Archive for February, 2008

Opera Browser a Mac OS X

Wednesday, February 27th, 2008

Už kdysi jsem tu psal o tom, jak je Opera skvělý (nejen) prohlížeč internetu. Tehdy jsem ovšem měl Linux/Windows variantu. Je to nějaký ten čas, co používám Mac OS X (mé prvotní nadšení stále neopadá) a Opera je tu se mnou stále…

Tenhle článek rozhodně nebude seznamem funkcí, které Opera má. Mnoho z nich jsem popsal kdysi v předchozím článku a ty, na které jsem zapomněl, zmíním až příjde dlouho očekávaná Opera 9.5 Kestrel. Teď se spíš zaměřím na současnou 9.26 – ta má pro jablečné uživatele docela zásadní význam.

Do doby, než příjde zmiňovaný Kestrel, který přínese značné množství novinek, zrychlení a, především pro Mac uživatele, mnohem lepší look&feel, si musíme vystačit se současnou verzí.

Opera byla dosud v Mac OS X takovým chudým příbuzným. Nejviditelnější slabinou byl (je) vzhled. Největším problémem stabilita. (more…)

Více RAM pro můj MacBook

Wednesday, February 13th, 2008

Včera jsem zavítal do nejmenovaného internetového obchodu (dobře… CzechComputeru) a zhrozil se – po velmi příjemně dlouhé době klesajících cen se zdá, že začínají opět růst.

Upgrade mého MacBooku jsem plánoval už dlouho, ale pokaždé mi do toho něco (finančně) vlezlo a protože původní 1GB je pro běžnou práci s Mac OS X dostatečných, musela nová paměť počkat.

Růst cen mě ale vyburcoval a tak jsem se rozhoupal a koupil. Původně jsem uvažoval o klasice – 1+1GB, ale nakonec jsem se rozhodl jinak. Vycházím z toho, že v dnešní době už nikomu 2×512MB za rozumné peníze neprodám (pokud by však někdo o originální 2×512MB paměti měl zájem a byl ochotný za ně dát aspoň 400,–… ozvěte se). Je tedy lepší si je nechat a využít z nich pokud možno maximum. Měl jsem tedy už nějaký čas jasno, že koupím rovnou 1×2GB modul. Z původních v notebooku jsem vyměnil jenom jeden a dostal tak velice hezkých 2.5GB RAM.

Mac OS XMac OS X

Při běžném prohlížení webu apod. pochopitelně není ve výkonu před/po rozdíl, ovšem při plném využití už je rozdíl velmi výrazný. Správa paměti v Mac OS X je skvělá a stačí chvilka, aby celou paměť využil. (more…)

iTunes a synchronizace s iPhone

Tuesday, February 12th, 2008

Dlouho jsem se bránil jedné funkci iTunes – synchronizaci. Pochopitelně jsem začal synchonizovat iPhone přes iTunesAddress Book (kontakty) a iCal (kalendář) a funguje to, jak jinak, na výbornou. Kontakty, které jsem měl v dřívějších telefonech a které jsem synchronizoval, se přenesly bez problémů. Přechod na iPhone byl tak z tohoto pohledu bezbolestný a při experimentování s telefonem jsem byl už několikrát velice rád, že mám kontakty i kalendář uložené v aktuální podobě v MacBooku. Ovšem synchronizace ostatního byla do teď trochu něco jiného.

Hlavním důvodem, proč má spousta lidí nastavené iTunes na „Manually manage music and videos“ je, že při připojení iPodu k jinému počítači s iTunes dojde k jeho vymazání. Tím druhým pak, že iTunes má v takovém případě tendenci rozhodovat za vás, co budete na cestách poslouchat. Jednoduše zkusí nacpat celou vaši multimediální sbírku do přehrávače a pokud se nevejde, přestane při plně zaplněném zařízení a vyplivne hlášku o zaplněném iPodu/iPhone. (more…)

iPhone vs. iPod Touch ještě jednou

Wednesday, February 6th, 2008

Mnozí to již vědí, další tuší. Tímhle článkem plním takový rest, co tu mám. Čtenáři, co mě čtou už déle, si jistě vzpomínají na mou sáhodlouhou úvahu – koupit si iPod Touch nebo iPhone.

Sice jsem si krásně naplánoval, že si pořídím iPod Touch, nějaký telefon a budu, jak se říká v reklamě, v suchu. Nutno říci, že mi to dlouho nevydrželo. Asi týden po článku, kde jsem se rozhodl pro iPod se mi na něj konečně podařilo poprvé „šáhnout“.

A byl jsem nadšený. Byl jsem nadšený tak moc, že jsem se rozhodl, že takový přístroj chci používat co nejvíc. Chci ho používat, ikdyž zrovna nemám náladu na hudbu či video. Prostě – chci to i s telefonem. V článku o rozhodnutí jsem řekl, že si na 98% pořídím iPod. Nakonec jsem se vešel do těch zbývajících 2%.

Na telefon jsem čekal velice dlouho, ale i to se vyplatilo. Vypadá skvěle, používá se skvěle a i přes některé „masařky“ na kráse bych ho koupil znovu.

Apple iPhone na BAZHAR.blogu

Ačkoliv to z fotky nevypadá, přístroj mám už nějaký čas odblokovaný pomocí jednoho z klonů TurboSIM (na softwareové odblokování jsem prostě čekat nevydržel). O zmíněných „masařkách“ atd. napíšu pochopitelně časem v recenzi.

Který WiFi Router mám koupit?

Tuesday, February 5th, 2008

(dneska neradím, ptám se)

Mám takové dilema. Už dlouhou dobu si doma buduju malou staromódní domácí síť. Píšu „staromódní“, čímž myslím drátová. Současné domácí „cool“ sítě s jední Access Pointem strčeným do zásuvky a do DSL modemu mě do nedávna nějak úspěšně minuly. Mám krásnou sbírku desítek metrů kabelu po bytě i mimo něj…

Většínu času nebyl důvod, proč bych něco takového kupoval, protože jsem prostě neměl ani žádná jiná zařízení, která bych připojil. Doma jsem měl akorát několik stolních počítačů s klasickými síťovkami a to bylo tak všechno.

Poslední dobou jsem ale majitel již dvou WiFi zařízení a něco málo se najde i u sousedů, se kterými sdílím připojení k internetu. Zatím jsem odolával, ale to, co se mi stalo v neděli, mě konečně nas… přimělo začít velmi vážně o koupi uvažovat.

MacBookem se docela často doma přesunuju do postele – třeba když chci koukat na film, či jen tak serfovat na internetu. Po celodením sezení na židli je to skvělé uvolnění. Zároveň ale chci zůstat na internetu. WiFi nemaje, koupil jsem si kdysi dávno další kabel a zavedl ho až k posteli (dřív jsem měl na tento účel Fujitsu-Siemens Lifebook). Když kabel nepoužívám, nechávám ho v rohu postele. Ovšem ethernetové konektory na něco takového nejsou stavěné a tak se časem stalo, že kabel začal samovolně vypadávat. Koupil jsem tedy nový konektor, nacvakl a… tentokrát to vydrželo jenom měsíc a kabel už zase musím ve slotu přidržovat! (more…)