Atomová bomba - zázrak Hollywoodu

Autor: nemo | Publikováno: 23. 03. 2007 v 00.21 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Dneska bych se chtěl zmínit o atomové bombě. Nechci však psát žádný referát o účincích apod. Chci vám říct něco o „atomovce“ a jejím vlivu v úplně jiné oblasti – v Hollywoodu.

Pro Hollywood, jak se zdá, bylo vymyšlení této ničivé zbraně pravým požehnáním. Vždyť si vemte, v kolika snímcích byla možnost vyhodit všechno do vzduchu vyvrcholením celého filmu! Z bomby se stal pomalu přes noc hit všech filmových producentů (režisérů, spisovatelů…) a jak byla možnost, hned do filmu velké „bang“ „frkli“.

Z „atomovky“ se tak ale časem stalo klíšé. Bomba se tak „proflákla“, že ji teď, pokud chce být spisovatel originální, nemůže použít. Přitom by se jistě našly případy, kdy by bylo její použití na místě. Teď už – konečně – lze pozorovat tendenci Hollywoodu se „bombastickým“ scénám vyhnout. Kvituji to. Film, kde si dá autor tu práci vymyslet jné řešení problémů s teroristy, ufony, alieny atd., bude mít jistě větší „hloubku“. Samozřejmě to nelze paušalizovat.

No a teď uvedu „náhodně“ několik filmů s „velkým výbuchem“.Nevybírám „špatné“, pouze seznam filmů, na které si vzpomínám. Jsou to třeba: Armagedon (asteroid směřující na planetu), Den nezávislosti (mateřská loď vesmírných potvor), Peace Maker (terorista chce znicit New York), Sargate (různé příležitosti), Resident Evil, James Bond – Dr. No, Den poté (1983) a mnoho dalších.

Jsou to samozřejmě jenom příklady a dalších filmů by se našlo hodně. Napsal jsem jen ty, které jsem viděl a zároveň si pamatuji jejich jména.

Kromě atomové bomby existují i další klišé. Narozdíl od ní však kupodivu přehnaná do druhého extrému. Jedná se třeba o tzv. „světelný meč“. Autor StarWars, George Lucas, si dokázal vyrobit jediným filmem (SW IV) „totální“ patent na tento sci-fi artikl a nestálo ho to ani dolar. StarWars filmy se staly tak oblíbené, že se tato „hračka“ tak proflákla, že ji již nikdo jiný ve filmech použít nemůže, aniž by byl obviněn z „prachsprostého“ kopírování SW.

A co říct závěrem? Každý nápad se ve filmovém průmyslu musí opatrovat. Udrzovat v suchu, chladu a dobré kondici. Pokud to přeženete, stane se z něj to zlé klišé. Znehodnotí se tak, jak se to stalo právě „atomovce“. Hollywood, a nejen ten, by na to měl víc dbát a při úspěchu nějakého tématu nás nenutit konzumovat v rychlém sledu za sebou další jeho variace. Střídmé dávkování je mnohem lepší.

Jeden komentář k “Atomová bomba - zázrak Hollywoodu”

  1. 1. Boy George napsal:

    Oh wait. Yes, I have. I'm sorry, but I just don't have it in me right now to type it all out again. Besides, it was just ramblings anyway. You didn't want to hear me go on and on about this, right?

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.