Který WiFi Router mám koupit?

Autor: nemo | Publikováno: 05. 02. 2008 v 19.08 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

(dneska neradím, ptám se)

Mám takové dilema. Už dlouhou dobu si doma buduju malou staromódní domácí síť. Píšu „staromódní“, čímž myslím drátová. Současné domácí „cool“ sítě s jední Access Pointem strčeným do zásuvky a do DSL modemu mě do nedávna nějak úspěšně minuly. Mám krásnou sbírku desítek metrů kabelu po bytě i mimo něj…

Většínu času nebyl důvod, proč bych něco takového kupoval, protože jsem prostě neměl ani žádná jiná zařízení, která bych připojil. Doma jsem měl akorát několik stolních počítačů s klasickými síťovkami a to bylo tak všechno.

Poslední dobou jsem ale majitel již dvou WiFi zařízení a něco málo se najde i u sousedů, se kterými sdílím připojení k internetu. Zatím jsem odolával, ale to, co se mi stalo v neděli, mě konečně nas… přimělo začít velmi vážně o koupi uvažovat.

MacBookem se docela často doma přesunuju do postele – třeba když chci koukat na film, či jen tak serfovat na internetu. Po celodením sezení na židli je to skvělé uvolnění. Zároveň ale chci zůstat na internetu. WiFi nemaje, koupil jsem si kdysi dávno další kabel a zavedl ho až k posteli (dřív jsem měl na tento účel Fujitsu-Siemens Lifebook). Když kabel nepoužívám, nechávám ho v rohu postele. Ovšem ethernetové konektory na něco takového nejsou stavěné a tak se časem stalo, že kabel začal samovolně vypadávat. Koupil jsem tedy nový konektor, nacvakl a… tentokrát to vydrželo jenom měsíc a kabel už zase musím ve slotu přidržovat!

Navíc to není ani s nevypadávajícím kabelem žádná sranda – k notebooku vede napájecí kabel, ethernetový kabel, občas myš a pochopitelně sluchátka. Věřte, že vymotat se z toho a dojít si třeba na záchod je vážně príma.

Začal jsem se tedy dívat po něčem levném (za poslední dobu jsem si koupil mnoho blbinek a tak jsem teď finančně poněkud na dně…). Napadlo mě, že bych mohl zkusit zázračný FON a koupit si jejich produkt „La Fonera+“. S externí anténou a poštovným by vyšel na něco přes 1500,– A to je zároveň i naprosté maximum, co do téhle srandy jsem ochoten investovat. Lákalo mě, že bych dostal přístup potencionálně k mnoha WiFi Hotspotům po celém světě.

Jenže… Koukal jsem na internetu na recenze a pomalu mě přešlo nadšení. Především – firmware zařízení toho moc neumí a uspokojí jen nenáročné uživatele. Za tu cenu bych si představoval něco více konfigurovatelného. Co ovšem dorazilo hřebíček do rakve mé ochotě to koupit je fakt, že se prý nedají nastavit adresy DNS serverů. Co jsem četl, jsou pevně nastavené na Foneru a ta má tak přehled, kam chodíte atd. Nevím, jestli je to pouze ta veřejná část sítě, či obě dvě. V článku to nebylo uvedeno. Nicméně mě přešla chuť.

Koukal jsem tak po internetu a vytipoval si produkty značky Asus. Konkrétně Asus WL-520gC a Asus WL-520gU. Jsem z nich docela nadšený.

Jak jsem vyčetl, rozdíl je mezi nimi v tom, že „U“ má dvojnásobek paměti (4MB) a především PrintServer (a tedy jeden USB port vzadu). Do obou se dá nainstalovat vychvalovaný DD-WRT firmware, jehož možnosti se mi velmi zamlouvají. Ten první stojí momentálně 966 korun a jeho vylepšený bratříček 1514 Kč. Příplatek za PrintServer (schopnost vyrobit z normální USB tiskárny tiskárnu síťovou) je tedy značný. PS pro mě není „must have“ funkce, ovšem její přítomnost bych dokázal ihned využít. Trochu mám ale strach z menší paměti levnějšího modelu. Nevím, kolik místa DD-WRT zabírá, ale určitě se to bude minimálně blížit hranici 2MB. Tak nevím.

Určitě potom napíšu zhodnocení toho, který jsem si vybral. Možná se tu v diskuzi vyjádří někdo, kdo se v těchto věcech orientuje a poradí nějaký jiný (lepší) model ve stejné cenové relaci. Prosím nepište „mam tenhle a je OK“. Věřím, že svou základní funkci plní všechny výrobky tohoto druhu. Zajímá mě nějaké objektivní porovnání s výše zmíněnými Asusy. Jde mi hlavně o DD-WRT, stabilitu a cenu. Rád bych se vyhnul produktům LinkSys/Ovislin­k, na které jsem nezaznamenal moc dobré ohlasy (navíc se mi designově nelíbí).

4 komentáře k “Který WiFi Router mám koupit?”

 1. 1. Lubosc napsal:

  Osobně mám již delší dobu ASUS WL-500gP s nainstalovaným DD-WRT a nemůžu si stěžovat. Firmware skutečně zabírá cca 2MB, proto bych doporučoval spíš verzi s vyšší pamětí.

 2. 2. nemo napsal:

  [2] Hm. Nepotesilo me to ;-)

  Diky moc.

 3. 3. ondratoral napsal:

  Fon mam a docela spokojene pouzivam. Nevim, jak je to s DNS, ale mam pocit, ze to nastavuje adresy z opendns. V ramci promoakce jsem par routeru dostal, jestli mate zajem, tak se ozvete.

  Neni to zadna bomba, ale zadarmo to neni spatny (navic dostanete free wifi ve svete).

 4. 4. nemo napsal:

  [3] No zadarmo je to pochopitelne neco jineho. Za takovou cenu bych si taky nestezoval.

  Psal jsem na e-mail…

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.