Národní knihovna v Praze

Autor: nemo | Publikováno: 20. 03. 2007 v 00.33 | Linkuj.cz | Jagg.cz | Topčlánky.cz

Internet mě opět potvrdil to, co už delší dobu vím – čím víc ho používám, tím méně informací se ke mě dostane. Nemám totiž potřebu navštěvovat zpravodajské servery jako Aktuálně.cz. Zajímám se (nejspíš k mojí škodě) prakticky výhradně o techniku, počítače a telekomunikace. A proto jsem až teď zaznamenal informaci o projektu nové budovy Národní knihovny. A to ještě jen a pouze díky zmínce na blogu pana Zandla Marigold.cz.

Jako první mě zaujal 3D render jakési zeleno-fialové „obludy“ kdesi v parku. Ze začátku článku jsem dostal pocit, že ten obrázek vytvořil autor sám pro pobavení. Až potom mě došlo, že je to skutečný, oficiální, design budovy. Tedy vyobrazení toho, jak má vypadat…

Národní knihovna - chobotnice

Vzhled samotné stavby mě velice překvapil. Ovšem ještě více mě překvapilo to, že drtivá většina odborníků, včetně památkářů (tj. „hist(e/o)rických teroristů“), s ním souhlasí a jsou ochotni ho „strpět“. Spolek za historickou Prahu dokonce vydal prohlášení ve smyslu „je to pěkné, ale mohlo by to být menší a méně nápadné“. Já toto prohlášení sice čtu jako „Je to strašně hnusný, vůbec to nemá v Praze co dělat, ovšem když to řekneme nahlas, budou o nás říkat, že jsme zaprdlí zpátečníci snažící se udělat z Prahy skanzen (oprávněně)“, ale to nevadí.

Jistě teď čekáte, že řeknu svůj názor. Ostatně jako vždycky. Nenutil bych vás tohle číst – o knihovně si přečíst podrobnější a obsáhlejí články, aniž bych vás musel krmit těmito informacemi já. No a jaký tedy je?

Mě se to líbí. Jedno motto, které používám, zní: „Jsem pro každou špatnost.“. Ale vážně. Myslím, že to může Praze jedině prospět. Historických budov máme mraky. Ovšem těch nových, zajímavých, jen pomálu. Čím víc kontroverzní bude, tím více se o ní bude diskutřovat a tím více informace o té „divné budově“ prosákne do povědomí turistů a tím více lidí se na ni bude chtít podívat. Splní to účel.

Navíc stavba samotná je dosti neotřelá, já rád neotřelé věci, a bude lákat návštěvníky (tedy nejen ty turisty). Stane se tak místní dominantou a lidi si budou třeba říkat „Sejdeme se u "chobotnice“. A to je dobře.

Národní knihovna - autor projektu Národní knihovna - fotomontáž s krajinou

Vždyť i na „Eiffelovku“ Frantíci nadávali. Zachránilo jí to, že se zjistilo, že je možné na její špičku namontovat radiovysílače. No a dnes? Dnes je to nejznámější symbol města a tisíce turistů se na něj chodí dívat. Vůbec netvrdím, že lidé pojedou do Prahy kvůli Chobotnici na Letné, to rozhodně ne. Tvrdím ale, že se spousta z nich na knihovnu přijde podívat. Já rozhodně nebudu chybět a skutečně se těším.

Rozhodně ale neberu Knihovnu jako „zrůdičku“, na kterou se budou zvědavci chodit dívat. Je pojatá skutečně zajímavě, má své kouzlo, a rozhodně ji nepovažuji za „bunkr z Teletubbies“, jak jsem někde v diskuzi četl. Mnohem přiléhavější by bylo, když už, přirovnání s tzv. „Brainslugs“ ze skvělého seriálu Fururama:

Brainslug z Futuramy Brainslugs z Futuramy - praktické použití

Těším se a věřím, že se již žádné změny projektu nenastanou. Protože i to je možné. Nejedná se o konečnou verzi (škoda).

Zanechat komentář

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen.