Analytik - moderní šarlatán

Autor: nemo | Publikováno: 30. 03. 2007 v 00.19 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

V jednom dřívějším článku jsem se zmínil, že o tzv. „analyticích“ určitě napíšu článek. Ten čas právě nastal.

Kdo je to vlastně analytik? Kde lze získat tuto práci? Kde se na to dá studovat? Každý, nevím, nikde. Když se to tak vezme, analytik je skutečně každý. Každý den „analyzujeme“, jestli se dnes vyplatí jít do práce/školy, prodat ten pozemek za domem sousedovy, zaplati daně dnes, zaměsíc, nebo až na poslední chvíli… „Zanalyzujeme“ možnosti/situaci a na základě toho se pak rozhodneme.

Rozdíl mezi námi všemi a „opravdovými analytiky“ je vlastně jenom ten, že oni za to dostanou zaplaceno. :-) Ale vážně. No… vlastně to vážně ani nejde…

Analytiků je fůra. Častí jsou především ti „političtí“. Já osobně mám tu pochybnou čest číst výplody těch, zabývajících se technikou (počítače, internet, telekomunikace). Všichni ale mají jedno společné – zaměstnává je nějaká firma – težko říct, co je náplní jejich práce – a na základě svývh osobních pocitů vytvářejí různé více-či-méně reálné obecné závěry.

V tomto smyslu je tak povolání „analytik“ spíše takovou „okultní“ vědou. Třeba se jeden den analitik špatně vzbudí a napíše špatnou „předpověď“ na nějaký produkt. Vlastně analytikem může být každý, kdo má tu drzost říkat své, mnohdy pochybné a špatně odůvoněné, názory a „tipy“ na veřejnosti.

Nevěřme jim. Je důležité si uvědomit, že to nejsou žádní „insideři“, kteří sledují dění uvnitř firem, nýbrž venkovní pozorovatelé. Mohou mít sice velice podrobné informace, ovšem rozhodně nic „světoborného“

Vlastně i já jsem si na analytika několikrát na BAZHAR.blogu zahrál. Přečíst si můžete třeba mojí věštbu o tom, že Sony Playstation 3 bude v Evropě propadák. Nebo třeba důvody, proč si myslím, že se Windows Vista špatně prodávají. To všechno jsou moje názory a je tedy čistě na čtenářích, jestli „uvěří“, či nikoliv. Jedná se o „má“ fakta a má zdůvodnění.

Také to třeba může být naopak – Playstation 3 se bude prodávat výborně a mě nezbyde, než říct „pardon, omlouvám se“. Pro mě všechno bude v pohodě, ale pokud mi vy uvěříte a koupíte si místo toho třeba *Xbox 360", můžete se cítit právem ukřivděni, protože jste nakupovali „pod vlivem“ mého článku.

A tak to může být ve velkém světě biznisu. Analytik, díky své drzosti, se omluví, časem se na to zapomene a zase může vesele „analytičit“ dál. Někdo ale mohl na základě toho úsudku prodělat třeba milion. Ale to je jeho problém. Právě on měl být sám soudný a při čtení „zpropadeného“ článku používat vlastní rozum.

Proto používejme ten vlastní rozum a nevěřte všemu, co se píše (obvzláště na internetu).

P.S.: Všímáte si, kolik je v mých článcích uvozovek? ;-)

3 komentáře k “Analytik - moderní šarlatán”

 1. 1. krch napsal:

  Co to je analitik ?
  Probůůůůh !!!
  Asi od slova analíííza.

 2. 2. rfree napsal:

  analitik????
  Loučím se s pozdravem „nepište na internet a nejlépe nepište vůbec“!

 3. 3. nemo napsal:

  Ano, omlouvam se. Chyba se stala. Jiz jsem to opravil.

  Kazdopadne nejsem sam, kdo dela chyby…

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.