Recenze Motorola Motofone F3

Autor: nemo | Publikováno: 24. 10. 2007 v 14.30 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Bohužel se mi doposud nepodařilo najít fotky z rozbalování telefonu. Proto prosím ignorujte zmínky o mých fotografiích v recenzi. Dodám je až někdy později (=až telefon opět nafotím…). Děkuji za pochopení.

Pokud BAZHAR.blog čtete pravidelně, určitě si pamatujete, že jsem se ve „skoro-recenzi“ Motoroly L7 zmínil o tom, že už žádnou Motorolu nikdy nekoupím. A přece jsem to porušil. A to jen asi cca měsíc po mém prohlášení.

Jak je ale z titulku patrné, nejedná se o jen tak ledasjakou Motorolu. Motorola Motofone F3 je totiž ten zázračný telefon s displejem z „elektronického inkoustu“. Motorola plánuje dobít s tímto přístrojem především rozvojové trhy a v našich krajích je patrně zaměřen na seniory. A právě proto jsem ho vybral.

Motorola MotoFone F3

Alcatel OT Easy naší babičky už si totiž začal žádat v pořadí třetí baterii a gumová krytka ovládacích tlačítek se rozpadla. No a vzhledem k tomu, že baterie se dneska už skutečně špatně shání (tomu telefonu jinak dodnes nic není), bylo rozhodnuto o „narozeninovém dárku“.

Motofone F3 jsem vybral, protože slibovala jednoduché ovládání, měla dobrou cenu, nevypadala vůbec špatně a především jsem byl zvědavý na ten „technologický zázrak“ (vlastně jsem tak babičku zneužil ke svým osobním účelům ;-) ). Recenzi jsem se dokopal napsat až teď, nicméně jednu výhodu to má – telefon byl ozkoušen v reálném životě právě osobou, pro kterou se u nás kupuje nejčastěji (senior). Proto ho budu popisovat především z tohoto pohledu a pokusím se upozornit na všechny detaily, které se třeba v recenzi MM.cz ani nemůžete dočíst.

Motorola MotoFone F3

Balení, vzhled, provedení

Telefon jsem objednal, ostatně jako mnoho jiných věcí, na Cybex.cz. Po pár dnech (3) skutečně přišel. Když jsem rozbalil přepravní balení, byl jsem dost překvapen. A to příjemně. Nějaké ultra-úsporné balení jsem očekával, ovšem balení Motofone F3 mě překvapilo. Místo lecjaké pidikrabičky tu byla jakási „tuba“ – vypadá to jako tlustší tuba od Pringles chipsů. A celé je to obalené v takovém tom tenounkém igelitu – ten byl ze strany naříznutý a do „díry“ byla zastrčena faktura. Ostatně mrkněte na fotky. (z rozbalování jsou moje, ostatní pochopitelne půjčeno z MM.cz)

Balení mě skutečně potěšilo. Je to vtipné, nápadité, hezké a (pro Motorolu) především úsporné. Označil bych to i za roztomilé. Uvnitř bylo pochopitelně jen to nejnutnější: telefon, baterie, nabíječka a návody v různých jazycích (i přes jednoduchost telefonu jsou návody tlustší, než on sám…).

Zpracování telefonu. Přístroj pochopitelně působí plastově. Nicméně je pevně sešroubován v rozích a působí velmi pevným dojmem – skoro jako kdyby byl z jednoho kusu plastu. Když jsem do něj „cvrnknul“ prstem, jakoby „zapružil“ (nedovedu to přesně popsat). Po čase telefon samotný stále pevně drží, ovšem kryt baterie se začal mírně (jako u jiných telefonu) viklat. A protože zabírá většinu „zad“, trochu to ten dojem naprosté pevnosti kazí.

K nabíječce v podstatě není co říct. Je poměrně malá a nabíjí telefon.

Klávesnice

To nejzajímavější – displej – si nechám až na později. V recenzi MobilMania.cz redaktor vyjadřoval obavy, že pro seniory je taková plochá klávesnice možná až nepoužitelná. Z vlastního „testování na lidech“ (tj. tom mém senioru) mohu říct, že to není pravda. Jakmile babičce/dědečkovi vysvětlíte, že se nemačkají ty bílé proužky, ale to mezi nimi, není s tím už prakticky problém.

Motorola MotoFone F3

Klávesnice má malý odpor, ovšem ještě v kategorii „použitelný“, takže i senior pozná, že klávesu zmáčkl. Žádné rychlopsaní se nekonná, ovšem tento telefon na „nějaké to domácí SMSkování“ stejně není vhodný ani ostatními parametry.

Motorola MotoFone F3

Ovládání, displej, zvuky

Displej se skutečně zajímavý. Například ukazovatel stavu signálu a baterie je umístěn tak, že se tváří, že ani není jeho součástí (ukazatele jsou umístěny jakoby „mimo“ – až na úrovni sluchátka). Vypadá to sice zajímavě, ovšem pro seniora takové oddělení není zrovna vhodné. Svádí to k tomu, aby se na indikátory nedíval (především na stav baterie). To v kombinaci s tím, že telefon o nedostatku energie nedává zrovna moc hlasitě vědět, může vest k tomu, že se telefon bez vědomí uživatele vypne.

Navíc je tu ten zázračný displej. Jeho dvě charakteristické vlastnosti jsou, že je vysoce kontrastní (skutečně, cokoliv zobrazuje vypadá, jako by tam bylo „napevno“ namalované) a spotřebovává energii jen pokud se zobrazení mění. Takže když z telefonu za provozu vytáhnete baterku, zůstanou na displeji původní informace. Sečtěte si to dohromady s nevýrazným upozorněním na vybití a máte potencionální problém na světě – senior bude sice nadšený, že telefon „vydrží tak dlouho bez nabíječky“, ovšem nikdo se mu nedovolá…

Nicméně pokud by se něco takového skutečně rozšířilo, nezbyla by už žádná výmluva, proč číst knížky z papíru. Čtečka by zabrala mnohem mnohem mnohem méně místa při zachování stejného počtu knih. A navíc by se šetřily lesy (Lesy České republiky by mohly vyvážet ještě více kvalitního dřeva za par korun do zahraničí…).

Ale zpět. Zázračný displej je také místo, kde poznáte, že se opravdu velmi šetřilo. Bohužel. O nějakém „rozlišení“ displeje totiž nemůže být ani řeč – displej totiž svými schopnostmi spadá do kategorie „kalkulačka“. Pravdu. Vezměte kalkulačku a vyťukejte 7320. Teď to otočte vzhůru nohama. Čtete slovo „Osel“? Výborně. Teď si představte všechny ty číslovky dvakrat větší a máte velmi přesnou představu o přehlednosti displeje.

Navíc neumi zobrazovat malá písmenka. No… vlastně ani velká. Vytváří takové hybridy, kdy každé písmeno má vypadat jako malé či velké písmeno původní abecedy. Přičemž v potaz se bere pouze to, aby žádné znaky nebyly stejné – vypadá to asi takhle: „bAbICKA“. Vzhledem k dispozicím displeje to ani lépe nešlo.

Navíc se na řádek vejde pouze 6 znaků. Když Vám volá „VoJTA“, ještě to jde. Ovšem když zavolá „VLASTImIL“, nastává – obvzláště pro seniora – problem. Na displeji se zobrazí „VLASTI“, na chvilku to zmizí a zobrazí se „miL“. A tak se to opakuje.

Ovšem když Vám příjde SMS, je to ještě lepší. Moje babička je dosti pokročilá a na původním Alcatelu OT Easy, který měl skutečně malý displej, dokázala bez problémů přečíst SMS. Na Motorole Motofone F3, která má znaky třikrát větší, to nedokáže. Jednak jsou slova vytvořena z různých paznaků a jednak se na řádek vejde jen šest takových zrůdiček, takže vlastně nikdy nevidíte slovo celé. Musíte si pamatovat, co bylo na minulé obrazovce a k tomu si vždy dešifrovat, co je na té aktuální.

Takže jestliže jste doufal(a), že Vášemu dědečkovi pošlete k narozeninám pěkou SMS, máte bohužel smůlu. Dědeček nedokáže dešifrovat ani první větu.

Motorola MotoFone F3Motorola MotoFone F3

Navíc pokud máte uložených více SMS, velice snadno se při posování textem jedné zprávy můžete „překliknout“ do druhé. Dědeček, když už to náhodou přečte (bez šance), si tak přečte jen začátek a dočtě třeba úplně jinou zprávu ;-) Nedoporučuji pro schizofreniky a lidi, kterým se stále zdá, že všechno prožívají dvakrát… (třeba Neo, Morfeus a spok…)

A jsme vlastně zase u toho. Když jsem ten telefon objednával, ubezpečoval jsem sám sebe, že ani Motorola, král nelogického a zmateného ovládání, nedokáže zmrzačit něco tak primitivního, jako je Motofone F3. Žel, mýlil jsem se.

Telefon sice primitivní je, ovšem díky nepřehlednému displeji a nejednoznačnému ovládání je možné se v menu ztratit. Gratuluji, Motorolo!

Za největší nedostatek, který trumfne nemožnost určit, jestli je telefon zapnuty, nebo mu došla baterka, považuji toto: Stačí dvakrát zmáčknout klávesu „doprava“ a telefon přestane zvonit. Můžete si totiž vybrat, jestli má telefon zvonit, či vibrovat. Najednou to neumí. Každou druhou návštěvu u babičky tak znovu zapínám vyzvánění (vibrace na poličce jsou h.vno platné).

Navíc má telefon další featuru – mužský hlas při procházení menu říká názvy položek nahlas. Nevim, jak se to mé babičce vždycky podaří, ovšem pokaždé, když přijdu, hlas se neozývá. Zapnout to nikde nejde a tak pomůže vyjmutí a vložení baterie (telefon si pochopitejně bez baterky nepamatuje datum a ze sítě si ho zjistit neumí, takže po rozborce musíte ještě seřizovat čas).

Ostatní

Takové drobnosti – výběr vyzvánění není nic moc a celkově se mi zdá, že telefon není moc hlasitý. A to speciálně pro seniory. Když mluví ten hlas v menu (tedy když ho babička záhadně nevypne), je slyšet dost výrazné šumnění. Dost mě to překvapilo. Zní to, jako kdyby výrobci ve studiu dabér namluvil těch několik frází telefonicky přes mobil.

Jinak F3 má i hlasitý odpolslech. Stejně jako při normálním způsobu telefonování mi připadá mírně nekvalitní, ovšem je to použitelné. Protistrana telefonujícího slyší normálně.

Ještě k displeji – ve tmě je samozřejmě podsvícený. Velmi nerovnoměrně (svítí vlastně jen střed). Řízeno je to senzorem.

Co se týče výdrže na jedno nabití – nevím. Nejsem u babičky každý den a ona sama si to nepamatuje. Takže asi „dlouho“.

Závěr

Mému testovacímu objektu (babičce) se telefon líbí. Má ho stále položený na poličce a nkam ho nebere, „aby se jí neošoupal“ (veškeré pokusy vysvětlit jí, že mobil je mobilní, proto ho má mít u sebe a ne doma na poličce, selhaly).

Pořídil bych ho znovu? Velmi těžká otázka. Byť nerad, asi ne. Jeho největší lákadlo – displej – je jeho největším negativem. Kdyby to byl jen trochu lepší displej (a vyzvánění se nedalo snadno vypnout), nebylo by co řešit  – mechanicky je Motofone F3 zpracována velmi dobře. Cena je také příznivá, ovšem za podobné peníze by se dal sehnat i jiný telefon, který by sice nebyl tak zajímavý, ovšem senior by si mohl bez problémů přečíst SMSky vnoučat atd.

Rozhodně ale od koupě nechci nikoho odradit – dáte-li si pozor na zmíněné mouchy na kráse a přenesete se přes ně, získáte skutečně pěkný telefon, který svou hlavní náplň – tedy telefonování – skutečně splní.

Cena se nyní pohubuje kolem 990 Kč vč. vydě… ehm daně.

8 komentářů k “Recenze Motorola Motofone F3”

 1. 1. Evelyn napsal:

  Taky jsem tenhle zázrak chtěla koupit babičce. Když jsem ho v krámě zkoušela, nedokázala jsem se bez manuálu dostat v rámci menu nikam jinam než na nastavení času, protože ovládání není téměř vůbec intuitivní (a to si nemyslím, že bych v oboru mobilních či jiných informačních technologií byla nějaký zajíc). Telefon, na němž není na první pohled jasné, kudy se kam leze, je pro babičky a dědečky na houby, řekla bych. Minimálně adresář by měl být přístupný snadno.

 2. 2. nemo napsal:

  [1] No zrovna pro adresr je vyhrazene na klavesnici specialni tlacitko ;-)

  Ale souhlasim. V tomto ohledu je F3 vsechno jenom ne intuitivni. Proste si myslim, ze kdyby tento pristroj vyvynul nekdo jiny, nez Motorola, dopadl by lepe…

 3. 3. Shermi napsal:

  Zrovna jsem ten mobil chtěl koupit dědečkovi,ale po přečtení recenze jsem se rozhodl že ho nekoupím díky za dobrou recenzi a radu.

 4. 4. nemo napsal:

  [3] Neni zac. Rad jsem pomohl. ;-)

 5. 5. vladhound napsal:

  Díky za recenzi. Nemohl bys pls doporucit jiny soucasny telefon vhodny pro seniory?

 6. 6. nemo napsal:

  [5] Neni zac. Ohledne vhodneho telefonu – skutecne tezka volba.

  Volil bych neco, co ma co nejmene ovladacich prvku a zaroven co nejvetsi vydrz na bateri a velka pismenka.

  Rozhodne bych se ale nebal napr. barevneho displeje – pokud se vypne tapeta apod., verim, ze to muze byt jeste prehlednejsi, ne displej cernobily.

  Konkretni model ted neuvedu. Budu o tom premyslet a podivam se, ovsem nic neslibuji. Pak to sem pripadne napisu.

 7. 7. De la Tomas napsal:

  Text smazan pro poruseni pravidel diskuze (a naprostou demenci komentujiciho…).

 8. 8. idm napsal:

  idm…

  BAZHAR.blog » Blog Archiv » Recenze Motorola Motofone F3…

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.