MacHeist 2

Autor: nemo | Publikováno: 14. 01. 2008 v 16.07 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Je všeobecně známým faktem, že uživatelé jablečných počítačů jsou, speciálně oproti jiným platformám, ochotni kupovat software. Nedivím se.

Mám názor, že za dobrou aplikaci s rozumnou cenou se má zaplatit (pokud ji samozřejmě potřebujete). Nevýhodou je, že si spousta vývojářů pak chybně myslí, že když jsou applisti ochotní platit, že zaplatí za všechno. Vznikají tak příživníci, kteří se snaží prodat sebemenší kravinu jako „převratnou“ aplikaci. Není to rozhodně pravidlem, ale občas si říkám, že čím větší blbost, tím lepší stránky, na kterých se prodává.

Má to však i světlou stránku věci. V nadpisu uvedený MacHeist 2 je akce, kdy pořadatelé osloví množství výrobců Apple shareware a nabídnou jim, že za zlomkovou cenu aplikace ji prodají v balíku velkému množství lidí. Pro vývojáře to má výhodu, že jim „najednou“ padne do klína větší suma peněz a že mají reálnou naději, že až vydají jednou placený update svého software, mnozí z takoto získaných zákazníků si ho koupí (už za normální cenu). Aby to bylo dokonalé, 25% z výtěžku se věnuje na charitu. Navíc se do toho zamontuje i nějaká ta soutěž, kdy uživatelé za velmi málo usilí získají zdarma další placený software (tentokrát ale „sterilizovaný“ – plná verze je pouze ta konkrétní z MacHeist, žádné aktualizace apod. nejsou možné).

MacHeist 2

A výsledek? Výborný. Akce samotná trvá jen několik dní (momentálně 9 do konce) a na charitu už se vybralo přes $90 000. Cena balíku je přitom $49 a v zmíněné soutěži můžete získat i několik dolarů slevu. A pokud koupíte 3 takové balíky dohromady, dostanete značnou slevu a celá „sranda“ pak vyjde na $98 (plus několik dolarů možná sleva z té soutěže. Z toho si můžete udělat dobrou představu, jak dobře se tenhle balík prodává. Přitom cena aplikací v něm koupených samostatně je přes $369.

Takovému lákadlu jsem ani já pochopitelně musel podlehnout a tak jsme ve třech lidech MacHeist 2 využili. Některé aplikace jsou užitečné, jiné méně. Je tu několik kusů, u kterých jsem rád, že jsem je nemusel kupovat (přitom jejich cena dohromady sama o sobě dostala v mých očích tento nákup pro mě do kladných čísel) a pak je tu několik aplikací, které bych nikdy nekoupil, ale jsem rád, že je mám. A jsou tu i aplikace, které jsem nepotřeboval a ani nekoupil.

Minule jsem tu básnil o skvělé aplikaci Pixelmator. Dal jsem za ni $70. Ano, uhodli jste. Teď je v balíku s dašími aplikacemi komlet za $49. A shodou okolností MacHeist 2 začal asi 3 dny po mém nákupu. Naštěstí lze při koupi balíku jednotlivé aplikace registrovat na jiné osoby, takže jsem se s jedním kamarádem dohodl, že si Pixelmator, který bych měl jinak zbytečně 2×, odkoupí.

Co jsem tedy v MacHeistu koupil?:

 • 1password ($29.95) – Ukládání hesel apod. Jedna z aplikací, které bych nekoupil. Mac OS X ma systémový Keychain a přímo *Opera má vlastní úschovnu hesel.
 • CoverSutra ($22.00) – Umožňuje ovládat iTunes z plochy elegantnějším způsobem i se zobrazováním artworku. Navíc dokáže bez další aplikace posílat poslouchané songy na Last.fm. Přišlo mi to užitečné, ale za takovou sumu bych to nikdy nekoupil. A navíc jsem zjistil, že je kompatibilní pouze s Leopardem, takže mám zatím s Tigerem smůlu.
 • Cha-Ching ($40.00) – Přehled peněz apod. Zatím jsem to nezkoušel ani neinstaloval. Nechám si to na někdy jindy.
 • iStopMotion ($49.00) – Home verze tohoto programu. Viděl jsem jeho recenzi od Davida Poguea a moc se mi líbil. Bohužel jeho cena byla (je) na to, jak moc ho potřebuji, příliš vysoká a musel jsem si nechat zajít chuť. Už z názvu je patrné, že slouží k výrobě trikových videí (videa složená z jednotlivých snímků – kreslené apod.). Ovládá se velice jednoduše a je to docela zábavné. Určitě se v tom pokusím něco tvůrčího vyrobit.
 • Awaken ($12.95) – Pěkně zpracovaný budík apod. Pro mě není moc použitelný, protože v noci spí MacBook se mnou a ráno mě budí mobil. Asi (určitě) bych to nekoupil.
 • Speed Download ($25.00) – Download Manager. V tomhle ohledu jsem zatím nebyl moc náročný. Integrovaný manager Opery mi vcelku stačil, ale už jsem uvažoval, že byc ho nahradil něčím lepším. Zatím jsem ho nezkoušel, ale dost uřčitě bude umět pracovat s Premium Account na Rapidshare.com a já nebudu muset otravně kládat odkazy po jednom.
 • AppZapper ($12.95) – Malý a užitečný program pro odinstalaci programů, které mají tendenci se příliš „rozlést“ po systému. Bohužel mi nechce spolknout klíč, který jsem k němu dostal. Dám tomu ještě pár pokusů a potom se zeptám výrobce, co s tím.
 • TaskPaper ($29.95) – Program na dělání seznamů (asi nákupy apod.). Nainstaloval jsem si ho, ale ještě nezkusil. Uvidíme.
 • CSSEdit ($29.95) – Uznávaný program pro práci s CSS a tak vůbec. Hlavní důvod, proč jsem chtěl celý balík. Freewareový Taco HTML Edit, který jsem používal dosud, mě občas dost pil krev a nic speciálního na práci s kaskádovými styly neměl. Určitě nevyužiju všechny možnosti CSSEditu, ale slibuju si od toho mnohem pohodlnější práci s kódem.
 • Snapz Pro X ($69.00) – Tahle hračka dokáže narávat dění na ploše počítače jako kamera. Ideální pro tvorbu různých návodů apod. Zatím jsem to zkoušel jen tak letmo. Ovládání je trochu záludné, ale určitě se to časem naučim.
 • Pixelmator ($59.00 + CZ DPH) – Skvělý a skvěle vypadající grafický editor. Chybí mi tam asi tři funkce, ale autoři je jistě brzy doplní. Už s ním i trochu něco dokážu vytvořit. Jak jsem řekl – už jsem ho měl a tak kousek z MacHeistu putuje k někomu jinému.

Kromě programů z balíku jsem v soutěži nasbíral i nějaké ty „sterilizované“ programy:

Z těchto jsem zatím žádné nezkoušel. Ovšem jistě máte představu, že jsem nyní jaksi zavalen novým software a potrvá mi nějaký čas, než se tím prokoušu. Potom udělám určitě takové představení jednotlivých aplikací.

P.S.: Docela mi chybí nějaký free software na tvorbu vizitek…

2 komentáře k “MacHeist 2”

 1. 1. Johnnnie napsal:

  No k tomu CoverSutra
  ja som si tiez kupil MacHeist 2 bundle a mam tigra. Z webu cover sutry som si stiahol verziu pre tigra a s klucom ktory som dostal funguje bez problemov :)

 2. 2. nemo napsal:

  [1] To jsem nevedel. Diky.

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.