Opera Browser a Mac OS X

Autor: nemo | Publikováno: 27. 02. 2008 v 00.17 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Už kdysi jsem tu psal o tom, jak je Opera skvělý (nejen) prohlížeč internetu. Tehdy jsem ovšem měl Linux/Windows variantu. Je to nějaký ten čas, co používám Mac OS X (mé prvotní nadšení stále neopadá) a Opera je tu se mnou stále…

Tenhle článek rozhodně nebude seznamem funkcí, které Opera má. Mnoho z nich jsem popsal kdysi v předchozím článku a ty, na které jsem zapomněl, zmíním až příjde dlouho očekávaná Opera 9.5 Kestrel. Teď se spíš zaměřím na současnou 9.26 – ta má pro jablečné uživatele docela zásadní význam.

Do doby, než příjde zmiňovaný Kestrel, který přínese značné množství novinek, zrychlení a, především pro Mac uživatele, mnohem lepší look&feel, si musíme vystačit se současnou verzí.

Opera byla dosud v Mac OS X takovým chudým příbuzným. Nejviditelnější slabinou byl (je) vzhled. Největším problémem stabilita.

Webový prohlížeč potřebuju prakticky stále a tak se mi ani nevyplatí ho vypínat. A to ani když jsem offline. Opera tak vesele kyne a jednou začas, když už žere moc paměti, prostě musím vypnout a zapnout. To by se vcelku dalo vydržet, ovšem náhodné pády při prohlížení stránek už ne. Prostě se mi načte stránka, objeví se, všichni jabkaři potvrdí, oblíbené duhové kolečko a já si můžu vybrat. Buď se snažit Operu dokopat k nějaké akci, což znamená jistý pád aplikace, nebo trpělivě čekat, což znamená cca 40% šanci, že se prohlížeč vzpamatuje. Jednou jsem očima skoro propálil obrazovku, jak jsem trnul, jestli se Opera probere (měl jsem tady na blogu ve formuláři rozepsaný snad tejden dlouhý článek, který bych už asi dohromady nedal…).

Proto jednoduše platí – všichni uživatelé „jablečného moštu“ s Operou by měli používat 9.26ku (či lepší… až bude). Ta totiž přináší znatelné zlepšení stability. Používám ji už od betaverze a skutečně mohu potvrdit, že je to úplně o něčem jiném. Od té doby zmizely všehny pády. Poslední černou ovcí tak v tomto ohledu zůstává VLC (přehrávač). Až jednou vývojáři uvedou stabilní verzi, asi jim pošlu děkovný dopis…

Ke vzhledu. Opera naštěstí podporuje skiny (tím nemyslím holohlavé magory, co se za nedostatek porostu asi stydí tolik, že se musí maskovat do kapucí a šátků). Pokud si dáte tu práci, navštivte stránku se skiny (dají se nastavit i přímo z Opery, ale nejde v nich vyhledávat…). Konkrétně pak Entr'Acte reloaded. Stačí kliknout na download a Opera se postará o zbytek.

Pro srovnání tu uvádím původní „Mac nativní“ vzhled Opery (vlevo) a Entr'Acte skin (vpravo):

Opera 9.26 Macintosh Native skinOpera 9.26 Entr’Acte skin

A aby to bylo kompletní, tady je Entr'Acte (vlevo) a budoucí Opera 9.5 (vpravo):

Opera 9.26 Entr’Acte skinOpera 9.5 Native skin

Díky vylepšení stability jsem opět přestal pokukovat po konkurenčních prohlížečích (kdybych nepoužíval snad skoro všechny funkce Opery, už dávno bych byl u Safari – narozdíl od Windows je standardní Mac prohlížeč internetu skutečně dobrý kus software a nedivím se, proč u něj spousta lidí zůstane…).

P.S.: Na závěr se omlouvám, že je poslední dobou frekvence vydávání nových článků nižší. Prostě se mi nějak nechce psát (= jsem línej). Ale slibuju, že se polepším. Netrpělivě teď očekávám další nové hračky – určitě něco napíšu hned, jak aspoň něco přijde…

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.