Jak spojit rozdělené soubory na Macu (.001, .002…)

Autor: nemo | Publikováno: 18. 01. 2008 v 20.29 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Možná jste se s těmito koncovkami souborů už setkali, možná na ně teprve narazíte. Které mám na mysli? Mluvím teď o velkých souborech, rozdělených na více částí, aby se vešly (typicky, ale nejen…) na RapidShare.com a spol. Zkrátka tam, kde je nějaké omezení na maximální velikost souboru a někdo se snažil uložit soubor větší.

Pokud máte štěstí, autor vám akorát tak předhodí, že se „to“ má spojit v jakémsi HJSplitu (pro Windows).

Takto rozdělené soubory nejsou nijak komprimovány (zabaleny) a každý Unix-like systém (a tedy i Mac OS X) s nimi dokáže nativně pracovat. V Terminálu k tomu slouží příkazy „split“ a „cat“. Ovšem… používáme Mac OS X a tak to, co „linuxáci“ považují za normální a plně vyhovující řešení, pro nás přece není dost dobré, ne? ;-)

Pochopitelně tedy pro Mac OS X existuje grafické řešení. Jmenuje se Split&Concat (Universal Binary) a je vpodstatě zdarma. „Vpodstatě zdarma“ znamená, že se jedná o „donationware“ a bude vás po každé akci otravovat a chctít „dotaci“. Přijde mi to docela pro autora nedůstojné. Jestli hláška zmizí, když zaplatím, nevím.

Slit&Concat

Program je to velice jednoduchý. V jeho okně jsou vlastně dvě důležitá tlačítka. Pro spojení souborů klikněte na „Concat“. Otevře se dialogové okno, které po vás chce, abyste mu ukázali první ze souborů k rozdělení (je snad jasné, že soubory se musí jmenovat stejně a být ve stejné složce). Ihned po tom se otevře prakticky to samé okno, které ale chce, abyste mu řekli, kam „to“ má uložit (rozdíl je pouze v nadpisu, čili při tom doporučuji dávat pozor). Za UI by autor zasloužil… vynadat a rozhodně se to nedá považovat za „Mac OS X Experience“ ;-)

splitconcat_4.png

Split&Concat potom začně konečně něco dělat. „Finiš“ se pozná tak, že po vás hodí zmíněným „dotačním“ okýnkem. Výsledkem bude nejspíš už nějaký archiv a jak si poradit s takovým archivem jsem už psal.

splitconcat_3.png

Opačně to funguje podobně. Kliknete na „Split“, vyberete „které soubory“ a potom „kam s nimi“. Pak dost možná vyskočí hláška, že se mu nelíbí nazev souboru. Vesele ji ignorujte. Dostanete se zpět do hlavní části programu. Tam klikněte zarputile ještě jednou na „Split“. Tím program přesvědčíte, že to myslíte vážně a tentokrát nabídne už možnost, na jak velké soubory chcete originál rozdělit.

splitconcat_6.png

Pokud se chcete dostat do velikosti kolem těch 100MB, doporučuji zadat 98MB. Po potvrzení Split&Concat začne pracovat a dotační hláškou pak oznámí, že je hotovo.

Split&Concat není ideální. Při návrhu rozhraní autor nepoužíval hlavu a výsledkem je zmatený program. Nicméně – práci to odvede a peníze posílat nemusíte.

7 komentářů k “Jak spojit rozdělené soubory na Macu (.001, .002…)”

 1. 1. Whistler napsal:

  já teda většinou ve win používám total commander, kromě souborů s příp. 001,002… tam je pak příp. CRC, ta se dá normálně v total commanderu otevřít, stačí zadat cestu kam se má uložit výsledný spojenýsoubor a jede to

 2. 2. nemo napsal:

  [1] crc je pouze checksum k tem souborum (tedy jestli jsou vporadku). TC z nej nejspis vydedukuje, ze ma koukat po 001-x souborech.

 3. 3. Mach napsal:

  Díky za tip… může se hodit.

 4. 4. nemo napsal:

  [3] Neni zac ;-)

 5. 5. ondratoral napsal:

  Šikovné, díky.

 6. 6. BAZHAR.blog » Blog Archiv » Čím rozbalit RAR v Mac OS X? napsal:

  […] jste narazili na soubory s koncovkou 001–0×x, tady je článek s tipem, jak takové soubory spojit […]

 7. 7. ヴィトン 人気キーケース napsal:

  ヴィトン 人気キーケース…

  of the sneaker besides that caters for customer field hockey golf players. One can certainly consum shoe that have an added womanly dry exclusive and beautiful dunks, via breezy a / c, that is a woman's manufac­turer. It is acceptable for demanding tra…

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.