Archive for the ‘O BAZHAR.blogu’ Category

Ještě žiju. Jsem zpátky.

Monday, September 1st, 2008

Možná jste si už mysleli, že jsem umřel, nebo mě prostě psaní přestalo bavit. Pokud jste se snažili mě kontaktovat, třeba jste neuspěli…

Tedy dobrá zpráva (jak pro koho). Stále dýchám a ještě to nebalím. Prostě jsem se jednoho krásného dne podíval na kalendář a zjistil, že se blíží konec záruční lhůty a tak by bylo vhodné začít řešit některé vady, které se mi na MacBooku nashromáždily. Dvanáctého jsem tedy počítač odevzdal do servisu a pohroužil se do digitální tmy, offline světa či jakkoliv jinak to chcete nazývat. Oprava se neuvěřitelně protáhla a já počítač dostal zpět až dnes.

No co vám budu povídat – byl to horor. Obvzláště je mi líto (= sere mě to) některých lidí, vůči kterým jsem měl/mám jisté závazky a které jsem tak mohl dost zklamat. K internetu jsem se ale dostal jenom občas pomocí jistého zařízení v konfiguraci 600MHz, 128MB RAM, Windows 2000, které už několikrát málem proletělo oknem. Vlastně jsem usoudil, že než se snažit na té historické vykopávce něco dělat, bude lepší počkat. Dokonce jsem se opět dostal ke čtení knih (aktuálně A. Tolstoj – Paprsky inženýra Garina).

Navíc u nás doma vypukla i stavební činnost – proběhla „reinstalace oken“ (tedy výměna starých dřevěných za plastová). Dva dny nazpět byl dokončený úklid a už jsme zase v tom. V těchto okamžicích probíhá další akce – malování. Naštěstí byly některé místnosti ušetřeny a tak se zrovna schovávám a píšu tohle. Fotky z výměny oken si můžete prohlédnout v galerii.

Vymena oken: predtimVymena oken: potom

A co budu dělat teď? Mám poměrně nabité plány. Pochopitelně musím vyřídit nahromaděné resty a potom se zorientovat ve „světě“ – pochopitelně i já jsem sledoval například start iPhone v ČR a měl bych k tomu pár peprných komentářů, ale protože jsem nebyl schopen v té době vyprodukovat žádný článek, plánuji spíš takové shrnutí. Mám rozepsáno několik článků pro MujMac.cz a aspoň dva bych chtěl v brzké době odevzdat. I náměty pro BAZHAR.blog mám, takže materiál by byl, jen to napsat (což je největší problém).

Bezpečně ale mohu prohlásit: Ještě žiju. Jsem zpátky.

Výpadek blogu

Friday, July 18th, 2008

Někteří si určitě už všimli – BAZHAR.blog měl dnes odpoledne odhadem dvouhodinový výpadek. Pochopitelně se za něj omlouvám.

Nešlo o nějaký záhadný pád webhostingu, nýbrž (tohle slovo se moc často používat nedá..) o neplánovanou aktualizaci redakčního systému WordPress včetně všech pluginů na aktuální verze.

Neplánovaný byl, překvapivě, protože jsem s ním nepočítal. O aktualizaci jsem se pokoušel už dřív, ale nějak se nedařilo a tak jsem to nechal patřičně uležet. Dneska mě k tomu ale na Twitteru vyhecoval biosoup.

Původně se mělo jednat maximálně o 40 minut, nakonec se z toho vyklubaly cca dvě hodiny. Aktualizace WordPressu prostě ještě není tak jednoduchá, jak by bylo potřeba.

Pro uživatele se nic nemění, pro případné záškodníky to znamená (snad) více práce. Při tom jsem objevil, že jeden plugin nevykazuje činnost. Jedná se o dohazování podobných článků pod aktuální. Kdysi to fungovalo (ještě za časů tmavého designu), s přechodem na WordPress 2.5. už ne. Odložil jsem nápravu na později a nakonec se mi to vypařilo z hlavy.

Teď už se mi s tím nechce nic dělat – pro uživatele to není žádná „must have“ záležitost… Dám si to ale do iCalu, takže se k tomu někdy v budoucnu vrátím.

Aktualizace BAZHAR.blogu

Wednesday, April 2nd, 2008

Sdělovat vám informaci, že jsem měnil BAZHAR.blog je evidentně zbytečné. Vidíte to všude kolem.

Došlo k docela zásadní aktualizaci „jádra“ blogu na nejnovější verzi WordPress 2.5. Bylo to docela impulzivní rozhodnutí a tak přechod tentokrát není tak hladký, jako posledně.

Hlavním důvodem přechodu nebyl nový vzhled, ale to „pod ním“. Změna grafiky je „vedlejší produkt“.

Pokud se teď děsíte, že „tohle bílé“ má být nový BAZHAR.blog, nemusíte. Jak jsem řekl. Změna byla dost narychlo a grafický kabátek není hotový. Nechtěl jsem překopávat ten původní, aby pasoval i zde – přišlo mi to jako zbytečná práce. Místo toho tu bude nouzově tento základní, dokud nebude hotovo.

Někteří čtenáři si jiste vzpomenou na můj článek o chys­taném novém vzhledu. Ten se mi za tu dobu docela rozležel v hlavě. Nenasadím ho, ale budu z něj dost vycházet při přípravě toho nového (dost možná se rozhodnu blog značně zesvětlit – nejsem ještě rozhodnutý).

S přechodem se bohužel nepodařilo převést profily registrovaných uživatelů. Dávkovým vložením ale byly profily vytvořeny znovu a na e-mal by všem měl přijít e-mail. Je tedy nutné se přihlásit a znovu vyplnit všechny údaje (přezdívka a e-mail zůstal). Při nějakých problémech mě kontaktujte.

Ještě jedna maličkost o profilech – nový WordPress používá bez nějakého patchování pro ikonky  Gravatary. Nebudu tak implementovat „o­byčejné“ avata­ry. Bude to příjemnější i pro vás. Potom se rozepíšu. Teď mám ještě spoustu práce.

RSS – zůstává. Nemusíte si ve čtečce nic měnit.

To by bylo asi tak všechno.

Docela to tu fouká…

Saturday, March 1st, 2008

Dva dny nazpět jsem zprovoznil, pokud jste si nevšimli, Twitter. Účet jsem si založil sice už dávno, ale až teď jsem pro to našel nějaké využití (najdete ho teď v pravém sloupci nad Last.fm). Zjistil jsem při tom, že 140 znaků je na mě fakt málo…

Dneska jsem také zjistil, že mi Google konečně vyplatí první peníze za reklamu. Trvalo to sice něco málo přes rok a během oné doby klesl kurz dolaru z cca 23,– na méně než 17 korun, ale aspoň se zaplatí hosting.

Nevím, jak u vás, ale tady to dost fouká. Dneska ráno jsem byl dlouho bez elektřiny (otevřel jsem MacBook a koukám… nějak se nenačítají žádné webovky…). Známému to odneslo kousek střechy a u mě doma, asi jako předzvěst, o den dřív odešel zdroj v jednom počítači.

Tady je důkaz „řádění živlů“ (foto: iPhone):

Spadly strom

Nový BAZHAR.blog

Monday, January 14th, 2008

Nastal čas, abych vám ukázal, jak bude cca vypadat zbrusu nový vzhled BAZHAR.blogu, který tak nějak po kouskách pomalu připravuju.

Místo odkazu sem dávám jen fotku (po rozkliknutí se načte fotka celého webu od shora až dolů), protože momentálně funguje pořádně jen v některých prohlížečích (Opera, Firefox, Safari…) a klasicky v Internet Exploreru je problém s menu, které odmítá být průhledné. Navíc funguje pouze hlavní stránka, ostatní ještě nejsou hotové. Zkrátka by nemělo smysl tu nabízet odkaz, když by z toho většina lidí nic neměla.

Do komentářů pod tento článek můžete psát své dotazy a připomínky. Slibuji, že se nad všemi zamyslím, ale neslibuji, že všechno splním.

Tady to je:

Novy BAZHAR.blog

A ještě něco, než mě s tím začnete bombardovat v diskuzi – vím, že text prvního příspěvku u „blesku“ je hůře čitelný. Počítám ale s tím, že v tom místě bude stejně AdSense, takže to by mělo problém vyřešit (kdo používá AdBlock apod. … by neměl používat AdBlock apod. ;-) )

Rok BAZHAR.blogu

Monday, January 7th, 2008

Teď jsem si všiml, že BAZHAR.blog už tu je jeden rok. A docela to uteklo.

Za tu dobu se tu celkem objevilo 104 příspěvků (vč. tohohle), z toho 96 jsem napsal já. Aktuálně je tu 264 komentářů.

Za tu dobu návštěvnost blogu velice slušně vzrostla a rozhodne netrpím na „má vůbec cenu něco psát – stejně to nikdo nečte…“. Rozhodně mám v úmyslu pokračovat.

A ještě jedna věc – už asi týden (tedy ještě dřív, než jsem zjistil, že má blog výročí) připravuji nový vzhled BAZHAR.blogu. Bude (nejspíš) na pohled tmavší, ale písmo bude kontrastnější. Celkově už se nebude jednat o upravený stažený vzhled z internetu, ale čistě o moje dílko, takže bych měl být schopen lépe korigovat některé „nehezkosti“ toho současného vzhledu. A díky tomu se z XHTML, které používá BAZHAR.blog teď, stane klasické HTML. Minimálně se pokusím o to, aby WordPress produkoval aspoň trochu validní kód…

Na závěr nějaké ty statistiky (Google Analytics mám na stránkách kratší dobu, než samotný blog, ale i tak si myslím, že jsou výsledky použitelné): (more…)

Nějakou dobu jsem tu nebyl…

Friday, September 28th, 2007

Někteří bystřejší z vás si jistě všimli, že jsem tu nějakou dobu nenapsal ani řádku. Jednak jsem byl poslední dobou trochu mimo a navíc už mi konečně přišel očekávaný jablečný počítač. Jistě chápete, že jsem byl plně zaneprázdněn zkoušením nové hračky a na nějaké to blogování zkrátka nebyl čas.

I teď se dost přemáhám, když píšu tenhle článek, protože je ještě stále co objevovat a oproti tomu se jeví otevírání textového editoru dost fádně. Naštěstí pro mé čtenáře, naneštěstí pro mě, zrovna sedím ve vlaku a žádné náznaky internetu široko daleko.

Rozhodl jsem se tedy, že napíšu aspoň krátkou zmínku o tom, že ještě žiju. A pochopitelně abych se zmínil o Apple, když už jsem jeho koupí vyhrožoval v minulém článku.

A co konkrétně jsem tedy koupil? Jedná se o aktuální bílý Macbook 2.16GHz. O detailech se zatím rozepisovat nebudu. Jak je mým zvykem, udělám za čas mou klasickou uživatelskou recenzi. Už teď ale tuším, že ji budu muset rozdělit na dvě části. Nespíš na hardware a software. Chvilku to ale potrvá – nemám ve zvyku psát o věcech, které mám jen krátce.

Než se s Mac OS X dostatečně „sžiji“ a přejdu přes období nadšení čímkoliv, bude to trvat tak minimálně čtrnáct dní. Když k tomu ještě přidám, že si článek musím nejdřív nechat projít v hlavě, aby měl hlavu a patu, budu se muset donutit nadatlovat velké množství textu, máte přibližně představu, jak dlouho to asi tak může trvat.

Rozhodně to neznamená, že je to na dlouhou dobu můj poslední článek, či že do té doby budu své nadšení z Macbooku projevovat jinde, nicméně na řádnou recenzi si chci nechat čas.

Pokud to totiž má být pro někoho užitečné (a že už jsem našel někoho, kdo se i na základě mé recenze rozhodoval, co koupit), musí se to udělat pořádně.

Čili shrnutí: žiji, mam Apple, brzo bude nějaký článek.

Pár malých novinek

Wednesday, September 12th, 2007

Tak především – fotky k chystané recenzi jsem stále nenašel. Už se duševně připravuji, že je nafotím znovu (jestli najdu krabici). Schovávám si krabice od všeho, takže by to snad neměl být problém (když zjistím, kam je schovávám).

Pro mě nejlepší zpráva – dost možná se již brzy stanu uživatelem jablečného počítače. Zatím musím ještě výhodně přetransformovat české korunky na eura, ale rozhodně je to pokrok. Z teoretika se stane praktik ;-). Pochopitelně se na blogu svěřím a pokusím se nabídnout i trochu lepší fotky než obvykle. Už se nemůžu dočkat.

Pokud potřebujete v Praze taxi, zkuste www.czech-taxi.cz. Jsou levní, spolehliví a navíc jsou to moji známí ;-). Slíbil jsem jim nějaký ten odkaz na blogu, aby je navštívil strýček Google a zaindexoval jim nové stránky.

Pokud to ještě nevíte (o čemž vzhledem ke spoustě míst, kde se o tom píše, pochybuji), žačala druhá řada seriálu The IT Crowd. Podrobnosti a linky najdete na stránkách českého fanklubu. A každé úterý na ČT2 opakují skvělý seriál Jistě, pane ministře – vždy kolem 12:45.

No a nakonec zase jeden vypečený obrázek z internetu. Měl jsem ho na disku už dlouho, ale narazil jsem na něj opět až teď (při hledání těch fotek):

Jak prát prádlo?

Zavládl spamový klid

Saturday, August 4th, 2007

Už jsou to dva dny, co je nový BAZHAR.blog spuštěný. A za tu dobu se mi v administraci webu nezobrazil vůbec žádný spam. Takže mi o tom nepřišlo vůbec žádné oznámení do e-mailové schránky. Čili jsem neobdržel ani jednu informační SMS o tom, že mi přišla zpráva…

Ja vím – je to dost pitomé. Všechny weby v dnešní době používají nějaký způsob ochrany proti nevyžádaným komentářům všeho druhu, takže tady nepovídám něco světoborného.

Ovšem BAZHAR.blog byl jakýmsi zvláštním řízením osudu výjimka. Každý den se mi sešlo cca 10 až 20 oznámení, že na mě čeká v administraci k (ne)schválení nějaká zpráva. A o každé takové zprávě mi přišly dvě SMS. Takže jsem za den nashromáždil v telefonu i 40 takových zpráv. Naštěstí můj telefon má (takřka) bezednou paměť a tak jsem to vždycky jednou za čas hromadně smazal.

Ovšem při takovém přístupu tak nějak ztrácelo smysl mít zapnuté takové upozorňování, protože se v té záplavě ztrácely i ostatní zprávy…

No zkrátka už je to pryč. A proto píšu i tento „článek“. Je tu nějaký podezřelý klid. Telefonu jsem si celý den ani nevšiml (neotravuje)… A to mi přijde takové zvláštní. Tak zvláštní, že se o ten pocit tady musím podělit.

Jestli jste čekali nějakou pointu, musím vás zklamat. Prožívám jen takovou mírnou euforii a divím se, proč jsem nějaký antispam na blog nezavedl dřív.

BTW – jsou zprovozněné avatary pro registrované uživatele. Kdo je registrovaný, prosím nahrajte si nějaký ten avatar, ať ty komentáře nejsou tak stejnotvárné…

A jsme zase zpátky

Friday, August 3rd, 2007

BAZHAR.blog je konečně zase funkční. Úspěšně jsme přešli z původního BANAN.cz k novému hostingu STATION.cz.

Když jsem se loučil, netušil jsem, že to bude na tak dlouho. Myslel jsem, že to bude jen na cca půl dne a všechno se vrátí „do normálu“. Evidentně omyl…

Hned první den jsem proseděl čekáním na převod domény. To se skutečně ve 22:50 stalo. Ovšem v administraci domény se neoběvila potřebná „tlačítka“ k nastavení FTP přístupů apod. Myslel jsem si, že to do několika minut bude – první omyl. Ještě ráno druhý den, když jsem to kontroloval, k ničemu takovému nedošlo. Pak jsem odjel „na čumendu“ do Německa a vrátil se až večer.

Administrace fungovala a já jsem velmi rychle vytvořil všechny nejdůležitější subdomény a k nim FTP účty, takže mohl Petronius začít nahrávat obsah BAZHAR Wallpapers apod. Já jsem předpokládal, že vklidu vytvořím e-mailové přesměrování, databáze apod. a potom se vrhnu přímo na blog. (more…)