Archive for the ‘Kultura’ Category

25. května: Ručníkový den Douglase Adamse (zase)!

Saturday, May 17th, 2008

Již druhým rokem upozorňuji na jednu z mála akcí, kterých se snažím pravidelně zúčastnit. A tou je pochopitelně Ručníkový den Douglase Adamse (autora mmj. knih „Stopařův pruvodce po Galaxii“).

Jedná se o celosvětovou akci, která se koná každoročně 25. května. Myslím, že je jenom třešničkou na dortu, že toto datum nemá s životem ani (smutnou) smrtí DA (v roce 2001) vůbec nic společného (čímž jde celá akce přesně v duchu jeho knih).

A co je náplní akce? Především s sebou celý den bez ohledu na místo či vhodnost/nevhodnost nosit viditelně umístěný ručník (ideálně nějaký pruhovaný atd.). Letos bohužel/bohudík vyjde celá akce na neděli, takže celý fór nejspíš tolik nevyzní, ale i tak… za tu srandu to stojí.

Jako každý rok se můžete zúčastnit Pražského, Ostravského a Brněnského srazu (v různých hospůdkách). Náplní je čtení vogonské poezie (tím vás nechci odradit…), koncert kapely a spousta jiné zábavy. Bližší informace o celém ručníkovém dni i o společenských akcích (kdy a kde) najdete na stránkách na tomto banneru:

Rucnikovy den

Pokud máte vlastní stránky či blog, pomožte prosím rozšířit povědomí o Ručníkovém dni mezi co nejvíce lidí, dokud je ještě čas!

Heroes, Prison Break a další

Tuesday, October 2nd, 2007

Tak nám polehoučku začala nová sezóna seriálů. Na Nově se objevil konečně seriál Prison Break alias Útěk z vězení. Překlad je dle mého názoru dost slušný, dabing také, ovšem ty hlasy mi k lidem nesedí. Tedy chci říct – herci, kteří seriál nadabovali, odvedli dobrou práci, ovšem jejich hlasy mi k postavám vůbec nesedí. Za to samozřejmě nemůžou. Možná jsem ale jen ovlivněn originálním zněním.

BTW byl jsem překvapen (možná se mi to jen zdálo), že reklamy byly vcelku krátké. Připomínku mám ale k vysílacímu času – je to dost pozdě večer. V seriálu se sice občas objevují drastičtější scény, ale kdyby ten seriál na Nově nalepili co nejvíce k 22. hodině (na začátku stejně tuším k ničemu „závadnému“ nedochází), bylo by to jistě nezanedbatelné plus.

Pak tu mámě seriál Heroes ten vstoupil do druhé řady a složité nitky příběhu se opět začínají zamotávat (a následně rozmotávat). Seriál pochopitelně neběží v ČR (oh…), ovšem v dnešní době internetu snad není problém využít jiné zdroje (legální). Druhý díl dávali včera.

Stargate Atlantis. Dlouho očekávané pokračování. Druhý díl bude tuším 8. tento měsíc. K tomuto seriálu mají Češi obvzláště kladný vztah, neboť snad nejhlavnější vedlejší roli Dr. Radka Zelenky hraje Čecho-Kanaďan David Nykl. Řeknu vám, že je to skutečně zvláštní, když v americkém seriálu zazní z ničeho nic čeština (většinou trochu peprnější). Zelenka se k velkému nadšení skutečně obrovského množství fanoušků objevuje v prvním díle ve skutečně potěšujícím „množství“.

A poslední díl 2. řady populárního IT Crowdu už je také na světě.

Určitě je nových epizod různých seriálů více. Ovšem ja jsem zmínil ty, které sám sleduji. Třeba si také jeden najdete :-)

On-line archiv České Televize stojí za…

Tuesday, July 24th, 2007

Dnes jsem zabrousil na stránky České Televize. Chtěl jsem si pustit jeden pořad o současných českých trendech v interiérech bytů apod.

Jak milé ovšem bylo, když se místo mého pořadu pustila část vysílání Euronews. Říkal jsem si v tu chvíli, že jsem asi kliknul na něco jiného, ovšem nebylo tomu tak.

Archiv ČT je dle mého názoru rozdělen po jednotlivých dnech a jednotlivé pořady jsou od sebe odděleny čaovými značkami. Ovšem tyto značky jsou přiřazené často chybně.

V mém případě se tak stalo, že „vysílání“ začalo o devadesát (!!!) minut dříve, než začínal samotný pořad, který mě zajímal. Čili musel jsem „odkoukat“ devadesát minut jiných pořadů, než začal ten, na který jsem se chtěl podívat. Ono totiž nejde posouvat („přetáčet“) dopředu (nejspíš, když to není v cache).

Jedinou záchranou bylo, že se jednalo o tzv. „Večer na téma…“, což znamená, že v ten den ČT vysílá pořady s podobnou tématikou, takže jsem vydržel čekat.

NIcméně je to tragédie. Takováto „drobnost“ dělá z archivu naprosto nepoužitelnou službu. Ačkoliv se to neděje pravidelně (u všech pořadů), i tak je to hrozné.

25. května: Ručníkový den Douglase Adamse!

Tuesday, May 15th, 2007

Již dlouho se těším na Ručníkový den. Až dnes jsem si ale uvědomil, že je třeba o něm také patřičně dát vědět i ostatním:

Nebudu tu psát smysl celé akce. Vše podstatné se dozvíte po kliknutí na banner.

Atomová bomba - zázrak Hollywoodu

Friday, March 23rd, 2007

Dneska bych se chtěl zmínit o atomové bombě. Nechci však psát žádný referát o účincích apod. Chci vám říct něco o „atomovce“ a jejím vlivu v úplně jiné oblasti – v Hollywoodu.

Pro Hollywood, jak se zdá, bylo vymyšlení této ničivé zbraně pravým požehnáním. Vždyť si vemte, v kolika snímcích byla možnost vyhodit všechno do vzduchu vyvrcholením celého filmu! Z bomby se stal pomalu přes noc hit všech filmových producentů (režisérů, spisovatelů…) a jak byla možnost, hned do filmu velké „bang“ „frkli“. (more…)

Národní knihovna v Praze

Tuesday, March 20th, 2007

Internet mě opět potvrdil to, co už delší dobu vím – čím víc ho používám, tím méně informací se ke mě dostane. Nemám totiž potřebu navštěvovat zpravodajské servery jako Aktuálně.cz. Zajímám se (nejspíš k mojí škodě) prakticky výhradně o techniku, počítače a telekomunikace. A proto jsem až teď zaznamenal informaci o projektu nové budovy Národní knihovny. A to ještě jen a pouze díky zmínce na blogu pana Zandla Marigold.cz.

Jako první mě zaujal 3D render jakési zeleno-fialové „obludy“ kdesi v parku. Ze začátku článku jsem dostal pocit, že ten obrázek vytvořil autor sám pro pobavení. Až potom mě došlo, že je to skutečný, oficiální, design budovy. Tedy vyobrazení toho, jak má vypadat… (more…)