Archive for December, 2007

The Joy of Tech a Vánoce

Monday, December 24th, 2007

Pochopitelně i můj oblíbený komiks nemohl nepřipravit něco speciálního na dnešní den…

The Joy of Tech and Christmas

Tak taky přeju pěkný Vánoce

Monday, December 24th, 2007

Už se to asi fakt blíží. Vánoce a pak Silvestr. Zcela bezpečně to poznám a ani se nepotřebuju dívat na kalendář, koukat se z okna, či se někoho ptát. Poznám to bezpečně jednoduše tak, že se mi v e-mailové schránce množí závratným tempem tzv. „PF spam“. Tedy automaticky rozesílaná „PF“ (přiznám se – dodnes nevím, co to vlastně znamená…).

Ani se nemůžu rozhodnout, jestli mi to vadí, či mě to těší. Přijímám to tak nějak se smíšenými pocity. Všechna ta pěkná, obrázková, „PFka“ pochází většinou z různých internetových obchodů, služeb, do kterých jsem zaregistrovaný apod. Tedy od různých firem, nikoliv jedinců.

Pak jsou tu ještě ta „obyčejná“, téměř výhradně neobrázková, psaná zmíněnými jedinci. Zatím jsem je nedostal. Ale jako každoročně jich pár dostanu – většinou SMSkou. Vlastně jsem rád, že mi jich tolik nechodí – narozdíl od těch „automatických“ se na tato přání sluší odpovědět (bez ohledu na to, že taková přání jejich odesílatel také zautomatizoval, jak se jen dalo…). A to je… otrava. Člověk si musí vymyslet nějakou, pokud možno, neotřepanou děkovnou frázi a tu jednotlivě napsat jako odpověď příchozím… A to je otrava dvojnásobná.

Ja jsem si vymyslel fígl – nejlepší obranou je útok. A tak se snažím být tím prvním já, kdo hromadně pošle „přací“ zprávu a nechávám celé rozhodování „poslat/neposlat“, „odpovědět/ne­odpovědět“ sobecky na druhých. Mám tak „splněno“ a případné odpovědi mi pak stačí jen číst, bez nutnosti na ně jakkoliv reagovat.

Tak tedy: Znáte-li mě, můj e-mail, mé tel. číslo, či prostě cítíte potřebu mi nějak popřát ke konci roku – nemusíte. Rozhodně z toho nejsem smutný, na nikoho se nezlobím. Prostě jen nepotřebuji číst a psát přání, ve kterých si navzájem sdělujeme to, co každý znás už ví – že si přejeme navzájem Veselé Vánoce a Šťastný Nový rok.

Snad jsem nějakou tu myšlenku v tomto „článku“ vyjádřil ;-) Doufám, že jsem vás svým pesimisticko/ma­terialistickým přístupem moc nevyděsil…

Veselé Vánoce a šťastný Nový (i nový) rok!

P.S.: Rozhodně tímto příspěvkem nechci lidem, které to těší, upírat možnost rozesílat přání na všechny strany. Klidně do toho.

P.S. 2: Když o tom tak uvažuji, právě jsem prozradil mou vánoční „taktiku“ všem známým, kteří tohle čtou… Takže asi letos moc úspěšná nebude. Ale co – když už jsem to jednou napsal…

Čím rozbalit RAR v Mac OS X?

Sunday, December 16th, 2007

Mac OS X v základu dokáže rozbalovat a zpětně balit ZIP soubory. Bohužel hlavně v našich krajinách je velmi oblíbený silně proprietární formát RAR, jehož jediný oficiální obslužný program je dostupný pochopitelně pouze pro Windows. Ovšem i takové soubory je třeba otvírat i na jiných platformách.

Pro Mac OS X existuje několik rozbalovacích programů pro RAR. Ovšem zdaleka nejlepším je UnRarX (ke stažení na www.unrarx.com – zdarma). Nenechte se zmást jeho vzhledem. I přes to, že nevypadá zrovna nejlépe, spolehlivě rozbalí prakticky jakýkoliv RAR soubor. Nedělají mu potíže ani zaheslované, ani na několik částí rozdělené soubory. A navíc je Universal Binary, takže funguje nativně v na Intel Mac. Nenarazil jsem na soubor, který by s ním nešel rozbalit.

Program UnRarX

Pokud nainstalujete ještě program The Unarchiver, máte „pokryté“ vpodstatě všechny používané druhy zkomprimovaných balíčků (v Unarchiveru nastavíte, aby otvíral všechno, kromě RAR). A proč všechno včetně ZIP, když ho systém „umí“ nativně? Protože ikdyž se Mac OS X tak tváří, nedokáže rozbalit úplně všechny ZIPy. Unarchiver se integruje do systému úplně stejně, jako původní program, takže prakticky nepoznáte rozdíl. Stáhnout ho můžete právě zde (také zdarma a také UB).

Pokud jste narazili na soubory s koncovkou 001–0×x, tady je článek s tipem, jak takové soubory spojit dohromady ;-)

Jak převést OGG do MP3 v Mac OS X?

Wednesday, December 12th, 2007

Jinak skvělý program iTunes (který každého dokope, aby měl řádně otagovanou hudbu) bohužel standartně nepracuje s hudbou v OGG kontejneru. Na internetu se sice při velmi náročném googlení dopracujete k pluginu, který podporu tohoto formátu do iTunes přidává, ovšem za sebe mohu říct, že se to chová nějak divně.

Lepší variantou je tedy převést OGG do něčeho, čemu iTunes rozumí. V mém případě do MP3. Tento problém jsem řešil velmi brzy po pořízení MacBooku, když jsem si do iTunes „házel“ mou skromnou sbírku. A nevyřešil. Když už jsem narazil na program, co to uměl, byl za peníze. A vzhledem k tomu, kolikrát bych ten program použil, mi přišlo zbytečné něco takového kupovat. Nakonec jsem to převedl na Linuxovém stroji a překopíroval zpět.

A teď přišla ta potřeba znovu. Ovšem v googlení řešení jsem byl tentokrát úspěšný. Až se divím, že jsem na to nepřišel už prvně. Ten „zázračný“ program se jmenuje prostě Switch a můžete si ho stáhnout právě zde.

Bohužel není Universal Binary, ale dělá přesně to, co byste očekávali. Nenechte se zmást tlačítky jako „Switch Plus Trial“ apod. Prostě klikněte na to první velké „Mac OS X Download“. Jedná se o plnou a plně funkční verzi.

Program Switch

Výrobce má totiž velmi milou politiku – základní verze je zdarma (dokonce i bez otravných hlášek apod.) a až rozšiřující balíček je za peníze. A rozšiřující balíček přidává „jen“ další formáty, se kterými program umí pracovat.

Nicméně pro běžného smrtelníka bude nabídka podporovaných formátů bohatě stačit – celkem je jich 14, do kterých lze převádět.

Použití programu je také velice snadné. V horním menu vyberete buď konkrétní soubory, nebo celé složky. V dolní části pak nastavujete, co se s nimi má dít. Tj. nastavíte složku, do které se mají výsledné soubory přenést, do jakého formátu to budete chtít a v „Encoder Options“ si navolíte, jakou kvalitu chcete (bitrate, případně pokud chcete VBR a další). Pak už stačí stisknout velké tlačítko „Convert“ v pravém dolním rohu a počkat na výsledek.

Jednoduché, rychlé, funkční… prostě dobrý program. Tedy až na to, že běží na Intel Mac pouze pod Rosettou