Archive for February, 2007

Linuxový ráj Vlastimila Waice na Živě.cz

Wednesday, February 28th, 2007

Sleduji to už delší dobu. O Linuxu (rozhodne odmítám používat hrozný, byť korektní, název GNU/Linux) se mluví všude. Ale věděli jste, že Česká republika drží světové internetové prvenství v počtu zmínek o něm? Zajímavé, že?

<nadsazka>V tomto článku se chci ale zaměřit na dění, které panuje na známém českém internetovém deníku Živě.cz. Rozhodně bych nechtěl nikomu z redaktorů křivdit. Vyjadřuji zde pouze moje osobní pocity, názory a konstrukce vyvozené z čtení tohoto magazínu. (more…)

Neurčitá Internetová Činnost (NIČ)

Tuesday, February 27th, 2007

Neurčitá Internetová Činnost je zvláštní pojem. Označuje stav, kdy uživatel dokáže na internetu strávit celý den, je plně vytížený, a přesto, když se ho někdo zeptá, co dělal, nedokáže odpovědět. Prostě není schopen ukázat výsledek své práce. Všechny ty tisíce slov, které přečetl, všechny ty stovky slov, co napsal… To všechno je rozptýleno v ohromnosti internetu. Je to jako kousky puzzle, které by někdo v letadle náhodně rozsypal po celé České republice. (more…)

Super video ze Starcraft Ghost

Monday, February 26th, 2007

Často kamarádům říkám o tom „naprosto úžasném filmíku ze Starcraft Ghost“ (ktery stále ještě nevyšel – už několik let). Je k dispozici na YouTube.

Jenže to nikdo neumí (spíš nechce) najít. Stačí sice napsat do políčka Search ono kouzelné slovo „starcraft“ a je to asi šesté video od shora, ale…

Prostě jsem se rozhodl, že ho vložím přímo sem. Tady je:

Když vynecháme in-game filmíky ze hry (a datadisku), které jsou sice supr, ale trochu trpí tím, že vnikli v době začátků 3D renderu, je tohle s největší pravděpodobností jediné další video ze světa StarCraft. Velká škoda. Dovedl bych si takhle představit celovečerní film… A kapitán Buck je prostě drsnej ;-)

Doufám, že také oceníte možnost toto video stáhnout (pevně věřím, že to funguje…), protože – jak jistě všichni víte – z YouTube to tak snadno nejde a tady to máte jedním komfortním kliknutím.

No a já mám o důvod víc, abych mohl všechny mé kamarády posílat na můj blog :-)

Novinky na BAZHAR.blogu (zase)

Monday, February 26th, 2007

Už dlouho tu nebyl přehled novinek tohoto blogu.

Když jsem dělal takový přehled naposledy, slíbil jsem, že něco udělám s komentáři, jejichž vzhled mi nevyhovoval. A víceméně se stalo.

Kouknul jsem na kód komentářů a po pár experimentech jsem pochopil, co který kus kódu dělá (jak už jsem se kdysi zmínil, WordPress je docela prasárna…).

Tak první věc – vyrobil jsem takové orámování všech komentářů, takže už to dostalo konečně nějakou formu. Je už vidět, kde končí jeden příspěvek a kde začíná další. Ještě to trošičku poladím (určitě ještě hlavičku), ale jinak jsem téměř spokojen.

Pak jsem opravil Karmu (takové ty palečky u každého příspěvku). Už se to tváří i k světu. Možná číslice (karma ukazuje, jestli je příspěvek „dobrý“, či „špatný“ a jak moc…) nahradím za nějaký grafický proužek.

Teď ještě zbývá upravit formulář pro vkládání komentářů. Nejspíš ho asi také zarámuji a místo pro text umístím do právé strany. Taky musím přiohnout WordPress, aby, když jste přihlášen, vám nenabízelo možnost vyplnit jméno apod. Tedy vyplňovat to nemusíte, údaje se doplní z informací z registrace, ovšem v takovém případě je to zbytečné a ruší to.

Mimo komentáře je tu samozřejmě AdSense. Už jem vidělal celých 16 korun, tak bacha na mě! Ještě chvilku a jiste ze mě bude boháč… ;-) Každopádně si s tím zatím hraju. Je to docela sranda.

Umožnil jsem také „dávat hvězdičky“ článkům i neregistrovaným uživatelům. Stejně tak i již zmíněnou „karmu“ může určovat každý. Mimochodem: hvězdičky by měly odrážet kvalitu článku jako takového, nikoliv to, jestli s ním čtenář/hodnotící souhlasí, či ne. Já vím, že to tak není a víc se hodnotí míra souhlasu, než kvalita článku jak takového…

A snad poslední novinka – přidal jsem možnost „zabookmarkovat“ jednotlivé články pomocí Linkuj.cz a Jagg.cz. Patřičné odkazy najdete vždycky v patičce pod článkem. Jagg odkaz ještě upravím – vyrobím mu podobné logo, jako má Linkuj.

Až dodělám všechna tato „nutná“ vylepšení, zkusím přidat další zajímavé funkce.

Jsem samozřejmě otevřen dalším námětům a nápadům.

Myšlenky na hudbu

Sunday, February 25th, 2007

06. 02. jsem napsal jako jeden z prvních o dopisu Steva Jobse (CEO Apple) na téma DRM (Digital Restrictions Managment) a hudba. Ten vyvolal velice bouřlivé reakce a de facto odstartoval veřejnou diskuzi na toto téma.

Pokud chcete vědět, co Steve Jobs napsal a přitom neumíte anglicky, vřele doporučuji doslovný překlad (rovněž z MujMac.cz)

Jak bylo vtipně zmíněno na MujMac.cz (konkrétní článek jsem bohužel zpětně nedohledal, protože na toto téma jich zde vyšlo několik), ohledně DRM se, díky Jobsově dopisu, nyní vyjádří snad každý, kdo má ústa.

Je to vtipné. Až doposud uživatelé/zákazníci a různé zájmové skupiny křičeli na stejné téma – tj., že DRM je zlo. Nikdo z kompetentních je však neposlouchal. Sotva se však o téma „otře“ pomyslná ruka Steva Jobse, „kauza“ ze dne na den „ožije“ a rozpoutá se vášnivá veřejná debata. A je to tak prakticky se vším. Mnozí už Jobse považují za čaroděje a tohle jim to jen potvrzuje. Daří se mu naprosto ve všem, na co sáhne. (more…)

Playstation 3 bude v EU propadák

Saturday, February 24th, 2007

Sony Playstation 3 bude v Evropě propadák. Věřte mi.

Četl jsem článek na Doupě.cz. Ačkoliv je autor článku zřejmě trochu zmatený, v závěru to shrnuje výborně: v Evropě bude k dostání oproti US a Japonsku ořezaná verze konzole PS3. Jediné, co ořezáno nebude, je cena, která je značně vyšší, než suma, za kterou se prodávají „opravdové“ PS3 v již zmíněných zemích.

A jaký je výsledek? Jako evropan se cítím na..án. Jinak mě ale Sony totálně udivuje. Na počátku byla Playstation 3 naprostá bomba. Všichni se těšili. Mohla minimálně zopakovat špičkové prodeje jejího předchudce. Sony se ale podařilo v průběhu vývoje a především v samotném závěru udělat z PS3 naprostý zmetek. A to marketingově (komerčně) i technologicky.

Osobně vždycky fandím spíše přístroji, který přinese nějakou „feature“ nasazením 1ks nějaké super nové technologie (PS3 – Cell procesor), než přístroji, který nabídne totéž použitím 3ks již běžně dostupné technologie (tři jádra „bězného“ procesoru v XBOX 360). Sony se však pomyslnou dokonalostí jejího nového procesoru nechala zaslepit natolik, že grafickou stránku své konzole trochu ošidila. To, co tak teoreticky PS3 získá nad XBOX 360 na úrovni „srdce“ konzole, zase ztratí v oblasti grafického výkonu.

A jaký je výsledek? Výsledek je takový, že obě konzole se sobě prakticky vyrovnají, pričemž jedna (hádejte která) stojí málem dvojnásobek té první. Když k tomu ještě přidáme fakt, že zatím co XBOX 360 se už dávno prodával, kdežto v Sony všichni uctívali ani ne předprodejní vzorek, víme, kdo je opravdovým vítězem. Můžeme navíc zmínit to, že vývoj „obyč“ tří-jádrového procesoru stál zlomek peněz v porovnání s vývojem „out-of-the-box“ nového super procesoru Cell. Můžeme zmínit také, že z původního velice slibného balíku titulů, které budou dostupné jen pro PS3, nakonec mnoho nezbylo. To všechno zmínit skutečně můžeme (což teď vlastně dělám). Ovšem přijde mi to jako kopání do ještě se cukající mrtvoly. (more…)

Falus, česká politika a já

Friday, February 23rd, 2007

Pokud se Vám bude zdát, že jsem během psaní trochu ztratil nit, nebudete sám/a. Každopádně si myslím, že to jistou pointu má a tak by byla škoda tento článek jen tak smazat. Máte možnost to posoudit:

Četl jsem článek na AntiHulan.blo­guje.cz a přes odkazy jsem doskákal (internet je úžasný) až na informaci o tom, že pan Topolánek „vztyčil prostředníček při interpelacích ve sněmovně“. Tady je jeden z článků (byl jsem líný hledat ten úplně první).

Netajím se tím, že mě politika zajímá. Zajímá mě dost. Kupříkladu úplně hltám záznamy ze zasedání poslanecké sněmovny. Fakt. Nedělám si srandu (bohužel je většinou dávají pozdě v noci, resp. brzy ráno…). Nejsem sice žádný politický analitik (Ach, úžasné zaměstnání! Přísahám, že o něm někdy napíšu.), ale i tak leccos vím, vidím a občas i odpozoruji mezi řádky. Nedívám se ale téměř na televizi a nečtu ani žádné zpravodajské weby či noviny. Večerní zprávy v TV jsem neviděl už… docela dlouho. Jistě si říkáte (ne, nejsem politik ;-) ), že se to vylučuje. Ano. (more…)

Windows Vista se špatně prodávají. Dobře jim tak!

Wednesday, February 21st, 2007

Jak se tak pěkně zdá, Windows Vista si v imaginárním žebříčku prodejů moc dobře nevedou. Kupodivu.

Pan Ballmer (o kterém se tak hezky zmiňuji) má na to evidentně jasný názor: za špatné prodeje Vista mohou piráti. Je to přece logické, ne? Protože „tupí“ zákazníci mohou krást (tj. „pirátit“), tak kradou. A je to vina právě softwareových pirátů.

Pan Ballmer má v tomto (a nejen v tomto…) případě dost pokřivený pohled na otázku nabídky a poptávky. Sice v některých případech je možné, aby nabídka vytvářela poptávku, ale právě v tomto konkrétním jde o klasiku – poptávka vytváří nabídku. (more…)

Omluva čtenářům

Tuesday, February 20th, 2007

Musíme se omluvit. Tedy Petronius i já.

Tenhle týden jsme tak trochu víc „busy“ a tak lehce nestíháme naše předsevzetí o počtu aktualizací… Ale nebojte. Už na zítřek, ve středu, mám další článek.

Nebude to tedy tento týden nic moc, ale aspoň něco.

Na příští týden už slibuji zmíněnou recenzi DVD přehrávače (jestli jste si všimli, že jsem ještě neuvedl jeho návev, všimli jste si správně). Provedl jsem na něm takřka zátěžové testy a podělím se o zkušenosti. Těšte se.

Mám pak v zásobě ještě pár (víceméně) dokončených „povzdechů“ (tj. úvah).

Děkuji za pozornost.

BAZHAR.blog a AdSense II.

Friday, February 16th, 2007

Zrovna se mi podařilo zaregistrovat se na Google AdSense.

Jak jsem psal v původním článku, zdá se, že můj zlý pocit byl správný. Skutečně byla v registračním formuláři (nebo také ve mě, že…) chyba.

Celá registrace se skládá ze tří kroků. V prvním se vyplňují informace o doméně a jejím majiteli. V druhém se přihlašujete k již existujícímu Gmail učtu či registrujete nový (opět musím říct, jak se mi líbí, že mi pro všechny služby Google stačí jediná registrace – Proč používat Gmail). No a ve třetím je vám akorát potvrzena registrace „žádosti“.

V mém případě jsem se nedostal z 2. do 3. fáze. Po vyplnění e-mailu jsem byl přesměrován nikoliv na potvrzující stránku, nýbrž zpět na (nevyplněnou) první stránku. Upozorňuji, že jsem se pokoušel registrvat tuším třikrát (v různých dnech). Pokaždé se stejným výsledkem.

No každopádně teď se mi to konečně povedlo. Do dvou dnů budu vědět, „jak jsem na tom“.