Archive for March, 2008

Aktualizace firmware FreeWLAN na routeru La Fonera

Monday, March 31st, 2008

Před chvílí se mi restartovala La Fonera. Nejprve jsem se trochu lekl, protože jsem žádný výpadek proudu apod. nepozoroval a velmi nerad bych měl takto nestabilní zařízení. Ovšem důvod byl mnohem prozaičtější. Automatická aktualizace firmware.

FreeWLAN momentálně dosáhl verze 0.9.4. Ani oficiální firmware nezůstal nezměněn. Teď se jedná o verzi 0.7.2 r4, což je ještě vyšší verze, než ta, se kterou jsou problémy při hacknutí La Fonery.

Jak to bude s hackováním nových routerů, které s 0.7.2 r4 přijdou už z výroby, nebo budou aktualizováný přes web, zatim nevím. Žádná hromadná panika v řadách hackerů zatím nenastala, takže si troufám tvrdit, že to nebude žádná tragédie. Možná teď budu kecat, ale myslím si (doufám), že můj původní návod bude stále funkční. Je to ale nepotvrzené.

Samotný firmware FreeWLAN přidává i nějaké nové funkce. Co na to zatím koukám, v sekci „Statistic“ se objevil Startup log (výpis informací z posledního startu routeru), ukazuje se, jestli byl přemostěný LAN/WAN port s Wi-Fi, je nyní možné dálkově přes La Foneru probudit po sítí jiný počítač (pokud je samozřejmě nastavený na příjem „magického packetu“) a z netechnických vylepšení je určitě dobré jmenovat možnost změny barevného schématu grafického rozhraní (pro aplikaci změn je nutné být připojený k internetu). (more…)

The Church of Mac

Sunday, March 30th, 2008

S tímhle se s vámi musím hned podělit. Před chvíli jsem si opět vzpomněl na připravovaný dokument MacHeads (za dva měsíce by měl dorazit). A kam jsem se nedostal. Na YouTube.

Upozorňuji, že následující video může způsobit těžký záchvat (osobní zkušenost).

Jsem atheista (tak moc nevěřím, až se bojím, že mě pánbůh potrestá…), ale po tomhle se snad přihlásím:

Další videa The Church of Mac jsou k vidění zde. Nebo pokud máte iTunes, tady je odkaz na kvalitnější verzi.

Takže SAVE THY DOCUMENT AND KEEP IT HOLY!

Jak cestuje balík z Číny

Sunday, March 30th, 2008

Pokud byste snad náhodou chtěli vědět, kde všude se objeví váš balík při ceste Hong Kong – Česká Republika, tady máte podrobný výpis z balíku, který si nechali rodiče poslat z Číny přes DHL:

DHL package from Hong Kong to Czech Republic

Jak vidíte – celý svět to přeletí za pár dní a většinu času to pak hnije na celnici…

eBay: Mac OS X Leopard

Wednesday, March 26th, 2008

Asi týden po tom, co jsem rozbalil Mighty MouseeBay, jsem nakupoval znova. Tentokrát byla řada na aktualizaci mého softwareového vybavení – operačního systému. Zatím jsem to odkládal, protože s Tigerem jsem byl velmi spokojený a tak jsem si ho chtěl „užít“ co nejvíc, ale jednou to přijít muselo.

Ačkoliv je i česká cena retail balení Mac OS X v porovnání s Windows výborná, pokud se podíváme, za kolik peněz se dá sehnat v USA, úsměv rychle přejde.

Já jsem 3600 korun neměl a ani se jich nechtěl zbavit za „potisklou placku“, rozhodl jsem se tedy koupit Leoparda na eBayi. Našel jsem jednoho člověka, co nabízel ještě originálně zabalený (včetně fólie) 10.5 (tedy médium, které ještě neobsahuje 10.5.1 resp. 10.5.2) a především bych ochotný posílat „worldwide“.

Po téměř infarktovém závěru aukce se mi podařilo „šelmu“ vyhrát za cenu $88.50 + $17.10 za poštovné. Bohužel mu trvalo dalších 5 dní, než zboží poslal (také jsem mu dnes dal v podrobném hodnocení za rychlost nízké hodnocení). Nicméně Leopard je opravdu přesně podle popisu – originálně zabalený (koupený 26. 7. 07 v CompUSA).

eBay + Mac OS X

Tento člověk prodává Mac OS X docela často, takže pokud máte zájem, tady je na něj odkaz. Momentálně má k prodeji úplně to samé. Navíc, narozdíl od mé aukce, teď nabízí možnost „koupit hned“ a to za rozumných $90 + poštovné (stále nabízí posílání i do ČR). (more…)

Nokia E51 - uživatelská recenze

Friday, March 21st, 2008

Tak trochu zde přeruším tradici téměř Apple blogu a pokusím se „zrecenzovat" můj nový mobilní telefon Nokia E51.

Dlouho jsem se rozhodoval, jaký mobil si vůbec mám pořídit. Po T610 od Sony Ericssonu jsem rozhodně nechtěl telefon s joystickem – asi po roce totiž přestal spolehlivě fungovat a po dvou letech jsem s ním stěží mohl procházet menu. Chtěl jsem mobil klasické konstrukce, se standardními konektory (mini USB a 2,5 nebo 3,5 mm jack pro sluchátka), s displejem s rozlišením 240×320 pixelů, s možností rozšíření paměti microSD kartami (jsou levnější při stejné kapacitě než např. MemoryStick) a navíc jsem chtěl přejít na chytrý telefon s operačním systémem. To vše do 8000Kč.

Na podzim minulého roku jsem byl téměř rozhodnutý pro Nokia 6120 Classic, který tyto požadavky splňuje. Už jsem ho chtěl koupit, ale nemo mě přesvědčil, že bych to dělat neměl. Vnuknul mi myšlenku, že ani Wi-Fi by nebylo k zahození. Tím se však pro mě výběr dost zúžil – takový mobil na trhu prostě nebyl. Nákup jsem odložil a musím říct, že se to vyplatilo. Nokia 6120 Classic mi totiž teď přijde designem jako takový „plasťák“ – okraj telefonu mi nepřijde moc povedený. (more…)

Arthur C. Clarke

Thursday, March 20th, 2008
Arthur C. Clarke

La Fonera Wi-Fi Router: hackujeme

Sunday, March 16th, 2008

Aktualizace: Návod byl doplněn o další fotky, které mi zaslal Ondra Toral. Především jsem ale nahradil soubor s hackem za nový (předchozí obsahoval chybu, kvůli které nedošlo k odemčení La Fonery).

Konečně je tu třetí část série článků o Wi-Fi routeru La Fonera (omlouvám se za zpoždění). V prvním díle jsme si router představili, v druhém jsem vám ukázal možnosti alternativního firmware a dnes se budeme snažit tento firmware do routeru dostat.

Mimochodem – mám z toho, díky jailbreaku iPhone, takový „déjà vu“ pocit ;-)

Ikdyž návod na první pohled vypadá složitě, je velice jednoduchý. Je ale samozřejmě na místě obligátní hláška:

Veškeré úpravy routeru popisované v tomto návodu činíte na vlastní zodpovědnost. Ačkoliv jsem celý proces prováděl bez problémů celkem 3×, jisté riziko zničení přístroje tu je. Nejsem zodpovědný za jakékoliv poškození či zničení čehokoliv v důsledku provádění operací zde popisovaných (ať už přesným či nepřesnýn držením se instrukcí). Rovněž upozorňuji, že úpravami La Fonery nejspíš porušujete licenční smlouvu, kterou máte (její) koupí s FONem uzavřenou (ačkoliv samotnou podstatu smlouvy naplňovat samozřejmě budete i nadále). (more…)

La Fonera Wi-Fi Router: schopnosti alternativního firmware

Tuesday, March 11th, 2008

V dnešním pokračování minulého článku se zaměřím na možnosti upraveného firmware pro Wi-Fi router La Fonera. Pokud jste tak ještě neučinili, doporučuji si přečíst nejdřív první díl.

Samotné hackování La Fonera si nechám až naposled. Pro dnešek vám představím výsledek této akce.

Jak jsem řekl minule, originální firmware La Fonera je totálně k ničemu. Pokud máte jakkoliv komplikovanější domácí síť (komplikovanější = cokoliv více, než jeden počítač a jeden modem) a plánujete ji rozšířit o bezdrátové funkce (přičemž nabízení veřejného internetu berete jako příjemný bonus), standardní, neupravená, La Fonera představuje spíš vyhozené peníze, než spojení užitečného a příjemného.

Naštěstí to lze změnit. Ačkoliv jsem to původně neměl v plánu (pokud by router splnil aspoň to základní), rychle jsem se přesvědčil, že je to nutné. Už od začátku jsem měl jasno, že chci zachovat funkce sdílení internetu. Po chvilce googlení jsem měl štěstí a objevil dva projekty, nabízející právě tohle. První nese název FrancoFON. Jistě uhodnete, že se jedná původem o francouzskou záležitost. Bohužel. Druhý se jmenuje FreeWLAN.

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI

Nevím jak vy, ale já mám k Francouzům docela averzi. Zatímco většina programů (aj.) nabízí zcela logicky jako základní jazyk Angličtinu a k tomu např. svůj rodný jazyk (+ případně překlady od „kolemjdoucích“ do dalších), Francouzi ne. Hlavním jazykem, kolem kterého se točí všechno, je samozřejmě Francouzština a pokud vůbec anglická lokalizace existuje, je to zpravidla takové páté kolo u vozu. Stejně tak ostatní jazyky. A FrancoFON není výjjimkou. (more…)

La Fonera Wi-Fi Router: omezená hračka s velkým potenciálem

Monday, March 10th, 2008

Když jsem před časem psal článek s úvahou, který Wi-Fi router si koupit, ani ve snu by mě nenapadlo, že bych ho od někoho dostal zadarmo. Nikdy jsem nic takhle nedostal, ani nevyhrál. Nicméně stalo se. Ondra Toral byl tak neuvěřitelně laskavý a nabídl se, že mi daruje jeden Wi-Fi router La Fonera (pokud nevíte, oč se jedná, doporučuji přečíst si například tento článek – jinak asi nemá smysl číst dál).

Po nějakých zmatcích ohledně samotného předání se mi konečně v pátek dostal do rukou (nebojte, tentokrát vás fotkami krabice nudit nebudu – přejdu rovnou k obsahu balení). Co mě absolutně dostalo, je velikost. Jak přístroj vypadá jsem věděl už dřív. Měl jsem ale obavy, že se mi na mou „komunikační poličku“ (viz. foto na konci) už nevejde. Omyl. Pokud se vám tenhle malej, s odpuštěním, hajzl nikam nevejde, měl(a) byste uvažovat o koupi nového pracovního stolu.

La Fonera

Designově se přístroj velice vydařil. Dokonce bych mu neváhal z tohoto pohledu dát i nálepku „Designed for MacBook“. Horní a přední strana je bílá, spodek a boky pak pokrývá šedý perforovaný plast (pro větrání). Vzadu jsou konektory – napajení, LAN a konektor externí antény. Novější model La Fonera+ má vzadu navíc ještě jeden LAN port.

V balení najdete pochopitelně samotný přístroj, napaječ, CD, instalační příručku, samolepky (na označení veřejného hotspotu) a přímo nádherný ethernetový kabel. Ten je velmi plochý, bílý a skladný. V brašně jsem dosud nosil s MacBookem metrový propojovací kablík – ten jsem ale věnoval na propojení La Fonera se switchem a původní bílý jsem si nechal místo něj. Je ve více jak dvounásobné délce mnohem menší a opět – pasuje, narozdíl od ošklivého šedivého, k MacBooku. (more…)

CzechComputer, Apple a reklama na Živě.cz

Friday, March 7th, 2008

Každý den se chodím bavit na stránky Živě.cz. Občas se tam objeví docela dobrý článek, často je k vidění i „praso-pes“ z pera jistého nejmenovaného redaktora a když mám skutečně sadistické choutky, rozkliknu si i nějakou tu diskuzi pod článkem.

Včera jsem našel lehce potěšující zprávu – CzechComputer si zaplatil reklamní článek o jeho nabídce počítačů Apple. Pokochat se můžete přímo na Živě.cz.

Když už platím nemalé peníze za reklamu, aspoň si zkontroluju, že neobsahuje chyby. To asi nikoho v CzechComputeru nenapadlo. V článku tak můžeme obdivovat zcela zbytečnou pasáží o tom, jak byl Jobs a Wozniak ze zámožnější rodiny (???), ale především faktické chyby, nepřesnosti a nepravdy.

CzechComputer o Apple

Tak především CzechComputer údajně ke svým počítačum nabízí ještě Mac OS X Tiger a balík iLife '06. A to i ke strojům, které se začali vyrábět až dávno po tom, co už všechna jabka měla iLife '08. Skvělý musí být také, dnes již neauktuální, MacBook s 2GHz Core 2 Duo. Absolutním hlodem pak podle mě je označení iMacu jako „tenkého klienta“ (tenký klient je tenký klient kvůli úplně něčemu jinému, než že má 5 cm hloubku – z mého bigtoweru pod stolem také můžu udělat tenkého klienta a rozhodně nemusím vzít do ruky pilu…). Navíc slibují nainstalovaný balík iWork (on nainstalovaný je, ale jenom v trial verzi…).

CzechComputer o Apple

A nakonec, asi aby čtenáře „dorazili“, následuje informace, že pokud si s výběrem jablečného počítače neví rady, můžou se obrátit (třeba) na CzechComputer. Tam mu prý (cituji): „poučení zaměstnanci výběr vhodného zařízení rádi objasní“.

CzechComputer o Apple

Opravdu se divím, že Apple komunita, i přes takového „odborné“ služby, roste tak velkým tempem… Když už, taková velká firma, chce „dělat do jablek“, proč nezaměstnají někoho, kdo tomu aspoň trochu rozumí?

Tragické na tom také je, že stejné bláboly mají i v popisech jednotlivých produktů v e-shopu…