Archive for the ‘Smartphones’ Category

Nokia E51 - uživatelská recenze

Friday, March 21st, 2008

Tak trochu zde přeruším tradici téměř Apple blogu a pokusím se „zrecenzovat" můj nový mobilní telefon Nokia E51.

Dlouho jsem se rozhodoval, jaký mobil si vůbec mám pořídit. Po T610 od Sony Ericssonu jsem rozhodně nechtěl telefon s joystickem – asi po roce totiž přestal spolehlivě fungovat a po dvou letech jsem s ním stěží mohl procházet menu. Chtěl jsem mobil klasické konstrukce, se standardními konektory (mini USB a 2,5 nebo 3,5 mm jack pro sluchátka), s displejem s rozlišením 240×320 pixelů, s možností rozšíření paměti microSD kartami (jsou levnější při stejné kapacitě než např. MemoryStick) a navíc jsem chtěl přejít na chytrý telefon s operačním systémem. To vše do 8000Kč.

Na podzim minulého roku jsem byl téměř rozhodnutý pro Nokia 6120 Classic, který tyto požadavky splňuje. Už jsem ho chtěl koupit, ale nemo mě přesvědčil, že bych to dělat neměl. Vnuknul mi myšlenku, že ani Wi-Fi by nebylo k zahození. Tím se však pro mě výběr dost zúžil – takový mobil na trhu prostě nebyl. Nákup jsem odložil a musím říct, že se to vyplatilo. Nokia 6120 Classic mi totiž teď přijde designem jako takový „plasťák“ – okraj telefonu mi nepřijde moc povedený. (more…)

iPhone: Aktualizace 1.1.2 -> 1.1.4

Wednesday, March 5th, 2008

iPhone jsem od jeho koupě používal firmware 1.1.2. Ačkoliv jsem byl spokojený, touha po dalších funkcích přece jenom zvítězila.

Už dvakrát jsem se pokusil aktualizovat na 1.1.3. Neúspěšně. Tedy ne, že by se mi to nepovedlo, ale po samotné aktualizaci je třeba iPhone ještě trochu „přiohnout“ pro české poměry a v tom byl problém. Naposledy jsem tak získal mírně ochrnutého invalidu… Podařilo se mi ho sice dát zase dopořádku, ale pouze vrácením na 1.1.2.

Poslední dobou se však „ledy hnuly“ a na světě se objevil Ziphone, který slibuje odblokování telefonu bez zápasů s firmware (downgrade na 1.1.1 → hack → příprava na upgrade → uprade na 1.1.2…) a to jedním stiskem tlačítka myši (návod zde: mac, win). Dlouho jsem situaci kolem tohoto softwareového zázraku jen pozoroval – už jsem nechtěl trávit další odpoledne snahou vylepšit telefon a potom ho zase pracně skládat aspoň do původního stavu. Dnes jsem se však rozhodl.

Apple iPhone 1.1.4Apple iPhone 1.1.4

Původně jsem telefon neměl odblokovaný, ale používal jsem klon tzv. „TurboSIM“. A to i tehdy, když už bylo na světě softwareové řešení – fungovalo to a tak nebyl důvod, proč si přidělávat práci. Se Ziphone jsem zvolil kompletní odblokování. Je skutečně jednoduché – nejtěžší je stáhnout samotný Ziphone(more…)

iTunes a synchronizace s iPhone

Tuesday, February 12th, 2008

Dlouho jsem se bránil jedné funkci iTunes – synchronizaci. Pochopitelně jsem začal synchonizovat iPhone přes iTunesAddress Book (kontakty) a iCal (kalendář) a funguje to, jak jinak, na výbornou. Kontakty, které jsem měl v dřívějších telefonech a které jsem synchronizoval, se přenesly bez problémů. Přechod na iPhone byl tak z tohoto pohledu bezbolestný a při experimentování s telefonem jsem byl už několikrát velice rád, že mám kontakty i kalendář uložené v aktuální podobě v MacBooku. Ovšem synchronizace ostatního byla do teď trochu něco jiného.

Hlavním důvodem, proč má spousta lidí nastavené iTunes na „Manually manage music and videos“ je, že při připojení iPodu k jinému počítači s iTunes dojde k jeho vymazání. Tím druhým pak, že iTunes má v takovém případě tendenci rozhodovat za vás, co budete na cestách poslouchat. Jednoduše zkusí nacpat celou vaši multimediální sbírku do přehrávače a pokud se nevejde, přestane při plně zaplněném zařízení a vyplivne hlášku o zaplněném iPodu/iPhone. (more…)

iPhone vs. iPod Touch ještě jednou

Wednesday, February 6th, 2008

Mnozí to již vědí, další tuší. Tímhle článkem plním takový rest, co tu mám. Čtenáři, co mě čtou už déle, si jistě vzpomínají na mou sáhodlouhou úvahu – koupit si iPod Touch nebo iPhone.

Sice jsem si krásně naplánoval, že si pořídím iPod Touch, nějaký telefon a budu, jak se říká v reklamě, v suchu. Nutno říci, že mi to dlouho nevydrželo. Asi týden po článku, kde jsem se rozhodl pro iPod se mi na něj konečně podařilo poprvé „šáhnout“.

A byl jsem nadšený. Byl jsem nadšený tak moc, že jsem se rozhodl, že takový přístroj chci používat co nejvíc. Chci ho používat, ikdyž zrovna nemám náladu na hudbu či video. Prostě – chci to i s telefonem. V článku o rozhodnutí jsem řekl, že si na 98% pořídím iPod. Nakonec jsem se vešel do těch zbývajících 2%.

Na telefon jsem čekal velice dlouho, ale i to se vyplatilo. Vypadá skvěle, používá se skvěle a i přes některé „masařky“ na kráse bych ho koupil znovu.

Apple iPhone na BAZHAR.blogu

Ačkoliv to z fotky nevypadá, přístroj mám už nějaký čas odblokovaný pomocí jednoho z klonů TurboSIM (na softwareové odblokování jsem prostě čekat nevydržel). O zmíněných „masařkách“ atd. napíšu pochopitelně časem v recenzi.

Proč nekupovat Nokia E90

Thursday, August 23rd, 2007

Už nějakou dobu uvažuji nad napsáním tohoto článku. Rád bych se zde trochu rozepsal nad důvody, proč nepovažuji Nokia E90 za důstojnou náhradu 9500/9300i. Většinu fotek jsem použil z recenze MobilManie.

Hned od konce. Všechny dřívější komunikátory startovaly na ceně značně převyšující 20 000 korun. Ovšem v dnešní době už je to dost přehnané. Vždyť i nejlepší mobil od Sony Ericssonu (P1i) bude „začínat“ na ceně kolem 15 000. Je to všeobecný trend. Ovšem kromě Nokie.

Ta si v poslední době, co se jí začalo dařit, zase začala cenu vycucávat z prstu stylem „kolik toho zákazník ještě snese“. Nejnázornějším příkladem je, podle mě nikterak vyjímečná, N95. „Milá“ E90 se tak postupně, jak se blížilo její uvedení, pomalu vyšplhala až na takřka 27 000. Za to se da pořídit velmi slušný notebook (nebo tři jiné telefony)!

E90 - nedůstojný nástupce “cihly” 9500E90 z druhé strany

A fascinující na tom je, že za tu částku dostanete přístroj, který, ačkoliv nejspíš odstranil největší neduh komunikátorů – praskající klouby, „přidal“ hned několik nových lahůdek. Za nejpovedenější považuji, že vnitřní klávesnice se obtiskává na displej. Pro inženýry Nokie asi jen detail… (more…)

Prasklý kloub

Sunday, August 5th, 2007

Už dříve jsem se ve skoro-recenzi Nokia 9500 zmiňoval o obrovském problému těchto telefonů – praskajících kloubech.

Já sám mám za sebou už jednu opravu a právě se chystám na druhou. A jen tak pro představu jsem udělal jeden snímek.

Osobně jsem z „vlastnosti“ tohoto telefonu (a neděje se to jen na 9500 – postihuje to i 9300(i) a všechny dřívější modely) dost rozčarovaný. Až nová E90 tento problém nějak řeší (objev století – klouby jsou kovové!). Ovšem pro změnu se tomuto telefonu obtiskuje klávesnice na displej apod. Nechápu, že si Nokia může u přístroje za bratru 25 000 Kč něco takového dovolit. (more…)

NOKIA 9500

Tuesday, February 6th, 2007

Rozhodl jsem se sem napsat takové zhodnocení tohoto komunikátoru, který používám již nějakou dobu. Nebude to žádná recenze – těch najdete na internetu spoustu.

Obsáhlou recenzi Nokia 9500 naleznete například na MobilManii. Z ní jsem použil i obrázky. Já sám používám černou verzi krytu, ale protože jsem neměl zrovna po ruce nic, čím bych fotil, rozhodl jsem se použít fotky z recenze.

Hned ze začátku uvedu odpověd na nejčastější dotaz: Ne, nepřipadá mi to jako cihla. Čili ano, jsem s velikostí telefonu spokojen.

Komunikátor jsem si vysnil. Kdysi dávno (tak rok a půl) jsem začal uvažovat, že bych si pořídil nějakou levnou N9210i. Bazarově to byla investice tak 2000 korun. Pamatuji si, že jsem o ní „snil“ ještě když stála hodně přes 20 000,–

No a před tím rokem a půl jsem o ní začal uvažovat znovu. Tentokrát jako o levné „hračce“. Zprvu jsem byl sice nadšený, ale postupně jsem došel k otázce „K čemu ji mohu používat?“.

To to zabilo. 9210i je sice na první pohled zajímavý telefon, ale dnes už nic neumí. Především nemá GPRS, takže na internet se s ní dostane člověk akorát na skok. Nemá ani Bluetooth, takže k ní nic člověk nepřipojí. Nemá ani pořádnou podporu pro přehrávání audia, takže ani jako PMP (Personal Media Player – prostě mp3) ji člověk nemůže využít. Dnes se dá použít asi jen jako velký diář s QWERTY klávesnicí. (more…)