Fonery vč. důležité možnosti obnovit původní adresu. Hodí se hlavně pokud váš poskytovatel vyžaduje nějakou určitou adresu. U nás to dřív bylo například UPC.

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - Mac Cloning screen

Advanced – DynDNS

Tato služba snad nepotřebuje nějaké další komentáře.

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - DynDNS screen

Advanced – Mail Service

Rozhodně užitečná záležitost. La Fonera vám totiž díky tomu může na e-mail posílat informace o tom, co se děje (pokud jste pryč atd.).

Celkem nabízí tři volby, kdy pošle e-mail: po restartu (hodí se třeba po výpadku proudu), pokud je dostupná aktualizace firmware a pokud se na veřejnou Wi-Fi připojí nějaký uživatel.

Tu nejužitečnější možnost ale pochopitelně nenabízí – poslání e-mailu o výpadku internetu/proudu ;-)

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - Mac Service screen

Advanced – Additional Hostnames

Na stránkách FONu je možné si v profilu nastavit, že každý, kdo se připojí na váš veřejný hotspot, dotane zdarma kompletní přístup na internetovou stránku dle vaší volby. Ja jsem si, logicky, nastavil BAZHAR.blog.

Toto menu vám umožní nastavit ještě další stránky, ke kterým bude mít dotyčný přístup zdarma.

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - Additional Hostnames screen

Advanced – Diagnostics

Tato sekce umožňuje přes webové rozhraní zadávat příkazy jako ping atp. Mnohem lepší je ale podle mě k tomu použít připojení k La Fonera přes SSH.

Advanced – Reboot

Reboot umožňuje restartovat La Foneru ve dvou režimech. První je klasický a odpovídá stisku resetovacího tlačítka na routeru. Druhá možnost – restartují se pouze služby přístroje, což je pochopitelně mnohem rychlejší (La Fonera startuje docela dlouho – cca skoro 3 minuty).

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI - Reboot screen

KONEC

A to je z popisu všechno. Jak vidíte, možnosti routeru jde značně rozšířit. Nezmínil jsem ještě, že La Fonera jde nastavit i třeba k tomu, aby internet přijímala přes Wi-Fi a buď šířila dál, nebo posílala kabelem. Navíc další funkce pro webové rozhraní pomalu vznikají.

Nesmíme také zapomenout, že díky Linuxové podstatě routeru a SSH je zkušený uživatel omezen pouze tím, co si dokáže naprogramovat a nastavit. Na internetu jsou k videní i extrémy. Někteří se třeba pouští do mechanických úprav jako přidání paměti atd.

Možností je skutečně spousta a vsadím se, že se ve FONu dost diví, co všechno lidi s jejich routery dělají.

Mám tu pro vás speciální nabídku. V předchozím článku jsem se zmínil o tom, že i dnes FON routery dotuje. Každý „Fonero“ (= jedinec s FONem) má možnost poslat množství pozvánek jiným lidem, kteří si na základě toho mohou pořídit La Fonera nebo její výlepšenou sestru La Fonera+ za zvýhodněnou cenu €5.99 + poštovné (nekoukal jsem, ale odhaduji ho na cca €8). Celkem tedy v přepočtu přibližně necelých 400 korun (v případě *La Fonera+ možná víc).

Většinu si zatím hodlám nechat a pokusit se rozšířit FON do mého okolí. Ovšem pár jich chci nabídnout i takto. Jednu pozvánku má u mě rezervovanou, ačkoliv jsem mu to přímo neřekl, ERT (pokud má zájem – dokonce i přes ty nepatřičné narážky na můj ručník!), dalších 5 pošlu těm, kdo první napíšou do diskuze, že by se chtěli přidat (tj. nikoliv prvních 5 příspěvků v diskuzi, ale prvních 5, kdo jasně projeví zájem).

Mám ale podmínku. Rozhodně nechci poslat pozvánku někomu, kdo o šíření internetu zájem nemá a router by se mu pak válel doma, nebo by ho smazal a používal k úplně jinému účelu. Chtěl bych to poslat lidem, kteří mají skutečně o celou tu „srandu“ zájem. Samozřejmě nemám, jak si to potom ověřit atd., ovšem věřím, že všichni zájemci budou čestní. Proto si to dobře rozmyslete.

Doufám, že se článek bude líbit stejně, jako ten minulý ;-)

P.S.: Rozdíl mezi La Fonera a La Fonera+ je hlavně ten, že „plusko“ má přímo v těle integrovanou všesměrovou anténu pro pokrytí svého okolí (především privátním Wi-Fi) a na externí konektor se da pripojit směrová anténa s mnohem větším dosahem (FON prodává svou – jmenuje se La Fontenna a v rámci této akce ji můžete přikoupit tuším za 2). V zadu má ještě navíc jeden LAN port (celkem tedy dva). Výkon je s půvoní La Fonerou stejný

První díl Hackování La Fonery

54 komentářů k “La Fonera Wi-Fi Router: schopnosti alternativního firmware”

 1. 1. M.T. napsal:

  HojHoj, nemo! Projevuji vážný zájem o pozvánku do projektu FONero!

 2. 2. nemo napsal:

  [1] Ok. Az bude vycerpano vsech 5, poslu to.

 3. 3. SackX napsal:

  No nemo, hoď sem taky jednu uFouněru, můj starej Wifi router už nebere novinky jako AppleTV a nepřípojí jí na internet…

 4. 4. _oli napsal:

  Projevuji vážný zájem o Fonera+!! Ale v sítích se neorientuji, tak nevím, jestli to správně nastavím. Chci to kvůli iPhone, připojení dalších zařízení přes Wi-Fi + pro přátele s vhodným zařízením. Už jsem se o pozvánce bavil s Ondrou Toralem… A jak to bude s dopravou? Nebylo by lepší objednat všech 5 routerů na jednoho člověka, který by je pak v rámci ČR rozeslal ostatním? Klidně to vezmu na sebe, pokud to bude technicky možné a v mých silách.. Písni na mail a určo se dohodneme :)!

 5. 5. nemo napsal:

  Jeste jsou dve pozvanky tedy volne.

  [4] Ano, na to se to da vpohode pouzit.

  Co se tyce posilani atd.: To vsechno je v reziji FONu. Ja pouze zadam e-mail te osoby a ji prijde odkaz, kterym se dostane do e-shopu. Tam si akorat muze vybrat za tu cenu jedno zarizeni a nechat si ho poslat. Zadna hromadna objednavka dotovanych routeru udelat nelze. Bohuzel.

  Hromadne lze objednat pouze za „standardni“ cenu.

 6. 6. _oli napsal:

  Oukej…
  A už se těším na třetí část článku, jelikož z tohohle http://trac.freewlan.info/…Installation nejsem 2× chytej.

 7. 7. nemo napsal:

  [6] Garantuji, ze muj navod bude jednodussi.

 8. 8. _oli napsal:

  *chytrej

  A díky za pozvánku!

  Tak to jsem rád, jelikož všichni nejsou tak technicky zdatni, jako (viditelne) ty…:)!

 9. 9. terry napsal:

  Zdravim.. Ctu tvuj blog pravidelne a tvoje nabidka me zaujala. Takze bych chtel vyjadrit svuj zajem ;) Mam vazny zajem o La Fonera+ a tudiz bych byl rad, kdybych ho mohl touto cestou ziskat. Dlouho sem resil jak to s moji domaci wifi siti vyresit a nedavno sem na toto narazil – tato nabidka me jeste vice postrcila k tomu, abych La Foneru+ koupil. Jen bych se chtel teda zeptat, kolik by cca La Fonera+ stala (i s pripadnym postovnym).
  PS: Znam ERTa, takze mi muzes verit :D – ohledne toho sdileni apod.. Moje ICQ je kdyztak ####, nebo mail: #### Dik

 10. 10. nemo napsal:

  [9] Bez problemu. Pozvanka je tvoje. Poslu ji ale az najednou s tou posledni, cili nejspis az zitra.

  Tvuj e-mail mam primo z toho komentare, takze jsem ho spolu s tim ICQ vymazal primo z prispevku kvuli spambotum apod. Doufam, ze se nezlobis.

 11. 11. Sigi napsal:

  Ahoj! O La Foneře uvažuji již delší dobu. Sháním o ní všemožné informace a až na tomto blogu je vše pohromadě. Perfektní. Díky za to. Měl bych tedy vážný zájem o pozvánku na La Foneru+, pokud ještě nějaká zbyla. Dík.

 12. 12. terry napsal:

  Jen sem se chtel zeptat, jestli jde La Fonera+ normalne pouzit jako AP Point – kdyz ji pripojim za muj ADSL router, tak jestli mi to doma vytvori wifi sit.. Jako jestli to jde bez nejakeho sloziteho nastaveni apod ;)

 13. 13. nemo napsal:

  [11] Neni zac. Rad jsem pomohl. Pozvanka je tvoje.

  [12] Ano, presne tak to funguje. Ovsem standardne toho jinak router moc neumi. Doporucuji si pal precist treti dil tohoto clanku a zvazit, jestli je to v tvych technickych moznostech provest.

 14. 14. nemo napsal:

  Pozvanky jsou poslane. Dekuji za ucast.

  Je mozne, ze po uspesne registraci routeru se mi ty pozvanky zase „vrati“. V takovem pripade nabidnu nove zase na blogu.

 15. 15. terry napsal:

  Jenom pro upresneni se chci zeptat – sem teda koukal, ze si muzu za tu pozvanku objednat jen La Fonera a ne La Fonera+.. Alespon tedy me to rovnou priradilo La Foneru a za + to chce plnou cenu.. Me to v podstate nevadi, ale jen se chci informovat..

 16. 16. terry napsal:

  Tak to vypada, ze po me budou chtit jen 11 euro, coz by bylo super. S nynejsim kurzem to je cca 275,– Kc, takze perkna cena.. A vypada to, ze tam jsou zahrnuty vsechny poplatky – viz zde: http://img399.imageshack.us/…4/fonsx4.jpg

 17. 17. nemo napsal:

  [15] Hm, asi to tak bude. Skoda.

  Timto se omlouvam za mistifikaci.

 18. 18. terry napsal:

  [17] No tak jasny – on v tom nastesti problem neni, jelikoz toho tolik nepotrebuju, ale chci se zeptat, jestli je tahle cena konecna.. Samozrejme, ze to muzu vyzkouset, ale nebudu to objednavat hned ted ;) Jo a jeste jak probiha platba – kdyz sem vyplnoval adresu, tak byly dve – jak dodaci, tak „platici“, takze jestli to je pres ucet, dobirka.. Dik

 19. 19. ondratoral napsal:

  I já děkuju za pěkný článek a nabízím dalších pár pozvánek. Pro info platba je nejlepší přímo platební kartou.

 20. 20. terry napsal:

  [19] A je to teda jen tech 11 euro? – nebo se potom neco doplaci?

 21. 21. nemo napsal:

  [20] Je to cena vc. dane a postovneho. Cili bych rekl, ze konecna.

 22. 22. nemo napsal:

  V patek vyjde navod na hacknuti. Uz mam cast zpracovanou, ale tentokrat to nechci delat na jeden zatah, takze si dam vic casu.

 23. 23. terry napsal:

  [22] Jasne. Nech si na tom zalezet ;) Tak jestli to je konecna cena (coz se za par dni dozvim), tak to je opravdu paradni (i kdyby to melo byt o 200,– vic) Takze dik moc za pozvanku.

 24. 24. ERT napsal:

  tak o 200 by se dalo uvažovat.

  zatim nemám pro wifi využití,tak až jak řiká terry,vyměknu a pořídim founa.

  Takže pozvánku ostatním,já se spíš ozvu o další várku

  otázky > lze kvůli reklamaci vrátit do původního stavu?

  koupit v ČR? (že bych raději koupil v mém oblíbeném obchodě v HB)

  A co nabízí za výhody + verze ?

  Po čtení o TC na foru,mi zase příde dobrá,ale furt nevim,jak to dopadne

  (pokud imac s led,tak bude asi i mini u TV a asi foun by využil wifi)

  BW-omlouvám se za lehký chaos

 25. 25. nemo napsal:

  [24] Do puvodniho stavu vratit lze. Koupit v CR lze, ale za plnou cenu (1100 korun + postovne). Tady je: http://www.wifiobchod.cz/…er_g511.html

  Vyhody atd. jsem snad jasne popsal v tech clancich. Jak vyrobit La Fonera s FreeWLAN bude v tretim dile v patek.

  Za ty penize se urcite vyplati.

 26. 26. ERT napsal:

  a co ta verze + ?

 27. 27. terry napsal:

  [26] Tady mas technicky specifikace:
  La Fonera
  TECHNICAL SPECIFICATIONS
  Dimensions 93.5 mm x 25.5 mm x 70 mm (excluding antenna)
  PowerSupply Input: 100–240V ~ 50–60 Hz 0.3A. Output: 5V, 2.0A DC output
  PowerConsumption 4 Watt
  Memory Flash: 8 MB / SDRAM: 16 MB
  AntennaConnector RP-SMA connector (reverse SMA)
  Antenna Omni-Directional detachable antenna (2dBi)
  Authentication WEP 64bit/128 bit, WPA, WPA2, WPA mixed
  Encryption TKIP, AES, Mixed
  Network Standard Support IEEE 802.11b / 802.11g (up to 54 Mbps)

  La Fonera +
  TECHNICAL SPECIFICATIONS
  Dimensions 93.5 mm x 25.5 mm x 110 mm (excluding antenna)
  AntennaConnector RP-SMA connector (reverse SMA)
  Antenna External detachable antenna (1,5dBi)
  Authentication WEP 64bit/128 bit, WPA, WPA2, WPA mixed
  Encryption TKIP, AES, Mixed
  Network Standard Support IEEE 802.11b / 802.11g (up to 54 Mbps)
  Ports 1 Ethernet WAN port (10/100Mbps) for internet + 1 Ethernet LAN port (10/100Mbps) for computer connections and other devices (network printer, storage, etc.)
  SSIDs One public (named FON_AP by default) non-encrypted and one private (named MyPlace by default) encrypted with WPA-PSK

 28. 28. nemo napsal:

  [26] Co mas s verzi? Nechapu, na co se ptas.

 29. 29. terry napsal:

  [28] Podle me se chce jen zeptat, co umi La Fonera+ vic oproti klasice La Fonera ;) Jinak bych v tom nic jinyho nehledal..

 30. 30. nemo napsal:

  [29] Ale to jsem prece napsal uplne na konci clanku…

 31. 31. terry napsal:

  [30] No ja taky nwm co ERT otravuje a neumi si to precist :D – ale ted uz to ma jak tady, tak v clanku, takze mu to musi stacit ;)

 32. 32. ERT napsal:

  holt,dyž se koukám až v noci,tak to tak vypadá!!

  Ale díky moc

  a jakou anténu pro lepší pokrytí máš objednanou Ty nemo?

 33. 33. terry napsal:

  [32] Tak podle me by mela ta zakladni antena u klasicky La Fonery stacit.. Alespon teda pokud to chces pouzivat jen po baraku a ne na neco vetsiho – jinak nwm, ze by nemo rikal, ze by si nejakou objednal ;)

 34. 34. nemo napsal:

  Tusim, ze jsem to v clanku rikal. Puvodne jsem objednal tuto antenu. Ale doba dodani je neznama.

  Objednaval jsem tam soucastky na pocitac, ktery ted stavim (ne pro sebe) a potreboval jsem, aby to prislo co nejdriv, takze jsem tu antentu z objednakvy zase zrusil. Navic me v CZC nastvali – ve stredu byla objednavka kompletni, ale stejne to nebyli schopni ve ctvrtek poslat. V patek jsem mel cas, tak jsem to objednal s DPD dopravou. Jenze diky CZC to prijde az v pondeli, kdy nikdo neni doma. Tak jsem si to presne predstavoval.

  K antene: ja bydlim v panelaku. Signal mi dosahne po byte a trochu na chodbu. A pak jeste pres okno na parkoviste. To je ale na „poskytovani internetu ostatnim“ trochu malo. Zkratka pripadny projizdejici clovek asi tezko vjede na nejake parkoviste me pod okna, kvuli internetu. Chtel jsem, aby to dosahlo pokud mozno po co nejvetsim okoli (navic to ma vyhodu, kdyz treba vencite psa a mate iPhone… ;-) ).

  Bohuzel moje bydliste neni z turistickeho hlediska zrovna idealni a osobne ocekavam tak 1 ciziho cloveka rocne…

 35. 35. terry napsal:

  [34] S tim turistickym hlediskem bych to videl stejne.. Ale tak stejne – kolik muze tak antena nejvic dosahnout?

 36. 36. ERT napsal:

  no já i uvažoval,že bych využil svod,co mám od wifi a posílal to na celej park + část sídliště a malou obytnou čtvt,ale náklady na konektor z koax kabelu ,celá anténa všesměrovka váložník > pokud seženu dobrou cenu,tak začnu uvažovat

  ALE ostatní wifi provideři by asi protestovali.

  Zajdu do oblíbeného obchůdku a uvidim cenu

 37. 37. ERT napsal:

  Kdy máme čekat ten 3díl?

 38. 38. _oli napsal:

  Treti dil ma krapec zpozdeni, ale my si pockame, ne?
  Na kolik by tedy zhruba vyslo to vetsi vysilani Wi-Fi? A co je pro tebe dobra cena?

 39. 39. nemo napsal:

  Jj, mam trochu (dost) spozdeni. Omlouvam se.

  Ted zrovna resim nejake zalezitosti, ovsem clanek uz je skoro hotovy a musim uz „jen“ pridat obrazky a dopsat konec.

  Nerad bych sliboval dalsi datum, ale snad dneska vecer, nebo zitra rano. Ovsem nic predem radsi neslibuju.

 40. 40. ERT napsal:

  to N > pohoda,stávaj se horší věci,jen pro přehled

  to oli> to nevím,zjistím až v pondělí

 41. 41. BAZHAR.blog » Blog Archiv » La Fonera Wi-Fi Router: hackujeme napsal:

  […] se za zpoždění). V prvním díle jsme si router představili, v druhém jsem vám ukázal možnosti alternativního firmware a dnes se budeme snažit tento firmware do routeru […]

 42. 42. BAZHAR.blog » Blog Archiv » Stojí za to hackovat La Foneru? napsal:

  […] ho našel tehdá, nemusel jsem se platlat s FrancoFON […]

 43. 43. Camo napsal:

  cau, měl bych zájem o pozvánku, celé mě to nadchlo, prosím:P pošlete mi někdo jednu pozvánku diky moc!!!

 44. 44. Hello napsal:

  Ahoj Mam zaujem o tento router Please poslite mi niekto pozvanku na cajka3@post.sk Thanks

 45. 45. strobl112 napsal:

  Ahoj, mám vážný zájem o La Foneru, pokud ještě někdo má nějakoou pozvánku napište na strobl112@seznam.cz. Mockrát díky…:)

 46. 46. BAZHAR.blog » Blog Archiv » La Fonera Wi-Fi router: hackujeme 0.7.1 r2 napsal:

  […] dalekosáhle nastavovat (myslím, že dobrý přehled „co která páčka dělá“ najdete v druhém článku), důrazně doporučuji nejdřím provést aktualizaci firmware. Pokud se po instalaci smazalo […]

 47. 47. Spirit_ napsal:

  Ahoj, vim ze uz je pozde ale o teto masince sem se dozvedel teprve ted.. nemas jeste neakou pozvanku..? Predem dik za odpoved.

 48. 48. Mikmik napsal:

  zdravim rad bych si ho objednal, nemate ciste nahodou nekdo pozvanku pls? kdyztak icq 290530492

 49. 49. nemo napsal:

  [48] Pozvanku mam, ale kouknete se, jestli se vam to vyplati. Docela podrazila…

 50. 50. Rasty napsal:

  Zdravím.
  Potřebuji poradit, jak mám dostat druhý počítač na síť . V nastavení svého AP jsem v kolonce moje rodina a přátele povolil login a heslo, potvrdil a počkal půl hodiny.Potom jsem zkoušel připojit na své FON-AP Ostrava Jih (moje veřejné AP) druhý počítač, ale nikde jsem kolonky kam se dá zadat login a heslo nenašel, jen email a heslo,tím jsem se přes stránku lafonery nedostal.Zkoušel jsem syna zaregistrovat, ale to se mi taky nepodařilo.Jak mám dále postupovat, když mám od lafonery povoleno připojit 5 dalších lidí,ale manuál jak na to nikde není.Budu Vám velice vděčný pokud mi poradíte, zatím jsem kluka připojil na MY PLACE,ale nejsem z toho nadšen,neboť jsem mu musel prozradit WEP, vzhledem k jeho aktivitám, bych byl raději,kdyby se pohyboval ve veřejné části.Děkuji

 51. 51. LL napsal:

  pro rasty
  Do veřejné siťě s přihlásí tak, že namísto emailu uvede přidělené jméno pro přátele a do hesla heslo

 52. 52. Pavel Kraus napsal:

  Mám zajem pořídit si La foneru + sháním pozvánku. Pavel

 53. 53. BB napsal:

  Dobrý den, přečetl jsem si Vaše články a jedná se o velice zdařilou práci. Děkuji za info. CHtěl bych se zeptat, jestli ještě zbyla nějaká pozvánka, děkuji

 54. 54. ERT napsal:

  mě určitě erticek=gmail.com napište si

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.