Archive for the ‘Mobily’ Category

Další výhodný nákup na eBay

Monday, August 4th, 2008

Zase jsem nakupoval. A protože několik lidí na Twitteru projevilo zájem, rozhodl jsem se sem vložit dvě fotky mého nového „vybavení“.

Příležitostně poslední dobou brouzdám po eBay a koukám po různých výhodných nákupech. Tentokrát mě do nosu trkla skvělá nabídka a já neodolal – jedná se o velice pěkný USB kabel pro Apple iPhone.

Komplet včetně poštovného z Číny do ČR vyšel prosím na 109 Kč. To jsem prostě nevydržel. Sice už/ještě iPhone nemám, ale další kabel se mi určitě hodí – jeden budu mít na cestování a jeden doma. A kdybych potřeboval ještě jeden…

I přes svojí cenu navíc vypadá skutečně dobře. Měl jsem originál a řeknu vám, nedokázal bych je od sebe rozeznat. Prodejce tvrdil, že to originál je, ale jestli není, tak je to sakra povedená kopie.

iPhone USB kabel - obálka

Navíc jsem ho dostal v manila envelope :-) (ve stejné, trochu větší, měl SJ MacBook Air).

iPhone USB kabel

Pokud máte zájem, tady je seznam výrobků prodejce, u kterého jsem kupoval. Určitě tam kabel najdete.

Euro-data-tarif; Vodafone; iPhone

Tuesday, July 15th, 2008

Snad nemusím popisovat úvod do celé situace. Stačí si přečíst tento článek na Mobilmania.cz s více než výmluvným názvem.

Budoucnost se v tomto ohledu rýsuje růžově. Ačkoliv se mi v principu to, co EU regulací všeho možného dělá, nelíbí, zrovna v tomhle ohledu jsem na rozpacích. Vůbec se mi nelíbí, že si nějaká ženská na vysoké židli v EU vzpomene, a začne uměle tlačit soukromé subjekty do určité pozice. Sakra se mi to nelíbí. Např. – ačkoliv jsem jabkař, i mě naštvala naprosto nesmyslná pokuta, kterou EU udělila Microsoftu za integraci Windows Media Playeru do Windows. Nelíbí se mi, že Unie nařizuje, za kolik má kdo prodávat své zboží/služby.

Jenže…

Nemůžu si pomoct, ale zrovna v tomhle ohledu jsem vlastně nadšený. Nějakých 8,50 Kč za 1MB dat v zahraničí… to sice není žádná zázračná láce, na druhou stranu se za takovou cenu už dá internet v zahraničí víceméně používat. Do teď se platí za 100KB baličky dat, tedy prakticky nic, neuvěřitelné částky (mluvíme klidně i o dvacetikoruně). (more…)

WWDC: iPhone 3G a co já na to?

Wednesday, June 11th, 2008

Nebudu ani spekulovat, za jakých okolností by se mohlo stát, že se o novém iPhone 3G dozvídáte až ode mě. Prostě je tu a já jsem nadšený.

Když to shrneme, nový iPhone má navíc GPS, 3G (u nás prakticky nepoužitelné), plastová záda a větší výdrž baterie. Nic víc. Jeho software, který nabízí mnohem víc inovací, bude zdarma dostupný pro stávající majitele, což je (pro ně) skutečně výborná zpráva. Starý iPhone nebude moct využít pouze funkcí, které vyžadují hardware nového telefonu (tedy GPS a 3G). Ani iPod Touch nepříjde zkrátka. Za $10 dostanou také takové funkce.

Pro ČR bude pochopitelně důležité, že se iPhone 3G konečně dostane na pulty oficiálně a to v nabídce všech tří operátorů. Ovšem naprosto nejdůležitější vlastností nového iPhone je cena. Základní 8GB verze se bude prodávat za $199! To je v přepočtu asi 3200,– Navíc se Steve Jobs vyjádřil v tom smyslu, že by taková cena měla být zachována ve všech zemích. To znamená, že by se v ČR telefon mohl objevit i s daní za cca 4000–4500 korun!!! Za to neseženete žádný současný (nový) „chytrý“ mobil, natož něco jako iPhone… (more…)

iPhoneless a povídání o novém iPhone

Tuesday, May 20th, 2008

Prodal jsem iPhone. Nikoliv, že bych byl nespokojený, zklamaný, či jinak naštvaný. Prostě jsem usoudil, že teď je ten správný čas.

Důvod je jednoduchý, ale dělí se na dvě části. Tou hlavní je zcela bezpochyby chystané uvedení nového modelu. 9. 6. vystoupí náš… ehm… Steve Jobs na konferenci WWDC a jako tradične přednese v černém roláku a modrých džínsách svůj magický projev. Čeká se od toho leccos, ale s určitostí na 99,5% bude představen nový „3G“ iPhone. A vzhledem k prázdným skladům je vysoce pravděpodobné, že během velice krátké doby, dost možná i tentýž den, bude uveden do prodeje.

Jestli mě na Apple něco štve, tak je to především jejich příliš rychlé zapomínání starších modelů (děje se to u iPodů a hrozí to i iPhone). Naprosto přesným příkladem je podpora iPodu 5. a 5,5. generace. Vyšla nová modelová řada, později možnost půjčování filmů na iTunes a hádejte co – tato nová možnost (půjčování filmů) je zcela nepochopitelně dostupná jenom pro 6. generaci, ačkoliv starší iPody dokáží přehrávat video stejně dobře.

A toho se bojím i u iPhone. Na začátku sice může Apple vydat firmware 2.0 pro starší i novější iPhone stejný (plus mínus funkce vycházející z hardwareových možností), časem ale dost možná začne Apple přidávat novou „manu“ jenom pro „3G“ verzi, snažíc se tak „násilně“ motivovat uživatele původního iPhone ke koupi (nezapomeňte, do konce tohoto roku chce Apple prodat aspoň deset milionů kousků). (more…)

Nokia E51 - uživatelská recenze

Friday, March 21st, 2008

Tak trochu zde přeruším tradici téměř Apple blogu a pokusím se „zrecenzovat" můj nový mobilní telefon Nokia E51.

Dlouho jsem se rozhodoval, jaký mobil si vůbec mám pořídit. Po T610 od Sony Ericssonu jsem rozhodně nechtěl telefon s joystickem – asi po roce totiž přestal spolehlivě fungovat a po dvou letech jsem s ním stěží mohl procházet menu. Chtěl jsem mobil klasické konstrukce, se standardními konektory (mini USB a 2,5 nebo 3,5 mm jack pro sluchátka), s displejem s rozlišením 240×320 pixelů, s možností rozšíření paměti microSD kartami (jsou levnější při stejné kapacitě než např. MemoryStick) a navíc jsem chtěl přejít na chytrý telefon s operačním systémem. To vše do 8000Kč.

Na podzim minulého roku jsem byl téměř rozhodnutý pro Nokia 6120 Classic, který tyto požadavky splňuje. Už jsem ho chtěl koupit, ale nemo mě přesvědčil, že bych to dělat neměl. Vnuknul mi myšlenku, že ani Wi-Fi by nebylo k zahození. Tím se však pro mě výběr dost zúžil – takový mobil na trhu prostě nebyl. Nákup jsem odložil a musím říct, že se to vyplatilo. Nokia 6120 Classic mi totiž teď přijde designem jako takový „plasťák“ – okraj telefonu mi nepřijde moc povedený. (more…)

iPhone: Aktualizace 1.1.2 -> 1.1.4

Wednesday, March 5th, 2008

iPhone jsem od jeho koupě používal firmware 1.1.2. Ačkoliv jsem byl spokojený, touha po dalších funkcích přece jenom zvítězila.

Už dvakrát jsem se pokusil aktualizovat na 1.1.3. Neúspěšně. Tedy ne, že by se mi to nepovedlo, ale po samotné aktualizaci je třeba iPhone ještě trochu „přiohnout“ pro české poměry a v tom byl problém. Naposledy jsem tak získal mírně ochrnutého invalidu… Podařilo se mi ho sice dát zase dopořádku, ale pouze vrácením na 1.1.2.

Poslední dobou se však „ledy hnuly“ a na světě se objevil Ziphone, který slibuje odblokování telefonu bez zápasů s firmware (downgrade na 1.1.1 → hack → příprava na upgrade → uprade na 1.1.2…) a to jedním stiskem tlačítka myši (návod zde: mac, win). Dlouho jsem situaci kolem tohoto softwareového zázraku jen pozoroval – už jsem nechtěl trávit další odpoledne snahou vylepšit telefon a potom ho zase pracně skládat aspoň do původního stavu. Dnes jsem se však rozhodl.

Apple iPhone 1.1.4Apple iPhone 1.1.4

Původně jsem telefon neměl odblokovaný, ale používal jsem klon tzv. „TurboSIM“. A to i tehdy, když už bylo na světě softwareové řešení – fungovalo to a tak nebyl důvod, proč si přidělávat práci. Se Ziphone jsem zvolil kompletní odblokování. Je skutečně jednoduché – nejtěžší je stáhnout samotný Ziphone(more…)

iTunes a synchronizace s iPhone

Tuesday, February 12th, 2008

Dlouho jsem se bránil jedné funkci iTunes – synchronizaci. Pochopitelně jsem začal synchonizovat iPhone přes iTunesAddress Book (kontakty) a iCal (kalendář) a funguje to, jak jinak, na výbornou. Kontakty, které jsem měl v dřívějších telefonech a které jsem synchronizoval, se přenesly bez problémů. Přechod na iPhone byl tak z tohoto pohledu bezbolestný a při experimentování s telefonem jsem byl už několikrát velice rád, že mám kontakty i kalendář uložené v aktuální podobě v MacBooku. Ovšem synchronizace ostatního byla do teď trochu něco jiného.

Hlavním důvodem, proč má spousta lidí nastavené iTunes na „Manually manage music and videos“ je, že při připojení iPodu k jinému počítači s iTunes dojde k jeho vymazání. Tím druhým pak, že iTunes má v takovém případě tendenci rozhodovat za vás, co budete na cestách poslouchat. Jednoduše zkusí nacpat celou vaši multimediální sbírku do přehrávače a pokud se nevejde, přestane při plně zaplněném zařízení a vyplivne hlášku o zaplněném iPodu/iPhone. (more…)

iPhone vs. iPod Touch ještě jednou

Wednesday, February 6th, 2008

Mnozí to již vědí, další tuší. Tímhle článkem plním takový rest, co tu mám. Čtenáři, co mě čtou už déle, si jistě vzpomínají na mou sáhodlouhou úvahu – koupit si iPod Touch nebo iPhone.

Sice jsem si krásně naplánoval, že si pořídím iPod Touch, nějaký telefon a budu, jak se říká v reklamě, v suchu. Nutno říci, že mi to dlouho nevydrželo. Asi týden po článku, kde jsem se rozhodl pro iPod se mi na něj konečně podařilo poprvé „šáhnout“.

A byl jsem nadšený. Byl jsem nadšený tak moc, že jsem se rozhodl, že takový přístroj chci používat co nejvíc. Chci ho používat, ikdyž zrovna nemám náladu na hudbu či video. Prostě – chci to i s telefonem. V článku o rozhodnutí jsem řekl, že si na 98% pořídím iPod. Nakonec jsem se vešel do těch zbývajících 2%.

Na telefon jsem čekal velice dlouho, ale i to se vyplatilo. Vypadá skvěle, používá se skvěle a i přes některé „masařky“ na kráse bych ho koupil znovu.

Apple iPhone na BAZHAR.blogu

Ačkoliv to z fotky nevypadá, přístroj mám už nějaký čas odblokovaný pomocí jednoho z klonů TurboSIM (na softwareové odblokování jsem prostě čekat nevydržel). O zmíněných „masařkách“ atd. napíšu pochopitelně časem v recenzi.

iPhone/iPod Touch: Rozhodnutí

Saturday, November 3rd, 2007

Teď si říkám, že nadpis zní jako z jedné nejmenované „reality show“ televize Prima

Nicméně… asi jsem se rozhodl. Pořídím na 98% iPod Touch. Jednoduše prostě nejsem ochotný se patlat v odblokovávání apod. Nejspíš ani na iPod nepoužiji „jailbreak“ k instalaci dalších aplikací – chci ho pro to, co už umí, nikoli pro to, co by mohl umět. S instalací aplikací počkám na oficiální Apple SDK.

A kde ho koupím? Pochopitelně v USA. Dobrý kurz k tomu přímo nahrává. Stačí si dát pozor, aby člověk neplatil zbytečně americkou daň a iPod Touch vyjde, stejně jako iPhone, na přibližně deset tisíc včetně poštovného a české lichvářské 19% daně. A to je stále o 2000 méně, než jaká je cena tady. Použiji k tomu nejspíš služeb zasilkovasluz­ba.com, protože na ni mám dobré ohlasy.

A co je na tom ještě dobré? Že těch deset tisíc nutně musí být konečná částka. Pokud máte v USA nějakého známého (já bohužel ne) – ať už na dovolené, či trvale – můžete prostředníka vynechat a ušetřit ještě další peníze – jednoduše si to necháte objednat od něj a pak poslat. Pokud máte možnost získat dolary ještě levněji (od někoho), částka se pochopitelně ještě snižuje (já takovou možnost opět nemám). A to už vůbec nemluvím o tom, že můžete mít štěstí a neplatit české DPH vůbec (což je ovšem daňový podvod…).

Když tak splníte všechny tyto podmínky (tj. spousta štěstí a sposta kontaktů), dostanete se klidně i na částku kolem 7500 – 8000 vč. poštovného (o té poslední možnosti a její legálnosti nechť si každý popřemýšlí sám) . A to je úžasná cena.

A co z toho plyne? Že se evidentně nekamarádím s lidmi, se kterými bych měl…

iPod Touch či iPhone?

Tuesday, October 30th, 2007

(Upozorňuji, že se jedná jen o mé zamyšlení a rekapitulaci důvodů pro a proti. Možná to někomu pomůže v rozhodování, možná ne.)

Poslední dobou se pomalu ale jistě rozhoupávám k prodeji mého komunikátoru. Jsem rozhodnutý, že si buď iPhone nebo iPod Touch koupím. A když to tak hodnotím, docházím k následujícím argumentům:

Snad kromě návštěv toalety tahám svůj MacBook (btw recenzi už píšu) naprosto všude. Má výbornou výdrž na baterii a tak se mi ještě nestalo, že bych někde zkončil bez šťávy. A tak když potřebuji náhodou klávesnici, abych napsal něco delšího, vždycky otevřu raději Apple MacBook, než Nokia 9500. A tak největší výhoda komunikátoru – klávesnice – přichází jaksi vniveč.

Ať už koupím iPod Touch či iPhone, bude mít kalendář. S obojím se dostanu na internet přes WiFi (nemám neomezený mobilní internet a v Praze vpodstatě ani není zapotřebí). Čili i v tomto bude komunikátor nahrazen.

Je to naprostá většina věcí, které na komunikátoru dělám. Přijdu sice o možnosti jako pustit TomTom mapy, ale stejně nemám GPS modul a mapy potřebuji skutečně jen občas. Naopak „příjdu“ o křehkou velkou cihlu se sklony k praskání kloubů (jinak je to dobrý telefon).

Dá se tedy říct, že jsem se vpodstatě rozhodl, že komunikátor prodám.

Teď to ale přichází – co zvolit? Za komunikátor získám (alespoň si představuji) něco málo přes pět tisíc. Když si koupím iPod, budu potřebovat telefon. Líbí se mi Sony Ericsson S500i. Je to značka, ke které mám důvěru a vím, že existuje plugin do iSyncMac OS X, takže synchronizace nebude problém. Vodafone ho navíc nepolepil žádnými samolepkami a tak mohu bez obav využít jeho služeb a získat na něj i slevu. Má i slušný foťák, takže i budoucí recenze na tomto blogu by mohly obsahovat aspoň pár fotek z vlastní tvorby.

Vejde se krásně do kapsy, neužírá energii na teefonování z iPodu a vypadá skutečně hezky. Vyšel by mě tedy na 4577 korun.

Jenže.

8GB iPhone i 16GB iPod Touch stojí na korunu stejně. iPhone má sice menší paměť, ale moje audio sbírka zase není tak rozsáhlá, abych to nepřenesl přes srdce. A především: když bych koupil iPhone, vlastně bych ušetřil. Nepotřeboval bych kupovat extra telefon a při současném kurzu dolaru by mě vyšel vpodstatě na cca 5000 korun (iPhone – N 9500). Zabil bych dvě mouchy jednou ranou.

Hm. Ovšem iPod Touch má dvojnásobek paměti. Přesně tolik, kolik by mě stačilo (8GB mě také stačí, ovšem 16GB mě stačí „pohodlně“ a bez omezení). A největší výhoda: nebudu se muset s*át s nějakým odblokováváním, firmware apod.

To je argument síly kladiva. Vůbec nejsem zvědavý na nějaké starosti s aktualizacemi apod. Z toho jsem vyrostl. Proto jsem si pořídil Mac. Mac prostě funguje. A o iPhone v ČR se to rozhodně říct nedá.

Volby tedy jsou: iPod Touch + Sony Ericsson S500i za nějakých dohromady deset tisíc, nebo iPhone + firmwareové orgie za „vpodstatě“ pět tisíc? Stojí rozdíl 5 000 za klid a normální používání?

Vím, že tohle rozhodně není klasické porovnání. Většina lidí, co o iPod Touch uvažuje, už nějaký telefon vlastní a změnu neplánuje. Já bohužel uvažuji o razantní výměně mých gadgetů…

Asi se přeci jen kloním na stranu jednoduchých Apple řešení a tj. iPod Touch. Znamená to, že zkrátka budu muset někde sehnat deset tisíc, které nemám. Pokud máte zájem, můžete do diskuze pod článkem nabídnout váš názor. Nepochybně to přispěje k mému rozhodnutí :-)