Proč nekupovat Nokia E90

Autor: nemo | Publikováno: 23. 08. 2007 v 23.35 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Už nějakou dobu uvažuji nad napsáním tohoto článku. Rád bych se zde trochu rozepsal nad důvody, proč nepovažuji Nokia E90 za důstojnou náhradu 9500/9300i. Většinu fotek jsem použil z recenze MobilManie.

Hned od konce. Všechny dřívější komunikátory startovaly na ceně značně převyšující 20 000 korun. Ovšem v dnešní době už je to dost přehnané. Vždyť i nejlepší mobil od Sony Ericssonu (P1i) bude „začínat“ na ceně kolem 15 000. Je to všeobecný trend. Ovšem kromě Nokie.

Ta si v poslední době, co se jí začalo dařit, zase začala cenu vycucávat z prstu stylem „kolik toho zákazník ještě snese“. Nejnázornějším příkladem je, podle mě nikterak vyjímečná, N95. „Milá“ E90 se tak postupně, jak se blížilo její uvedení, pomalu vyšplhala až na takřka 27 000. Za to se da pořídit velmi slušný notebook (nebo tři jiné telefony)!

E90 - nedůstojný nástupce “cihly” 9500E90 z druhé strany

A fascinující na tom je, že za tu částku dostanete přístroj, který, ačkoliv nejspíš odstranil největší neduh komunikátorů – praskající klouby, „přidal“ hned několik nových lahůdek. Za nejpovedenější považuji, že vnitřní klávesnice se obtiskává na displej. Pro inženýry Nokie asi jen detail…

Časem se také kloub začíná „rozviklávat“ – horní část se oproti spodní posouvá. V kombinaci s vadou č. 1 vzniká docela veselý (jak pro koho…) efekt. Po roce používání si můžete „vyrobit“ vcelku originální permanentní spořič obrazovky.

Aretace samotného kloubu je také prý dosti slabá (může se jednat o vadu kusu). A ty dvě „hlavní“ aretační pozice vymýšlel určitě také nějaký inteligent – 90 a 180 stupňů. Zatímco 180ka se jistě hodí, nevím, k čemu je tu aretace na 90ti stupních – v takovém úhlu musíte ležet a komunikátor mít na břiše, abyste to využil(a). A při otevření ve větším úhlu má přístroj tendenci se překlápět. Mohli by v balení přidávat nějaké protizávaží…

A klávesnice? Chybí např. CapsLock. Vím – na počítači většinou užitečný není, ovšem na tak malé klávesnici a s lokalizací se tím docílí toho, že horní řada kláves nefunguje jako diakritická znaménka, nýbrž jako normální čísla. K zadávání delších čísel prakticky nutnost. Pak chybí také Esc a především tlačítko „Menu“. To kvůli „novému“ grafickému rozhraní – S60, které (asi) s nečím takovým neumí pracovat (sloužilo především pro rychlé přepínání programů).

Z hardwareových věcí chybí pak fax. Ano – geekové (a mnozí jiní) namítnou, že něco tak zastaralé a překonané je v dnešní době k ničemu. Ovšem vysvětlete to těm firmám, které v dnešní době vesele faxují a to samé vyžadují i od svých zaměstnanců. A o to jde – tento přístroj má být primárně určen právě takovým lidem, kteři jsou ochotni tahat s sebou něco tak velkého a (především) zaplatit za to tu nehoráznou sumu. Je to určeno právě předevšim managerům, nikoliv technickým nadšencům (tj. vč. mě). Kdejaký geek se bude rozplývat, že tak velký displej je úžasný, ovšem manager bude ten fax oplakávat (resp. si to kvůli tomu nekoupí/mu nebude koupeno).

No nekupte to za ty prachy!

Nokia E90 - no není ten displej úžasný?

A jsme u největšího problému – uživatelské rozhraní (UI). Kdo přejde na E90 z telefonu se Symbian S60, najde to, na co je zvyklí. Kdo přejde z S80 (tj. 9500 a starší), bude zklamán.

S80 vychází z rozhraní výborných kapesních počítačů Psion. Sám jsem měl Ericsson MC218 (tj. vlastně Psion 5mx) a v šuplíku mám „polámaný“ Diamond Mako (US název pro Psion Revo Plus) – btw. nemá náhodou někdo rozbité Revo Plus/Diamond Mako s prasklým displejem apod.? Chtěl bych to spravit… Ale zpět. Rozhraní Psionu bylo geniální. Systém byl stabilní, rychlý a jednoduše použitelný. Kdyby to mělo bluetooth a nějaký současný prohlížeč internetu, měl bych to dodnes. A ani by nevadil černobílý displej (resp. stupně šedi). Jenže Psion se na to vykašlal a dneska vyrábí průmyslové „hračky“ na bázi Windows CE. Nicméně já jsem si koupil 9500 právě po výborných zkušenostech z Psiona.

S60 je výplod Nokie. Do klasických smartphonů je to sice dobrý OS, ovšem do něčeho ala E90 se nehodí. Neumí využít velký a široký displej a místo uživatelského rozhraní výborného kapesního počitače (který má velmi dobře implementovanou telefonní část) nabízí rozhraní nadupaného mobilu.

Oplakávaný Psion (5mx)

Nefunguje tak Copy&Paste v prohlížeči, půlka displeje zeje prázdnotou, přepínání aplikací a vůbec jejich obsluha je pracnější, nejde „psát“ více zpráv najednou (a ani je časovat) a vůbec celé už to není ono.

Zatímco dřívější komunikátor byl „to uvnitř“ s vnější částí pro rychlou obsluhu, což většině lidí vyhovovalo (a proto to i kupovali), současný „komunikátor“ je ta vnější část s tím, že uživatel může použít vnitřní vetší displej a klávesnici.

Naprosto nádherně to celé popisuje článek The Registeru (anglicky).

Stávající zákazníci kupují E90 prostě proto, že Nokia řekla, že „toto“ je nový komunikátor. Ovšem když si odmyslíme název komunikátor a velký hype kolem toho, získáme přístroj, který má sice rychlejší procesor a větší displej, ovšem jinak oproti svému předchůdci přichází s mnohými nedostatky.

Podle mě si E90 označení komunikátor nezaslouží. Je to smartphone. Je to N95 ořezaná o několik funkcí s přilepeným druhým displejem a klávesnicí.

Vždyť když se nad tím tak zamyslíme, uživatelé komunikátorů by byli spokojení, kdyby se do 9300i nacpal rychlejší procesor, zvětšil displej, přidal nějaký rozumný foťák (ne všichni) a vůbec celé by se to omladilo o nejnovější komunikační technologie (jmenuje se to přece „komunikátor“).

I podle zmíněného The Registeru byl Nokií udávaný důvod, proč přejít na S60, prostým výmyslem. Nokia ráda tvrdí, že vlastně uživatelé na změně „vydělají“ – získají možnost používat mnohem více aplikací. Navíc přechod odůvodňuje tím, že převod celého rozhraní ze Symbianu 7 na verzi 9 by byl velmi drahý a staré aplikace by nefungovaly. Jenže se to má jinak – Symbian je velmi přispůsobivý a samotné jádro systému je od uživatelského rozhraní oddělené. Upravit S60 tak, aby aspoň z části využilo velký displej a mnoho stačítek, stálo ve skutečnosti víc, než kolik by stál převod chudinky S80tky

Nokia se vpodstatě zbavila pomyslného „pohrobku“ z dřívějších let na úkor uživatelů. S80 by ale bylo vpohodě schopné dalšího života.

Nakonec asi nezbývá, než doufat, že se jednou Psion rozhoupe, vrátí se a naváže tam, kde přestal. Pouhý sen? Doufám (nic jiného nezbývá), že ne.

Mě osobně Nokia E90 jako geeka zajímá. Ten hypnoticky velký displej… Ovšem i kdybych na to měl a zároveň bych byl ochoten ty peníze Nokii věnovat, neospravedlnil bych si to.

19 komentářů k “Proč nekupovat Nokia E90”

 1. 1. zed napsal:

  Když jsem E90 vybalil z krabice a zapnul, byl jsem nadšený. Protože mi ji přivezla pošta ráno, neměl jsem moc času s nastavováním, tak jsem jenom přehodil simku a synchronizoval kontakty s počítačem. Proběhlo to naprosto hladce. Když jsem ale pak chtěl telefon používat, začínal jsem E90 pomalu nenávidět. Většinu funkcí 9500 jsem hledal marně. Ovšem po třech týdnech používání a dohrání několika aplikací které mi doplnily chybějící funkce. A hlavně po pochopení jiného způsobu ovládání konstatuji, že dnes mě na E90 „sere“ jen pár drobností a klady převažují nad zápory. Displej jsem měl upatlaný a poprskaný od používání hlasitého telefonu vždycky, takže to že na něm jsou klávesy mě zas až tolik nevadí, navíc to není, když to zrovna nehledáte moc vidět. A k tomu Nokia rafinovaně dodává jelenicový čtvereček na otírání. Telefon drží v jakékoliv otevřené pozici a nemá tendenci přepadávat. Tlačítko menu je nahrazeno jiným tlačítkem menu a přepínání aplikací je rychlejší. Ale nebudu zabíhat do podrobností. Zkrátka jsem se naučil E90 používat. To co mi na ní dnes vadí ne například celá ta aplikace QuickOffice která je neuvěřitelný bastl naprosto nepřizpůsobený komunikátoru, ale to by měl odstranit snad nový firmware jehož součástí by měl být QuickOffice 4.5. Že nejde načasovat odesílání zpráv mi celkem nevadí, i když jsem to občas používal. Spíš mi vadí že nefunguje spousta klávesových zkratek na které jsem byl z 9500 a 9210 zvyklý.

 2. 2. pat napsal:

  Ja jsem s E90 velmi spokojen a myslim si ze pomlouvani je vzdy jen zavist

 3. 3. nemo napsal:

  [2] Aha. Hned jsem procitl. Vsechny ty vady pristroje, jenz jsou v teto cenove kategorii podle me neodpustitelne, jsou vlastne jenom projevem me zavisti.

  Jen tedy nevim, co vlastne zavidim. Mel jsem 9500, videl jsem E90 a koupil jsem neco jineho.

  Mam zavidet, jakou cenovku na to Nokia nalepila? Nebo, ze se na to stoji fronta jako na banany?

 4. 4. Jan Sekanina napsal:

  Souhlasím s autorem. Také jsem byl uživatelem Psionu a postrádám lepší ovládání aplikací. Aplikace by mohly být propracovanější, aby nebylo nutné kupovat „přílepkové aplikace“. Po přechodu z 9500 si na nepříliš vhodný S60 budu muset zvyknout. Co se dá dělat…

 5. 5. nemo napsal:

  [4] Dekuji za podporu.

 6. 6. mike mike napsal:

  to je pro toho kdo chce napsat mail hned třeba seš 100 km od svého pc a potebuješ hned odepsad a nechceš sebou tahat notebook já si ho nemůžu vynachválit přístup na internet gps navigace pamněŤ atd kdybis sis tohle spočítal tak ti to výde víc než samotnej notebook ja osobje su proti a žádnej telefon nemá vychitany všechny muchy ja su pro e90

 7. 7. mike mike napsal:

  a ještě supr foťak je dos ostrej.

 8. 8. nemo napsal:

  Ja zcela chapu, pro koho je to urceno. Jak jsem rekl, mel jsem predchozi generaci. E90 je po strance funkci urcite pokrokem, ovsem jeji operacni system je porady krok zpet.

  Kyby tomu nechali S80, budu lamentovat akorat nad „nokia-cenou“ a nad vadami mechanickeho razu.

  Je to jako kdysi s jednim notebookem – zvenci vypadal krasne, zevnitr vypadal krasne, ale sotva jsem ho zapnul, zacal me srat. Stejne pocity mam u E90.

 9. 9. mike mike napsal:

  mně se tam zatim nic nesere.a nedostals třeba chybnej model? a pokolikka dni se ti to začalo stávat?

 10. 10. nemo napsal:

  [9] Ja jsem si zadnou E90 nekoupil. Mel jsem moznost zkusit nekolik kousku. Vsechny ty vady jsem vypsal do clanku.

 11. 11. PiSO napsal:

  S odstupom casu si dovolim napisat. Nenechal som sa odradit, kupil som si ho a aj ked nezvyknem reagovat na extremy, teraz musim. Je jasne, ze ziadny telefon nie je dokonaly a ani E90.
  Tiez mi vadi vyhladavanie kontaktov napriklad podla firmy ako som mal na 9210, 9500 aj 9300-ke.
  Trochu si vsak dovolim komentovat:
  Cena: ano suhlasim, vysoka. Ale to je vseobecne Nokiou a nie komunikatorom. Vsetky Nokie su v porovnani s inymi modelmi konkurencnej znacky vysoke. Nepatri to k recenzii na E90.
  Praskanie klbov: mam E90 takmer pol roka a nic mi nepraska ani nevrzga. Ak nepocitam cvaknutie pri polohach 180 a 100 stupnov. (nie 90 st.)
  Otlacena klavesnica na displeji: to je vazny problem, ktory som necakal, aj ked s nim mal problem aj moj Sony Vaio TX, ktory stal pred styrmi rokmi 95.000. Hned som to reklamoval, displej mi zadarmo vymenili a oznamili, ze mam vyhodu, nakolko ked sa mi to stane este 2-krat, vratia mi peniaze. Takze vyhoda v nevyhode. ;-)
  Preklapanie: ani pri 160 stupnoch sa nepreklapa, sorry. A pohodlne sa pise. Lepsie ako na 9300.
  Caps Lock: ma, ak stlacite 2× shift. Numericku klavesnicu nezapne, ale to nezapne ziadny notebook. Takze nechapem ten vztek.
  Esc: esc nema, no na zrusenie ma spodne fukcne tlacidlo a na rychle vyskocenie na plochu je tlacidlo „plocha“. Zas nechapem rozhorcenie.
  Menu: ma tlacidlo menu ako na vsetkych S60-kach a podrzanim prepinate medzi aplikaciami. Este rychlejsie prepina stlacenim Chr+Tab ako notebook Ctrl+Tab.
  Fax: mozte zadarmo nacitat aplikaciu na fax, a to Content beamer. Ako funguje, neviem, no urcite ho ma.
  Naozaj je S60 rozdielna platforma a musel som si zvyknut, no rychly a dokonaly internetovy prehliadac s podporou flash, videa a dokonalym vyobrazenim web stranok, GPS, Bluetooth, Wifi, kvalitnym fotakom (na mobil) atd. je E90 ovela ovela lepsi ako jeho predchodcovia. Vela aplikacii, ktore mali stare komunikatory, sa daju doinstalovat, ma podsvietenu klavesnicu, dobre sa vyuziva ako pracovny nastroj vdaka velkej klavesnici, rychly internet atd.
  Isteze ma svoje muchy, ale to kazdy mobil. Chyba mi odosielanie mailov vo formate HTML, rychlejsie reakcie, lepsi Office, viac aplikacii prisposobenych na velky displej, ale to nie je dovod na dehonestujucu a dovolim si povedat neobjektivnu recenziu.
  Treba si naskor vela faktov pred napisanim overit.
  Sorry.

 12. 12. Daniel napsal:

  Diky za komentar, PiSO. Dostal jsem nabidku na E90 + 4 GB karta + navigace a kozene pouzdro za 300 euro a jdu do toho, ten mobil jsem chtel mit a ackoliv jsem byl dosud s n9500 spokojeny, tak clovek musi jit trochu s dobou :-)

  A reknete mi, ktery mobil nema vady na krase? :-)

 13. 13. nemo napsal:

  [11] Achjo. Chtelo by to vice cist a prihlednout k tomu, ze tento clanek je rok stary. V te dobe nebyla k dispozici nova revize klavesnice atd., jinak bych se zminil.

  Cena – to, ze je to „Nokia“ neznamena, ze maji nejake univerzalni pravo na vysokou cenu. Ocekaval bych, ze proste telefon za 20 000 bude kvalitne zpracovany. Ovsem ukazuje se, ze Nokia za 20 000 je kvalitou na urovni telefonu za 1000Kc, akorat na tom maji vetsi marzi.

  Praskajici klouby – Kdybyste to cetl poradne, tak vite, ze jsem psal, ze E90 konecne odstranila problem starych modelu, tedy praskajici klouby…

  Otlaceny displej – Vidite. Ja proste ocekavam u hi-end telefonu, ze ho aspon poradne vyzkousi, nez ho zacnou prodavat lidem. Asi ne. E90 uz ma 3 revize a kdo se v tom ma vyznat. Nevidim nic zasluzneho v tom, ze v servisu nahradili zmetek za novou verzi. To je jejich povinnost, ne zasluha. Navic pro spoustu lidi, kteri maji prave o takovehle telefony zajem, je to pracovni nastroj. Mnozi nebydli u nejakeho servisu a jezdit nekam, ci dokonce ho posilat, je nepredstavitelna ztrata casu. Kdyby me ten telefon vydelaval penize, byl bych vrcholne nastvany, ze ho musim strcit nekam do servisu a byt bez nej.

  Ta udajna „vyhoda“, ze kdyz se ten kram rozbije jeste trikrat (trikrat do servisu, trikrat bez telefonu) je vysmech. Je to povinnost vyrobce ze zakona. Navic mi to pripomina Vodafone – prezentuji neschopnost jako vyhodu…

  S tou numerickou klavesnici to nechapu…

  Content beamer – A vidite. Kdybyste se podival, zjistite, ze je to jen uboha berlicka treti strany, ktera faxovani pouze simuluje. Samotna je placena a plati se specialne za kazdy fax. Neni to opravdovy fax.

  Menu – toto tlacitko vyvolavalo rozsirenou nabidku. V E90 mate pouha dve stacitka a pro vsechno se musite proklikat pres jednu nabidku. Zadna moznost rychle pouzit nejcastejsi funkce – jedna klavesa funguje jako zminene „menu“ a druha rusi zmeny. Vysledek je, ze oproti drivejsim komunikatorum je prase s aplikacemi pomalejsi a rozhodne mene pohodlna.

  Co z tzv. vyhod S60 by nedokazala S80, kdyby se na ni nevykaslali? Btw. vite, ze S80 plne podporuje, narozdil od S60 (ktera se to teprve uci) uz od pocatku dotykove displeje (dedictvi po Psionu), volitelne rozliseni displeje a dalsi?

  Kdyby u E90 nechali S80 (a byl videt patricny vyvoj), bylo by to vskutku skvele zarizeni. Opravdovy komunikator. Stejne by bylo neuveritelne, jak mizernou praci odvedli inzenyri u hardware (viz mechanicke chyby puvodnich revizi), ale byl by to mnohem lepsi pristroj, nez ted. Potencial E90 v kombinaci se skvelym S80 by byl neuveritelny.

  Cili me hodnoceni se stale nemeni. Je to proste N95 s mechanickou klavesnici.

  2all: Prosim vsechny pekne, aby se pri cteni clanku (a to nejen zde) take koukli na datum publikovani. Opravdu me unavuje reagovat u starych clanku na osocovani informacemi, ktere v dobe psani nebyly zname. Viz. napriklad diskuze k PlayStation 3 na tomto blogu…

 14. 14. nemo napsal:

  [12] Gratuluji, at slouzi.

 15. 15. PiSO napsal:
  1. Numerickou klavesnicou som myslel, ked ste pisali, ze je problematicke pisat dlhsie cisla. Mysleli ste vsak dan za lokalizaciu, kedze anglicka klavesnica ma cisla namiesto pismen ako na SK ci CZ klavesnici. Zle som to pochopil. Pardon.
  2. Suhlasim, ze aplikacie S80 nemali problem s kompatibilitou displeja, len sme si dlhsie pockali na nejaku funkcnu aplikaciu. Teraz cakat nemusime, no sme nuteni ustupovat a robit kompromisy kvoli kompatibilite. Ale je pravda, ze keby sa do toho poriadne opreli, S80 by bola lepsia volba. Ja by som radsej zaplatil za program cca 10–50€, ktory by som velmi potreboval ako robit teraz ustupky.
  3. Aj to je pravda, ze menu tlacidlo som zle pochopil. Ano, styri funkcne tlacidla pri displeji boli lepsie, ale zvykol som si. Suhlasim vsak so vsetkymi bodmi, ktore ste napisali teraz v diskusii. Bolo to vsak pisane viac objektivne a bez nejakej „nenavisti“ voci Nokii. Aspon mam ten pocit. Bez urazky.
  4. Nesuhlasim len s tym, ze by Nokia nemala byt taka draha. Je to business. Vedia, ze sa preda len preto, ze je to Nokia a tak si drzi vysoku cenu. Je to jednoduche. Mame vsak volbu vyberu a nikto to kupovat nemusi. Keby im klesol podiel na trhu, urcite by isli dole s cenou. Ale ked ja som si uz tak zvykol na Nokie :-( . A kvoli takym ako ja, su Nokie stale drahe.
  5. Ani o tom programe na fax som nevedel. Sorry.
  6. Nakoniec sa omlouvam za to, ze som si skutocne nevsimol datum. Mrzi ma to a uz koncim.

  Pekny den

 16. 16. mirek napsal:

  zmenil bych nazev clanku.....
  misto proc nekupovat E90 bych dal proc nekupovat starou E90:)
  takhle to akorat vrha spatny stín na ted jiz dokonalou E90.....
  cena : pohybuje se kolem 18 000 kč
  klavesnice: zadny obtisk
  klouby: mam jeden rok vse funguje dobre…
  fax: :D na co fax?? ted se pouzivaji emailove schranky…nikdo uz nepouziva fax…
  zkratky: funguji jak ctr+c tak i ctrl+v.....
  caps lock: zkuste chr+shif
  dispei: ted uz nenajdete E90 u ktereho by se obtickavala klavesnice
  programy: vse funguje v poradku je rychla a zvlada vice aplikaci najednou…:) (poustet film,hudba ,internet, email, hra)-vse to zvladlo bez jakehokoliv drbnuti
  S60: existuji na ni miliony aplikaci a jeji vyhodou je to ze vsechny jsou minimalne o tridu lepsi nez na S80
  zaver: E90tce jiste patri titul komunikator…ale jiny tridy…zatimco drive byli komunikatory hlavne pro praci s E90tkou muzete hrat , delat praci koukat na filmi…a co vic v pohode se vam vejde do kapsy nebo do sacku…jde si o to zvyknout…kdo si zvykne je za vodou…:) pokud jeste premyslite jestli koupit E90…kupte si ji…nebudete litovat…:-)

 17. 17. drak napsal:

  V podstatě souhlasím s autorem článku, já osobně jsem vystřídal 9200, pak 9500 a z té jsem přešel na E90. Udělal jsem to rychle a neuváženě, kdybych tušil, co vyndám z krabice, tak bych asi vybíral nástupce 9500 mnohem pečlivěji, teď, kdy sice nemám důvod tu věc vrátit, protože funguje, tak musím konstatovat, že s klouby je to lepší, buď měl autor článku smůlu na konkrétní kus, nebo tuto vadu před výrobou mé série u Nokie odstranili. Firmware v E90 je ovšem v porovnání s jejími předchůdkyněmi velmi ale velmi neluxusní až ošizený. Klávesnice je menší, nemá šipky, escape a mnoho dalších užitečných kláves a je malá, nejsem dřevorubec, ale mou práci to citelně zpomalilo, protože mám problémy s tím jak jsou klávesy malé, změna klávesnice z QWERTY na QWERTZ je dalším citelným zpomalením mé práce. Debilní automat, který mi tam automaticky cpe velká písmena na začátek věty aniž bych musel podržet Shift a hlavně aniž bych byl schopen mu v tom zabránit, mi vysloveně leze na nervy, mate mi to a zdržuje. 90% mého pracovního času trávím u nějaké klávesnice a chová-li se nějaká jinak nežli ostatní, vždy mi to silně vadí. Komunikátory si totiž pořizovali lidé, kteří chtěli malý notebook zkřížený s telefonem (9200, 9300 a 9500), ne trochu přerostlý telefon s vnitřním displejem a klávesnicí, což je ale současná E90. Když jsem si zkusil pořídit externí klávesnici připojitelnou přes BlueTooth, tedy SU-8W, tak ta sice má rozložení Qwerty, ale ovladač uvnitř E90 neumí češtinu, z čehož jsem „přímo nadšen“, navíc aby jste napsali číslo, tak musíte přepnout pomocí Fn a pak zase zpět, při tomto zjištění už jsem si jen povzdechl a poťukal si na čelíčko. V S60 např. vůbec nefunguje řada úžasných zkratek, jako např. Ctrl+Shift +C, která v S80 dokázala přepnout na řídící panel, celkově je u E90 co se software týče všechno neobratné, pomalé a příšerně dlouho se k tomu dostávám, ergonomie a pohodlí u práce není silnou stránkou E90. Fax mi sice jen několikráte do roka, ale citelně chybí, v některých krajích se prostě internet k lidem ještě nedostal. Občas, když jedu po městě dopravou, tak jsem si v 9500 rád čítával PDFkové verze některých časopisů, to zde nejde, kromě obrázku je totiž houby vidět, když jsem se o to zajímal, zjistil jsem, že je nutné za cca 15,– EUR zakoupit Adobe Reader LE 2.5 for S60 3rd Edition, což je u telefonu této kategorie a za tuto cenu vyloženě sprosté. Takovýchto softwarových pastí a dárečků je tam povícero, zkrátka a dobře těm, kterým ještě 9500, nebo některá z předchozích verzí těch pravých a úžasných komunikátorů ještě pořád slouží a uvažují o tom, že si E90 pořídí jako jejich následovníka, vřele doporučuji aby si E90 nejdříve nechali předvést, popřípadě si zkusili s ní pracovat a pak, až se rozhodnou, že jim ta změna spíše k horšímu nevadí, nechťsi ho pořídí, bez zkoušky a naslepo, jako jsem to udělal já, jim to vřele nedoporučuji, E90 už není to, čemu se říkalo komunikátor, je to cosi jiného. Ví-li někdo o něčem, co dokáže skutečně a plnokrevně nahradit 9200, 9300 a 9500, s tím že nechci aby to mělo Windows, tak tuto informaci velice rád uvítám, protože až jednou E90 doslouží, tak ačkoliv neoplývám nadbytkem volného času, tak si nějaký budu muset udělat a zkusit si najít něco, co mi skutečně bude více k užitku a méně k vzteku.

 18. 18. David napsal:

  Prispevek byl odstranen pro poruseni pravidel diskuze.

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.