Více RAM pro můj MacBook

Autor: nemo | Publikováno: 13. 02. 2008 v 11.09 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Včera jsem zavítal do nejmenovaného internetového obchodu (dobře… CzechComputeru) a zhrozil se – po velmi příjemně dlouhé době klesajících cen se zdá, že začínají opět růst.

Upgrade mého MacBooku jsem plánoval už dlouho, ale pokaždé mi do toho něco (finančně) vlezlo a protože původní 1GB je pro běžnou práci s Mac OS X dostatečných, musela nová paměť počkat.

Růst cen mě ale vyburcoval a tak jsem se rozhoupal a koupil. Původně jsem uvažoval o klasice – 1+1GB, ale nakonec jsem se rozhodl jinak. Vycházím z toho, že v dnešní době už nikomu 2×512MB za rozumné peníze neprodám (pokud by však někdo o originální 2×512MB paměti měl zájem a byl ochotný za ně dát aspoň 400,–… ozvěte se). Je tedy lepší si je nechat a využít z nich pokud možno maximum. Měl jsem tedy už nějaký čas jasno, že koupím rovnou 1×2GB modul. Z původních v notebooku jsem vyměnil jenom jeden a dostal tak velice hezkých 2.5GB RAM.

Mac OS XMac OS X

Při běžném prohlížení webu apod. pochopitelně není ve výkonu před/po rozdíl, ovšem při plném využití už je rozdíl velmi výrazný. Správa paměti v Mac OS X je skvělá a stačí chvilka, aby celou paměť využil.

Má volba padla na modul od firmy Kingmax. Zrovna jsem stihl koupit poslední kus na skladě. Stál 956 korun a tudíž byl momentálně nejlevnější v nabídce. Paměti ostatních výrobců už stačily docela výrazně podražit.

Kingmax 2GB RAM

Při koupi se rozhodně nenechte vyděsit neznalými prodavači, kteří jsou schopni tvrdit, že pro počítače Apple je nutné koupit nějaké speciální „registrované“ paměti. Stačí se podívat, jaký typ váš milášek potřebuje a jednoduše jít do obchodu a koupit. Budou fungovat všechny (pokud samozřejmě není konkrétní kus vadný). Z fotky Kingmax je jasně patrné označení Windows Vista Ready ;-) Pro MacBook, MacBook Pro, Mac Mini a tuším i iMac se jedná o standardní DDR2 200-pinové notebookové paměti na 667MHz (resp. 800MHz pro nové modely s chipsetem Santa Rosa).

Kingmax 2GB RAM

Paměť používám zatím jen jeden den. Musím někde sehnat nějaké testovátko ke kontrole – velice nerad bych časem zjistil, že je paměť od určitého místa vadná a způsobuje nestabilitu systému… Nepředpokládám takovou možnost, ale jistota je jistota a test by si měl udělat každý, bez ohledu na to, jaký typ či značku používá.

Kingmax 2GB RAM replacement

Tady je porovnání původního 521MB modelu s 2GB:

Kingmax 2GB RAM

Všechny fotky jsou pořízeny iPhonem za horšího osvětlení…

8 komentářů k “Více RAM pro můj MacBook”

 1. 1. Tchenda napsal:

  Zdar. já jsem taky koupil 2GB modul kingmax, ale po nacpání do macBooku společně s 1GB modulem od Apple mi počítač nenaběhnul. Neběhal ani 2GB kingston a 256 MB Apple. Se samotným 2GB v pohodě. Myslíte, že problém je v rozdílných výrobcích modulů? MacBook je Intel 2GHz Core 2 Duo.

 2. 2. JohnyT napsal:

  Otestovat aplikaci, ktera se jmenuje Rember

 3. 3. nemo napsal:

  [1] Divne. Vsechny MacBooky s Core 2 Duo podporuji aspon 3GB. Rozhodne bych zkusil to, co navrhuje JohnyT. Kdyztak bych se placl jeste pres kapsu a dokoupil k tomu 2GB modulu jeste 1GB od Kingmaxu…

 4. 4. Tchenda napsal:

  S každým modulem zvlášť to běhá, ale dohromady to nefunguje. Book vůbec nenaběhne. :-(
  Jestli se prostě nehádaj moduly od různých výrobců. Ale to mi přijde takové „nahlavu“.

 5. 5. nemo napsal:

  [4] Tak bych to asi nechal bejt, resp. bych dokoupil jeste ten 1GB modul…

 6. 6. Iwan napsal:

  A není problém v pořadí pamětí? Zkuste paměti prohodit? Banka 0 je ta v pravo (když je vyměňujete)

 7. 7. crax napsal:

  ja jsem zvolil kinston. ma pameti primo certifikovane pro apple.
  zkuste tenhle jeho vyhledavac a podle typu vaseho macka vam vyhodi spravny typ. v obchode, tak budete presne vedet co chcete.
  http://www.ec.kingston.com/…ew/lines.asp?…

  s tim testovanim pameti jsem si taky lamal hlavu a mam reseni:
  http://memtestosx.org/

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.