Archive for the ‘Drobnosti’ Category

LHC uz běží… Half-Life začíná

Friday, September 12th, 2008

Při příležitosti spuštění magického „Large Hadron Collider“ si neodpustím vtípek, na který jsem byl upozorněn. Zajímavostí je, že osoby na obrazku nebyly graficky upraveny (tedy aspoň ten druhý).

Pokud byste si kdykoliv chtěli ověřit stav „LHC“, doporučuji tuto 24/7 updateovanou stránku.

Prostě jsem si nemohl pomoct:

CERN: G-Man is already here CERN: Freeman is coming too...

Další výhodný nákup na eBay

Monday, August 4th, 2008

Zase jsem nakupoval. A protože několik lidí na Twitteru projevilo zájem, rozhodl jsem se sem vložit dvě fotky mého nového „vybavení“.

Příležitostně poslední dobou brouzdám po eBay a koukám po různých výhodných nákupech. Tentokrát mě do nosu trkla skvělá nabídka a já neodolal – jedná se o velice pěkný USB kabel pro Apple iPhone.

Komplet včetně poštovného z Číny do ČR vyšel prosím na 109 Kč. To jsem prostě nevydržel. Sice už/ještě iPhone nemám, ale další kabel se mi určitě hodí – jeden budu mít na cestování a jeden doma. A kdybych potřeboval ještě jeden…

I přes svojí cenu navíc vypadá skutečně dobře. Měl jsem originál a řeknu vám, nedokázal bych je od sebe rozeznat. Prodejce tvrdil, že to originál je, ale jestli není, tak je to sakra povedená kopie.

iPhone USB kabel - obálka

Navíc jsem ho dostal v manila envelope :-) (ve stejné, trochu větší, měl SJ MacBook Air).

iPhone USB kabel

Pokud máte zájem, tady je seznam výrobků prodejce, u kterého jsem kupoval. Určitě tam kabel najdete.

25. května: Ručníkový den Douglase Adamse (zase)!

Saturday, May 17th, 2008

Již druhým rokem upozorňuji na jednu z mála akcí, kterých se snažím pravidelně zúčastnit. A tou je pochopitelně Ručníkový den Douglase Adamse (autora mmj. knih „Stopařův pruvodce po Galaxii“).

Jedná se o celosvětovou akci, která se koná každoročně 25. května. Myslím, že je jenom třešničkou na dortu, že toto datum nemá s životem ani (smutnou) smrtí DA (v roce 2001) vůbec nic společného (čímž jde celá akce přesně v duchu jeho knih).

A co je náplní akce? Především s sebou celý den bez ohledu na místo či vhodnost/nevhodnost nosit viditelně umístěný ručník (ideálně nějaký pruhovaný atd.). Letos bohužel/bohudík vyjde celá akce na neděli, takže celý fór nejspíš tolik nevyzní, ale i tak… za tu srandu to stojí.

Jako každý rok se můžete zúčastnit Pražského, Ostravského a Brněnského srazu (v různých hospůdkách). Náplní je čtení vogonské poezie (tím vás nechci odradit…), koncert kapely a spousta jiné zábavy. Bližší informace o celém ručníkovém dni i o společenských akcích (kdy a kde) najdete na stránkách na tomto banneru:

Rucnikovy den

Pokud máte vlastní stránky či blog, pomožte prosím rozšířit povědomí o Ručníkovém dni mezi co nejvíce lidí, dokud je ještě čas!

Jak cestuje balík z Číny

Sunday, March 30th, 2008

Pokud byste snad náhodou chtěli vědět, kde všude se objeví váš balík při ceste Hong Kong – Česká Republika, tady máte podrobný výpis z balíku, který si nechali rodiče poslat z Číny přes DHL:

DHL package from Hong Kong to Czech Republic

Jak vidíte – celý svět to přeletí za pár dní a většinu času to pak hnije na celnici…

Invertujte si Mac OS X!

Sunday, March 2nd, 2008

Mám to pro vás takový tip pro Mac OS X. Využitím si přesně jistý nejsem (ikdyž to třeba k něčemu užitečnému je… já si teď na nic nevzpomínám – dost možná pro zrakově postižené – kdyžtak mě poučte v komentářích).

Mac OS X je zkrátka schopný přepnout kompletně celý grafický výstup do inverzních barev. Vypadá to docela zajímavě (= cool). Celý zázrak se dá aktivovat stiskem control+option+com­mand+8 (zkrátka všechny klávesy vlevo od mezerníku kromě „fn“ a 8). Stejným způsobem se vrátíte zpátky do „normálna“.

Původně jsem chtěl nabídnout screenshot, ale budete se muset spokojit s výřezem fotografie obrazovky – Mac OS X evidentně invertuje obraz až skutečně na výstupu grafické karty (což je dobře) a tak pokus o screenshot vrátí „normální obraz“.

Tady je:

Mac OS X inverze

P.S.: Ikdyž… může to být dobré pro psaní delších textů – třeba večer.

Docela to tu fouká…

Saturday, March 1st, 2008

Dva dny nazpět jsem zprovoznil, pokud jste si nevšimli, Twitter. Účet jsem si založil sice už dávno, ale až teď jsem pro to našel nějaké využití (najdete ho teď v pravém sloupci nad Last.fm). Zjistil jsem při tom, že 140 znaků je na mě fakt málo…

Dneska jsem také zjistil, že mi Google konečně vyplatí první peníze za reklamu. Trvalo to sice něco málo přes rok a během oné doby klesl kurz dolaru z cca 23,– na méně než 17 korun, ale aspoň se zaplatí hosting.

Nevím, jak u vás, ale tady to dost fouká. Dneska ráno jsem byl dlouho bez elektřiny (otevřel jsem MacBook a koukám… nějak se nenačítají žádné webovky…). Známému to odneslo kousek střechy a u mě doma, asi jako předzvěst, o den dřív odešel zdroj v jednom počítači.

Tady je důkaz „řádění živlů“ (foto: iPhone):

Spadly strom

Který WiFi Router mám koupit?

Tuesday, February 5th, 2008

(dneska neradím, ptám se)

Mám takové dilema. Už dlouhou dobu si doma buduju malou staromódní domácí síť. Píšu „staromódní“, čímž myslím drátová. Současné domácí „cool“ sítě s jední Access Pointem strčeným do zásuvky a do DSL modemu mě do nedávna nějak úspěšně minuly. Mám krásnou sbírku desítek metrů kabelu po bytě i mimo něj…

Většínu času nebyl důvod, proč bych něco takového kupoval, protože jsem prostě neměl ani žádná jiná zařízení, která bych připojil. Doma jsem měl akorát několik stolních počítačů s klasickými síťovkami a to bylo tak všechno.

Poslední dobou jsem ale majitel již dvou WiFi zařízení a něco málo se najde i u sousedů, se kterými sdílím připojení k internetu. Zatím jsem odolával, ale to, co se mi stalo v neděli, mě konečně nas… přimělo začít velmi vážně o koupi uvažovat.

MacBookem se docela často doma přesunuju do postele – třeba když chci koukat na film, či jen tak serfovat na internetu. Po celodením sezení na židli je to skvělé uvolnění. Zároveň ale chci zůstat na internetu. WiFi nemaje, koupil jsem si kdysi dávno další kabel a zavedl ho až k posteli (dřív jsem měl na tento účel Fujitsu-Siemens Lifebook). Když kabel nepoužívám, nechávám ho v rohu postele. Ovšem ethernetové konektory na něco takového nejsou stavěné a tak se časem stalo, že kabel začal samovolně vypadávat. Koupil jsem tedy nový konektor, nacvakl a… tentokrát to vydrželo jenom měsíc a kabel už zase musím ve slotu přidržovat! (more…)

Jak pohodlně nakupovat na US iTunes Store

Wednesday, January 30th, 2008

Petr Mára mě včera vyfoukl článek, který jsem si chystal o jednoduchém způsobu, jak se registrovat na americkém iTunes Store bez kreditních karet atp. Pokud účet ještě nemáte (a pokud ho pochopitelně chcete), rychle navštivte jeho stránky a podle návodu si ho vytvořte. Nikdo totiž neví, jak dlouho tu taková možnost ještě bude, než to Apple zjistí a i tuhle „vypne“ (ale už asi tři měsíce to funguje, takže to s tím spěchem nepřežeňte a přečtěte si zbytek článku).

Pokud používáte vynikající software pro správu a přehrávání (nejen) hudby – iTunes, vlastnictví zmíněného účtu vám i bez peněz v základu nabídne především možnost automatického stahování artworků (tj. obrázků k albům) a také každý týden několik písniček zdarma ke stažení (někdy lepších, někdy horších). Pokud umíte dobře anglicky (ale i pár českých se tam najde), můžete stahovat zdarma i podcasty a videopodcasty (k tomu nepotřebujete ani účet).

iTunes Store

Pro přístup k těm „hlavním“ věcem je ale třeba pochopitelně mít nějaké peníze. A jak je do iTunes dostat? Pokud náhodou nemáte americku kreditní kartu (a tu nemáte, protože byste se jinak do iTunes Store přihlasil(a) bez problémů), je jedinou možností koupě tzv. iTunes Gift Cards (ani přes PayPal to nejde, protože v něm nemáte bydliště v USA). (more…)

Čím čistit LCD?

Thursday, January 17th, 2008

Jak začít… Problémem (nejen) notebooků všech lidí je, že se jejich displeje strašně rády špiní. I čerstvě vyčištěný displej je za chvilku plný prachu a různého „čehosi“. A ještě větším problémem je, jak takový displej vyčistit.

Pokusy čistit displej mého MacBooku hadříkem na brýle bohužel neměly patřičné výsledky. Fungovalo to akorát na běžný prach, ale cokoliv „zažranějšího“ se odmítalo pustit a tlačit na tak citlivou součástku, jakou displej je, hrozilo jeho poškozením.

Když jsem zkoušel čistit displej naposled, navlhčil jsem ten hadřík vodou. Většina špíny skutečně zmizela, ale způsobil jsem si tím prvotřídní „mlhu“ a všechny barvy na displeji byly pomalu o řád světlejší. Trvalo mi patnáct minut rozšmudlat to do rozumného stavu.

Od té doby jsem na další pokus, ikdyž už to displej zase potřeboval, neměl odvahu. Spokojil jsem se s tím, že jsem jednou za čas lehoučce „přejel“ tím hadříkem displej, abych ho zbavil aspoň toho prachu, který se na sluníčku má tendenci rozzářit jak žárovka a na displeji je pak vidět h*vno. (more…)

Apple: Software Update

Tuesday, January 15th, 2008

Od půl šesté večer už tu tvořím informace o novinkách AppleMacWorld Expo 2008. Dneska už toho nechám, protože mě to docela energeticky vycuclo a nemám náladu něco dalšího tvořit.

Ostatně v posledních několika dnech jsem vyplodil rekordní (na mě) množství článků a tak je čas dát si nějakou tu pauzu. To ovšem neznamená, že sem týden nemáte chodit. Tohle mi vydrží jenom chvilku. Třeba napíšu zítra ještě něco dalšího ;-) Každopádně mám v záloze ještě dva už hotové články, které ale nejsou tak důležité, jako události posledních dnů…

Zítra ještě dostanu odkazovanou stránku trochu do formy a pak už ji editovat nebudu.

Ale zpět k tématu. Uvedené novinky Apple pochopitelně vyžadují aktualizaci software a tak nyní koukám na tohle: (more…)