Archive for the ‘Hardware’ Category

Stojí za to hackovat La Foneru?

Wednesday, April 9th, 2008

Četli jste můj sáhodlouhý návod na hack „sociálního“ Wi-Fi routeru La Fonera a nechce se vám do toho, protože nevíte, jestli vám FreeWLAN bude vyhovovat (a nebo nevíte, jestli dělá to, co potřebujete)?

Kdybych věděl to, co vím teď, ušetřil bych si s La Fonerou ohromné množství práce a nenapsal bych o ní tolik článků (na druhou stranu je z hlediska návštěvnosti dobré, že jsem je napsal…).

Pokud tedy ještě nejste rozhodnutí, zda se do toho pustit (či jestli vůbec La Foneru kupovat), na této stránce najdete živé demo (=můžete si to „proklikat“ a vyzkoušet).

Nedávno byla vypuštěna nová verze FreeWLAN a toto demo ji již obsahuje, troufám si tak tvrdit, že je udržované a pravidelně aktualizované. (more…)

Oprava návodu na hack La Fonery

Saturday, April 5th, 2008

Díky Ondrovi Toralovi jsem se dozvěděl, že můj návod na hack Wi-Fi routeru La Fonera má vadu – nefunguje. Chyba byla v samotném souboru s hackem. Ten jsem nahradil za opravený. Pokud se na hack teprve chystáte, doporučuji si stáhnout potřebné soubory znovu. Za chybu se omlouvám.

Ondra navíc při provádění hacku „nafotil“ (tedy „sejmul screenhoty“) celý postup a díky tomu jsem mohl návod rozšířit, takže teď je celý postup ještě názornější. Za to mu také děkuju.

Teď už to vážně musí zvládnout i vaše babička (tento výrok patří taky jemu…).

Větší anténa k La Fonera Wi-Fi routeru?

Friday, April 4th, 2008

sérii článků o routeru La Fonera jsem se zmínil, že zkusím pořídit větší anténu. Od té doby uplynulo už docela dost času a někteří (a nejenom jeden) mě začali bombardovat dotazy, jak to teda dopadlo.

Původně jsem měl v úmyslu si pořídit 8dBi anténu z CzechComputeru (originální bílá má 2dBi). Skládal jsem zrovna pro někoho počítač a tak jsem si ji k tomu přiobjednal. Ovšem potom jsem zjistil, kolik času pro CzechComputer znamená „neznámá“ dodací lhůta (3+ týdnů). Tak dlouho jsem čekat nemohl a z objednávky anténu zase vyškrtl. Smůla.

Asi za týden jsem ale byl zaúkolovaný pořídit pro někoho další přístroj – rádio s CD přehrávačem. To na zmíněném e-shopu nemají a já jsem si díky tomu vzpoměl na další slušný obchod – Cybex. Při nakupování jsem zkusil najít nějakou podobnou anténu a skutečně se mi to povedlo. Sice slabší, ale byla na skladě. Jedná se o tuto 5dBi anténu.

Zabalená 5dbi Wi-Fi anténa

Oproti původní anténě je nová mnohem větší (a není bíla). Ta se ziskem 8dBi má dokonce 28 cm. Po namontování tak docela nepříjemně z routeru trčí. (more…)

Aktualizace firmware FreeWLAN na routeru La Fonera

Monday, March 31st, 2008

Před chvílí se mi restartovala La Fonera. Nejprve jsem se trochu lekl, protože jsem žádný výpadek proudu apod. nepozoroval a velmi nerad bych měl takto nestabilní zařízení. Ovšem důvod byl mnohem prozaičtější. Automatická aktualizace firmware.

FreeWLAN momentálně dosáhl verze 0.9.4. Ani oficiální firmware nezůstal nezměněn. Teď se jedná o verzi 0.7.2 r4, což je ještě vyšší verze, než ta, se kterou jsou problémy při hacknutí La Fonery.

Jak to bude s hackováním nových routerů, které s 0.7.2 r4 přijdou už z výroby, nebo budou aktualizováný přes web, zatim nevím. Žádná hromadná panika v řadách hackerů zatím nenastala, takže si troufám tvrdit, že to nebude žádná tragédie. Možná teď budu kecat, ale myslím si (doufám), že můj původní návod bude stále funkční. Je to ale nepotvrzené.

Samotný firmware FreeWLAN přidává i nějaké nové funkce. Co na to zatím koukám, v sekci „Statistic“ se objevil Startup log (výpis informací z posledního startu routeru), ukazuje se, jestli byl přemostěný LAN/WAN port s Wi-Fi, je nyní možné dálkově přes La Foneru probudit po sítí jiný počítač (pokud je samozřejmě nastavený na příjem „magického packetu“) a z netechnických vylepšení je určitě dobré jmenovat možnost změny barevného schématu grafického rozhraní (pro aplikaci změn je nutné být připojený k internetu). (more…)

La Fonera Wi-Fi Router: hackujeme

Sunday, March 16th, 2008

Aktualizace: Návod byl doplněn o další fotky, které mi zaslal Ondra Toral. Především jsem ale nahradil soubor s hackem za nový (předchozí obsahoval chybu, kvůli které nedošlo k odemčení La Fonery).

Konečně je tu třetí část série článků o Wi-Fi routeru La Fonera (omlouvám se za zpoždění). V prvním díle jsme si router představili, v druhém jsem vám ukázal možnosti alternativního firmware a dnes se budeme snažit tento firmware do routeru dostat.

Mimochodem – mám z toho, díky jailbreaku iPhone, takový „déjà vu“ pocit ;-)

Ikdyž návod na první pohled vypadá složitě, je velice jednoduchý. Je ale samozřejmě na místě obligátní hláška:

Veškeré úpravy routeru popisované v tomto návodu činíte na vlastní zodpovědnost. Ačkoliv jsem celý proces prováděl bez problémů celkem 3×, jisté riziko zničení přístroje tu je. Nejsem zodpovědný za jakékoliv poškození či zničení čehokoliv v důsledku provádění operací zde popisovaných (ať už přesným či nepřesnýn držením se instrukcí). Rovněž upozorňuji, že úpravami La Fonery nejspíš porušujete licenční smlouvu, kterou máte (její) koupí s FONem uzavřenou (ačkoliv samotnou podstatu smlouvy naplňovat samozřejmě budete i nadále). (more…)

La Fonera Wi-Fi Router: schopnosti alternativního firmware

Tuesday, March 11th, 2008

V dnešním pokračování minulého článku se zaměřím na možnosti upraveného firmware pro Wi-Fi router La Fonera. Pokud jste tak ještě neučinili, doporučuji si přečíst nejdřív první díl.

Samotné hackování La Fonera si nechám až naposled. Pro dnešek vám představím výsledek této akce.

Jak jsem řekl minule, originální firmware La Fonera je totálně k ničemu. Pokud máte jakkoliv komplikovanější domácí síť (komplikovanější = cokoliv více, než jeden počítač a jeden modem) a plánujete ji rozšířit o bezdrátové funkce (přičemž nabízení veřejného internetu berete jako příjemný bonus), standardní, neupravená, La Fonera představuje spíš vyhozené peníze, než spojení užitečného a příjemného.

Naštěstí to lze změnit. Ačkoliv jsem to původně neměl v plánu (pokud by router splnil aspoň to základní), rychle jsem se přesvědčil, že je to nutné. Už od začátku jsem měl jasno, že chci zachovat funkce sdílení internetu. Po chvilce googlení jsem měl štěstí a objevil dva projekty, nabízející právě tohle. První nese název FrancoFON. Jistě uhodnete, že se jedná původem o francouzskou záležitost. Bohužel. Druhý se jmenuje FreeWLAN.

La Fonera: FreeWLAN AddOn GUI

Nevím jak vy, ale já mám k Francouzům docela averzi. Zatímco většina programů (aj.) nabízí zcela logicky jako základní jazyk Angličtinu a k tomu např. svůj rodný jazyk (+ případně překlady od „kolemjdoucích“ do dalších), Francouzi ne. Hlavním jazykem, kolem kterého se točí všechno, je samozřejmě Francouzština a pokud vůbec anglická lokalizace existuje, je to zpravidla takové páté kolo u vozu. Stejně tak ostatní jazyky. A FrancoFON není výjjimkou. (more…)

La Fonera Wi-Fi Router: omezená hračka s velkým potenciálem

Monday, March 10th, 2008

Když jsem před časem psal článek s úvahou, který Wi-Fi router si koupit, ani ve snu by mě nenapadlo, že bych ho od někoho dostal zadarmo. Nikdy jsem nic takhle nedostal, ani nevyhrál. Nicméně stalo se. Ondra Toral byl tak neuvěřitelně laskavý a nabídl se, že mi daruje jeden Wi-Fi router La Fonera (pokud nevíte, oč se jedná, doporučuji přečíst si například tento článek – jinak asi nemá smysl číst dál).

Po nějakých zmatcích ohledně samotného předání se mi konečně v pátek dostal do rukou (nebojte, tentokrát vás fotkami krabice nudit nebudu – přejdu rovnou k obsahu balení). Co mě absolutně dostalo, je velikost. Jak přístroj vypadá jsem věděl už dřív. Měl jsem ale obavy, že se mi na mou „komunikační poličku“ (viz. foto na konci) už nevejde. Omyl. Pokud se vám tenhle malej, s odpuštěním, hajzl nikam nevejde, měl(a) byste uvažovat o koupi nového pracovního stolu.

La Fonera

Designově se přístroj velice vydařil. Dokonce bych mu neváhal z tohoto pohledu dát i nálepku „Designed for MacBook“. Horní a přední strana je bílá, spodek a boky pak pokrývá šedý perforovaný plast (pro větrání). Vzadu jsou konektory – napajení, LAN a konektor externí antény. Novější model La Fonera+ má vzadu navíc ještě jeden LAN port.

V balení najdete pochopitelně samotný přístroj, napaječ, CD, instalační příručku, samolepky (na označení veřejného hotspotu) a přímo nádherný ethernetový kabel. Ten je velmi plochý, bílý a skladný. V brašně jsem dosud nosil s MacBookem metrový propojovací kablík – ten jsem ale věnoval na propojení La Fonera se switchem a původní bílý jsem si nechal místo něj. Je ve více jak dvounásobné délce mnohem menší a opět – pasuje, narozdíl od ošklivého šedivého, k MacBooku. (more…)

Apple Wireless Mighty Mouse vs. eBay

Monday, March 3rd, 2008

Ač jsem byl do koupě MacBooku zapřísáhlým uctívačem TrackPointu (taková ta věc v klávesnici notebooků od Lenova, Dellu a pár dalších, sloužící jako náhrada myši) a na jablečném počitači mě mrzelo ze všeho nejvíc, že má „jenom“ TouchPad, smířil jsem se s tím. Jeho kvalita na Apple počítačích je totiž naprosto fenomenální. Je velký, přesný a například scrollování je na něm mnohem pohodlnější a rychlejší, než na myši. Když jsem na cestách, vůbec nemám problem používat ho mnoho hodin.

Ale ikdyž je z mého pohledu skvělý, 100% náhrada myši to pochopitelně není. Na doma – a vůbec kdykoliv potřebuju „prostě myš“ – jsem dosud používal Microsoft Basic Optical Mouse 1.0A. Je to docela ironie – je to jediný produkt Microsoftu, který používám. Ačkoliv MS skutečně v lásce nemám, musím uznat, že v oblasti hardware jsou opravdu dobří. A to i přesto, že zrovna tato myš patří k podprůměru.

Microsoft Basic Optical Mouse 1.0A

Mechanicky sice drží v naprosto výborném stavu (a to už je několik let stará a prožila toho docela dost), ovšem optický senzor je prostě tragický. Kurzor mi zmizí „kamsi“ při jejím používání dost často (několikrát za den) – bez ohledu na povrch, po kterém jezdí.

V mém whishlistu věcí, co si chci koupit, ale myš prostě nebyla zatím na prvním místě. Doposud. (more…)

Více RAM pro můj MacBook

Wednesday, February 13th, 2008

Včera jsem zavítal do nejmenovaného internetového obchodu (dobře… CzechComputeru) a zhrozil se – po velmi příjemně dlouhé době klesajících cen se zdá, že začínají opět růst.

Upgrade mého MacBooku jsem plánoval už dlouho, ale pokaždé mi do toho něco (finančně) vlezlo a protože původní 1GB je pro běžnou práci s Mac OS X dostatečných, musela nová paměť počkat.

Růst cen mě ale vyburcoval a tak jsem se rozhoupal a koupil. Původně jsem uvažoval o klasice – 1+1GB, ale nakonec jsem se rozhodl jinak. Vycházím z toho, že v dnešní době už nikomu 2×512MB za rozumné peníze neprodám (pokud by však někdo o originální 2×512MB paměti měl zájem a byl ochotný za ně dát aspoň 400,–… ozvěte se). Je tedy lepší si je nechat a využít z nich pokud možno maximum. Měl jsem tedy už nějaký čas jasno, že koupím rovnou 1×2GB modul. Z původních v notebooku jsem vyměnil jenom jeden a dostal tak velice hezkých 2.5GB RAM.

Mac OS XMac OS X

Při běžném prohlížení webu apod. pochopitelně není ve výkonu před/po rozdíl, ovšem při plném využití už je rozdíl velmi výrazný. Správa paměti v Mac OS X je skvělá a stačí chvilka, aby celou paměť využil. (more…)

Který WiFi Router mám koupit?

Tuesday, February 5th, 2008

(dneska neradím, ptám se)

Mám takové dilema. Už dlouhou dobu si doma buduju malou staromódní domácí síť. Píšu „staromódní“, čímž myslím drátová. Současné domácí „cool“ sítě s jední Access Pointem strčeným do zásuvky a do DSL modemu mě do nedávna nějak úspěšně minuly. Mám krásnou sbírku desítek metrů kabelu po bytě i mimo něj…

Většínu času nebyl důvod, proč bych něco takového kupoval, protože jsem prostě neměl ani žádná jiná zařízení, která bych připojil. Doma jsem měl akorát několik stolních počítačů s klasickými síťovkami a to bylo tak všechno.

Poslední dobou jsem ale majitel již dvou WiFi zařízení a něco málo se najde i u sousedů, se kterými sdílím připojení k internetu. Zatím jsem odolával, ale to, co se mi stalo v neděli, mě konečně nas… přimělo začít velmi vážně o koupi uvažovat.

MacBookem se docela často doma přesunuju do postele – třeba když chci koukat na film, či jen tak serfovat na internetu. Po celodením sezení na židli je to skvělé uvolnění. Zároveň ale chci zůstat na internetu. WiFi nemaje, koupil jsem si kdysi dávno další kabel a zavedl ho až k posteli (dřív jsem měl na tento účel Fujitsu-Siemens Lifebook). Když kabel nepoužívám, nechávám ho v rohu postele. Ovšem ethernetové konektory na něco takového nejsou stavěné a tak se časem stalo, že kabel začal samovolně vypadávat. Koupil jsem tedy nový konektor, nacvakl a… tentokrát to vydrželo jenom měsíc a kabel už zase musím ve slotu přidržovat! (more…)