Co jíst u počítače?

Autor: nemo | Publikováno: 08. 06. 2007 v 01.43 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Pokud jako já žijete většinu svého života před obrazovkou počítače, jistě jste se již alespoň pokoušel/a u něj i jíst. S Petroniem jsem se na toto téma tak před rokem bavil a k mému potěšení jsme se prakticky shodli. Nedávno mě napadlo vás se závěry našich mnohaletých zkušeností seznámit.

Jelikož je již, když se tak dívám na hodinky, jednadvacáté století a panuje převlládající názor „jezte zdravě“, zaměřím se dnes výhradně na ovoce. Pokud se mi podaří nějak rozumně sesmolit do psané podoby i ostatní jídlo, určitě se s vámi o takto důležitou informaci rád podělím.

Ještě bych rád upozornil, že plody nehodnotím z hlediska jejich chuti, ceny, výživnosti ani „zdravosti“. Důležite je pouze to, jak se ovoce „používá“ u počítače.

Tak začínáme. Obětoval jsem se ve jménu vědy a vyzkoušel u počítače konzumovat různé druhy ovoce. 

Pomeranče, grepy…

Jako naprosto nevhodné se jeví pomeranče, grepy aj. V kuchyni je třeba je alespoň opláchnout a poté „ostrouhat“ kůru a rozdělit na jednotlivé „měsičky“. Dá to hrozně moc práce, zapatláte se a musíte se umýt. Navíc se vám zcela jistě podaří porušit obal jednotlivých měsíčku a tak z nich bude odkapávat šťáva i u počítače (čili zapatláte klávesnici/myš a nakonec se stejně seberete a pujdete si umýt ruce znovu).

Druvou možností je pomeranče neloupat a i s kůrou nakrájet. Šanci na nepotřísnení se lepkavou šťávou máte malou, ale máte. O to horší je to pak u samotného počítače. Musíte chytnout nyní už lepkavý měsiček a vykousnout dužinu.

Ani jeden způsob není vůbec vhodný k počítači.

Mandarinky

Mandarinky jsou lepší. Většinou nepotřebujete žádný speciální nástroj, ruce postačí. Šance na neulepené ruce tu jistě je. Musíte také doufat, ze se nebudou konnat pecky…

Čili záleží dost na výběru konkrétní odrůdy a jelikož většina z nás neprovádí samotný nákup (jídlo se vždycky nějak záhadně objeví v kuchyni v nějaké misce…), nelze se na vlastnosti mandarinek spolehnout.

Pokud navíc nemáte rádi „to bílé“ (fakt nevim, jak se tomu říká) okolo jednotlivých měsíčků, znamená to pracné očišťování navíc.

Jablka

Jablka. Stačí je umýt a usušit. Dokonce ani nepouští téměř žádnou šťávu. Bohužel se musí jíst na etapy. Těžko totiž najednou shltnete celé jablko. Znamená to si kousnout a někam položit. Nejčastěji na stůl (Zapatláte si ho a stoly některých jedincu jsou zcela nevhodné pro odkládání čehokoliv, co se má následně opět vložit do pusy – někdy i životu nebezpečné. V případě stolů jiných jedinců – viď Petronie – zase hrozí, že odložené jablko majitel už nikdy nenalezne v záplavě jiných věcí obývajících v tu dobu plochu stolu).

Můžete si nakrájet jablko/a předem, ovšem to je opět práce navíc.

Banány

O banán se neupatláte. Je ho jednoduché ukousnout a tudíž i jíst po částech. Nevýhodou je jeho slupka a vůbec celkový tvat. Musí jednoduše ležet na boku a opětovné uchopení není tak snadné kvůli „plandající“ slupce.

Melouny

Snad nejhorší. Neupatlat se je nemožné, neustále vyplivujete pecky, šťáva vám tečepo rukou, po bradě… Zkusit jíst meloun u počítače v podstatě znamená přestat pracovat na počítači a věnovat se pouze jemu. A zkuste říct, že ne!

Kiwi apod.

Většina takového ovoce se dá, co se počítačů týče, označit za podobné pomerančům. Nemužu tu pochopitelně vyjmenovávat všechny plody – jednák je všechny neznám, nebaví mě je všechny zkoušet a vůbec… ;-)

Hroznové víno

Přiznám se – celý tento článek směřoval sem. Hroznové víno. Dle mého soudu naprosto dokonalé.

Příprava je naprosto snadná – stačí ho umýt a vložit do misky. Můžete ještě navíc otrhat „bobule“ (tj. do misky se vejde ještě více), ale není to nutné. Z trsu se dají jednotlivé plody trhat jednou rukou. Navíc nevzníká žádný sajrajt kolem – plod se vejde s obrovskou rezervou do pusy a nikde nestříká žádná šťáva. Na trhání se ani nemusíte dívat a s dostatečnou praxí konzumace hroznového vína vůbec nezdržuje práci u „pecky“. Navic nehrozi znečistění klávesnice apod.

Jako u všeho existuje spousta druhů a tak bohužel můžete narazit na značně kyselou chuť, či na velké pecky.

Úklid? Zbytek trsu stačí vysypat do koše a misku jednoduše opláchnout – jako v reklamě na jisté mixéry…

Závěr

Jak jste jistě pochopili, jednoznačným vítězem je hroznové víno. Da se rychle „připravit“, sníst, uklidit a navíc je i velice dobré ;-)

Pokud máte další návrhy či nápady na hodnocení různých druhů ovoce, využijte diskuzi. Také můžete nesouhlasit (či naopak). Rovněž využijte diskuzi. Nebo nepište nic. Taky možnost.

P.S.: Ne, nezbláznil jsem se. Jedná se pouze o článek na odlehčení…

6 komentářů k “Co jíst u počítače?”

 1. 1. C3n napsal:

  Opravdu zajímavý článek :D

 2. 2. NikolatoR napsal:

  Řeknu ti,máte pravdu :D Víno je praktický,ale jedno si nemůžu odpustit.Někdy ty ruce potřebuješ obě :D Třeba já když hraju střílečky,nebo strategie,tak tu ruku druhou potřebuju vždycky ,takže by to chtělo ještě vymyslet nějakej přístroj,kterej by nám to hroznový víno šoupal do pusy a my se při tom nemuseli namáhat :D

 3. 3. wertka napsal:

  Proc si neporidite poradny rodice?? me nosej ovoce hotove pripravene k pocitaci a kamoska me krmi :D nekdo si to musi umet zaridit :))

 4. 4. NikolatoR napsal:

  No jo to se někdo má,když si umí tak bezvadně vychovat rodiče a udělat z nich poslíčky:,,skoč a přines'' :D:D:D:D Já se teda do tý kuchyně projdu,těch 30–40 krůčků mě nezabije .) Musím mít nějakej pohyb ne :D

 5. 5. NikolatoR napsal:

  Tak o tom pořád přemýšlim a teĎ mě napadlo..
  Já vim,co mě může napadat za kraviny v 0:27 ráno,ale co,jsem pc maniak tak co :DMno a co ,že mě to napadlo?Že banán se dá jíst taky jednou rukou.Jen z něj sundáte slupku a ten je tak měkej ,že se dá v pohodě na talířku ulomit JEDNOU rukou .) A nebo takový jabko.Tak jako neřikejte,že jste tak moc líný si ho nakrájet na měsíčky :D Já sice jo,ale mě to netrápí,já ho jim tou druhou rukou a holt ho odložim na stůl no.Ono ně to nezabije :D Víte ,co se řiká.Čistá špína :)Mno až mě zase něco napadne ,okamžitě sem zavítám a přidám komentář :)

 6. 6. nemo napsal:

  [5] Jenze banan se patla…

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.