Ustřižený internet - pokračování

Autor: nemo | Publikováno: 24. 11. 2007 v 14.44 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Po krátké době se se ve sporu NewTel vs. BroadNet (minulé články: první a druhý) stalo pár věcí, o kterých bych se chtěl zmínit.

Tak především – ČTÚ, jak zmínil můj dobře informovaný čtenář Marian, vydalo rozhodnutí, podle kterého měl BroadNet do čtvrtka do 15:10 opět připojit všechny zákazníky NewTelu. O tom mi přišel e-mail s tím, že pokud se tak nestane, mám kontaktovat zákaznickou linku.

Jak jsem tuším zmínil už minule, přes týden nejsem doma a tak jsem to nemohl přímo zkusit. Z pingu na mou pevnou veřejnou adresu mi však bylo jasné, že ve čtvrtek večer byla situace beze změny. V pátek jsem chtěl přijet domů, zkontrolovat to a pak volat na infolinku.

V pátek jsem přišel, zkontroloval a protože jsem neměl komunikativní náladu, chtěl jsem volat až tak před pátou. K mému překvapení ovšem NewTel zavolal mě. Pán na telefonu mě potěšil úsměvnou větou: „Předpokládám, že u Vás internet, stejně jako u ostatních zákazníků, nefunguje, že?“ Odpověděl jsem mu, že předpokládá správně a pak jsem se dozvěděl to, co už jsem tušil: BroadNet nerespektoval rozhodnutí ČTÚ a zákazníky nepřipojil.

Pak mi sdělil, že tedy NewTel bude pokračovat v původním plánu se zavedením náhradní služby (viz. první článek) v termínu 5 + 5 pracovních dní. Moc jsem potěšen nebyl, protože uběhl týden a dozvěděl jsem se, že uběhl týden a ještě se nezačalo s řešením, takže se to natáhne o další týden.

Nicméně jsem se dozvěděl i další zajímavosti. NewTel (píšu, co jsem se dozvěděl od NewTelu, pohled BroadNetu na celou záležitost bude nepochybně poněkud jiný…) údajně již delší dobu chtěl spolupráci s BroadNetem ukončit a začít jednat s Telefonicou bez prostředníka. Vybudoval si vlastní DSLAM atd. Akce BroadNetu má být tedy něco jako pomsta. Pokud přihlédnu k diskuzi pod minulým článkem, zapadá to pěkně do sebe.

Pak jsme se dostali i k plánům do budoucna – NewTel (konečně…) chystá rozhodně tak dlouho očekávané zrychlování připojení a především další změny ceníku (to, proč jsem si zvolil právě NewTel, je samo o sobě dost zajímavé – rozhodně čekejte příští týden článek na toto téma). Takže to vypadá, že nakonec od NewTelu nebudu muset odejít, což mi vyhovuje.

A teď přichází zajímavá věc. Možná jste si všimli, že je sobota (tj. jsem doma) a zároveň na internetu. Nenatáhl jsem si kabel k sousedům, ani jsem si nepořídil žádné mobilní připojení (ostatně tu máme akorát GPRS…). Zkrátka internet funguje. Včera po jedenácté večer, když jsem se dokoukal na film, jsem jen tak beznadějně strčil kabel do MacBooku a zkusil „pingnout“ Seznam.cz (až bude mít jednou Seznam.cz nějaký výpadek, bude to pro adminy všeho druhu docela pohroma – najednou jim „nepojede net“ – klasický „ping www.seznam.cz“, podle kterého spousta adminů kontroluje, zda je funkční připojení, bude házet chybu…). K mémů totálnímu ohromení mi Seznam.cz na mé zoufalé volání odpověděl.

Velmi pochybuji, že NewTel dokázal termín 5 + 5 dní zvládnout zkrátit na nějaké 4 hodiny. A tak si myslím, že mnohem pravděpodobnější je, že se to za tu dobu BroadNetu rozleželo v hlavě a nakonec se přeci jen rozhodl nařízení ČTÚ splnit (nebo byl ČTÚ neuvěřitelně promptní a BroadNet k akci nějak dodatečně přinutil…).

Tak jako tak má nyní BroadNet problém – nedodržel termín pro nápravu a nepochybně to pro něj něco nepěkného bude znamenat. Kdybych si mohl tipnout, bude se BroadNet hájit v tom smyslu, že to v daném termínu nebylo technicky možné stihnout. Ovšem to je také naprosto čistě moje spekulace a nechám na vás myslet si o tom, co chcete.

Čili to dopadlo relativně dobře – alespoň zatím mají zákazníci funkční připojení a NewTel nemusí platit dodatečné náklady na zajištění náhrady. Ovšem vůbec tuto situaci NewTelu nezávidím – jeden den se dohodne s Telefonicou na nouzovém řešení, potom přijde rozhodnutí ČTÚ, takže se to zase odloží, potom se zjistí, že to BroadNet nedodržel, načež se původní plán obnoví, aby se zase v zápětí zrušil, protože se BroadNet rozmyslel…

No uvidíme. Určitě o tom ještě prohodím pár slov.

4 komentáře k “Ustřižený internet - pokračování”

 1. 1. KRAKRA napsal:

  Ahoj,
  nevim jestli je vhodne u NT zustavat. Garazovaka to je a ji i zustane, totez broadnet.
  Nechapu proc od BN neodesli drive. Vzdyt to neni takovy problem. Je to firma ktere chybi jakykoli obhcodni napad a progres, od zakazniku berou jen penize a sve sluzby nezlepsuji. Nechapu jak to ze je na telekom. trhu pro takoveto firmy jeste misto.
  Fakt je ten ze kazda sluzba i za predrayenou cenu ma sveho kupce.
  Pochybuju ze NT bude stavit sve Dslamy, spise vyuziji jiz stavajicich O2 a Cra. Ceny jiste snizi, protoze odejdou od BN a budou nakupovat bez prostrednika. Je jasne ze BN potrebuje urcitou dobu na znovu zapojeni sluzby a verim ze CTU to nebude vyzadovat okamzite ve ct ale v prubehu nasledujicich dni. Snad to bude brzy…

 2. 2. MarianP. napsal:

  DSLAMy sa stavat urcite nebudu, vlastne DSLAMy maju okrem TO2 len GTS Novera a Radiokomunikacie. Su to velke naklady, ktore by sa nevratili. Od BN neodisli skor prave z dovodu, ze neboli uzavrete zmluvy s TO2, NT v minulosti nemal vlastny datovy core a potrebne vybavenie a preto sa internet riesil cez partnerske firmy. Momentalna situacia je vsak uplne ina, NT za poslednych 6 mesiacov postavil uplne novy datovy core. Takze by som na vasom mieste zachoval chladnu hlavu.
  Co sa tyka doby rozchodenia ADSL na BN, myslim ze nie je problem odkomentovat par riadkov na radius-serveru, kde sa adsl autorizuju. Takze je to praca mozno tak na hodinu aj s prekontrolovanim.
  Toto vsjo…
  MarianP a nie Marian.

 3. 3. KRAKRA napsal:

  Ahoj, nevita jak to skoncilo ? kdo to u CTU vyhral ?

 4. 4. nemo napsal:

  Jak to dopadlo zatim nevim. Ale brzo jim budu stejne volat, tak se zeptam ;-)

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.