Jak na Gmail IMAP s aplikací Mail, iPhone a iPod Touch

Autor: nemo | Publikováno: 29. 01. 2008 v 01.23 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Před nějakým časem Google konečně nabídl podporu protokolu IMAP pro stahování e-mailů do poštovních klientů. Správné nastavení (aby nevznikaly nežádoucí duplicity apod.) však není tak jednoduché, jako u původního POP3 (který můžete pochopitelně stále používat).

Nejdřív si ale jednoduše povíme, co IMAP vlastně tak zázračného umí, že se na jeho přítomnost na Gmailu píší na internetu pomalu oslavné ódy (pokud vás tyto informace nezajímají a ani nechcete číst, proč jsem ho začal používat, můžete vesele přeskočit až k nadpisu „Nastavení Gmail IMAP v Mail.app“).

Jednoduše řečeno, díky IMAPu si e-mailový klient se serverem (tj. Gmailem) povídá o mnohem více věcech. POP3 prostě přijde a řekne „Gmaile, dej mi poštu“ a víc ho nezajímá. Maximálně si můžete nastavit, jestli stahovat pouze hlavičky, nebo rovnou celé zprávy. Za normálních okolností, když byste odeslali e-mail, prošel by prostě přes Gmail a ani se jako odeslaný nezobrazil (speciálně Gmail na to má udělanou takovou berličku – zmíním se o ní na konci). V internetové verzi Gmailu by tak nefungovala tzv. konverzace – tedy, že se příchozí a odchozí zprávy mezi jednotlivými lidmi řadí pod sebe.

Jak jsem řekl, IMAP je mnohem ukecanější a chytřejší. Od Gmailu si vyžádá konkrétně složku Inbox (tedy příchozí zprávy). Navíc se při té příležitosti zeptá, jaké další složky Gmail ještě má (pro tento účel se všechny „štítky“, tj. „Labels“, tváří pro IMAP jako složky). IMAP tedy získá kompletní strukturu vaší e-mailové schránky a to pochopitelně včetně možnosti se podívat do jednotlivých složek a přečíst si staré e-maily. Pokud jste jednou archivoval(a) nějaký e-mail na Gmailu, přes POP3 už se k němu nedostanete. Musíte použít webové rozhraní.

Navíc IMAP – mluvím o něm sice jako o šikovném chlapíkovi, co odvede všechnu práci, ale ve skutečnosti je to jen prostředek „k práci“ (lopata) a všechno popisované přes něj dělá e-mailový klient (podprůměrně placený ukra.. chudák v montérkách) – samozřejmě dokáže zprávy mezi jednotlivými složkami přesouvat, což v případě Gmailu znamená, že si je můžete označovat zmíněnými štítky přímo z klienta.

A pak je tu ještě jedna důležitá vlastnost – klient zpětně řekne Gmailu, které zprávy už byly přečtené a které ne. To je velmi velmi velmi užitečné v případě, že čtete e-maily ve více zařízeních. Když si tedy například přečtete e-mail v mobilu, už se nebude nabízet jako nepřečtený v počítači.

Poslední zmíněná výhoda je také důvod, proč jsem se rozhodl dát IMAPu druhou šanci v aplikaci MailMac OS X. Původně jsem si IMAP přístup nastavil ihned, jak byl uveden. Ovšem stahování zpráv bylo neuvěřitelně pomalé. A ani při opakovaném přístupu do stejné složky se to nezrychlovalo. Vrátil jsem se tedy k POP3 a nechal IMAP „odležet“. Teď už jsem ale patřičný fígl objevil, takže směle do toho.

Nastavení Gmail IMAP v Mail.app

Základem je správně vytvořit IMAP účet. Google to má popsané pěkně a tak mě omluvte, že vás odkážu na originální obrázkový návod pro Mail 2.0 (Tiger) a strohý textový pro Mail 3.0 (Leopard). Dostanete tak základ, se kterým budeme dále pracovat a donutíme Mail.appGmailem pracovat pokud možno korektně.

Máme tedy vytvořený účet a v okně Mailu je najednou spousta položek. Důležité je teď rozkliknout položku [Gmail]. V ní jsou složky jako „Trash, Sent Mail, Drafts“ apod. Kliknutím označte každou z nich (jednu po druhé) a u každé pak klikněte do horního menu na Mailbox a tam skoro dole na Use This Mailbox For. Ze zobrazeného submenu vyberte vždy korespondující položku. Tzn. když jste na složce Trash, zvolte Trash. Když Spam, zvolte Junk atd. U těch, které ve výběru nejsou (All mail a Starred), nic nedělejte. Všimněte si, že pokaždé, když to uděláte, zvolená položka zmizí. To je vpořádku.

Levy sloupec v Mail.app s nastavenym IMAP Gmail.com

Cílem bylo, abyste Mailu řekli, že spam (atd.) má dávat na server (Gmail) do složky pro spam a nenechávat si ho pro sebe v počítači. To mj. znamená, že takový spam půjde i do databáze Google a antispam Gmailu bude zase o něco lepší. O co jde je, myslím, jasné.

Teď ten zázračný fígl. Je třeba nastavit, aby se klient nesnažil přes IMAP z Gmailu načítat všechny zprávy. Pokud máte hodně e-mailů (a ono se to časem nastřádá), bude se IMAP pokaždé snažit načíst úplně všechny maily včetně příloh. Stačí mu tedy říct, aby stahoval jen hlavičky zpráv a načítal kompletně pouze ty, na které kliknete. IMAP udělá obrovský skok v rychlosti a zobrazení e-mailů bude (skoro) stejně rychlé, jako s POP3 a navíc získáte již zmíněné výhody.

Provede se to tak, že vlezete do Preferences → Accounts → Váš účet → Advanced. Tam je kolonka „Keep copies of messages for offline viewing:“ a zvolíte „Only messages I've read“.

Teď jsou na řadě některá specifika. Pokud označíte zprávu vlaječkou (Flag), je to totéž, co ve webovém rozhraní Gmailu hvězdička (a také se to tak zobrazí na webu). Štítkování se provádí tak, že zprávy přesunujete do jednotlivých složek. A upozornění – pokud zprávu chcete smazat (do koše), musíte ji přesunout do toho koše, nikoliv smazat (tj. tím tlačítkem). V opačném případě ji jenom archivujete.

Jak to „vyrobit“ v iPhone / iPod Touch

Uvedený postup je pro iPhoneiPod Touch (s novým firmware a placeným upgrade) stejný.

Hupsněte do Settings → Mail → Add Account a podle obrázkového návodu si nastavte Gmail účet. Až to bude, klikněte na vytvořený účet a úplně dole je záložka Advanced. A tam už vidíte, co vás čeká. Opět přiřazování složek. Tentokrát jenom Drafts, Sent a Deleted. Rozklikněte je po jedné a nastavte z již známé adresářové struktury. Na poprvé rozkliknutí může nějakou dobu trvat – pokud je to dlouho, doporučuji se vrátit na hlavní obrazovku a probojovat se k tomu nastavení ještě jednou. To už by mělo jít okamžitě.

Fígl z Mail.app není třeba řešit, protože se tak iPhone / iPod Touch chovají standardně. Mimochodem – doporučuji v Settings → Mail úplně dole změnit Signature (podpis). Původně tam je „Sent from my iPhone“, což se posílá na konci každého e-mailu a vypadá to… úsměvně.

A nakonec – co to ten Google používá za „berličku“ v POP3? Jednoduše každý váš odeslaný e-mail přijde také do Inboxu vaší schránky (tj. vpodstatě si sám posíláte poštu). Webové rozhraní Gmailu s tím počítá a řadí ho správně do odeslané pošty a díky tomu zůstává zachována „konverzace“. Klienti (tedy i Mail.app) s tím většinou ale nepočítají a tak se to musí řešit pomocí filtrů (když jsem odesílatelem já, přesuň do odeslané pošty apod.).

Doufám, že vám k něčemu tenhle návod bude. Ač je to možná překvapivé ( :-) ), nemám patent na rozum a mohl jsem se při vysvětlování v něčem trochu seknout, ovšem na samotné fungování Mail.app s IMAPovým Gmailem by to vliv mít nemělo.

Pokud budou nějaké dotazy, pište je prosím do diskuze pod článkem, nikoliv na můj e-mail. Dáte tak možnost i ostatním, aby se dozvěděli další informace.

17 komentářů k “Jak na Gmail IMAP s aplikací Mail, iPhone a iPod Touch”

 1. 1. ERT napsal:

  chválím,to sem přesně potřeboval – hlavně ta volba je pod schránka ne pod kontext na na tý složce

 2. 2. nemo napsal:

  [1] Dekuji. Rad jsem pomohl.

 3. 3. drowner napsal:

  Díky moc mi to pomohlo. Hlavně to seskupení složek.

 4. 4. ondrej napsal:

  Ja teda nevim, trochu me imap zklamava, proste kdyz vidim ze se snazi stahovat maily (nebo hlavicky) ktery proste uz v klientu mam protoze sem pouzival pop nekolik roku, tak me to desi.

  Co je resenim? On tedy slozky ktere v klientu mam proste ignoruje a jen se zameruje na to jak vypada struktura na serveru? takze kdyz si vytvorim pravidlo aby tenhle typ zprav chodil do teto slozky a tam si ji prectu, na serveru se to neprojevi protoze ta slozka je lokalni v tom klientu?

  tzn ze jiz stazene maily (slozky) mam zahodit a pouzivat jen imap? tzn stahnout veskerou postu znovu?

  Druhy problem:
  Co kdyz mam postu od roku 2000, tedy postu ve slozkach ktere v gmailu nejsou, sly by nahrat pomoci imapu do gmailu zpetne?

  diky za konstruktivni odpoved

 5. 5. nemo napsal:

  [4] Znovu se je snazi stahnout, protoze z principu nevi, ze jsou to ty same. Pri pouziti IMAP je velmi vhodne, smazat puvodni POP3 ucet vcetne vsech zprav z neho stazenych, jinak budou vznikat takoveto duplicity.

  Pokud to je nastavene „Only messages I've read“, zadne zpravy se ze servery nestahuji, pouze havicky. Nezabira to tak na disku temer zadne misto a je to mnohem rychlejsi. Vlastne se s maily lokalne vubec nepracuje. Pocitac muze shoret, vybuchnout a aktualni verze schranky je v tom momente stale v bezpeci na serveru.

  Tedy zahodit stavajici slozky? Rozhodne. Jak jsem vysvetlil, zpravy se sice „naoko“ stahnou znovu, ale jedna se pouze o hlavicky a zbytek zpravy se dostahne pri kliknuti.

  Ad zpravy, ktere v Gmailu nejsou (napriklad protoze jste puvodne presel z jineho freemailu) -melo by stacit slozku po slozce stare e-maily presunout do slozek na Gmailu – tim se nauploaduji. Opet pripominam, ze je dobre takhle uploadovat pouze to, co tam jeste neni. Chce si to tedy zpravy protridit na ty pred/po Gmailu (v Mail.app jsou na to napr chytre slozky).

  Pokud jsou dalsi dotazy, klidne do toho.

 6. 6. ondrej napsal:

  Promyslel jsem si to a myslim, ze to udelam nasledovne:

  vsekerou postu ktera neni v gmailu pretahnu do nej (zkousel jsem hned po tom co jsem odeslal minuly prispevek:) je to sikovne, zkousel jsem i mail ktery gmailu je, a jako duplicitni se mi tam nezobrazil, asi to pozna a ikdyz imap nahrava v gmailu se mail dvakrat nezobrazi)

  pote stare slozky smazu a pres imap postu stahnu znovu, muze to byt nekolik giga, ale co to dneska je, kdyz je UPC tak v tom problem nevidim.

  Proc stahovat? Myslim ze vyhody offline mailu stale jsou, preci jen internet muze byt sebekvalitnejsi ale jakmile vypadne, je pak proste nedostupne cokoli co na netu potrebuju:))

  Vyhledavani, Mail.app ma super vyhledavani ktery sem proste v Outlooku Express (mam imaca tyden) nemel a kdybych mel jen hlavicky, nemohl bych efektivne prohledavat(?)

  Pokud si prectu zpravu na iPhonu/v Gmailu, stahne se pak pres imap do Mail.app? (jako prectena)

  Diky za reakce

 7. 7. nemo napsal:

  [6] Gratuluji k iMacu. At slouzi.

  Dulezite je proste nejdriv presunout zpravy a az pak mazat stare ucty. To je vse.

  iPhone/Gmail – to je samozrejme. Pokud se zprava precte na jednom zarizeni, bude oznacena jako prectena uplne vsude.

 8. 8. ondrej napsal:

  [7] Ano prectena bude urcite, spis jen jestli se stahne, ale byla to asi hloupa otazka, diky za rady

  prechod je bez vetsich problemu ale pisu si problemy ktere se bud casem vyresi protoze to jsou problemy mezi klavesnici a zidli (prechod z win je ale celkem hladky), nebo se reseni najde jinde ci to jsou hlavne ruzne detaily…

 9. 9. nemo napsal:

  [8] jj, samozrejme se stahne.

 10. 10. ondrej napsal:

  Jeste dotaz jestli mohu,
  pokud se mi stahne mail, ktery je v Inbox potazmo v All Mail a teba i v nekterych labels, prectu si ho v Inbox a v All Mail a danem labelu je porad neprecteny, to je vlastnost nebo by to tak byt nemelo?

  V soucasnych dnech mam ale pocit ze Gmail nefunguje moc dobre (chyby #717 v gmailu, ci odpojovani IMAPu.

 11. 11. ondrej napsal:

  ahoj, doufam ze tato diskuze je jeste funkcni. Ja jsem si nastavil uplne poprve pres pop3 a bylo to divne. Tedka jsem si vymazal ucet z meho mailu co mam na macbooku a nastavil jsem si to presne jak si psal a kdyz jsem stahoval maily na mail na macbooku tak se mi to samo setridlo ja tam mam jen ty ikonky, co jsem tam mel nez jsem stahnul vsechny ty maily. Je to v poradku? diky ondrej

 12. 12. pligg.com napsal:

  BAZHAR.blog » Blog Archiv » Jak na Gmail IMAP s aplikací Mail, iPhone a iPod Touch…

  Před nějakým časem Google konečně nabídl podporu protokolu IMAP pro stahování e-mailů do poštovních klientů. Správné nastavení (aby nevznikaly nežádoucí duplicity apod.) však není tak jednoduché, jako u původního POP3 (který m…

 13. 13. r2-d2 napsal:

  nastaveni Mail.app pro Gmail – oprava linku
  https://mail.google.com/…in/answer.py?…

 14. 14. http://www.chinadirectjerseys.com napsal:

  http://www.chinadirectjerseys.com...

  BAZHAR.blog » Blog Archiv » Jak na Gmail IMAP s aplikací Mail, iPhone a iPod Touch…

 15. 15. dwelling equity napsal:

  dwelling equity…

  BAZHAR.blog » Blog Archiv » Jak na Gmail IMAP s aplikací Mail, iPhone a iPod Touch…

 16. 16. pusatvitamin keren napsal:

  pusatvitamin keren…

  BAZHAR.blog » Blog Archiv » Jak na Gmail IMAP s aplikací Mail, iPhone a iPod Touch…

 17. 17. idm napsal:

  idm…

  BAZHAR.blog » Blog Archiv » Jak na Gmail IMAP s aplikací Mail, iPhone a iPod Touch…

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.