Archive for January, 2008

Jak pohodlně nakupovat na US iTunes Store

Wednesday, January 30th, 2008

Petr Mára mě včera vyfoukl článek, který jsem si chystal o jednoduchém způsobu, jak se registrovat na americkém iTunes Store bez kreditních karet atp. Pokud účet ještě nemáte (a pokud ho pochopitelně chcete), rychle navštivte jeho stránky a podle návodu si ho vytvořte. Nikdo totiž neví, jak dlouho tu taková možnost ještě bude, než to Apple zjistí a i tuhle „vypne“ (ale už asi tři měsíce to funguje, takže to s tím spěchem nepřežeňte a přečtěte si zbytek článku).

Pokud používáte vynikající software pro správu a přehrávání (nejen) hudby – iTunes, vlastnictví zmíněného účtu vám i bez peněz v základu nabídne především možnost automatického stahování artworků (tj. obrázků k albům) a také každý týden několik písniček zdarma ke stažení (někdy lepších, někdy horších). Pokud umíte dobře anglicky (ale i pár českých se tam najde), můžete stahovat zdarma i podcasty a videopodcasty (k tomu nepotřebujete ani účet).

iTunes Store

Pro přístup k těm „hlavním“ věcem je ale třeba pochopitelně mít nějaké peníze. A jak je do iTunes dostat? Pokud náhodou nemáte americku kreditní kartu (a tu nemáte, protože byste se jinak do iTunes Store přihlasil(a) bez problémů), je jedinou možností koupě tzv. iTunes Gift Cards (ani přes PayPal to nejde, protože v něm nemáte bydliště v USA). (more…)

Jak na Gmail IMAP s aplikací Mail, iPhone a iPod Touch

Tuesday, January 29th, 2008

Před nějakým časem Google konečně nabídl podporu protokolu IMAP pro stahování e-mailů do poštovních klientů. Správné nastavení (aby nevznikaly nežádoucí duplicity apod.) však není tak jednoduché, jako u původního POP3 (který můžete pochopitelně stále používat).

Nejdřív si ale jednoduše povíme, co IMAP vlastně tak zázračného umí, že se na jeho přítomnost na Gmailu píší na internetu pomalu oslavné ódy (pokud vás tyto informace nezajímají a ani nechcete číst, proč jsem ho začal používat, můžete vesele přeskočit až k nadpisu „Nastavení Gmail IMAP v Mail.app“).

Jednoduše řečeno, díky IMAPu si e-mailový klient se serverem (tj. Gmailem) povídá o mnohem více věcech. POP3 prostě přijde a řekne „Gmaile, dej mi poštu“ a víc ho nezajímá. Maximálně si můžete nastavit, jestli stahovat pouze hlavičky, nebo rovnou celé zprávy. Za normálních okolností, když byste odeslali e-mail, prošel by prostě přes Gmail a ani se jako odeslaný nezobrazil (speciálně Gmail na to má udělanou takovou berličku – zmíním se o ní na konci). V internetové verzi Gmailu by tak nefungovala tzv. konverzace – tedy, že se příchozí a odchozí zprávy mezi jednotlivými lidmi řadí pod sebe.

Jak jsem řekl, IMAP je mnohem ukecanější a chytřejší. Od Gmailu si vyžádá konkrétně složku Inbox (tedy příchozí zprávy). Navíc se při té příležitosti zeptá, jaké další složky Gmail ještě má (pro tento účel se všechny „štítky“, tj. „Labels“, tváří pro IMAP jako složky). IMAP tedy získá kompletní strukturu vaší e-mailové schránky a to pochopitelně včetně možnosti se podívat do jednotlivých složek a přečíst si staré e-maily. Pokud jste jednou archivoval(a) nějaký e-mail na Gmailu, přes POP3 už se k němu nedostanete. Musíte použít webové rozhraní. (more…)

mBank a já

Friday, January 25th, 2008

Mou první (a současnou) bankou je Komerční Banka. Je pověstná především svým internetovým bankovnictvím (které nedávno po letech konečně vylepšili a už i existuje způsob, byť stojí za… nic, jak se do něj dostat i z jiných systémů, než Windows).

Jsem vcelku bankovně nenáročná osoba, která od banky chce jen pár zcela základních věcí. A před pár měsíci přišla oficiálně na trh mBank. Nabízí prakticky všechno, co potřebuji a zdarma. Rozhodování nebylo dlouhé. Jeden týden jsem si o ní přečetl a hned druhý si „banku objednal“. Třeba někdy dostanu bohus, jako jeden z prvních majitelů ;-)

Velkým bonusem pro mě navíc je, že jejich internetové bankovnictví je pravým opakem KB. Generované stránky jsou vpodstatě obyčejné webovky bez problematickým kravin, jako ActiveX, Flash či JavaScript. Mají tak předpoklad fungovat téměř v čemkoliv a skutečně tomu tak je. InternetBanking mBank tak například krásně funguje v mobilním SafariiPhone/iPod Touch. (more…)

Jak spojit rozdělené soubory na Macu (.001, .002…)

Friday, January 18th, 2008

Možná jste se s těmito koncovkami souborů už setkali, možná na ně teprve narazíte. Které mám na mysli? Mluvím teď o velkých souborech, rozdělených na více částí, aby se vešly (typicky, ale nejen…) na RapidShare.com a spol. Zkrátka tam, kde je nějaké omezení na maximální velikost souboru a někdo se snažil uložit soubor větší.

Pokud máte štěstí, autor vám akorát tak předhodí, že se „to“ má spojit v jakémsi HJSplitu (pro Windows).

Takto rozdělené soubory nejsou nijak komprimovány (zabaleny) a každý Unix-like systém (a tedy i Mac OS X) s nimi dokáže nativně pracovat. V Terminálu k tomu slouží příkazy „split“ a „cat“. Ovšem… používáme Mac OS X a tak to, co „linuxáci“ považují za normální a plně vyhovující řešení, pro nás přece není dost dobré, ne? ;-)

Pochopitelně tedy pro Mac OS X existuje grafické řešení. Jmenuje se Split&Concat (Universal Binary) a je vpodstatě zdarma. „Vpodstatě zdarma“ znamená, že se jedná o „donationware“ a bude vás po každé akci otravovat a chctít „dotaci“. Přijde mi to docela pro autora nedůstojné. Jestli hláška zmizí, když zaplatím, nevím. (more…)

Čím čistit LCD?

Thursday, January 17th, 2008

Jak začít… Problémem (nejen) notebooků všech lidí je, že se jejich displeje strašně rády špiní. I čerstvě vyčištěný displej je za chvilku plný prachu a různého „čehosi“. A ještě větším problémem je, jak takový displej vyčistit.

Pokusy čistit displej mého MacBooku hadříkem na brýle bohužel neměly patřičné výsledky. Fungovalo to akorát na běžný prach, ale cokoliv „zažranějšího“ se odmítalo pustit a tlačit na tak citlivou součástku, jakou displej je, hrozilo jeho poškozením.

Když jsem zkoušel čistit displej naposled, navlhčil jsem ten hadřík vodou. Většina špíny skutečně zmizela, ale způsobil jsem si tím prvotřídní „mlhu“ a všechny barvy na displeji byly pomalu o řád světlejší. Trvalo mi patnáct minut rozšmudlat to do rozumného stavu.

Od té doby jsem na další pokus, ikdyž už to displej zase potřeboval, neměl odvahu. Spokojil jsem se s tím, že jsem jednou za čas lehoučce „přejel“ tím hadříkem displej, abych ho zbavil aspoň toho prachu, který se na sluníčku má tendenci rozzářit jak žárovka a na displeji je pak vidět h*vno. (more…)

Apple: Software Update

Tuesday, January 15th, 2008

Od půl šesté večer už tu tvořím informace o novinkách AppleMacWorld Expo 2008. Dneska už toho nechám, protože mě to docela energeticky vycuclo a nemám náladu něco dalšího tvořit.

Ostatně v posledních několika dnech jsem vyplodil rekordní (na mě) množství článků a tak je čas dát si nějakou tu pauzu. To ovšem neznamená, že sem týden nemáte chodit. Tohle mi vydrží jenom chvilku. Třeba napíšu zítra ještě něco dalšího ;-) Každopádně mám v záloze ještě dva už hotové články, které ale nejsou tak důležité, jako události posledních dnů…

Zítra ještě dostanu odkazovanou stránku trochu do formy a pak už ji editovat nebudu.

Ale zpět k tématu. Uvedené novinky Apple pochopitelně vyžadují aktualizaci software a tak nyní koukám na tohle: (more…)

MacWorld Expo: Keynote Steva Jobse

Tuesday, January 15th, 2008

Přesně v 18:00 začíná magické vystoupení vrchního kouzelníka Apple, Steva Jobse. Už teď (hodinu a půl před začátkem) je ale mimo provoz jejich internetový obchod. Wow…

Až budou dostupné nějaké informace o nových produktech, vložím to do tohoto článku. Nebudu to sem živě přepisovat (video z události nebude živé, bude dostupné až v noci), protože od toho jsou tu jiní, schopnější.

Pokud tedy máte zájem číst přepis toho, co se tam děje, navštivte MaLéra, nebo v originále třeba na MacRumorsLive.com

Apple Store is down

Time Capsule

500GB / 1000GB – $299 / $399 Bezdrátové zálohování disku pomocí Time Machine

timecapsule.png

Upgrade iPhone a iPod Touch

Vpodstatě to, co už uniklo na veřejnost (lokalizace přístroje pomocí triangulace, přidávání odkazů na plochu…). iPod Touch dostane nové funkce. Bude obsahovat Google Maps. Nově koupené iPody dostanou upgrade zdarma. Současní majitelé si budou moct koupit upgrade za $20. (more…)

A ještě jednou MacHeist

Monday, January 14th, 2008

Aby toho ještě pro dnešek nebylo málo, mám pro vás krásnou fotečku. MacHeist je evidentně tak populární, že si ho někdo vychutnal a hackl ;-)

A zrovna jen chvíli po tom, co se na charitu vybralo přes $100 000 a byl tak uvolněn ke stažení Pixelmator

BTW ještě novinka – psal jsem autorům AppZapperu, že mi nejde registrovat jejich produkt. Opět jsem si potvrdil, že ani v dnešní době není radno používat diakritiku. Protože mám ve jméně sympatický háček, serial code se vygeneroval špatně. Dostal jsem nový.

MacHeist Powned

It’s Just A Paper

Monday, January 14th, 2008

Poslední dvě hodiny jsem zkousel program iStopMotionMacHeistu. A protože to dalo fakt hodně práce, rozhodl jsem se pochlubit…

Nutno říct, že ani iStopMotion, ani iMovie '08 (ve kterém jsem dodělával zvuk, úvod a konec) neovládám ještě dostatečně dobře, čili výsledek by mohl být lepší. Na druhou stranu… je to taková kravina, že je to jeno ;-)

Protože vkládání YouTube videa už nějaký ten čas nefunguje (plánuju ho zprovoznit až přijde nové schéma blogu), dal jsem sem pouze obrázek s odkazem, který vás pošle na YouTube přímo (nezapomeňte se vrátit… :-) )

http://ww­w.youtube.com/wat­ch?v=cyEfHa4jtsg[/y­outube]

MacHeist 2

Monday, January 14th, 2008

Je všeobecně známým faktem, že uživatelé jablečných počítačů jsou, speciálně oproti jiným platformám, ochotni kupovat software. Nedivím se.

Mám názor, že za dobrou aplikaci s rozumnou cenou se má zaplatit (pokud ji samozřejmě potřebujete). Nevýhodou je, že si spousta vývojářů pak chybně myslí, že když jsou applisti ochotní platit, že zaplatí za všechno. Vznikají tak příživníci, kteří se snaží prodat sebemenší kravinu jako „převratnou“ aplikaci. Není to rozhodně pravidlem, ale občas si říkám, že čím větší blbost, tím lepší stránky, na kterých se prodává.

Má to však i světlou stránku věci. V nadpisu uvedený MacHeist 2 je akce, kdy pořadatelé osloví množství výrobců Apple shareware a nabídnou jim, že za zlomkovou cenu aplikace ji prodají v balíku velkému množství lidí. Pro vývojáře to má výhodu, že jim „najednou“ padne do klína větší suma peněz a že mají reálnou naději, že až vydají jednou placený update svého software, mnozí z takoto získaných zákazníků si ho koupí (už za normální cenu). Aby to bylo dokonalé, 25% z výtěžku se věnuje na charitu. Navíc se do toho zamontuje i nějaká ta soutěž, kdy uživatelé za velmi málo usilí získají zdarma další placený software (tentokrát ale „sterilizovaný“ – plná verze je pouze ta konkrétní z MacHeist, žádné aktualizace apod. nejsou možné).

MacHeist 2

A výsledek? Výborný. (more…)