Konečně funkční Safari pro Windows!

Autor: nemo | Publikováno: 24. 06. 2007 v 14.48 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Tento příspěvek píšu z prohlížeče Safari pro Windows. A jaké jsou mé pocity? Zatím veskrze pozitivní.

Safari se snaží navodit pocit ala Mac OS X – efektně vyjíždějící dialogová okna, sekce nastavení at. jako z jablečného OS… Vcelku se to daří. Já, jako budoucí Apple-user (tj. momentalně neuživatel), jsem z toho mírně nadšen. Všechno to má ale svá negativa. Díky těm grafickým srandičkám je Safari trochu náročnější na systémové požadavky. Například Opera 9.21 ma se šesti otevřenými záložkami zabráno v paměti něco přes 29MB. Safari 3.0.2 se třemi záložkami papá 63MB.

Je to pochopitelně dáno těmi grafickými udělátky. Windows XP, na kterých Safari testuji, pro ně nemá žádnou podporu a tak si vše musí Safari „vyrábět“ ve vlastní režii. A kvůli tomu je Safari žravější. 

Zatím ale převažují dobré pocity. Sice jsem zmlsaný Operou, kterou osobně považuji za nejlepší prohlížeč, takže mi tu chybí některé funkce, nicméně Safari považuji za plnohodnotný prohlížeč, který si nezadá s konkurenci. Ve svém nativním prostředí navíc odpadají i negativa, která jsem popsal výše (Safari, byť ještě to starší, jsem zkoušel).

Myslím si, že Safari má i reálnou naději přesvědčit o přechodu na Mac uživatele nakloněné k přechodu. Safari bylo sice nejspíš pro Windows vydáno především kvůli iPhone, nicméně i na lanaření uživatelů Windows se jistě myslelo. Jinak by si Safari odpustilo grafické efekty (které se mi líbí) a nabídlo by lehký prohlížeč specifický především svým vykreslovacím jádrem. Nicméně jsem rád, že se tak nestalo.

Osobně mi chybí ještě Safari pro Linux. Vím, že mohu za určitých okolností použít Konqueror, nicméně Apple by mohl myslet právě na nás, „Linuxáře“. Vím ale, že v současné době Apple nemá vývojářů nazbyt a tak udělal jen to nejnutnější. Třeba se ještě dočkáme (jednou).

Oproti dřívějším časům jsou www stránky obecně mnohem dostupnější alternativním vykreslovacím jádrům (tj. ne-MSIE) a tak použití Safari nenaráží, stejnětak jako jiné prohlížeče, na téměř žádné překážky v podobě „rozpadajících“ se stránek, kde autor nemyslel hlavou. Samozřejmě podpora Safari je z tohoto pohledu nejmenší (především v naších krajinách), ale i tak je použití více než možné.

P.S.: Safari má zdá se ještě problém s Copy&Paste…

2 komentáře k “Konečně funkční Safari pro Windows!”

  1. 1. Overtonesinger napsal:

    Pěkná recenze!

    Dnes, v roce 2011, už je Safari pro windows velmi dobře odladěné. A vykresluje stránky neuvěřitelnou rychlostí… Nepřekonává jej ani google Chrome, optimalizovaný prohlížeč nejvíc právě pro rychlost. :-)))

  2. 2. simply click the up coming article napsal:

    simply click the up coming article…

    BAZHAR.blog » Blog Archiv » Konečně funkční Safari pro Windows!…

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.