Archive for September, 2007

Nějakou dobu jsem tu nebyl…

Friday, September 28th, 2007

Někteří bystřejší z vás si jistě všimli, že jsem tu nějakou dobu nenapsal ani řádku. Jednak jsem byl poslední dobou trochu mimo a navíc už mi konečně přišel očekávaný jablečný počítač. Jistě chápete, že jsem byl plně zaneprázdněn zkoušením nové hračky a na nějaké to blogování zkrátka nebyl čas.

I teď se dost přemáhám, když píšu tenhle článek, protože je ještě stále co objevovat a oproti tomu se jeví otevírání textového editoru dost fádně. Naštěstí pro mé čtenáře, naneštěstí pro mě, zrovna sedím ve vlaku a žádné náznaky internetu široko daleko.

Rozhodl jsem se tedy, že napíšu aspoň krátkou zmínku o tom, že ještě žiju. A pochopitelně abych se zmínil o Apple, když už jsem jeho koupí vyhrožoval v minulém článku.

A co konkrétně jsem tedy koupil? Jedná se o aktuální bílý Macbook 2.16GHz. O detailech se zatím rozepisovat nebudu. Jak je mým zvykem, udělám za čas mou klasickou uživatelskou recenzi. Už teď ale tuším, že ji budu muset rozdělit na dvě části. Nespíš na hardware a software. Chvilku to ale potrvá – nemám ve zvyku psát o věcech, které mám jen krátce.

Než se s Mac OS X dostatečně „sžiji“ a přejdu přes období nadšení čímkoliv, bude to trvat tak minimálně čtrnáct dní. Když k tomu ještě přidám, že si článek musím nejdřív nechat projít v hlavě, aby měl hlavu a patu, budu se muset donutit nadatlovat velké množství textu, máte přibližně představu, jak dlouho to asi tak může trvat.

Rozhodně to neznamená, že je to na dlouhou dobu můj poslední článek, či že do té doby budu své nadšení z Macbooku projevovat jinde, nicméně na řádnou recenzi si chci nechat čas.

Pokud to totiž má být pro někoho užitečné (a že už jsem našel někoho, kdo se i na základě mé recenze rozhodoval, co koupit), musí se to udělat pořádně.

Čili shrnutí: žiji, mam Apple, brzo bude nějaký článek.

Evropský iPhone je na světě!

Tuesday, September 18th, 2007

Steve Jobs právě v Londýně oznámil evropskou verzi popolarního iPhone. Bude stát £269 včeně daně (8GB verze). Smlouvu s Apple podepsal nakonec dle očekávání O2. Začne se prodávat 9. listopadu.

iPhone se bude prodávat v 1300 obchodech Carphone Wharehouse (+ samozřejmě obchody O2). Tarify s neomezenými daty budou za £35, £45 a £55. Smlouva je na 18 měsíců. „Neomezená data“ v podání O2 znamenají 1400 zobrazených stránek za den…

Telefon bude samozřejmě podporovat „grafickou“ hlasovou schránku. iPhone NEMÁ 3G. Pouze Edge. Steve Jobs to zdůvodňuje energetickou náročností 3G sítí. Řekl něco v tom smyslu, že lepší výdrž pro 3G očekává příští rok…

V UK bude zprovozněno 7000 WiFi hotspotů. Budou zdarma a provozovatelem bude Cloud. Záleží na Starbucks, jestli nabídnou i v UK stejnou službu, jako v US.

Tento měsíc bude spuštěn iTunes WiFi Music Store.

Jobs odmítl hovořit o iPhone v jiných zemích.

Evropský iPhone je vlastně shodný s tím americkým, jen je blokovaný na jiného operátora. Takže vlastně žádné významné změny. Pro ty, kdo chtějí iPhone už teď je stále nejlepší koupit si ho z USA, kde vyjde levněji. Z britského pohledu je situace dost zajímavá – O2 bude pokrývat EDGE teprve 30% populace. Čili většinou se uživatelé budou ploužit rychlostí GPRS. Navíc O2 vlastně staví EDGE pouze kvuli iPhone

Už teď je ale zřejmé, že ten leták na iPhone od T-Mobile byl fake.

Pár malých novinek

Wednesday, September 12th, 2007

Tak především – fotky k chystané recenzi jsem stále nenašel. Už se duševně připravuji, že je nafotím znovu (jestli najdu krabici). Schovávám si krabice od všeho, takže by to snad neměl být problém (když zjistím, kam je schovávám).

Pro mě nejlepší zpráva – dost možná se již brzy stanu uživatelem jablečného počítače. Zatím musím ještě výhodně přetransformovat české korunky na eura, ale rozhodně je to pokrok. Z teoretika se stane praktik ;-). Pochopitelně se na blogu svěřím a pokusím se nabídnout i trochu lepší fotky než obvykle. Už se nemůžu dočkat.

Pokud potřebujete v Praze taxi, zkuste www.czech-taxi.cz. Jsou levní, spolehliví a navíc jsou to moji známí ;-). Slíbil jsem jim nějaký ten odkaz na blogu, aby je navštívil strýček Google a zaindexoval jim nové stránky.

Pokud to ještě nevíte (o čemž vzhledem ke spoustě míst, kde se o tom píše, pochybuji), žačala druhá řada seriálu The IT Crowd. Podrobnosti a linky najdete na stránkách českého fanklubu. A každé úterý na ČT2 opakují skvělý seriál Jistě, pane ministře – vždy kolem 12:45.

No a nakonec zase jeden vypečený obrázek z internetu. Měl jsem ho na disku už dlouho, ale narazil jsem na něj opět až teď (při hledání těch fotek):

Jak prát prádlo?

Propadl jsem Open Transport Tycoonu Deluxe

Monday, September 10th, 2007

Po nějaké době odpočinku jsem opět začal hrát nesmrtelnou hru Transport Tycoon, resp. její současnou vylepšenou verzi Open Transport Tycoon Deluxe (Open TTD).

Fascinuje mě, že tak stará hra si drží stále spoustu příznivců a dokonce probíhá (byť pomalu) i další vývoj (http://www.openttd.com).

Open TTD má oproti originálu mnoho vylepšení, která razantně zlepšují její hratelnost. Přes vícemístná nádraží, automatickou obnovu vozového parku, klonování dopravních prostředků, velmi užitečné vylepšené stavění silnic a železnice ve svazích až po mnohem vyšší limity maximálního počtu vozidel, vlaků, letadel, možnosti zvolit si velikost mapy, umístění průmyslu, vylepšenou umělou inteligenci a mnoho dalšího.

Pokud jste někdy hrál(a) Transport Tycoon a líbilo se vám to, budete novými možnostmi nadšen(a).

Stačí si stáhnout ze stránek hry instalátor a po instalaci podle návodu nakopírovat původní grafické soubory TTD, ktere vyjmete z původní verze hry pro Windows (naleznete ke stažení třeba zde).

Pokud se rozhodnete začít hrát, přeji dobrou zábavu. Ovšem upozorňuji, že se to může stát značně časově náročné.

Všechno nejlepší!

Zkontrolujte si, zda Vás ČEZ neokrádá (?!)

Saturday, September 8th, 2007

Platíte ČEZu za elektřinu? Pak si zkontrolujte na účtu, jaký máte tarif. Tato velmi oblíbená energetická společnost má totiž v rukávu nový trik.

Vpodstatě bez vědomí zákazníka totiž mění tarif „Basic“ na „Comfort“ (bylo to maskované v letáku „Oranžový průvodce“). Jaký je rozdíl? V tarifu „Comfort“ máte možnost telefonovat (ovšem za poplatek) na jejich zákaznickou linku. Jo a ještě maličkost – za tuto vymoženost si účtují na každé faktuře poplatek necelých 150 korun.

Jiné rozdíly? Žádné! Za elektřinu zaplatíte stejné peníze. Jediný rozdíl je, že když po nich budete příště něco chtít jinak než e-mailem, naúčtují si poplatek 40 Kč. Já osobně jsem po nich teda nikdy nic nechtěl (opominu-li mé nadávky na to, aby už konečně zapnuli proud – plus navíc jejich „vteřinové“ výpadky jsou vážně cool; UPS mi píská několikrát do měsíce).

A co tedy dělat? Využijte (vámi předplacenou) zákaznickou linku 840 840 840 a zeptejte se sami. Na tomto čísle můžete tuto velmi chudou firmu, která už neví, jak by jinak ze zákazníků vytáhla peníze, připravit o její nový zdroj příjmů. Prostě přejít zpět na tarif „Basic“.

Doporučuji o této luxusnosti informovat i ostatní.

BTW: potíže s elektřinou mohou dopadnout i slušným záchvatem zuřivosti (autorem je Petronius)

OPRAVA: Byl jsem upozorněn, že uvedenou částku si ČEZ neúčtuje měsíčně, ale ročně. Za chybu se omlouvám.

Úplně nové iPody!!!

Wednesday, September 5th, 2007

Vazeni, Apple prave uvedl nove iPody. Myslim, ze rozhodne je na co se tesit. Cenu uvadim prepocet 21 korun na dolar.

Ja osobne uz ted vim, na co budu setrit ;-). Americke ceny vypadaji velmi lakave (o tech, za ktere budou tyto „hracky“ dostupne u nas radeji neuvazuji). A to jsem si jeste nekoupil ten Macbook… Uz si pripadam jak chodici variace na vtip o Gentoo (ma jen dva mody – kompiluji a vypnuto). Ja bud na neco setrim, nebo jsem si to prave koupil…

iPod Shuffle – stary dobry Shuffle. Stejna kapacita (1GB), vice barev.

iPod Nano – Novy bumbrlicek. Umi prehravat video, je velmi tenky, cely z hliniku. 24 hodin prehravani audia, 5 hodin videa. Kapacita 4GB (jen stribrny) nebo 8GB (vsechny barvy). Cena: 3129/4179 korun ($149/$199).

iPod ShuffleiPod NanoiPod Classic

iPod Classic – nastupce soucasneho velkeho iPodu. 30 hodin audio, 6 hodin video u mensiho, 40 hodin audio, 7 hodin video u vetsiho. Ten tenci ma 80GB kapacitu, vetsi dokonce 160GB (vejde se vase sbirka? ). Barvy cerna a bila. Cele vyrobene z kovu (uz se neskrabe). Ten s vetsi kapacitou je opet tlustsi. Cena: 5229/7329 korun ($249/$349). (more…)