Archive for August, 2007

Když zákon schválnosti funguje…

Friday, August 31st, 2007

Je tomu skutečně tak. Mám připravenou na zveřejnění recenzi jedné mobilní hračky (nechte se překvapit). Pořídil jsem ji už před několika měsíci a hned při rozbalování jsem udělal fotky.

No a od té doby jsem o ně (ty fotky) neustálé zakopával (co je v tomhle adresáři? aha…), což mi připomínalo, že bych měl tu recenzi už konečně napsat.

V neděli jsem jel vlakem a tak jsem měl (při tempu ČD) více než dost času recenzi napsat. Ve středu jsem ji zkontroloval, opravil překlepy (na Nokii 9500 se prostě překlepům nevyhnu) a naládoval na BAZHAR.blog. Už stačí jen stisknout „Publikovat“.

Ovšem ty fotky se jaksi vypařily. Přendaval jsem je z místa na místo až jsem je asi smazal (doufám, že ne). Od té doby zkrátka hledám.

Samozřejmě bych si mohl vypůjčit fotky z MM.cz (což bych stejně udělal pro doplnění), ovšem na nich neuvidíte právě to, o co mi v recenzi jde a na co tam odkazuji…

Zkrátka to sem píšu, abyste si nemysleli, že se flákám a nevážím si zvýšeného zájmu (dle statistik návštěvnosti) o tento skromný blog.

Proč nekupovat Nokia E90

Thursday, August 23rd, 2007

Už nějakou dobu uvažuji nad napsáním tohoto článku. Rád bych se zde trochu rozepsal nad důvody, proč nepovažuji Nokia E90 za důstojnou náhradu 9500/9300i. Většinu fotek jsem použil z recenze MobilManie.

Hned od konce. Všechny dřívější komunikátory startovaly na ceně značně převyšující 20 000 korun. Ovšem v dnešní době už je to dost přehnané. Vždyť i nejlepší mobil od Sony Ericssonu (P1i) bude „začínat“ na ceně kolem 15 000. Je to všeobecný trend. Ovšem kromě Nokie.

Ta si v poslední době, co se jí začalo dařit, zase začala cenu vycucávat z prstu stylem „kolik toho zákazník ještě snese“. Nejnázornějším příkladem je, podle mě nikterak vyjímečná, N95. „Milá“ E90 se tak postupně, jak se blížilo její uvedení, pomalu vyšplhala až na takřka 27 000. Za to se da pořídit velmi slušný notebook (nebo tři jiné telefony)!

E90 - nedůstojný nástupce “cihly” 9500E90 z druhé strany

A fascinující na tom je, že za tu částku dostanete přístroj, který, ačkoliv nejspíš odstranil největší neduh komunikátorů – praskající klouby, „přidal“ hned několik nových lahůdek. Za nejpovedenější považuji, že vnitřní klávesnice se obtiskává na displej. Pro inženýry Nokie asi jen detail… (more…)

Mrtvé Apple weby v české kotlině

Sunday, August 19th, 2007

Stává se to. Založíte si blog s cílem psát o něčem a po čase zjistíte, že na to vlastně ani nemáte čas a i ta chuť se jaksi vytrácí. Ikdyž… kdyby byla chuť, čas se vždycky najde, že?

Nicméně ani autoři Apple weblogů nejsou výjimkou. Původní nadšení se vytratí a pod tíhou jiných povinností pak člověk pomalu psát přestane. Koukl jsem se do odkazovníku MacBlogu a vybral takové weby.

Takovým případem je studentský Apple 2007. Ne-majitel Apple původně chtěl psát o „těchto bílých věcech“, ovšem moc dlouho mu to nevydrželo a ikdyž sliboval změnu, blog je dlouhodobě celkem na 6ti postech.

Dalším takovým je Mac Reflektor. Jeden příspěvek za 1–2 měsíce je jako kapka v moři (poslední je z června). Mám pocit, že dalších „novinek“ se tu už nedočkáme. (more…)

Už to začíná, už to začíná!

Tuesday, August 7th, 2007

Přesně v 19:00 našeho času začíná v USA malý Apple-svátek. Všichni očekávájí nové iMacy. Co myslíte, budou vypadat takhle;-)

Já osobně doufám v nový iLife… A podle Mikeshe bude i nový Mac Mini (jupí).

UPDATE 19:19: A skutečně nový iLife 08!!!

UPDATE 20:52: Jupí, jupí, jupí. Od dnešního dne je k dispozici nové iLife 08 za $79. A za stejnou cenu můžete koupit i nové iWork 08! A dle mého předpokladu – žádné „speciální“ funkce, které by fungovaly v Leopardu a v Tigerovi ne. Vůbec bych si nedokázal představit, co by to za funkce mělo být… Samozřejmě, že iLife 08 bude zdarma ke všem novým počítačům.

Apple vpodstatě splnil všecha očekávání, která ohledně této události panovala. Nejdražší 24 palcový iMac je o $200 levnější, než jeho předchudce. A i Mac Mini se dočkal – bude dnes updateován.

A v brzku se chystá nejspíš nové verze software i Apple TV

Nový iMac ve vší parádě! (more…)

Prasklý kloub

Sunday, August 5th, 2007

Už dříve jsem se ve skoro-recenzi Nokia 9500 zmiňoval o obrovském problému těchto telefonů – praskajících kloubech.

Já sám mám za sebou už jednu opravu a právě se chystám na druhou. A jen tak pro představu jsem udělal jeden snímek.

Osobně jsem z „vlastnosti“ tohoto telefonu (a neděje se to jen na 9500 – postihuje to i 9300(i) a všechny dřívější modely) dost rozčarovaný. Až nová E90 tento problém nějak řeší (objev století – klouby jsou kovové!). Ovšem pro změnu se tomuto telefonu obtiskuje klávesnice na displej apod. Nechápu, že si Nokia může u přístroje za bratru 25 000 Kč něco takového dovolit. (more…)

Zavládl spamový klid

Saturday, August 4th, 2007

Už jsou to dva dny, co je nový BAZHAR.blog spuštěný. A za tu dobu se mi v administraci webu nezobrazil vůbec žádný spam. Takže mi o tom nepřišlo vůbec žádné oznámení do e-mailové schránky. Čili jsem neobdržel ani jednu informační SMS o tom, že mi přišla zpráva…

Ja vím – je to dost pitomé. Všechny weby v dnešní době používají nějaký způsob ochrany proti nevyžádaným komentářům všeho druhu, takže tady nepovídám něco světoborného.

Ovšem BAZHAR.blog byl jakýmsi zvláštním řízením osudu výjimka. Každý den se mi sešlo cca 10 až 20 oznámení, že na mě čeká v administraci k (ne)schválení nějaká zpráva. A o každé takové zprávě mi přišly dvě SMS. Takže jsem za den nashromáždil v telefonu i 40 takových zpráv. Naštěstí můj telefon má (takřka) bezednou paměť a tak jsem to vždycky jednou za čas hromadně smazal.

Ovšem při takovém přístupu tak nějak ztrácelo smysl mít zapnuté takové upozorňování, protože se v té záplavě ztrácely i ostatní zprávy…

No zkrátka už je to pryč. A proto píšu i tento „článek“. Je tu nějaký podezřelý klid. Telefonu jsem si celý den ani nevšiml (neotravuje)… A to mi přijde takové zvláštní. Tak zvláštní, že se o ten pocit tady musím podělit.

Jestli jste čekali nějakou pointu, musím vás zklamat. Prožívám jen takovou mírnou euforii a divím se, proč jsem nějaký antispam na blog nezavedl dřív.

BTW – jsou zprovozněné avatary pro registrované uživatele. Kdo je registrovaný, prosím nahrajte si nějaký ten avatar, ať ty komentáře nejsou tak stejnotvárné…

Český Apple rumor ;-)

Saturday, August 4th, 2007

Bohužel na blogu nemohu prezentovat žádné úžasné a zaručené „rumors“ ze světa jablečných počítačů (a vlatně ze žádného světa). Jste-li lační po nových informacích v českých (a slovenských) luzích a hájích, musíte vzít za vděk alespoň této zprávičce:

Autoři povedeného MacBlogu na nás chystají nový projekt – při procházení webu jsem narazil na Technorati profil Tomáše Kováče, kde se oproti dřívějšku objevil odkaz na iPodBlog. Čtete správně. Dokonce i ikonka webu je stejná ;-)

Takže bych si dovolil říct, že se nám rodí další „eplí bloček“. Takové blogy roustou jak houby po dešti, ovšem moc dlouho nevydrží a časem se množství nových příspěvků znatelně ztenčuje. Nový projekt od autorů MacBlogu má ale, podle mě, dost slušnou naději stát se dlouhodobě úspěšným. Držím palce.

Jak jsem řekl – do kolen z mého „objevu“ rozhodně nebudete (nejste). Ovšem aspoň se nám všem zkrátí čekání na 7. srpna na nové iMacy (viď SlackXi…). Já osobně tajně doufám především v nový iLife – nechce se mi ho kupovat pak zvlášť. Už dost na tom, že nejspíš budu muset koupit Leoparda, protože ho nedostanu s MacBookem

A jsme zase zpátky

Friday, August 3rd, 2007

BAZHAR.blog je konečně zase funkční. Úspěšně jsme přešli z původního BANAN.cz k novému hostingu STATION.cz.

Když jsem se loučil, netušil jsem, že to bude na tak dlouho. Myslel jsem, že to bude jen na cca půl dne a všechno se vrátí „do normálu“. Evidentně omyl…

Hned první den jsem proseděl čekáním na převod domény. To se skutečně ve 22:50 stalo. Ovšem v administraci domény se neoběvila potřebná „tlačítka“ k nastavení FTP přístupů apod. Myslel jsem si, že to do několika minut bude – první omyl. Ještě ráno druhý den, když jsem to kontroloval, k ničemu takovému nedošlo. Pak jsem odjel „na čumendu“ do Německa a vrátil se až večer.

Administrace fungovala a já jsem velmi rychle vytvořil všechny nejdůležitější subdomény a k nim FTP účty, takže mohl Petronius začít nahrávat obsah BAZHAR Wallpapers apod. Já jsem předpokládal, že vklidu vytvořím e-mailové přesměrování, databáze apod. a potom se vrhnu přímo na blog. (more…)