Archive for October, 2007

iPod Touch či iPhone?

Tuesday, October 30th, 2007

(Upozorňuji, že se jedná jen o mé zamyšlení a rekapitulaci důvodů pro a proti. Možná to někomu pomůže v rozhodování, možná ne.)

Poslední dobou se pomalu ale jistě rozhoupávám k prodeji mého komunikátoru. Jsem rozhodnutý, že si buď iPhone nebo iPod Touch koupím. A když to tak hodnotím, docházím k následujícím argumentům:

Snad kromě návštěv toalety tahám svůj MacBook (btw recenzi už píšu) naprosto všude. Má výbornou výdrž na baterii a tak se mi ještě nestalo, že bych někde zkončil bez šťávy. A tak když potřebuji náhodou klávesnici, abych napsal něco delšího, vždycky otevřu raději Apple MacBook, než Nokia 9500. A tak největší výhoda komunikátoru – klávesnice – přichází jaksi vniveč.

Ať už koupím iPod Touch či iPhone, bude mít kalendář. S obojím se dostanu na internet přes WiFi (nemám neomezený mobilní internet a v Praze vpodstatě ani není zapotřebí). Čili i v tomto bude komunikátor nahrazen.

Je to naprostá většina věcí, které na komunikátoru dělám. Přijdu sice o možnosti jako pustit TomTom mapy, ale stejně nemám GPS modul a mapy potřebuji skutečně jen občas. Naopak „příjdu“ o křehkou velkou cihlu se sklony k praskání kloubů (jinak je to dobrý telefon).

Dá se tedy říct, že jsem se vpodstatě rozhodl, že komunikátor prodám.

Teď to ale přichází – co zvolit? Za komunikátor získám (alespoň si představuji) něco málo přes pět tisíc. Když si koupím iPod, budu potřebovat telefon. Líbí se mi Sony Ericsson S500i. Je to značka, ke které mám důvěru a vím, že existuje plugin do iSyncMac OS X, takže synchronizace nebude problém. Vodafone ho navíc nepolepil žádnými samolepkami a tak mohu bez obav využít jeho služeb a získat na něj i slevu. Má i slušný foťák, takže i budoucí recenze na tomto blogu by mohly obsahovat aspoň pár fotek z vlastní tvorby.

Vejde se krásně do kapsy, neužírá energii na teefonování z iPodu a vypadá skutečně hezky. Vyšel by mě tedy na 4577 korun.

Jenže.

8GB iPhone i 16GB iPod Touch stojí na korunu stejně. iPhone má sice menší paměť, ale moje audio sbírka zase není tak rozsáhlá, abych to nepřenesl přes srdce. A především: když bych koupil iPhone, vlastně bych ušetřil. Nepotřeboval bych kupovat extra telefon a při současném kurzu dolaru by mě vyšel vpodstatě na cca 5000 korun (iPhone – N 9500). Zabil bych dvě mouchy jednou ranou.

Hm. Ovšem iPod Touch má dvojnásobek paměti. Přesně tolik, kolik by mě stačilo (8GB mě také stačí, ovšem 16GB mě stačí „pohodlně“ a bez omezení). A největší výhoda: nebudu se muset s*át s nějakým odblokováváním, firmware apod.

To je argument síly kladiva. Vůbec nejsem zvědavý na nějaké starosti s aktualizacemi apod. Z toho jsem vyrostl. Proto jsem si pořídil Mac. Mac prostě funguje. A o iPhone v ČR se to rozhodně říct nedá.

Volby tedy jsou: iPod Touch + Sony Ericsson S500i za nějakých dohromady deset tisíc, nebo iPhone + firmwareové orgie za „vpodstatě“ pět tisíc? Stojí rozdíl 5 000 za klid a normální používání?

Vím, že tohle rozhodně není klasické porovnání. Většina lidí, co o iPod Touch uvažuje, už nějaký telefon vlastní a změnu neplánuje. Já bohužel uvažuji o razantní výměně mých gadgetů…

Asi se přeci jen kloním na stranu jednoduchých Apple řešení a tj. iPod Touch. Znamená to, že zkrátka budu muset někde sehnat deset tisíc, které nemám. Pokud máte zájem, můžete do diskuze pod článkem nabídnout váš názor. Nepochybně to přispěje k mému rozhodnutí :-)

Recenze Motorola Motofone F3

Wednesday, October 24th, 2007

Bohužel se mi doposud nepodařilo najít fotky z rozbalování telefonu. Proto prosím ignorujte zmínky o mých fotografiích v recenzi. Dodám je až někdy později (=až telefon opět nafotím…). Děkuji za pochopení.

Pokud BAZHAR.blog čtete pravidelně, určitě si pamatujete, že jsem se ve „skoro-recenzi“ Motoroly L7 zmínil o tom, že už žádnou Motorolu nikdy nekoupím. A přece jsem to porušil. A to jen asi cca měsíc po mém prohlášení.

Jak je ale z titulku patrné, nejedná se o jen tak ledasjakou Motorolu. Motorola Motofone F3 je totiž ten zázračný telefon s displejem z „elektronického inkoustu“. Motorola plánuje dobít s tímto přístrojem především rozvojové trhy a v našich krajích je patrně zaměřen na seniory. A právě proto jsem ho vybral.

Motorola MotoFone F3

Alcatel OT Easy naší babičky už si totiž začal žádat v pořadí třetí baterii a gumová krytka ovládacích tlačítek se rozpadla. No a vzhledem k tomu, že baterie se dneska už skutečně špatně shání (tomu telefonu jinak dodnes nic není), bylo rozhodnuto o „narozeninovém dárku“. (more…)

Mac OS X 10.5 oficiálně!

Tuesday, October 16th, 2007

A je to tu – nejnovější verze operačního systému z Cupertina už má oficiální datum zahájení prodeje. Je jím 26. 10. 2007. Tedy zbývá už jen necelých deset dní!

Mac OS X Leopard bude stát $129. Už abych začal šetřit…

Apple zároveň oznámil, že všichni, co si koupili svůj Mac po 1. říjnu, dostanou Leoparda za manipulační poplatek. Ja jsem ho pochopitelně koupil o týden dříve…

Ale zase si říkám, že to tak špatné není – za ten týden navíc s „Tygříkem“ jsem vděčný – prostě to už nešlo vydržet.

Ovšem evropská cena je stejných 129, ale Euro. Což je o 1100 korun víc. Tak nějak uvažuji, jak bych to pokud možno výhodně koupil v USA…

Leopard
Leopard prichazi!

Heroes, Prison Break a další

Tuesday, October 2nd, 2007

Tak nám polehoučku začala nová sezóna seriálů. Na Nově se objevil konečně seriál Prison Break alias Útěk z vězení. Překlad je dle mého názoru dost slušný, dabing také, ovšem ty hlasy mi k lidem nesedí. Tedy chci říct – herci, kteří seriál nadabovali, odvedli dobrou práci, ovšem jejich hlasy mi k postavám vůbec nesedí. Za to samozřejmě nemůžou. Možná jsem ale jen ovlivněn originálním zněním.

BTW byl jsem překvapen (možná se mi to jen zdálo), že reklamy byly vcelku krátké. Připomínku mám ale k vysílacímu času – je to dost pozdě večer. V seriálu se sice občas objevují drastičtější scény, ale kdyby ten seriál na Nově nalepili co nejvíce k 22. hodině (na začátku stejně tuším k ničemu „závadnému“ nedochází), bylo by to jistě nezanedbatelné plus.

Pak tu mámě seriál Heroes ten vstoupil do druhé řady a složité nitky příběhu se opět začínají zamotávat (a následně rozmotávat). Seriál pochopitelně neběží v ČR (oh…), ovšem v dnešní době internetu snad není problém využít jiné zdroje (legální). Druhý díl dávali včera.

Stargate Atlantis. Dlouho očekávané pokračování. Druhý díl bude tuším 8. tento měsíc. K tomuto seriálu mají Češi obvzláště kladný vztah, neboť snad nejhlavnější vedlejší roli Dr. Radka Zelenky hraje Čecho-Kanaďan David Nykl. Řeknu vám, že je to skutečně zvláštní, když v americkém seriálu zazní z ničeho nic čeština (většinou trochu peprnější). Zelenka se k velkému nadšení skutečně obrovského množství fanoušků objevuje v prvním díle ve skutečně potěšujícím „množství“.

A poslední díl 2. řady populárního IT Crowdu už je také na světě.

Určitě je nových epizod různých seriálů více. Ovšem ja jsem zmínil ty, které sám sleduji. Třeba si také jeden najdete :-)