Archive for the ‘Google’ Category

Google Talk (GTalk) a plány do budoucna

Saturday, July 21st, 2007

Minule jsem si stěžoval, že opět nefunguje ICQ a doporučil všem přejít na GTalk.

Dnes jsem zrovna hledal způsoby, jak komunikovat multiplatformě (Linux, Windows, Mac OS X) zvukem i obrazem a zároveň nepoužít zrůdičku jménem Skype (nicméně musím pochválit novou betaverzi klineta pro Linux – uz se mi z nej nedela nevolno). A úplně ideálně vystačit si pro všechno s jedním klientem.

Při této příležitosti jsem se dostal k informacím, co by měl Google do svého otevřeného IM v budoucnu přidat. (BTW posílání zpráv „offline“ funguje od roku 2006).

  • Měla by přijít podpora protokolu SIP, což by mělo zvětšit uživatelskou základnu GTalku.
  • Protože Google patří 5% firmy AOL, mělo by v budoucnu být umožněno uživatelům AIM komunikovat s GTalkem. Ovšem bylo to oznámeno v roce 2005…
  • V roce 2006 uzavřel Google „mnohaletou“ smlouvu s eBay (které patří Skype), podle které by mělo být umožněno, podobně jako v případě AOL, komunikovat uživatelům obou síťí mezi sebou. Ovšem pouze textově – tj. žádné hovory. I tak si ale myslím, že je to velmi dobré. Člověk tak dostane možnost napsat i lidem, kteří používají pouze Skype.
  • V budoucnosti (tzn. někdy/možná) má být uvolněn oficiální klient pro Mac OS XLinux.

Jinak základní tabulku s klienty, kteří podporují GTalk (resp. Jabber), naleznete přímo na stránkách GTalku. Hlavní stránka je zde.

BAZHAR.blog a AdSense II.

Friday, February 16th, 2007

Zrovna se mi podařilo zaregistrovat se na Google AdSense.

Jak jsem psal v původním článku, zdá se, že můj zlý pocit byl správný. Skutečně byla v registračním formuláři (nebo také ve mě, že…) chyba.

Celá registrace se skládá ze tří kroků. V prvním se vyplňují informace o doméně a jejím majiteli. V druhém se přihlašujete k již existujícímu Gmail učtu či registrujete nový (opět musím říct, jak se mi líbí, že mi pro všechny služby Google stačí jediná registrace – Proč používat Gmail). No a ve třetím je vám akorát potvrzena registrace „žádosti“.

V mém případě jsem se nedostal z 2. do 3. fáze. Po vyplnění e-mailu jsem byl přesměrován nikoliv na potvrzující stránku, nýbrž zpět na (nevyplněnou) první stránku. Upozorňuji, že jsem se pokoušel registrvat tuším třikrát (v různých dnech). Pokaždé se stejným výsledkem.

No každopádně teď se mi to konečně povedlo. Do dvou dnů budu vědět, „jak jsem na tom“.

BAZHAR.blog a AdSense

Wednesday, February 14th, 2007

Uz je to nějaká doba, co jsem chtěl BAZHAR.blog přihlásit do Google AdSense. Ano, i já jsem tomu propadl. Vždyť je to přece přímo dělané pro stránky s návštěvností kolem 30 „kousků“ denně (když je dobré počasí), ně? ;-) Každopádně jsem asi něco udělal blbě. Registroval jsem se ještě v době, kdy jsem byl nemocný (btw už jsem „skoro healthy“ – tedy oficiálně).

Nějak se ale nikdo neozval. Zkusil jsem to ještě dvakrát, ale mám takový zlý pocit, že se registrace nepovedla. Zkusil jsem jim napsat e-mail (česky ;-) ), ale zdá se, že tam nebyl nikdo schopný rozluštit náš jazyk. A to je divne, protože Google by u AdSense měl poskytovat českou podporu.

No uvidíme. Zatím jsem dost napjatý. Asi to zkusím ještě jednou…

Gmail už i bez pozvánky!

Wednesday, February 7th, 2007

Gmailu už jsem mluvil. Poprvé v rozsáhlém článku Proč používat Gmail, podruhé když jsem oznamoval prohraný soudní spor Google a pana Giersche.

Tentokrát tu mám, bohužel ne z vlastního pozorování, další novinku týkající se Gmailu. Konkrétně na Lupě vyšla aktualita informující o tom, že nově už nepotřebujete žádné pozvánky od stávajících uživatelů.

Aktualita je ale nepřesná. Jak správně komentuje pan Fuka, Gmail není nově otevřený pouze pro uživatele v ČR, je nově otevřený pro všechny.

No a co na to říct? Bylo již na čase. Já sám jsem uživatelem Gmailu už docela dlouho. Stal jsem se uživatelem ještě v době, kdy byly pozvánky enormě cenné a měly hodnotu zlata.

Dnes už tomu tak není, ovšem nemožnost jednoduše se registrovat přímo na stránce Gmailu jistě odradila mnohé uživatele.

Nakonec přeci jen: ikdyž teď Gmail do svých řad přijímá už úplně každého, jedná se stále o BETA verzi. Vůbec tím nemyslím, že by byl Gmail nějak nestabilní. To vůbec. Jenom chci říct, že ještě stále probíhá vývojem a člověk je neustále překvapen novými funkcemi. Jen tak dál.

My o Gmailu a Gmail….

Friday, February 2nd, 2007

Je to pár dní, co jsem napsal dlouhé povídání o Gmailu. Už je to tu zas.

Zaujala mě totiž informace, že Google prohrál v Německu spor o tuto značku a tak musí němečtí uživatelé přistupovat do své schránky přes GoogleMail.com. V důsledku tohoto rozhodnutí ale může Google přijít o právo používat značku Gmail v celé Evropě. Bližší info najdete na www.root.cz.

Já osobně si myslím, že se jedná čistě o vypočítavost pana Giersche (ten, kdo se s Googlem soudí), resp. jeho firmy. Vždyť si přečtěte, co o Google Giersch řekl (z root.cz):

„Chování Google je velmi ohrožující, agresivní, nedůvěryhodné a vůči mně je Google velmi zlý.“

Cílem je podle mě získat pouze mediální pozornost a pak to stejně dospěje k dohodě a k zaplacení nějaké přehnané částky ze strany Google. Nebo se Google naštve a koupí celou Gierschovo firmu ;-)

Nemyslím si, že by to dopadlo tak, že budeme všichni přistupovat k Gmailové schránce přes GoogleMail.com. A nebo také všechno dopadne úplně jinak… Ale to už je risk lidí, kteří „veřejně“ napíšou svůj názor/odhad ;-)

Proč používat Gmail

Monday, January 29th, 2007

Už několikrát se mi stalo, že se mě lidi zeptali, proč přestat používat Seznam.cz (apod.) a přejít právě na Gmail.com. Tedy ne, že by mě na ulici kolemjdoucí oslovovali ;-), ale občas lehce zapropaguji – povzdechnu si „máš používat Gmail, tohle by se ti s nim nestalo…“.

Tak tedy proč je Gmail.com tak lepší, než ti ostatní? Vždyť třeba Seznam.cz vypadá skoro stejně… (more…)