Archive for July, 2007

Jak bude vypadat nová Apple klávesnice? (fotky)

Friday, July 27th, 2007

Na informačním serveru MacNN se objevil článek, ve kterém si můžete prohlédnout novou Apple klávesnici vyvíjenou pro nový iMac.

Ačkoliv se jedná nejspíše pouze o testovací vzorek, je velmi pravděpodobné (téměř s určitostí hraničící), že jde skutečně o originál „Designed by Apple“ hardware.

Klávesnice je velmi tenká – okolo jednoho centimetru – a v nožičce je minimálně jeden USB port.

Jediné, co mě zaráží, je, že se jedná o drátovou klávesnici. Nicméně to může být způsobené jednak tím, že se jedná o předprodejní vzorek, ale třeba také tím, že Apple bude jako dřív nabízet verzi drátovou i bezdrátovou (která příjde na trh později).

Původní článek naleznete na Electronista. Zde jsou slíbené fotky: (more…)

Potvrzeno: Apple prodal 270 000 iPhone za 30 hodin!

Wednesday, July 25th, 2007

Apple potvrdil, ze prodal přes 270 000 kusů iPhone za prvních 30 hodin prodeje.

Dále uniklo, že „Apple jedná se svými evropskými partnery“… Jistě si můžete domyslet, že to nejspíš potvrzuje, že iPhone bude prodávat více subjektů.

Dále Apple prodal za 3Q fiskálního roku přes 1,7 miliónu počítačů (33% nárůst), přes 9,8 miliónu iPodů (21% nárůst) a dosáhl zisku $818 miliónů.

Apple tak láme další rekordy.

Změna hostingu BAZHAR.blogu

Wednesday, July 25th, 2007

K 29. 07. 2007 dojde ke krátké stagnaci na tomto blogu. Důvodem je změna hostingu za spolehlivější.

K tomuto datu budou uloženy databáze apod. Kompletní přechod bude dokončen nejpozději 10. 08. Změna se týká všech webů běžících na doméně BAZHAR.cz (tento blog, BAZHAR Wallpapers…). Během této doby může dojít ke krátkodobým výpadkům. Doména samotná zůstává zachována a pro vás, návštěvníky, se tak nic nemění.

Mějte prosím strpení. Po dokončení „přechodu“ bude následovat samozřejmě shrnující článek.

Můj autoportrét ;-)

Wednesday, July 25th, 2007

Objevil jsem (no on to zas až tak velký objev není…) stránky Simpsons Movie. Všímavý čtenář jistě uhodne, že se jedná o stránky propagující nový celovečerní film s rodinkou Simpsonových.

A na těchto stránkách je možnost vytvořit si svůj vlastní „Simpson-avatar“. Především typy postav nejsou příliš rozmanité (ikdyž na mě to vcelku sedí…) – asi čtyři nebo pět. Ovšem jinak druhy vlasů apod. jsou již vcelku obsáhlé.

No zkrátka vytvořil jsem si jeden vlastní. A protože mám mírně veselou náladu, pochlubím se teď s ním. Nelekněte se:

simpsonizovaný nemo

Radši už toho pro dnešek nechám…

On-line archiv České Televize stojí za…

Tuesday, July 24th, 2007

Dnes jsem zabrousil na stránky České Televize. Chtěl jsem si pustit jeden pořad o současných českých trendech v interiérech bytů apod.

Jak milé ovšem bylo, když se místo mého pořadu pustila část vysílání Euronews. Říkal jsem si v tu chvíli, že jsem asi kliknul na něco jiného, ovšem nebylo tomu tak.

Archiv ČT je dle mého názoru rozdělen po jednotlivých dnech a jednotlivé pořady jsou od sebe odděleny čaovými značkami. Ovšem tyto značky jsou přiřazené často chybně.

V mém případě se tak stalo, že „vysílání“ začalo o devadesát (!!!) minut dříve, než začínal samotný pořad, který mě zajímal. Čili musel jsem „odkoukat“ devadesát minut jiných pořadů, než začal ten, na který jsem se chtěl podívat. Ono totiž nejde posouvat („přetáčet“) dopředu (nejspíš, když to není v cache).

Jedinou záchranou bylo, že se jednalo o tzv. „Večer na téma…“, což znamená, že v ten den ČT vysílá pořady s podobnou tématikou, takže jsem vydržel čekat.

NIcméně je to tragédie. Takováto „drobnost“ dělá z archivu naprosto nepoužitelnou službu. Ačkoliv se to neděje pravidelně (u všech pořadů), i tak je to hrozné.

Google Talk (GTalk) a plány do budoucna

Saturday, July 21st, 2007

Minule jsem si stěžoval, že opět nefunguje ICQ a doporučil všem přejít na GTalk.

Dnes jsem zrovna hledal způsoby, jak komunikovat multiplatformě (Linux, Windows, Mac OS X) zvukem i obrazem a zároveň nepoužít zrůdičku jménem Skype (nicméně musím pochválit novou betaverzi klineta pro Linux – uz se mi z nej nedela nevolno). A úplně ideálně vystačit si pro všechno s jedním klientem.

Při této příležitosti jsem se dostal k informacím, co by měl Google do svého otevřeného IM v budoucnu přidat. (BTW posílání zpráv „offline“ funguje od roku 2006).

  • Měla by přijít podpora protokolu SIP, což by mělo zvětšit uživatelskou základnu GTalku.
  • Protože Google patří 5% firmy AOL, mělo by v budoucnu být umožněno uživatelům AIM komunikovat s GTalkem. Ovšem bylo to oznámeno v roce 2005…
  • V roce 2006 uzavřel Google „mnohaletou“ smlouvu s eBay (které patří Skype), podle které by mělo být umožněno, podobně jako v případě AOL, komunikovat uživatelům obou síťí mezi sebou. Ovšem pouze textově – tj. žádné hovory. I tak si ale myslím, že je to velmi dobré. Člověk tak dostane možnost napsat i lidem, kteří používají pouze Skype.
  • V budoucnosti (tzn. někdy/možná) má být uvolněn oficiální klient pro Mac OS XLinux.

Jinak základní tabulku s klienty, kteří podporují GTalk (resp. Jabber), naleznete přímo na stránkách GTalku. Hlavní stránka je zde.

Nefunguje mi ICQ

Friday, July 13th, 2007

Nefunguje mi ICQ.

Ještě několikrát a přestanu ho používat, ačkoliv 99% kontaktů v mém IM seznamu používá (bohužel) právě tento mizerný způsob doručování „instantních“ zpráv.

Skutečnost, že většina ČR je závislá na ICQ, je doslova tragédie. Ani to MSN by mě tolik nevadilo. Firma provozující ICQ na něj totálně kašle a spoléhá, že její síť pojede jaksi „samospádem“. A samozřejmě dodnes ve svých licenčních podmínkách nezaregistrovala, že existuje také něco jiného, než „Windows“.

Asi se začnu schánět po nějakém automatickém odpovídači, který bude odpovídat všem, kdo mi budou na ICQ profil psát, aby přešli na GTalk, nebo aby nemluvili vůbec.

Lidi – vyzkoušejte Google Talk (alias GTalk)! Jedná se o plně kompatibilní Jabber protokol a je ho možné používat i s jinými klienty na všech myslitelných platformách.

UPDATE: Můžete si take založit Gmail účet (který nemusíte používat) a tím získáte automaticky přístup do GTalku – uživatelské jméno je pak vaše e-mailová adresa (něco@gmail.com). V Gmailu si rovněž můžete nastavit další informace o profilu…

Současný iPhone je vhodný pro ČR

Monday, July 9th, 2007

Jen takový povzdech, proč je současný iPhone enormně vhodný pro ČR:

iPhone totiž podporuje EDGE a WiFi. Čeští mobilní operátoři se vysrali na 3G (včetně O2) a zároveň jsme světovou WiFi velmocí (protože se na to vysrali všichni). To, že se iPhone jen tak nedočkáme, je věc jiná.

Pro inteligenty, kteří se dokola ptají, jestli si ho mohou nechat poslat z USA atd.: u malera k tomu máte pěkný rozbor.

P.S.: omlouvám se za sprostá slova, ovšem situace v ČR kolem internetu mě vždycky dokáže rozčílit a po pravdě řečeno si nic jiného, než sprostá slova, ani nezaslouží.

Playstation 3 je levnější

Monday, July 9th, 2007

Konzole Sony Playstation 3 zlevnila o $100. Jedná se o dražší verzi se 60GB diskem. Je otázkou, jak se změní cena přístroje tady u nás.

Nicméně Sony si dělá jenom prostor pro novou verzi s větším diskem. O základní 20GB verzi nemá vpodstatě nikdo zájem (z těch, kdo o PS3 zájem má).

Je to zkrátka dobře. Za peníze, které PS3 stojí, je jen velice dobře, že dostanete „plnohodnotnou“ konzoli (čtečka…), místo té nepatrně ořezanější.

I tak se mi ale zdá rozdíl v přepočtu 2200,– za 20GB navíc (60GB vs. 80GB) u nové nejvyšší verze trochu dost. Za to se dnes dá koupit zhruba 250GB disk. A to pro koncového uživatele. Sony, jako velkoodběratel, se jistě pohybuje v jiných cenách.

Pro mě je zatím dlouhodobě nejpřitažlivější Nintendo Wii. A to zejméná (pochopitelně) díky ovládání. O konzoli mám totiž zájem jako o náhradu heaní na počítači (a to znamená, že se bojím „ztráty“ myši). Nicméně PS3 by se časem mohla dostat do mých úvah také. Kdyby nabízela rozumnou evropskou cenu a razantně by se zvýšil počet zajímavých her v nabídce.

Na to mám ale já osobně času dost. Konzoli si dopřeji až za dost dlouhou dobu, takže mohu vesele pozorovat dění na trhu.

Windows Vista: Řekněte LOL!

Wednesday, July 4th, 2007

Jsem rád, že zdaleka nejsem sám, koho napadlo už při první prezentaci sloganu "Windows Vista: Řekněte "WOW"" toto (nalezeno na Google Images):

Windows Vista: Řekněte LOL!

Nevím, co si v marketingu Microsoftu mysleli – vždyť se to samo přímo nabízí! Pochopitelně se jedná o žert někoho s patřičným programem, ale i tak to vystihuje, co si o „zázraku z Redmontu“ myslí mnozí – včetně mě.