La Fonera Wi-Fi Router: omezená hračka s velkým potenciálem

Autor: nemo | Publikováno: 10. 03. 2008 v 01.27 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Když jsem před časem psal článek s úvahou, který Wi-Fi router si koupit, ani ve snu by mě nenapadlo, že bych ho od někoho dostal zadarmo. Nikdy jsem nic takhle nedostal, ani nevyhrál. Nicméně stalo se. Ondra Toral byl tak neuvěřitelně laskavý a nabídl se, že mi daruje jeden Wi-Fi router La Fonera (pokud nevíte, oč se jedná, doporučuji přečíst si například tento článek – jinak asi nemá smysl číst dál).

Po nějakých zmatcích ohledně samotného předání se mi konečně v pátek dostal do rukou (nebojte, tentokrát vás fotkami krabice nudit nebudu – přejdu rovnou k obsahu balení). Co mě absolutně dostalo, je velikost. Jak přístroj vypadá jsem věděl už dřív. Měl jsem ale obavy, že se mi na mou „komunikační poličku“ (viz. foto na konci) už nevejde. Omyl. Pokud se vám tenhle malej, s odpuštěním, hajzl nikam nevejde, měl(a) byste uvažovat o koupi nového pracovního stolu.

La Fonera

Designově se přístroj velice vydařil. Dokonce bych mu neváhal z tohoto pohledu dát i nálepku „Designed for MacBook“. Horní a přední strana je bílá, spodek a boky pak pokrývá šedý perforovaný plast (pro větrání). Vzadu jsou konektory – napajení, LAN a konektor externí antény. Novější model La Fonera+ má vzadu navíc ještě jeden LAN port.

V balení najdete pochopitelně samotný přístroj, napaječ, CD, instalační příručku, samolepky (na označení veřejného hotspotu) a přímo nádherný ethernetový kabel. Ten je velmi plochý, bílý a skladný. V brašně jsem dosud nosil s MacBookem metrový propojovací kablík – ten jsem ale věnoval na propojení La Fonera se switchem a původní bílý jsem si nechal místo něj. Je ve více jak dvounásobné délce mnohem menší a opět – pasuje, narozdíl od ošklivého šedivého, k MacBooku.

La Fonera packing

Napaječ je kapitola sama pro sebe. Na La Fonera mě z hardwareového hlediska vadí dvě věci. A jednou z nich je právě napaječ. Je evidentní, že za přemýšlení Číňanům v továrnách asi strhávají prémie, jinak by nemohli k přístroji dodávat napaječ se zahnutou koncovkou. Zatímco ethernetový kabel trčí zcela logicky přímo dozadu, zahnutý napájecí kabel musí být naprosto stupidně vystrčený bokem (koukněte na fotku). Navíc je hned za ním, laicky řečeno, ohromný „barel“… Vypadá to blbě, používá se to blbě.

La Fonera Power Brick

Naštěstí ale nejsem sám, komu to vadilo. La Fonera tak má v nové revizi „rovnou“ koncovku. Z dalších změn pak například „pouze“ plastový LAN port. Uvnitř chybí heatsink a tuším, že je zde ještě pár dílčích změn. Výkonově ani z hlediska dalšího použití by neměl být rozdíl. Stará revize je 2100, nová 2200 (zespoda na štítku je to uvedené + pochopitelně jako poznávací znamení slouží ten plastový konektor).

La Fonera Power BrickLa Fonera Ethernet Cable

Druhou mechanickou vadou routeru je, že hřeje. A to vcelku dost. Malá krabička mu je zkrátka těsná.

Můj odhad je (berte ho však s rezervou – nemám teploměr a ani srovnání), že na horní straně má cca 43 stupňů, na dolní pak cca 50–55. A to prosím bez zátěže. Není divu, že někteří zručnější uživatelé do víka vyříznou díru a umístí větráček. Já to však dělat nehodlám – snažím se u stolu minimalizovat hluk a navíc si myslím, že takové teploty La Fonera vydrží (La Fonera+ je chladnější a nová „neplusková“ revize může být třeba také). Jako inspiraci nabízím video z YouTube (větrák je hlučný, ale líbí se mi zpracování):

Pokud si router pořídíte, umistěte ho pokud možno někam „do průvanu“. Z mechanického hlediska ještě zmíním, že má vzadu dva držáčky pro připevnění na zeď.

Za zmínku snad stojí „Quick Installation Guide“ – je to pěkná, plně barevná, příručka a pro uživatele alternativních OS naprosto k ničemu.

To by bylo. Teď pomalu k tomu zajímavějšímu. Software. La Fonera je bohužel v základu neuvěřitelně primitivní. Čekal jsem sice, že v možnostech nastavení bude velmi limitovaná, ale neuvěřitelná tupost celého rozhraní mě totálně dorazila.

Co tedy můžete nastavit? Můžete si zvolit část názvu veřejné sítě (tedy „FON_nejakynazev“) a na webu maximální šířku pásma (minimum je 512kbps). U soukromé sítě pochopitelně celý název, způsob autentizace (na výběr jsou všechny používané), její šifrování a jestli se má používat standard „b“ (11Mb), „g“ (54Mb), nebo obojí. Změnit můžete samozřejmě i heslo do administrace a nastavit jiný jazyk rozhraní. Z pokročilých funkcí způsob připojení k internetu – přiřazení IP adresy, DNS atd. (DHCP, statické nastavení; při přímém propojení s modemem potom PPPoE, resp. PPTP).

V nastavení sítě ještě IP adresu ve Wi-Fi, masku podsítě, zapnout DHCP (pro přidělování nastavení klientům routeru) a upravit chování firewallu, který není hodný toho jména (jde povolit přímé propojení veřejné a soukromé sítě a přístup do vnitřní sítě – o tom se ještě zmíním). Router umí směrovat porty na konkrétní adresy a to je vcelku všechno. Poslední položkou je manuální nahrávání nového firmware.

La FoneraLa Fonera size

To ale nepotřebujete, protože La Fonera se, bez jakéhokoliv upozornění, připojuje k serveru FONu a automaticky stahuje nejnovější verzi. Pokud byste v tom routeru nějakým způsobem zabránili, FON vás zařadí do blacklistu. Router je totiž svázán s profilem uživatele a množství nastavení se provádí na jejich stránkách. Pokud tedy router delší dobu nestáhne aktualizaci, přeloží si to ve FONu, jako že router nemá originální firmware.

Co nejde? Všechno ostatní. Nemůžete přiřazovat IP podle MAC adresy, či přímo blokovat přístup podle MAC, zálohovat a obnovovat nastavení, mít přehled o připojených uživatelých a o funkcích jako Brigde ani nemluvě.

Možná to je pouze specifikum mé domácí sítě (pokud La Fonera s originálním firmware máte a funguje vám to, napiště do komentářů – já to pak v článku upravím), nicméně narazil jsem na závažný problém. Pokud se připojíte přes Wi-Fi do soukromé sítě, dostanete se pouze na internet. Ač jsem si hrál se šoupátky v nastavení jak blázen celý den, nedokázal jsem rozchodit, abych mohl přes Wi-Fi do mé, drátové, vnitřní sítě. Nemohl jsem se připojit k jiným počítačům, síťovému disku, dokonce ani „pingnout“ přímo na ADSL modem. To je pro mě dost „crucial“. Takovéto nesmyslné omezení by mě odsoudilo k použití Wi-Fi maximálně tak pro iPhone.

La Fonera - back sideLa Fonera - bottom

Přichází ta zajímavá část. La Fonera je vlastně linuxový počítač, na kterém běží velmi svérázně upravená distribuce OpenWRT, což je „takový malý linux pro routery“. FON ho upravil pro své účely a zamezil nahrávání alternativních firmware. To pochopitelně znamenalo mezi hackery (v původním slova smyslu) značné zklamání.

Proč? Proč si prostě nekoupili jiný Wi-Fi router, navíc s výhodnější cenou? Ono se totiž ukázalo, že v té mrňavé krabičce je docale zajímavý kus hardware. Uvnitř najdete procesor s taktem 183MHz a především 8MB úložného prostoru a 16MB RAM. V kombinaci s tím, že FON tyto routery svého času rozdával, později značně dotoval (a i nyní dotuje, ovšem jinak), je logické, že zájem byl a je. A navíc – každé omezení je výzva.

Brzy se našel způsob, jak La Foneru hacknout a získat tak přístup k SSH a tedy k celému systému uvnitř. Díky tomu je možné původní firmware smazat a nahrát třeba originální OpenWRT s více možnostmi (a taky díky tomu vypnout veřejnou síť).

Mnozí však nechtěli zlikvidovat funkci veřejné sítě FON, pouze rozšířit originální tupý firmware o mnohem větší možnosti nastavení. A tak vznikly projekty, které nesmažou původní firmware, ale pouze k němu přidají funkce. Výhodou navíc je, že pomocí jediného příkazu lze uvést router do původního stavu (pokud se vám nové funkce nelíbí atd.). Osobně si myslím, že se jedná o skvělý záměr.

La Fonera - komunikacni policka

Rozhodně neschvaluji vypínání sdílení internetu a používání La Fonera jako vcelku výkonný kus hardware za dotovanou cenu. Je to podle mě neetické. Pokud se vám myšlenka sdílení konektivity nelíbí, kupte si jiný router.

Ovšem rozšíření funkcí se zachováním toho, o co FONu jde, je podle mě zcela etické a vpořádku. Naopak se divím, proč FON takové funkce nenabídne sám, či tuto aktivitu nějakým způsobem nepodpoří…

Článek je už hodně dlouhý a tak to na tomto místě ukončím. Během dne, nejhůř zítra, očekávejte pokračování, ve kterém popíšu možnosti rozšíření La Fonera, včetně screenshotů atd. V dalších dnech se těšte na třetí článek – to bude kompletní, aktuální, srozumitelný a (především) český návod na hacknutí La Fonera a instalaci patřičného software. Těšte se!

Pokračování článku Hackování La Fonery

11 komentářů k “La Fonera Wi-Fi Router: omezená hračka s velkým potenciálem”

 1. 1. ondratoral napsal:

  Pěkné čtení, těším se na další!

 2. 2. nemo napsal:

  [1] Diky za pochvalu. Dalsi je na ceste!

 3. 3. S. napsal:

  Co si trochu poupravit tvojí „komunikační poličku“ třeba výměnou za bílou, aby ti to k designed for Apple ladilo? ;-D

 4. 4. nemo napsal:

  [3] A co konkretne mam vymenit? ;-)

 5. 5. ERT napsal:

  ten ručník !!

  vypadá,jak léta starej

  jinak velká pochvala> taky až budu mít founa začnu asi řešit wifi.

  Jen nevím,jestli AE , Time capsule,FON či jednoduchej wifi router.

 6. 6. nemo napsal:

  Teda cekal jsem, ze se v diskuzi bude resit leccos, ale to, ze se vsichni zameri na tu policku, to teda ne… Ja ho pro priste sundam. Slibuju.

  Tohle byla nejlepsi verze te fotky. Uz davno jsem se poucil a vsechny zabery fotim aspon trikrat a pak vyberu ten nejmene rozmazany (fotim mobilem a tresou se mi ruce, takze to stejne nikdy neni ono). Ovsem tentokrat me zradila spina na objektivu. Uz jsem toho ale mel plny zuby a znova jsem to nefotil. Tohle je jedina aspon trochu pouzitelna fotka.

 7. 7. nemo napsal:

  [5] Pockej do pristiho clanku, precti ho co nejdriv a mozna ti to usnadnim ;-)

 8. 8. BAZHAR.blog » Blog Archiv » La Fonera Wi-Fi Router: hackujeme napsal:

  […] článků o Wi-Fi routeru La Fonera (omlouvám se za zpoždění). V prvním díle jsme si router představili, v druhém jsem vám ukázal možnosti alternativního firmware a dnes se budeme snažit tento […]

 9. 9. strobl112 napsal:

  ahoj, prosím nevíte někdo jaký je dosah la fontenny???

 10. 10. nemo napsal:

  [9] Az 200 metru dle prostredi.

 11. 11. ondratoral » La Fonera skrz naskrz napsal:

  […] Co je FON, fotky a popis možností routeru. 2. Schopnosti alternativního firmware. 3. Jak nainstalovat alternativní […]

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.