Čím čistit LCD?

Autor: nemo | Publikováno: 17. 01. 2008 v 15.20 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Jak začít… Problémem (nejen) notebooků všech lidí je, že se jejich displeje strašně rády špiní. I čerstvě vyčištěný displej je za chvilku plný prachu a různého „čehosi“. A ještě větším problémem je, jak takový displej vyčistit.

Pokusy čistit displej mého MacBooku hadříkem na brýle bohužel neměly patřičné výsledky. Fungovalo to akorát na běžný prach, ale cokoliv „zažranějšího“ se odmítalo pustit a tlačit na tak citlivou součástku, jakou displej je, hrozilo jeho poškozením.

Když jsem zkoušel čistit displej naposled, navlhčil jsem ten hadřík vodou. Většina špíny skutečně zmizela, ale způsobil jsem si tím prvotřídní „mlhu“ a všechny barvy na displeji byly pomalu o řád světlejší. Trvalo mi patnáct minut rozšmudlat to do rozumného stavu.

Od té doby jsem na další pokus, ikdyž už to displej zase potřeboval, neměl odvahu. Spokojil jsem se s tím, že jsem jednou za čas lehoučce „přejel“ tím hadříkem displej, abych ho zbavil aspoň toho prachu, který se na sluníčku má tendenci rozzářit jak žárovka a na displeji je pak vidět h*vno.

Včera (resp. už dneska ráno…) jsem se však dostal na stránky Czech Computeru a náhodou našel produkt D-clean Čisticí utěrky na TFT/LCD monitory (stránky výrobce). Cena byla příznivá, bylo to na skladě a tak jsem dlouho neváhal a objednal.

Za cca 80 korun dostanete skladnou nádobu se 100 speciálními vlhčenými čistícími utěrkami na LCD displeje. Na jeden displej je potřeba dle velikosti 1 – 3 takové utěrky (pokud máte 30", pak samozřejmě více…). Navíc to má mít antistatické účinky.

Přímo na obalu vzadu se píše:

Speciální vlhké čistíci utěrky na TFT, Laptopy, ploché obrazovky, PDA, LCD, plazmové obrazovky, povrstvené a nepovrstvené plochy (např. zrcadla, snímače mikrofilmů, scannery, zpětné projektory, čočky). Čistící roztok neobsahuje alkohol (je nehořlavý), neobsahuje ani stopové množství butylglykolu a metanolu. Utěrky čistí beze zbytku. Odstraňují jemně a účinně prach i špínu a zachovávají antistatické účinky.

Takže asi super.

Před chvílí jsem to zkusil a musím říct, že displej MacBooku byl čístější akorát tak deset minut po vybalení z krabice. Prach se pochopitelně stírá, ostatní špína leze dolů bez zbytečného tlačení skoro sama a především to prakticky nezanechává za sebou žádné fleky, či polo-průhledný film.

D-Clean

Čištění samotné doporučuji provádět při vypnutém displeji, nikoliv jen při vypnutém podsvícení. Nestane se vám pak, jako mě, že se budete zoufale snažit vyčistit jeden flek, který ne a ne zmizet, načež zjistíte, že to je světlejší část obrázku nastaveného jako wallpaper na ploše…

Jak už jsem řekl, hadříky jsou vlhčené, nikoliv máčené. Neukapává z nich nic a tak se nemusíte bát že by to někam zateklo. Jsou vyrobené z papíru a je možné je pak normálně hodit do koše.

Funguje to tedy tak, jak má, a já produkt mohu jenom doporučit. Za ty peníze se to jednoznačně vyplatí.

P.S.: Zkusil jsem tím čistit i plastové díly, ale (nepřekvapivě) výsledek je takřka nepozorovatelný

7 komentářů k “Čím čistit LCD?”

 1. 1. S. napsal:

  Ahoj, na dopravu zboží jsi použil kurýra nebo jak se k tobě dostalo tak rychle?

 2. 2. nemo napsal:

  [1] Dojel jsem si pro to ;-)

  Pres celou Prahu jsem se docela projel, ale mel jsem zrovna cas a vzhledem k cene by bylo neekonomicke si to nechat posilat.

 3. 3. Whistler napsal:

  Ty sis pro to byl na Opatově?

 4. 4. nemo napsal:

  [3] Czech Computer je stanice Haje.

 5. 5. S. napsal:

  Tak to jo, osobní odběr je mnohdy lepší, než čekání na hrozné poště.

 6. 6. nemo napsal:

  [5] Ja proste cekani nesnasim. Kdyz uz se rozhodnu, ze neco koupim, chci to mit u sebe v idealnim pripade ihned.

  A tak radsi jedu pro blbost za 80 korun pres pul Prahy, nez abych cekal, az se to ke me dostane (o financni narocnosti prepravy, specialne v pomeru k takovym castkam, ani nemluve).

 7. 7. petr napsal:

  hale a pomuze mi to i kdyz sem na to vzal normalni cistic na televize a okna???? ted je to hrozne smouhatýýý tak jestli se toho zbavim nebo ne???

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.