Tak mě odpojili, přátelé…

Autor: nemo | Publikováno: 19. 11. 2007 v 14.21 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

A to doslova.

Doma, přes víkend, využívám úžasného ADSL připojení firmy NewTel. I přijel jsem v pátek odpoledne domů a co nevidím – nevidím nic. Internet nám udělal pápá (abych parafrázoval jistý infantilní seriál pro děti). Protože jsem ještě ten den ráno dělal na dálku na modemu nějaké úpravy routování portů, hned jsem si řekl, že jsem asi něco zvoral.

Začal jsem si tedy s modemem hrát a když byl po dvou hodinách modem kompletně vygumovaný od všeho nastavení (príma…), vyloučil jsem závadu na mé straně. Zkusil jsem tedy infolinku operátora. A skutečně jsem se po pár minutách proboxoval přes šílený automat až na někoho živého (slečnu).

A ta mi hezky oznámila, že o problému vědí, a že jednoduše bez internetu jsou nyní všichni zákazníci se službou ADSL. Byl jsem naprosto v šoku. A ještě více v šoku jsem byl za chvilku – nejen, že jsem se nerozčílil, ale ještě jsem poděkoval za informaci a hezky se rozloučil. Co ta informace znamená mě došlo až po chvíli.

A tak jsem prožil víkend plný poslouchání hudby, koukání na seriály atd. Už mě to začínalo lézt na nervy. K internetu jsem se dostal akorát přes GPRS na komunikátoru.

Před cca hodinou jsem konečně obdržel vysvětlující e-mail. Během víkendu jsem si důkladně pročetl smluvní podmínky a z nich jsem se dozvěděl, že ačkoliv NewTel porušil smlouvu ve dvou bodech (neinformoval zákazníka jakmile došlo k závadě a nezabránil výpadku, který mohl předpokládat – o tom později), nemám nárok jako zákazník na nic víc, než opravu a snížení ceny v příští faktuře.

Zpět k e-mailu. Tam jsem se dočetl, že pokud bych měl ještě jednu pevnou tel. linku, do pěti pracovních dní mi na ni zavedou „jiný internet“. Poněvadž žádnou takovou nemám, hodlají mi nejspíš další zřídit a na ní opět… A to potrvá 5 + 5 pracovních dní (v lidské řeči budu bez internetu více než dva týdny). Pak jsem se ještě dočetl, že se za to nebudou nic účtovat (bylo to označené za vstřícné gesto…) a faktura bude obsahovat pouze částku za ten „současný internet“ (asi mínus půl měsíce, co to nebude fungovat…). Aspoň takto jsem to pochopil. Jenže pak co – zase mi jednu linku zruší? Kterou? Když tu původní, přijdu předpokládám o mé tel. číslo (btw vcelku pěkné). Když zruší tu druhou, budu opět bez internetu a čekat, až mi službu zřídí zase na tom prvním čísle…

A jak to vzniklo? NewTel nakupoval internet atd. od firmy BroadNet Czech. Evidentně se nějak na sebe naštvali (podle BroadNetu NewTel neplatil faktury…) a BroadNet tedy všechny zákazníky NewTelu v pátek ustřihl. Jak milé. NewTel podal žalobu a zákazníci teď budou koukat do stropu místo na internet.

Ovšem NewTel mohl dle mého názoru tuto situaci předpokládat. V současné době totiž zákazníci NewTelu platí za internet o rychlosti 3Mbit/256Kbs částku 799 korun bez daně. Ano, ti pozornější už tuší, co je na tom zvlástního. Jedná se totiž o nejdražší ADSL internet v ČR. Jak? Jednoduše – zatímco asi tak před více než půl rokem (už si přesně nepamatuji) Telefonica slavnostně rapidně zrychlila internet. Z 512Kbs byly 2Mbity, ze 2Mbitu 4 atd… A zákazníci NewTelu nic. Ano, správně – vpodstatě platím cenu původního 3Mbitu za původní cenu a dosud jsem se k mému údivu nedočkal zrychlení na 6Mbitů, jako zákazníci jiných operátorů.

A nemusíte být Einstein, abyste se mnou sledoval(a) následující dedukci (vše se tedy zakládá na mých osobních doměnkách): Proč NewTel také nezrychlil internet, jako konkurence? Podřezával si pod sebou větev? Podle mě nikoliv. Já sám jsem na infolinku volal několikrát a a dost jsem se na toto téma rozčiloval. Vždy jsem byl ujištěn, že se to řeší apodkc. (= a podobné kecy). A tak jsem už byl nějaký čas rozhodnutý se s NewTelem vzhledem k jejich laxnosti rozloučit.

Proč tedy NewTel nezrychlil? Protože nemohl – nebylo to na něm, ale na BroadNet Czech? A proč ten nezrychlil? Nechtělo se mu. Nechtělo se mu, protože už v té době měl s NewTelem spory a celé to vyvrcholilo až teď (je to zcela logické – těžko Vás někdo odpojí a vystaví se možnosti žaloby jenom proto, protože nedostal zaplacenou fakturu za minulý týden). Čili NewTel moc dobře věděl, že k něčemu takovému může dojít. A když to věděl, mohl proti tomu učinit patřičné kroky.

NewTel tedy vědomě nechal své zákazníky vystavené možnosti, že budou odstřiženi od internetu. A je nechutné, že BroadNet si vzal zákazníky jako rukojmí k řešení svého problému.

Celé to řešení ohledně náhradního připojení k internetu bude stát NewTel spoustu peněz. A vyřešení soudního sporu také nebude záležitost na pár dní…

Zkrátka se nedivte, že během víkendu budu trochu nedostupný a že schvalování komentářů pod články (ke schválení jde automaticky všechno, co obsahuje dva a více odkazů) potrvá docela dlouho.

8 komentářů k “Tak mě odpojili, přátelé…”

 1. 1. krakra napsal:

  Mas naprostou pravdu, je to podivne chovani z obou stran a jsem moc zvedava, jak to u CTU dopadne. At Vam inet svisti. KraKra

 2. 2. nemo napsal:

  [1] Zdravim, dekuji za prani.

  Tezko rict, jestli zrovna tohle pujde k CTU. Spis bych rekl, ze to pujde normalne k soudu (NewTel podal zalobu…). A az mozna v druhe rade poda (nemusi) stiznost k CTU, zda je mozne, aby se stalo neco takoveho.

  V tomhle ale nejsem odbornik a ani nemam o necem takovem informace. Tohle je uz pouze moje cista predstavivost…

 3. 3. Marian napsal:

  Ahoj, CTU to dnes rozseklo a Broadnet je povinen do 24 hodin zprovoznit všechny linky. Vzhledem k tomu jak se pan Nedvidek chova, bude asi trochu reptat, ale 5 mega je dostatecny argument. Snazi se v CR uplatnovat zakony USA a popira smlouvy jim samym uzavrene. No nic, co nejmin takovych lidi nejen v telekomunikach. Estebakum zdar!

 4. 4. MarianP. napsal:

  No dufam, ze to nebude na mna… Ja som to nepisal… a vlastne… v tej dobe, ked to tam niekto pridal som sedel na pive :)

 5. 5. nemo napsal:

  [3] Muzu se zeptat, odkud ty informce mate? At googlim, jak googlim, nikde se o tom nemuzu vubec nic docist. Pry o tom byla zminka v televizi, ovsem tu ja nesleduji… (nemate link na konkretni zpravy, kde to bylo?)

  [4] Tohle jsem nejak nepochopil.

 6. 6. Marian napsal:

  Jen pro vysvětlení – sledujte:
  http://www.cibulka.com/…in/osoby.exe?…

  Dál toto jméno naleznete na http://www.justice.cz – Broadnet, obrázek o situaci je na Vás, víc nenaznačím:)

 7. 7. goodman napsal:

  Tak posledni informace z Newtelu.
  Generalniho reditele Newtelu p. Romana Furu zatkla policie dne 6.6.2008 na zaklade patrani z 11.9.1997. On totiz nebyl Roman Fura, ale Vaclav Fura. Skutecny Roman Fura je jeho mladsi bratr, ktery se narodil 1.7.1976. Takze na Broadnetu a na Newtelu byl ve skutecnosti Vaclav Fura narozen 20.2.1972. A to na Newtelu rediteloval bez smlouvy a prijimal penize na cerno. Je to gauner. Mozna smlouvy co podepsal jsou neplatne. Nejsem pravnik, ale tohle je snad i na nove trestni oznameni – PODVOD.

 8. 8. čtenář napsal:

  vzkaz pro admina stránek a všechny ostatní, máte tady VIRUS JS Wonka Trojan!
  vyskakuje mi hlášení od antivirového programu v okamžiku, kdy se dostanu na tuto stránku.

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.